Kırmızı Pul Biberin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   10.07.2020
   Kırmızı Pul Biberin Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   Yunanistan’ da capsıcum annum olarak anılan,  kırmızıbiberin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Capsıcum Yunancada kırmızıbiber demektir. Annum ise Yunancada çok eski ya da 10 asır olarak anlaşılır. Kırmızıbiber Türkçeye geçmeden önce, Snaskritçe pippali olarak anılmıştır. Türkiye’nin bölgelerinde farklı isimlerle anılmaktadır.

   Özbek ve Kırgız Türkleri kırmızıbibere halk arasında murç demiştir.  Türkmen halkı kırmızıbibere burç demiştir. Tam olarak kesin bilinmese de kırmızı toz biberin vatanı Amerika ülkesidir.

   Kırmızıbiber 9 bin yıl önce insanlar tarafından tarımı yapılan bir bitkidir. Güney Amerika halkının M.Ö. 3000 yılında kırmızıbiberi tükettikleri araştırmacılar tarafından bilinmektedir. Kırmızıbiberin ilk İspanya mutfaklarına gelişi, Kolombus Amerika’ ya seyahat ederken İspanya hekimi Alvarez Chancayı yanında götürmüştür. Alvarez kırmızıbiberi görünce incelemek üzere İspanya’ya getirmiştir.

   Ayrıca Amerika’da yaşamakta olan Kızılderililer hastalarını iyileştirmek için kırmızıbiber kullanmıştır. Kırmızıbiberin faydaları ve lezzeti bilinmediği zamanlarda süs bitkisi olarak kullanılmıştır. Dünyaya hızlıca yayılan kırmızı pul biber Avrupa, Çin, Filipinlerde en önemli baharat görevi görmektedir. Macaristan halkı kırmızı pul biberle çok geç tanıştığı için kırmızı pul biberini, Türk biberi olarak anar. Macaristan kırmızıbiberi çok fazla tarımda kullanmıştır. Macarlar sayesinde kırmızıbiber Avrupa’ya yayılmıştır. Kırmızıbiber genellikle günümüzde Kırmızı toz biber olarak kullanılmaktadır.

   Kırmızı Pul Biber Nedir?

   Kırmızı pul biberin faydaları çok fazladır. Araştırmalar kırmızı pul biberin mide rahatsızlıklarına, sindirim sistemine, romatizma rahatsızlıklarına iyi geldiğini söylemiştir. Ayrıca kırmızı pul biber baharatlardan en yararlısıdır. Sindirim sistemini onarır ve güçlendirir,  iştah problemi yaşayanların tedavisinde iyileştirici etkiye sahiptir. Kırmızı pul biber vücuda giren bakterileri engeller, tromboza karşı vücudu koruma altına alır, midedeki bakterilerin yayılmasını önler. Kırmızı pul bibere acı tadını veren kapsaisin maddesi eklem ve kemik ağrılarına çok iyi gelmektedir. Eklem ve kemik ağrıları rahatsızlığı çekenler doğal ilaç olarak yemeklerine kırmızı pul biberini ilave edebilir. Kırmızı pul biberinin içerisinde barındırdığı kapsaisin bir ağrı dindirici madde olmakla beraber, dıştan uygulanan bir tedavidir. Kırmızı pul biberin düzenli tüketimi sayesinde kapsaisin vücuda enjekte edilmeden kan hücrelerine karışır, romatizma, sırt ağrısı, zona hastalığına da çok yararı var.

   Kırmızı Pul Biberin Faydaları Nelerdir?

   • Kırmızı pul biberin sindirim sistemini düzenlemede önemli baharatlardandır. Kırmızı pul biberin tükürük bezlerine katkıları büyüktür, bu etkisi sayesinde sindirim sistemini daha hızlı çalıştırmaktadır. Ayrıca kırmızı pul biberin tüketilmesi ağızda oluşan kokuyu engelleyebilir.
   • Migren hastalarının başı ağrımadan önce kırmızı pul biber tüketmesi, oluşabilecek ağrıyı azaltabilir ve ağrıyı farklı bir yere yönelterek hafifletir. Tedavinin işe yaraması için migren ağrısı başlamadan kırmızı pul biber tüketmeniz gerekmektedir.
   • Kırmızı pul biberin bir diğer önemli yararı ise kan dolaşım hızını artırmasıdır. Kan pıhtılarının oluşumunu ve yayılmasını engeller. Bu da kırmızı pul biberin kalp rahatsızlıklarını ve ani kalp krizlerini engelleme şansını gösterir. Kırmızı pul biberin içerisinde bulunan kapsaisin kan damarlarını genişleterek, tortuları engeller.
   • Kırmızı pul biber masaj yoluyla cilde uygulandığında birçok cilt sorununun önüne geçebilir. Ciltte oluşan ağrı ve yanmaları büyük oranda azaltır. Kırmızı pul biber beyine giden ağrı sinyallerini yavaşlatır.
   • Kırmızı pul biberin bir diğer yararlı özelliği ise kan dolaşım hızını artırır, bu özelliği sayesinde kan şekerini dengede tutar. Diyabet hastaları için uzmanlar tarafından kırmızı pul biber önerilir. Sindirim sistemine sağladığı destekten dolayı vücutta oluşan toksinlerin dışarıya atılmasını sağlar. Kan damarları kırmızı pul biber sayesinde daha rahat kan alışverişi yapabilir.
   • Metabolizmayı hızlı çalıştırma etkisi bulunan kırmızı pul biber, vücut ısısını da dengeler.
   • Kırmızı pul biberi düzenli kullanan insanlar ameliyattan çıktığı zaman daha az ağrı çekiyor. Ağrıları azaldığı gibi iyileşme hızları da büyük oranda artıyor. Fibromiyalji maddesi rahatsızlarının önüne geçiyor.
   • Spor yapan insanlar veya kilo vermeye çalışan insanların katıldığı ankette insanlara önerilen baharat kırmızı pul biber olmuştur. Kırmızı pul biber sabah kahvaltısından önce tüketilmesi iştah kapatabiliyor ve gün içerisinde tokluk hissi kazandırıyor. Kırmızı pul biber gıda hassasiyetleri, bakterilerin ya da alerjilerin yarattığı vücut şişkinliğini engelliyor.
   • Ülser rahatsızlığı çeken insanlar her zaman kırmızı pul biberden uzaklaşmışlardır. Yapılan son çalışmalara göre ülseri tetiklemeyen aksine tedavi eden bir baharat olduğu ispatlanmıştır. Kırmızı pul biberin içerisinde bulunan capsaicin maddesi ülser semptomlarını yaratacak birçok rahatsızlığın önüne geçebiliyor. Kırmızı pul biber vücutta asit salgılanmasını engeller, bu durum mukus ve gastrik mukozal kan akışını büyük ölçüde iyileştirir. Kırmızı pul biberin en önemli yararlarından biri de gün içerisinde düzenli tüketilmesi durumunda ülsere tedavi olabilmesidir.
   • Sedef hastalığı çok hızlı vücuda yayılır. Kırmızı pul biber tüketimi sedef hastalığını tedavi edemese de büyük oranda azaltabilir.
   • Kırmızı pul biberin içerisinde çokça A vitamini bulunur. Göz rahatsızlığı ve gözde oluşan enfeksiyonları onarır. Daha iyi ve net görmenize imkan verir. Kırmızı pul biberinin içerisinde bulunan antioksidanlar sağlıklı ve uzun ömürlü kalmanızı sağlar.
   • Kırmızı pul biberin içerisinde bulundurduğu diğer bir vitamin ise E vitaminidir. E vitamini insanların yaşlanmalarını yavaşlatır. Cilde çok yararlıdır, ciltte oluşan deri dökülmelerini engeller. Saç rahatsızlığı çeken insanlar için kırmızı pul biberin yaraları çok fazladır, E vitamini sayesinde kırık, çatlak saçlar tedavi edilir. Kırmızı pul biberin düzenli tüketilmesi vücudunuzdaki E vitaminini artıracağı için serbest radikallerin dolaşma hızlarını yavaşlatır. Kanseri büyük oranda engeller.
   • Kırmızı pul biberin içerisince bolca anti-inflamatuar maddesi bulunur. Bu madde alerji ve alerjik rahatsızlıklarını önler. Kırmızı pul biberini düzenli tüketmek gıda alerjilerini azaltır, kırmızı pul biberi tüketmeyen insanların bağırsaklarında iltihaplanma meydana gelir. Düzenli kırmızı pul biber tüketimi bağırsaklarda iltihaplanmayı ve sızdıran bağırsak rahatsızlıklarını azaltır. Bağırsak sızıntısı meydana geldiğinde birçok bakteri kana karışır, karışan bakteriler vücutta iltihaplanmalara neden olabilir.
   • Kapsaisin maddesinin onarıcı etkisi vardır. Kırmızı pul biber kapsaisin maddesi açısından zengindir, prostat kanseri önde olmak üzere birçok kansere iyi gelen kırmızı pul biber uzmanlar tarafından kansere karşı tavsiye edilmektedir.
   • Kaliforniya Loma Linda Üniversitesi’nde yapılan bir araştırmaya göre, kırmızı pul biber akciğer kanserini önleyebilmekte. Sigara tüketen insanların gün içerisinde 2 tutam kırmızı pul biber tüketmeleri gerekmektedir. Kırmızı pul biber kanseri tedavi ettiği kadar, vücuda girmiş olan kanser hücrelerinin yayılma hızını büyük oranda azaltır.

   Kırmızı Pul Biber Nerede Kullanılır?

   • Mantı yemeklerine, yumurta ve çeşitlerine, salata çeşitlerine, Çerkez tavuğuna ve soslarına, Macar mutfağına ait olan gulaş çorbalarına, kırmızı et yemeklerine ve soslara rahatlıkla atılabilir.
   • İtalyanların domates soslarına, spagetti makarnalarına ve hayatınızın birçok yerinde kullanabilirsiniz.

   Kırmızı Pul Biber Tansiyonu Yükseltir Mi

   Yapılan bilimsel çalışmalara göre acı kırmızı pul biberin tansiyonu düşürdüğü görülmüştür. Acı kırmızı pul bibere tadını veren etken maddenin kan damlarını açarak gevşettiği gözlemlenmiştir. Aynı çalışmada deneklere verilen kırmızı pul biberin içerisinde bulunan  ‘kapsasin’ etken maddesinin tansiyonu düşürdüğü gözlemlenmiştir.

   Kırmızı Pul Biber Kaç Kalori

   Pul Biber Kalori Değeri: Bu besinin 100 gramında 318 kcal kalori, Bir yemek kaşığı kırmızı pul biber ortalama olarak 10 gram pul biber 32 kcal kalori barındırmaktadır.

   Kırmızı Pul Biberin Zararları Nelerdir?

   Kırmızı pul biberin sağlıklı insanlara herhangi bir zararı ve yan etkisi bulunmamaktadır. Fakat alerjik rahatsızlıkları olan bireylerin öncelikle bir doktor tarafından tedavi altına alınarak, kırmızı pul biber tüketmesi gerekmektedir.

   • Kırmızı pul biberi ileri derecede mide rahatsızlıkları tanısı konulan bireylerin ve yırtık bağırsak, basur hastalarının tüketmemesi önerilir.
   • Yemek ve çorbalarınıza 2 tutamı geçmemek kaydıyla atmanız önerilir, 2 tutamdan fazla kırmızı pul biber attığınız takdirde ileride bağırsak sorunlarına yol açabilir.
   • Belirtilen hastalıklardan birine sahip değilseniz, kırmızı pul biberi düzenli şekilde tüketebilirsiniz.

   Yazmış olduğumuz bu yazımızda kırmızı pul biber hakkında bilinmesi gereken tüm detaylara değindik, sağlıklı günler!

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Maddi Yardım