Kirazın Faydaları Ve Zararları

   Kirazın Faydaları Ve Zararları

   Kirazın Faydaları Ve Zararları Yaz aylarının habercisi olan meyvelerden biri de kirazdır. Kiraz mevsimi geldiğinde sıcaklar kendini göstermiş oluyor. Dolayısı ile sıcaklarda tüketilebilecek en güzel meyvelerden biri kiraz olmaktadır. Elbette kirazı özel kılan sadece bu detaylar değildir. Çünkü kiraz, muhteşem aroması ve harika lezzeti ile herkesin sevgilisi haline gelmeyi başarmıştır. Ülkemizde de sıklıkla yetiştiriciliği yapılan kiraz, halk arasında en sevilen meyvelerden biridir. Ancak kiraz zaman bakımından oldukça dar bir vakte sahiptir. Yani kiraz mevsimi hızlı bir şekilde gelip geçebiliyor. Bu nedenle kirazın mevsimi geldiğinde bolca tüketilmesi gerekiyor.  Bu meyve pek çok kişi tarafından lezzeti için tüketilse de aslında vücuda verdiği katkılar sanıldığından daha fazladır. İşte sizler için bu yazımızda çok özel meyvelerden kirazın faydaları ve zararları hakkında bilgiler vereceğiz.

   Kiraz Nedir?

   Küçük kırmızı ve sulu bir yapıya sahip olan kiraz gülgiller familyasına aittir. Ana varanı olarak, güney Kafkasya bilinir. Ayrıca küçük beyaz çiçeklere sahiptir. Nisan ve mayıs aylarında çiçeklenen kiraz ağaçları haziran ve temmuz aylarında kirazları olgunlaşır. Yaz aylarının gelişini müjdeleyen kiraz, sadece meyveleri bakımından değil, kökleri, yaprakları, çekirdekleri ve sapları da farklı sağlık sorunlarında kullanılmaktadır. Yine geniş bir vitamin depolamasına sahip olan kiraz sayesinde pek çok hastalığınızı tedavi edebilir ve cilt sağlığınızı da koruyabilirsiniz.

   Kirazın Besin Değeri Nedir?

   Kiraz sulu ve tatlı yapısı ile içerisinde onlarca şifayı barındırır. Kirazın besin değeri ise;

   • 100 gram kirazda 63 kcal kalori mevcuttur.
   • Lif,
   • Karbonhidrat,
   • Protein,
   • A ve c vitamini,
   • Potasyum,
   • Kalsiyum,
   • Demir,

   Tüm bu vitaminlerin yanında, yüksek miktarda antioksidanlar mevcuttur. Yani kış mevsiminde vücutta biriken tüm toksinleri kolayca dışarıya atılmasına yardımcı olur. Ayrıca kirazın sadece meyveleri değil, sapı da harika bir antioksidan kaynağıdır. Yani vücudundaki toksinleri ve ödemi atmak isteyen kişiler sadece kiraz meyvesinden değil, sapından da faydalanmak gerekir.

   Kirazın Faydaları Nelerdir?

   Kiraz, ağrı kesici özelliği ile ve vücuda detoks yapma özelliğine sahiptir. Bunun yanında  içerdiği vitaminler sayesinde daha pek çok hastalığa iyi geldiği bilinmektedir. Kiraz sapı ise zayıflamak isteyen kişilerin ilk başvurduğu doğal ürünlerden biridir. Buna ek olarak, evinde küçük çocuğu olan kişilerin kiraz çekirdeklerini atmaması önerilir. Çünkü kiraz çekirdekleri de meyvesi gibi tam bir şifa kaynağıdır. Kirazın faydaları ise;

   • Kiraz beyin fonksiyonlarının daha düzgün ve daha aktif çalışmasına yardımcı olur.

   Başta Alzheimer hastalığı olmak üzere, unutkanlık gibi sorunların önüne geçer. Beyinde oluşan toksinlerin atılmasına da yardımcı olur. Unutkanlık sorunları olan kişilerin kiraz tüketimine özen göstermesi tavsiye edilir.

   • Kiraz kilo vermeye yardımcı olur.

   Yaz aylarında daha fit ve daha zayıf bir görünüme sahip olmak isteyen kişiler bolca kiraz tüketmelidir. Kiraz hem bölgesel kiloların daha hızlı verilmesine yardımcı olur hem de vücudun daha düzgün görünmesine katkı sağlar. Ayrıca harika bir ödem atma yeteneği de vardır. Özellikle yabani kirazlar tam bir antioksidan deposudur. Kiraz mevsimi biraz daha az olduğundan, tam hedeflediğiniz kiloya ulaşamayabilirsiniz. O nedenle yediğiniz kirazların sap kısmını atmayıp kurutmanız önerilir. Kuruttuğunuz kiraz  saplarını ise kış mevsiminde bitki çayı olarak tüketebilirsiniz. Bu  sayede hem ödemlerinizden hem de fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Özellikle karın bölgesi kilolar için bir tutam mısır püskülü ile bir tutam kiraz sapını aynı anda kaynatıp içmeniz basen ve karın bölgesi yağlarınızdan tamamen kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

   • Kiraz melatonin hormonlarının artmasına yardımcı olur.

   Bilindiği üzere beyinde mutluluk hormonu sağlayan melatonin düzeyinin fazlalığıdır. Yani kiraz tüketimine özen gösterdiğiniz takdirde hem uyku düzeniniz tam oturmuş olacaktır hem de gün içinde daha mutlu ve daha pozitif hale geleceksiniz. Bu nedenle stres ve kaygı içinde olanlar için mutlaka kiraz ve kiraz ürünleri tüketmesi önerilir.

   • Kiraz şeker hastalarına iyi gelir.

   Kiraz farklı cinslerde karşımıza çıkar. Bazı cinsleri daha fazla şekerlidir. Bu şeker hastaları için bir dezavantajdır. Ancak bazı türleri ekşi ve daha az şeker içerir. Özellikle yaban kirazı bu anlamda oldukça iyidir. Yani ekşi kiraz tüketimi yaparak şekerinizi dengede tutabilirsiniz.

   • Kiraz kabızlık sorununa iyi gelir.

   Kiraz, içerdiği antioksidanlar sayesinde bağırsakların daha aktif bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca lif içeriği fazla olduğu için bağırsakların daha  hızlı çalışmasını sağlar. Kabızlık sorunu ile anında savaşır ve bağırsakların daha kısa sürede boşaltım yapmasını sağlar. Eğer sürekli olarak kabızlık şikayeti yaşıyorsanız, bolca kiraz tüketmeniz gerekir. Diğer mevsimler için ise kiraz sapını kullanabilirsiniz.

   • Kiraz kalp – damar hastalıklarına karşı koruma sağlar.

   Kiraz tam anlamı ile vücudu temizleyen bir besin türüdür. Özellikle kalbin temizlenmesine ve damar içinde oluşan yağlanmanın önlenmesine yardımcı olur. Bu nedene kalp – damar hastalıklarında mutlaka bolca kiraz tüketilmesi gerekir. Kiraz tüketimini çok yapan kişilerde kalp krizi riski en aza inerken kolesterol gibi sorunların da üstesinden gelebilirsiniz.

   • Kiraz kansere karşı koruma sağlar.

   Kirazda bulunan c vitamini ve antioksidanlar kanser hastalığı ile savaşır. Kansere karşı koruma sağlarken mevcut kanser hücrelerinin küçülerek iyileşmesine yardımcı olur. Aynı zamanda radysyon gibi zararlı maddelerin etkilerini de ortadan kaldırmaya fayda sağlar.

   • Kiraz ağrı kesici özellik taşır.

   Yedi adet kiraz bir adet ağrı kesiciyle nerede ise aynı etkileri göstermektedir. Bu nedenle başta baş ağrısı olmak üzere kas ağrıları ve kemik ağrıları için de kiraz tüketimi yapabilirsiniz. Bu sayede kimyasal içeren çeşitli ağrı kesiciler de kullanmanıza gerek kalmaz.

   • Kiraz bağışıklık seviyesinin güçlenmesine yardımcı olur.

   Özellikle yaz mevsiminde yaşanabilecek güneş çarpması ve diğer hastalıkların önüne geçmek amacı ile kiraz tüketebilirsiniz. Çünkü kiraz vücudun direncini artırırken, bağışıklık sisteminin daha aktif çalışmasına yardımcı olur.

   • Kiraz beyin hasarlarının önüne geçer.

   Zaten beyin fonksiyonlarının çalışmasına yardımcı  olan kiraz, diğer beyin hasarlarının da ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. Özellikle beyin hücrelerini koruyan kiraz sayesinde beyin kanaması gibi riski yüksek olan durumlardan kendinizi koruyabilirsiniz.

   • Kiraz felç gibi durumların ortadan kalkmasına yardımcı olur.

   İnme, kalp krizi ve felç gibi durumların ortadan kalkmasına yardımcı olan kiraz sayesinde vücudunuzu daha dinç ve daha aktif hissedebilirsiniz. Felç riski olan kişiler için bolca kiraz tüketilmesi önerilir.

   • Kiraz gut hastalığına iyi gelir.

   Gut hastalığı günümüzde çok fazla yayılmaya başlamıştır. Fakat gut hastalığınız için bolca kiraz tüketimi yapabilirsiniz.

   • Kiraz iltihap giderme özelliği ile bilinir.

   İltihap vücudun hem iç kısımlarında hem de dış kısımlarında meydana gelebilir. Yani vücudunuzun hem içinde oluşabilecek iltihaplar için hem de dışında oluşabilecek iltihaplar için kiraz tüketmeniz yerinde olacaktır. Yarıca ameliyat ve diş tedavileri gören kişilerin de bolca kiraz tüketmesi faydalı olur. Çünkü ameliyat sonrası ve diş tedavileri sorası enfeksiyon riskleri artar. Bu gibi durumları önlemek adına bolca kiraz tüketmeniz gerekir.

   • Kiraz böbrekleri temizler ve böbrek taşlarını döker.

   Kiraz sayesinde böbreklerinizi temizleyebilirsiniz. Hem toksinlerden temizlerken, hem de böbrek kumu ve böbrek taşı gibi durumlardan temizleyebilirsiniz. Bu sayede daha temiz ve daha düzgün çalışan böbreklere kavuşmanız da mümkün olacaktır.

   • Kirazın ateş düşürücü özelliği vardır.

   Ateş, riskli bir sağlık sorunudur. Kiraz tüketerek, vücut ısınızı düşürebilirsiniz. Yani her türlü ateşleneme ve havale geçirme riskini en aza indirir.

   • Kiraz çekirdekleri gaz sancılarına iyi gelir.

   Yaz mevsiminde yediğiniz kiraz saplarını atmadığınız gibi kiraz çekirdeklerini de atmamanız  gerekir. Özellikle evinde bebeği olan kişilerin kesinlikle kiraz çekirdeklerini atmaması önemlidir. Çünkü kiraz çekirdekleri ısıyı uzun süre üzerinde muhafaza eder. Bir kumaşın içine kiraz çekirdeklerini doldurup, fırında ısıttıktan sonra bebeğinizin karnının üstüne koymanız önerilir. Bu sayede bebeklerde yaşanan gaz sancıları hafifleyecektir. Ancak ısısına kesinlikle dikkat etmeniz ve bebeğinizi yakmamanız önemlidir.

   Kirazın Cilde Faydaları Nelerdir?

   Kiraz tüketimi yaparak vücut sağlığınızı kontrol altında tutabilirsiniz. Ancak kirazın sadece vücuda değil, cilde de faydaları vardır. Yani kiraz tüketen kişilerin ciltleri daha güzle ve daha sağlıklı bir hale gelir. İşte kirazın cilde faydaları;

   • Kiraz parlak bir yapıdadır. Yani kiraz tükettiğinizde cildiniz içeriden beslenerek daha parlak ve daha ışıl ışıl bir yapıya ulaşır.
   • Solgun cilt rengini düzenler. Kiraz tüketerek, cildinizi daha güzel bir hale getirebilirsiniz.
   • Kiraz saçların daha hızlı uzamasına yardımcı olur. İçerdiği mineraller sayesinde hiç uzamayan saçlar bile daha kısa sürede canlı bir şekilde uzar.
   • Yaşlanma etkilerini ortadan kaldırır.
   • Cildin daha sıkı görünmesini sağlar.
   • Cildi içeriden besleyerek güneşin ve diğer dış etmenlerin cilde zarar vermesini önler.

   Kirazın Zararları Nelerdir?

   Kirazın zararları yok denecek kadar azdır. Ancak bazı durumlarda bir takım şikayetlere neden olabilir. Bunlar ise;

   • Eğer kiraz çok fazla tüketilirse karın ağrılarına neden olur.
   • Fazla tüketimi isal gibi durumların ortaya çıkmasına sebebiyet verecektir. Özellikle bebeklerd eve çocuklarda fazla tüketmemeye özen göstermeniz gerekir.
   • Bazı ciltlerde alerjiye neden olur.

   Kiraz Nasıl Tüketilir?

   Aslında kiraz meyvesi tek kendisi değil ağacı, kökü, sapı, çekirdekleri ve hatta yaprakları bile insan için büyük bir nimettir. Kiraz köklerinden doğal kök boyaları elde edilir. Yapraklarından ise bazı yörelerde yemekler yapılırken, kiraz sapları zayıflamaya yardımcı olur. Yani kirazı taze olarak tüketirken diğer kısımlarını da kesinlikle çöpe atmamanız gerekir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet Bedava İnternet