Konazol Şampuan Nedir? Ne İşe Yarar? Kullananlar ve Faydaları

   28.04.2022
   Konazol Şampuan Nedir? Ne İşe Yarar? Kullananlar ve Faydaları

   Konazol Şampuan Nedir? Ne İşe Yarar? Kullananlar ve Faydaları Kepek sorunuyla mücadele eden ve bu sorunundan kurtulmayı dileyenlerin en büyük yardımcılarından biri olan Konazol şampuan, aynı zamanda saç derisindeki mantarla da savaşıyor.

   Özellikle kadınlarda sıklıkla görülen saçkıran tedavisinde de son derece etkili olan Konazol şanpuan; saç derisini uyarıp, yeni ve sağlıklı saçların çıkmasını önemli ölçüde teşvik ediyor.

   Yağlı bir saç tipi bulunan kişilere de doktorlar tarafından reçete edilen Konazol şampuan; saçtaki aşırı sebum artışını önleyip, saçların daha güzel, gür ve bakımlı görünmesini sağlıyor.

   Bu yazımızda kısaca Konazol şampuan nedir? Konazol şampuan ne işe yarar? sorularını yanıtlamak, Konazol şampuan kullanımı esnasında dikkat etmeniz gereken noktalara değinmek istiyoruz.

   Konazol Şampuan Nedir?

   Biyomedikal ürün grubuna dahil olan bu şampuan; hemen hemen tüm eczanelerde satışa sunuluyor. Yani ürün; temelde saça dair pek çok sorununun tedavisi amacıyla reçete ediliyor.

   Mantarın yol açtığı saç problemleri için birebir olan bu şampuan; seboreik dermatitten kaynaklı saç derisindeki kaşıntıyı da alıyor.

   Mutlaka doktor reçetesi üzerine kullanılması gereken bu ürün, bir ilaç olma özelliği taşıyor.

   Etkin maddesi ketokonazol olan Kanozol şampuan; mantarın saç diplerinin yanı sıra boyun, göğüs, sırt ve kolların üst tarafında çoğalıp, büyümesini ve tüm vücuda yayılmasını da önlüyor.

   Konazol Şampuan Ne İşe Yarar?

   Medikal yani tıbbi amaçlarla formüle edilen ürün; boyun, göğüs, kolların üst kısmı başta olmak üzere cildin farklı yerlerinde belirebilen pembe, bronz, kahve hatta beyaz renkteki lekelenmeleri ve pullanmaları tedavi ediyor.

   Mantar enfeksiyonunun en önemli semptomları arasında bulunan yukarıdaki belirtilerin yanı sıra saçlı, yağlı ve kıllı derideki seboreik dermatit yani kaşıntılı cilt döküntüsünün tedavisi amacıyla da reçete edilebiliyor.

   Saçlı derinin mantar hastalığı, saçkıran, mantar ve saçkırana bağlı gelişen derideki iri kabuklanma ve kepeklenmeleri de iyileştiriyor.

   Mantarla mücadele edip, mantarı yok eden bu şampuan; saçların tekrar eski sağlığına kavuşmasına da öncülük ediyor.

   Konazol Şampuan Faydaları Nelerdir

   Konazol şampuan kullanımının en önemli faydalarını aşağıdaki şekilde özetleyebilmemiz mümkün:

   • Mantar rahatsızlığının beraberinde getirdiği saç dökülmesi, saç derisinde kabuklanma, saçta kepeklenme, saçta yağlanma vb. semptomları iyileştiriyor.
   • Saç köklerinde mantara yol açan bakterileri öldürüyor.
   • Kaşıntılı cilt döküntüsünü yani seboreik dermatiti tedavi ediyor.
   • Saçlardaki kaşıntıyı alıp, saç diplerinizi rahatlatıyor.
   • Saç dökülmesini durdurup, saç foliküllerini güçlendiriyor. Saçlarınızın daha hızlı bir şekilde uzamasını sağlıyor. Böylelikle saçlarınızı gürleştirmiş, saç dökülmesi, saç incelmesi probleminizi de önlemiş oluyor.

   Konazol Şampuan Nasıl Kullanılır?

   Bu şampuanı mutlaka doktorunuzun reçetede belirttiği şekilde kullanmalısınız. Ürünü kullanmadan önce mutlaka bu ürünün kullanım talimatlarını dikkate almalısınız.

   Doktorunuz, yani dermatologunuz farklı bir şekilde reçete etmediği takdirde şampuanı kullanmadan önce güzelce çalkalamalısınız.

   Ardından daha önce ıslattığınız yani nemli saçınıza parmak uçlarınızla hafifçe yedirerek, kafa derinize masaj yaparak, az bir miktar şampuandan sürmelisiniz.

   Bu esnada şampuanının gözünüzle temasından kaçınmalısınız. Temas durumunda gözlerinizi bol suyla yıkamalı ve şampuandan arındırmalısınız.

   Şampuanla saç diplerinize 3-5 dakika masaj yaptıktan sonra 5 dakika boyunca şampuanın saç diplerinize nüfus etmesini beklemelisiniz.

   Sonrasında bol ılık suyla saçlarınızı durulamalı ve yumuşak bir havlu ile kurulamalısınız.

   Konazol şampuanı haftada ya da iki haftada bir sefer kullandığınızda kısa bir süre içerisinde saçınıza dair problemlerinizde ciddi ölçüde iyileşmeye tanık olabilirsiniz.

   Konazol Şampuan Kullanırken Dikkat Etmeniz Gerekenler:

   Konazol şampuanın etkin maddesine karşı aşırı hassasiyeti bulunan kişilerin bu şampuanı kullanması, birtakım olumsuz sonuçlar doğurabilir.

   Yan etkiler; nadir görülmekle birlikte genellikle alerjik bünyeye sahip olan ya da doz aşımına kaçan kişilerde görülür.

   Yan etkilerle karşılaşmamak adına Konazol şampuan kullanırken dikkat etmeniz gereken noktaları aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

   • Yaz aylarında bu şampuanı kullanacaksanız; şampuanı günde bir sefer ve maksimum üç gün süreyle kullanmalısınız.
   • Seboreik dermatit ve mantar tedavisi amacıyla şampuanı iki haftada bir sefer kullanmalısınız. Doz aşımına kaçmamaya özen göstermelisiniz.
   • Şampuanın göz, burun, kulak gibi mukozal alanlarla teması durumunda temas eden bölgeyi bol suyla yıkayıp, şampuandan mutlaka arındırmalısınız.
   • Hamileyseniz ya da bebeğinizi emziriyorsanız; şampuanı kullanıp kullanamayacağınıza dair doktorunuza danışmalısınız.
   • Çocuklarda mantar ve dermatit tedavisinde bu şampuanı mutlaka doktor önerisi ile kullanmalısınız.
   • Düzenli olarak reçeteli veya reçetesiz ilaç kullanıyorsanız, kullandığınız ilaçlara dair doktorunuza bilgi vermelisiniz. 

   Konazol Şampuan Yan Etkileri

   Kremin etkin ve yardımcı maddelerine karşı hassasiyeti bulunan ya da doz aşımına kaçan kişilerde görülebilecek yan etkileri aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

   • Karın ağrısı
   • Nefes almada zorlanma
   • Yüz, dil, boğazın nefes almayı zorlaştıracak kadar şişmesi
   • Kurdeşen

   Konazol şampuanın ciddi yan etkileri arasında bulunuyor. Bu yan etkilerden biri ya da birkaçı ile karşılaşmanız; acil tıbbi müdahale görmenizi ya da hastaneye yatırılmanızı gerektirebilir. Hatta yan etkiler, ölümcül sonuçlar doğurabilir.

   Bu yüzden yukarıdaki yan etkilerden biriyle karşılaşmanız durumunda mutlaka size en yakın hastanenin acil bölümüne görünmelisiniz.

   • Ciltte tahriş
   • Deride kuruluk
   • Saç dökülmesi

   Bu şampuanın hafif yan etkileri arasında yer alıyor. Bu yan etkilerle karşılaşmanız durumunda şampuanın kullanım sıklığını azaltmalısınız. Yan etkilerin devamı durumunda şampuanı kullanmayı bırakmalısınız.

   Konazol Şampuan Fiyatı

   Konazol şampuan, doktor tarafından reçete edildiğinde SGK tarafından karşılanıyor. Kendiniz eczaneden satın almak istediğinizde ise ortalama 10 TL gibi bir rakam ödemeniz gerekiyor.

   Konazol Şampuan Kullananlar

   İnternette Google başta olmak üzere arama motorlarında, bloglarda Konazol şampuan kullanıcı yorumlarına baktığımızda pek çok kişinin mantar ve seboreik dermatit tedavisinde bu şampuanı kullandıklarını, kepekten bu şampuan sayesinde kurtulduklarını görebiliyoruz.

   Şampuanın saçtaki kaşıntıyı giderdiğini ve kişileri rahatlattığını yorumlardan anlayabiliyoruz.

   Bazı yorumlarda ise şampuandan istenilen sonucun alınamadığına tanık olabiliyoruz. Örneğin, şampuanın saçtaki kaşıntıyı arttırdığını, saç dökülmesine neden olduğunu yorumlarda görebiliyoruz.

   Bu yüzden de bu şampuanı mutlaka doktorunuzun önerisi üzerine kullanmanızı tavsiye ediyoruz.

   Daha önce bu şampuanı kullandıysanız ya da şu an kullanıyorsanız; kullanıcı deneyimlerinizi yazımızın yorum kısmına yazarak, görüşlerinizi ve önerilerinizi değerli takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

   Konazol Şampuan Saç Dökülmesini Engeller Mi

   Konazol medikal şampuan saç dökülmesine iyi gelen şampuanlardan biridir. Saç dökülmesini önleyen konazol ayrıca saçların daha hacimli ve sağlıklı olmasını sağlar. Saçları kökten uca besleyen konazol medikal şampuan saç kopmasına saçların yıpranmasına ve dökülmesine karşı oldukça etkilidir.

   Konazol Şampuan Kaç Günde Bir Kullanılır

   Konazol şampuan her gün kullanılır mı, konazol şampuan kaç günde bir kullanılır sorusuna cevap vermek gerekirse medikal şampuan 5 günde 1 defa kullanılmasın akarşın diğer saç sorunlarına bağlı olarak kullanım sıklığı değişebilir. Saçlı bölgede görülen egzama için haftada 1 defa doktor önerisi ile kullanılır.

   Konazol Şampuan Saç Rengini Açar Mı

   Konazol saçlarını boyatanlar ve saçlarına kimyasal ürün kullananların kullanması gereken şampuanlardan biridir. Kimyasal boyalar yüzünden hasar görmüş saçların açılmasını sağlar.

   Konazol Şampan Egzamaya İyi Gelir Mi

   Konazol medikal şampuan saçlı bölgede görülen egzama için en iyi ilaçlardan biridir. Egzamaya iyi gelen etkisinden dolayı doktorlar tarafından sıklıkla reçete edilir. Konazol şampuan kortizonlu bir ürün değildir ve egzamaya iyi gelir.

   Konazol Şampuan Vücutta Kullanılır Mı

   Konazol şampuan banyo sırasında vücuda ve yüzüne kullanmanızda her hangi bir sakınca yoktur. Aşıya kaçmadan yüzünüzde kullanabilirsiniz.

   Konazol Şampuan Genital Bölgede Kullanılır Mı

   Konazol şampuan genital bölgeye sürülür mü, konazol şampuan vajinada kullanılır mı sorusuna cevap vermek gerekirse banyo sırasında genital bölgede kullanılmasında her hangi bir sakınca yoktur. Haftada 1 defa kullanabilirsiniz.

   Sizlere bu yazımızda konazol şampuan hakkında bilgi vermeye çalıştım aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak sorabilirsiniz.

   YORUMLAR
   1. Öznur dedi ki:

    Ben kullanıyorum. Kepeği 2.ci kullanımdan snra kestiğini gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. Kaşıntıları kesti. Veee çok daha önemlisi, dökülmeleri minimum dereceye indirdi.. ben doktor kontrolünde kullanmadım. Eczacım tavsiyesiyle ve haftada 2 kez kullandım. Bu yönde şikayeti olanlar kullanabilirler.