Kivi Faydaları Ve Zararları

   25.11.2020
   Kivi Faydaları Ve Zararları

   Kivi Faydaları Ve Zararları Kivi dünyada ve ülkemizde oldukça fazla sevilerek tüketilen meyvelerin başında gelir. Gerek rengi gerekse muhteşem lezzeti ile kış aylarının vazgeçilmez lezzetlerinden biri olan bu meyve hem salatalarda hem de sade olarak tüketilebilir. Özellikle ekşi bir lezzete sahip olan kivi ile artık vücudunuzda inatla tutunan tüm toksinlerden ve kimyasal maddelerden kurtulabilirsiniz. Tropik bir meyve olan kiviye ulaşmak eskiden oldukça güç olsa da günümüzde artık çok kolay bir şekilde bulabilirsiniz. Üstelik diğer toropik meyvelere nazaran daha uygun fiyatta olması kiviyi daha cazip bir hale getirmiştir. Özellikle kanserle mücadele eden kişilere bolca kivi tüketmesi önerilir. İşte yüz yıllardır, sevilerek tüketilen kivinin faydaları

   Kivi Nedir?

   Kivi meyvesi, dünyanın çeşitli ülkelerinde yetiştiriciliği yapılan ve sevilerek tüketilen meyvelerin başında gelir. Asma benzeri bir ağaç gövdesine sahiptir. Dış kabuğu ince bir yapıdadır. Yine dış kabuğunda ince tüyler mevcuttur. İçi ise koyu yeşil olmakla beraber, beyaz damarlar şeklinde yuvarlaktır. Kivinin çekirdekleri küçük ve siyah renktedir. Üstelik çok fazla çekirdeğe sahip olduğu için çekirdekleri çıkarılmadan yani, çekirdekli bir şekilde tüketilebilir. Meyve sularında ve sade olarak tüketime uygun bir besin kaynağıdır. Ülkemizin sıcak ve ılıman bölgelerinde yetiştiriciliği yapılırken, doğu karadeniz kısmındaki ılıman bölgelerde de üretilmektedir.

   Kivinin Besin Değeri Nedir?

   Kivi sağlık açısından mutlaka kullanılması gereken meyvelerden bir tanesidir. İçerdiği vitamin ve mineraller sayesinde bir insanın ihtiyacı olan pek çok vitamini de bünyesinde taşır. Dolayısı ile hem ilerleyen yaşlarda hem de genç yaşlarda mutlaka tüketilmesi gerekir. Kivinin besin değeri ise;

   • 100 gram kivide 60 kalori mevcuttur,
   • Potasyum,
   • Sodyum açısından zengindir,
   • Karbonhidrat,
   • Diyet lifi,
   • Protein,
   • Kalsiyum,
   • A vitamini,
   • D vitamini,
   • Magnezyum,
   • B6 vitamini,
   • Demir,
   • C vitamini,

   Kivinin Faydaları Nelerdir?

   Kivi insan sağlığı üzerinde en etkili meyvelerden biridir. Doğru kullanım sonucunda pek çok hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır. Özellikle bu meyveye rengini veren mineraller, vücuttaki toksinlerin kolayca atılmasını sağlamaktadır.

   • Kivi günlük c vitamini ihtiyacınızı karşılar.

   Bilindiği üzere vücudun en fazla ihtiyaç duyduğu vitaminlerden biri de c vitaminidir. Kivide ise bol miktarda c  vitamini mevcuttur. Yani günlük olarak iki adet kivi tükettiğiniz takdirde günlük c vitamini ihtiyacınızı rahatlıkla karşılayabilirsiniz. Dolayısı ile kış mevsiminde çok fazla görülen grip ve nezle gibi hastalıklarla daha kolay mücadele edebilirsiniz. Bilhassa çocuklarda ve bebeklerde kivi tüketimine ekstra dikkat edilmesi gerekir.

   • Kivi vücut kramplarına ve kas kramplarına iyi gelir.

   Spor yapan kişilerin, sürekli ayakta çalışmak zorunda olan kişilerin ve çeşitli nedenlerden dolayı sürekli ayakta zorunda olan kişilerin en büyük şikayetlerinden biri kramplardır. Eğer bu türlü sorunlarınız varsa gün kalmak içinde bir adet kivi tüketebilirsiniz. Buna ek olarak kadınlar regl dönmelerinde günlük olarak, düzenli bir şekilde kivi tüketimi yaptığında karın kramplarını ve karın bölgesindeki ağrı ve kramplarını azaltır.

   • Kivi solunum yolu hasatlıklarına iyi gelir.

   Özellikle bronşit ve astım gibi hastalıkların tedavisinde mutlaka düzenli bir şekilde kivi tüketilmesi önerilmektedir. İçerdiği bol miktardaki c vitaminleri sayesinde, solumun yolu enfeksiyonlarında ve astım gibi hastalıklarda iyi bir tedavi uyguladığı görülmektedir. Nefes açma özelliği ile de daha kolay bir şekilde nefes almanıza yardımcı olacaktır.

   • Kivi sindirim ve hazımsızlık gibi problemlerde oldukça iyi bir etkiye sahiptir.

   Bağırsak salgısını koruyan ve bağırsak yapısını düzenleyen kivi ile her türlü sindirim sorununu aşabilirsiniz. Gerek kabızlık hastalıklarında olsun gerekse ishal gibi sorunlarda olsun düzenli bir şekilde kivi tüketilmesi gerekmektedir. Bağırsakların içinde bulunan iyi bakterilerin çoğalmasını sağlayarak, daha kolay bir dışkılama sürecine girmenize yardımcı olacaktır. Özellikle yapılan araştırmalar sonucunda kivinin müshil ve proteonlitik enzim açısından zengin olduğu görülmüştür. Hem çocuklarda hem de yetişkinlerde görülen tüm bağırsak sorunları için kivi tüketimi önerilmektedir.

   • Diyabet hastaları için kivi olağan üstü şifalara sahiptir.

   Şeker hastalarında yaşanan çeşitli vücutsal sağlık problemleri ile başa çıkan kivi sayesinde kan şekeriniz dengelenir. Yüksek şeker oranını düşürerek, kişilere daha sağlıklı bir yaşamın kapılarını açar.

   • Kivi kan pıhtılaşması sorunu ile savaşır.

   Kivi salgıladığı trombositler sayesinde kan pıhtılaşmasının önüne geçer. Bu konu ile alakalı ciddi araştıralar yapılmış ve kivinin damar sağlığındaki etkileri gün yüzüne çıkarılmıştır. Kardiyak bozukluklarında mutlaka tüketilmesi önerilmektedir.

   • Kivi kan basıncını düzenlemeye yardımcı olur.

   İçerdiği biyoaktif maddeler sayesinde vücudun kan basıncını düzenler. Kan basıncını düşürmeye fayda sağlarken, yüksek tansiyon ve çeşitli felç gibi durumların da önüne geçer. Özellikle kalp hastalıları için tüketilmesi tavsiye edilen meyvelerden bir tanesidir.

   • Kivi kalp sağlığında iyi bir etkiye sahiptir.

   Kardiyovasküler sağlığında önemli bir yere sahip olan kivi meyvesi ile kalp ritminiz belli bir düzene girer. Kalp üzerinde olumlu etkileri gösteren kiviyi hemen herkesin tüketmesi tavsiye edilir. Özellikle ilerleyen yaş gurubunda ve sıklıkla ağır ilaç kullanan kişilerde vücudu ve kalbi temizlemek için kivi tüketiminin yapılması önerilir.

   • Kivi göz sağlığını olumlu yönde etkiler.

   Yapılan bilimsel araştırmalar neticesinde kivinin görme kaybı ve görme bozuklukları üstündeki etkileri ispatlanmıştır. Gerek a vitamini içeriği ile gerekse fitokkimyasaallar ve lutein – zeaksantin içerikleri ile göz sağlığına yüksek oranda fayda sağlar. İlerleyen yaşlarda görülen katarak ve bulanık görme gibi sorunlar için günlük düzenli bir şekilde kivi tüketilmesi önerilir.

   • Kivi daha hızlı kilo vermenizi sağlar.

   İçermiş olduğu yüksek antioksidanlar sayesinde ve lifler sayesinde daha hızlı kilo vermenize yardımcı olur. Ayrıca sindirimi güçlendirdiği için karın bölgesinde yaşanan yağlanma ve şişlik gibi durumların da en aza inmesine yardımcı olur.

   • Kivi uyku kalitesini düzenler.

   Uyku bozuklukları gerek teknolojik cihaz kullanımına bağlı olarak gerekse hızlı bir yaşam tarzının getirileri olarak karşımıza çıkmaktadır. Ancak düzenli bir uyku demek, hem vücudun dinlenmesi hem de bağışıklık sisteminin güçlenmesi demektir. Dolayısı ile bir uyku sorununuz varsa uyumadan önce kivi tüketimi yapabilirsiniz. Bu sayede daha rahat ve daha düzenli bir uyku sürecine girmiş olacaksınız.

   • Kivi folik asit bakımından zengindir.

   Hem normalde hem de hamilelik sırasında folik aside olan ihtiyaç hiç bitmez. Ama özellikle hamileler için folik asidin yeri daha önemlidir. Folik asit anne karnındaki bebeğin beyin ve kemik gelişimine önemli katkılarda bulunacaktır. Bu nedenle hamilelik esnasında bolca kivi tüketilmesi önerilir.

   Sadece bebek sağlığı için değil hamillik sırasında yaşanan bir takım vitamin kayıpları için de anne sağlığına destek olmaktadır. Bu nedenle anne adayları hem kendi sağlıkları için hem de bebek sağlığı için tüketmesi gereken meyvelerden birinin de kivi olması gerektiğini bilmelidir.

   • Kivi kolojen sentezini artırır.

   İçermiş olduğu mineraller sayesinde cildin ihtiyacı olan kolojen miktarının artmasına fayda sağlar. Bu sayede saha  pürüzsüz ve daha ışıltılı bir cilt yapısına kavuşabilirsiniz. Ayrıca cilt sarkmaları ve cilt çukuru gibi sorunlarla da savaşarak harika bir cilt yapısına kavuşmanıza yardımcı olur.

   Kivinin Zararları Nelerdir?

   Kivi sağlıklı olmasının yanında çeşitli yan etkilere de sahiptir. Dolayısı ile kivinin zararları ile karşılaşmamak         adına mutlaka bilinçli bir şekilde tüketiminin yapılması gerekir. Bilhassa mide sorunları olan kişiler, tansiyon ve şeker hastaları olan kişiler doktor gözetiminde tüketebilir. Buna ek olarak, alerjik bir meyve olduğu için bünyeniz zayıf ise daha dikkatli tüketmeniz gerekir.

   Kivi Nasıl Yenir?

   Kivinin dış kabuğu oldukça incedir. Soyması zor olduğu için ilk olarak baş kısmı bir bıçak yardımı ile baş kısmı alınır. Daha sonra ise bir kaşık yardımı ile soyup taze şekilde tüketebilirsiniz. Ayrıca tatlılarda süs olarak veya aroma vermesi için de kullanılabilir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Maddi Yardım