Kırmızı Etin Faydaları ve Zararları

   23.04.2020
   Kırmızı Etin Faydaları ve Zararları

   Kırmızı Etin Faydaları ve Zararları Kırmızı et, hayvanların kas dokusundan elde edilir. Protein, yağ, su, karbonhidratlar ve diğer gerekli besin maddelerini içerir. İnek, koyun ve keçi gibi çeşitli hayvanlardan kırmızı et elde edebilirsiniz. Ayrıca, bu hayvanların neredeyse tüm kısımları yenilebilir ve çok çeşitli besin maddeleri içerir. Kırmızı etin inanılmaz sağlık yararları arasında kansızlığı engellemek, gebeliği desteklemek, kardiyovasküler sorunları önlemek, bilişsel işlevi geliştirmek, uykusuzluğu yüksek oranda tedavi etmek, katarakt sorununu geciktirmek, kolesterol düzeylerini dengelemek, raşitizmi tedavi etmek, kasları kuvvetlendirmek, yüksek oranda enerji sağlamak ve cildi sağlıklı bir şekilde korumak gibi önemli özellik bulunur.

   Kırmızı et tüketip tüketmemeniz gerektiği konusunda çelişkili görüşlere tanıklık etmiş olabilirsiniz. Diğer gıda kaynakları gibi kırmızı et de vücudunuz için faydalı olan çeşitli besinler içerir. Yanda sote sebzeli, taze kırmızı etin 2 ile 3 porsiyon kadar tüketilmesi besleyici bir yemek olarak kabul edilir. Kaslarınızı kuvvetli tutmak için gerekli olan protein ve mineralleri elde etmek için haftalık olarak diyetinize en az 2 porsiyon kırmızı et eklemeniz gerekir. Kırmızı et tüketmenin çeşitli yolları da vardır. Bununla birlikte kırmızı eti ızgara yaparak tüketmek, maksimum sağlık yararları elde etmenizi sağlayacaktır.

   Kırmızı Etin Faydaları Nelerdir?

   Sağlık için oldukça önemli bir besin olan kırmızı etin faydaları genel olarak şunlardır:

   • Kırmızı Et Kansızlığı Engeller

   Demir, hemoglobin üretmekle sorumludur. Vücudunuzdaki oksijeni teşvik ederek vücut üzerindeki organların engelsiz bir şekilde çalışmasını sağlar. Bunlara ek olarak demir eksikliğiniz varsa anemi ya da kansızlık gibi sorunlar yaşayabilirsiniz. Bu durumun ana belirtisi ani yorgunluktur. Kırmızı et tüketerek kansızlığı tedavi edebilir ya da vücudunuzdaki demir düzeylerini yüksek oranda koruyabilirsiniz.

   • Kırmızı Et Gebeliği Destekler

   Gebelik esnasında yeteri oranda kırmızı et tüketmek, gebe olan kadınların bol miktarda besin almasını sağlar. Bebeğin sağlıklı bir beyin, kas, kemik ve solunum mekanizması geliştirmesi için sürekli olarak mineral, protein ve vitamin alması gerekir. Besin eksikliği, bebeği konjenital sorunlara karşı koruma sürecini yüksek oranda bozabilir. Bununla birlikte, doktorunuzla her zaman bu bağlamda görüşmeli ve uygun danışma olmadan diyetinize yeni gıda kaynağı eklememelisiniz.

   • Kırmızı Et Kalp İle Beraber Damar Sağlığını Korur

   Buna inanmayabilirsiniz, ancak kırmızı et tüketmek, aslında kardiyovasküler sağlığınızı geliştirebilir. Çünkü kırmızı et, çinko, enerji, protein, selenyum ve omega-3 yağ asidi gibi önemli besinler İçerir. Bu besinler ise kalbinizin dokularını ve hücrelerini kuvvetlendirmek için genel kardiyovasküler sağlığınızı güçlendirir. Ayrıca, porsiyonlarınızı izlemeniz ve her organın en iyi şekilde çalışması için günlük olarak kırmızı et tüketiminden kaçınmanız gerekir.

   • Kırmızı Et Bilişsel İşlevi Geliştirir

   Yaş ilerlemesiyle beraber insan beyninin küçülmesi son derece doğal bir süreçtir. Çeşitli sağlık uzmanları, bunu demans ve Alzheimer sorunları gibi kronik hastalıkların bir belirtisi olarak görmektedir. Omega-3 yağ asitleri tüketerek beyninizi yüksek oranda koruyabilirsiniz. Çünkü bu önemli besin, potansiyel hasarları etkili bir şekilde engelleyen beyninizin boyutunu arttırmaya yardımcı olduğu söylenir. Psikolojik sağlığınızı korumak için de kırmızı eti diyetinize dahil etmelisiniz. Omega-3 yağ asitlerini toplamak için kırmızı et, mükemmel bir kaynaktır. Ayrıca, içinde bulunan diğer mineraller ise beyninizi, yaşa bağlı kronik sorun ve rahatsızlıkları geciktirerek yüksek seviyelerde güçlendirecektir.

   • Kırmızı Et Katarakt Sorununu Geciktirir

   Sağlık uzmanları, kataraktın dejeneratif bir hastalık olduğunu ileri sürmektedir. Bu durum, körlüğe ve görme bozukluğuna yol açabileceğinden dolayı son derece can sıkıcıdır. Besleyici bir diyet tüketmek, vücut organlarınızı katarakt da dahil olmak üzere hastalıklardan korur ve olası sorunları önleyebilir. Kırmızı etin, gözlerinizin sağlığını korumak için gerekli olan çinko ve omega-3 yağ asidi sağlayabildiğini öğrenmekten mutluluk duyacaksınız. Mineraller ayrıca, maküler dejeneratif (sarı nokta hastalığı) hastalıkları geciktirecek kadar da güçlüdür.

   • Kırmızı Et Uykusuzluk Sorunlarını Giderir

   Çok sayıda işlevi yerine getirmek için mümkün mertebe demir gereklidir. Uykusuzluk ile uğraşırken onun muazzam faydalarını yaşayabilirsiniz. Taze ızgara ve sulu kırmızı et ile rahat bir şekilde demir alabilirsiniz. Bu süper besin, vücudunuzdaki kan basıncı düzeylerini düzenlemenize de yardımcı olur. Birçok uzman, kan basıncı seviyelerindeki dengesizliğin birçok durumda yanlış uyku düzenlerine ve uykusuzluğa sebep olabileceğini düşünmektedir. Bu durumu kırmızı et tüketerek tedavi edebilir ve bebek gibi uyuyabilirsiniz.

   • Kırmızı Et Kolesterol Düzeylerini Dengeler

   Kırmızı et, yüksek orandaki mineral içerikleri sebebiyle kolesterol seviyelerinin korunmasına da yardımcı olabilir. Bu besin, kötü (LDL) kolesterol seviyelerini düşürür ve ölçülü bir şekilde tüketebilirseniz iyi (HDL) kolesterol seviyelerini de arttırabilir. Bununla birlikte, yüksek kolesterol seviyesi durumunda birincil bakım sağlayıcısına danışılması ve kendi kendine ilaç tedavisinden kaçınılması önerilir.

   • Kırmızı Et Raşitizmi Tedavi Eder

   Kırmızı et, D vitamini deposudur. Kalsiyum eksikliğini uzak tutmak ve kemiklerinizi raşitizm gibi farklı tür hastalıklardan korumak son derece önemlidir. Bu kemik sorunu, en sık çocukları etkiler. Çocukların kemiklerini, kırılgan ve zayıf bir hale getirir. Bu durum ayrıca, kırık olasılığını da yüksek oranda arttırır. D vitamini, kemik yoğunluğunu da yükseltir. Tüm bunlara ek olarak kırmızı et, bol miktarda D vitamini almak için lezzetli kaynağınız olabilir.

   • Kırmızı Et Kasları Kuvvetlendirir

   Proteini günlük diyetinize dahil etmek kasların gelişmesini ve kuvvetlenmesini kolaylaştırır. Daha uzun vadede fayda elde etmek için ise çinkoya da ihtiyacınız olabilir. Bu yüzden vücut geliştiricileri protein alımlarını önemli ölçüde arttırır. Her iki besin de kırmızı ette yüksek oranda bulunur. Sonuç olarak bu besini yemeye başladığınızda çinko ve protein alarak kaslarınızı güçlendirmeye başlayacaksınız.

   • Kırmızı Et Cildi Sağlıklı Bir Hale Getirir

   Cilt sorunlarını tedavi etmek için yine protein gereklidir. Proteinlerle zenginleştirilmiş yiyecekleri tüketmek, nihayetinde cildinize doğal bir ışıltı ile beraber yüksek oranda nem sağlayacaktır. Vücudunuzdaki yeterli protein düzeyleri, doğrudan cildi etkiler, dermatit, egzama ve sedef hastalığı gibi farklı tür cilt hastalıklarına karşı korur. Ayrıca, cildinizdeki hasarlı hücrelerin ya da dokuların onarılması söz konusu olduğunda protein de fayda sağlayacaktır. Kırmızı et, cildinizde kısa sürede ciddi değişiklikler yapabilen proteinlerle doludur.

   • Kırmızı Et Enerji Seviyelerini Korur

   Enerjili bir vücut, kesinlikle sağlıklı bir vücuttur. Ne tükettiğiniz konusunda daima dikkatli olmalısınız. Kırmızı et, C vitamini kompleksi de dahil olmak üzere bol miktarda besin sağlayabilir. Bu besin, karbonhidratları enerji üretme işlevi olan glikoza dönüştürmekten sorumludur. Bu enerji, günlük işleri yapmak için ihtiyacımız olan eylemdir.

   Kırmızı eti diyetinize dahil etmek, daha fazla enerji üretmenize ve gün boyunca sizi enerjik tutmanıza izin verecektir. Sonuç olarak kırmızı etin sağlık yararları, olumsuz etkiler içermediğini göstermektedir. Psikolojik sağlığınıza ve cilt durumunuza faydalı olduğunu görebilirsiniz. Kırmızı et genel olarak sağlığınız için harikalar yaratabilir. Ancak ılımlı bir şekilde tüketmeniz gerekir. Kronik bir hastalık durumunda ise her zaman birincil bakım sağlayıcınıza danışmalı ve kırmızı et ile sağlık sorunlarını tedavi etmeye çalışmamalısınız.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.