Kiraz Sapı Çayının Faydaları ve Zararları

   10.07.2020
   Kiraz Sapı Çayının Faydaları ve Zararları

   Pek çok insan tarafından sevilen, yazın en güzel meyveleri arasında yerini alan kirazın kendisi kadar fayda sağlayan sapından çay yapıldığını biliyor muydunuz? Evrende adeta her şey sebepli yaratılmış gibi, meyvesinin tüketilmesi ile beraber saplarının çöpe atılması aslında ne kadar da yanlış bir davranış. Pek çok insan kiraz sapının sağladığı faydalardan bir haber yaşamakta.  Bünyesinde barındırdığı A, B1 ve C vitaminleri sayesinde pek çok fayda sağlayan kiraz sapı çayı son zamanlarda dünyanın pek çok yerinde rağbet görmeye başlamakta. Saymakla bitmeyen faydaları ile gelin kiraz sapı çayını daha yakından tanıyalım.

   Kiraz Sapı Çayı Nedir?

   Yaz aylarının vazgeçilmez meyvelerinden birisi olan kiraz o kadar faydalı bir meyvedir ki, yalnızca kendisi değil sapı, yaprağı, kerestesi, kabukları, zamkı her bir detayı son derece yararlıdır. Sağladığı bu faydalardan bir haber çöpe atılan kiraz saplarından çay elde edilir ve bu çay da her derde deva nitelik taşır. Elde etmiş olduğumuz kiraz saplarından yaptığımız çayı, düzenli olarak içmemiz pek çok sorunumuza şifa kaynağı olacaktır. Güçlü bir antioksidan kaynağı olan kiraz meyvesinin içerisinde çeşitli vitaminlerin bol bir miktarda olması, bireyin bağışıklık sisteminin güçlenmesi ile beraber hastalıklardan kurtulduğu söylenebilir. Bu şifalı meyvenin saplarından elde dilen çay sayesinde birey vücudundaki ödemlerden kurtulur ve aynı zamanda kilo vermesi de hızlanır. Pek çok derde deva olan kiraz sapı çayı ile ilgili gelin detaylara göz atalım.

   Kiraz Sapı Çayı Ne İşe Yarar?

   Kiraz sapı çayı kilo vermek isteyen bireyler için, son derece etkili çözümler doğurmaya yarar. Yoğun iş hayatı ve diğer hayat temposu içerisinde pek çok hastalık ile beraber ortaya çıkan streslerinize karşı kiraz sapı çayı bire bir deva niteliği taşır. Uyku problemi yaşayan bireylerin, uyku problemlerini ortadan kaldırmayı sağlayan kiraz sapı çayı, bireyi gevşetmeyi ve sinirlerini yatıştırmayı da sağlar. Ramazan ayında pek çok insan açlıktan değil ama susuzluktan yakınır.

   Sahur vakti içmiş olacağınız bir bardak kiraz sapı çayı gün boyu susuzluk hissiyatınızı yok denilecek kadar azaltacak. Kiraz sapı çayı zararlı maddeleri atarak, böbreklerin çalışmasına büyük fayda sağlar. Tuvaletini yapmakta zorlanan bireyler için, kiraz sapı çayı son derece idrar söktürücü etkiye sahiptir. Kiraz sapı çayı, adet dönemlerinde meydana gelen sancıları büyük oranda azaltmaya yarar. Kiraz sapı çayı karaciğerin temizlenmesine ve sağlıklı bir biçimde çalışmasına da fayda sağlar. Kiraz sapı çayının Alzheimer, obezite ve diyabet haslıklarına da iyi geldiği biliniyor. Bunlar ile beraber kiraz sapı çayının daha pek çok alanda fayda sağladığı da bilinmekte.

   Kiraz Sapı Çayı Nasıl Yapılır?

   Hazırlamak istediğiniz kiraz sapı çayı için, ilk olarak kiraz saplarını temiz bir biçimde yıkayın. Kiraz sapı çayı hem taze saplar ile, hem de kurutulmuş saplar ile elde edilebilir. Kurutacak olduğunuz kiraz saplarını temizce bir yerin üzerine seriniz. Kiraz saplarınızın tamamen kurutulmuş olduğundan emin olduktan sonra, kiraz saplarınızı uygun bir ortamda muhafaza edebilirsiniz.

   Bir fincan içme suyunun içerisinde iki çay kaşığı kadar kurutulmuş olan kiraz sapları ilave edilir ve kaynatılır. Kaynama işlemi gerçekleştikten sonra yaklaşık on dakika kadar demlemeye bırakın ve ardından afiyetle için! Her sabah elde etmiş olduğunuz kiraz çayını, aç karnı ile içtiğiniz vakit bu şifalı çayın gözle görülür pek çok faydasından yararlanmış olacaksınız.

   Aç karnı ile her sabah düzenli olarak içmiş olduğunuz bu çay, idrar problemi yaşıyorsanız idrar söktürücü bir etkiye sahip, Menepoz dönemindeyseniz ya da adet dönemindeyseniz sancılarını ve baş ağrılarınız son bulacak ve bununla beraber bu şifalı çayın pek çok etkisini gözleriniz ile göreceksiniz.

   Kiraz Sapı Çayının Faydalar Nelerdir?

   • Kiraz sapı çayı böbreklere inanılmaz fayda sağlar, böbrek hastaları kiraz sapı çayını gönül rahatlığı ile tüketebilir.
   • Kiraz sapı çayının susuzluğa iyi geldiği kanıtlanmıştır.
   • Kaygı ve panik durumlarını ortadan kaldırmaya yarayan kiraz sapı çayının sakinleştirici etkileri vardır.
   • Vücutta bulunan fazla suyu atmaya yarayan kiraz sapı çayı, kanı sulandırıcı etkilere de sahiptir.
   • Antioksidan bakımından son derece zengin olan kiraz sapı çayı, vücudu çeşitli hastalıklara karşı da son derece koruma altına alır.
   • İdrar atma problemleri yaşayan bireyler için kiraz sapı çayı son derece etkilidir, çünkü bu şifalı çayın idrar söktürücü etkileri bulunuyor.
   • Sinir sistemi üzerinde büyük oranda etkiye sahip olan kiraz sapı çayı, uyku problemlerini de ortadan kaldırarak rahat bir uyku çekmenizi sağlar.
   • Kandaki zararlı maddeleri atmaya yarayan kiraz sapı çayı, kanı büyük oranda temizler.
   • Cilde de son derece iyi gelen kiraz sapı çayı, cildi temizler ve parlaklık katar.
   • Böbreklerde meydana gelen taşları yok etme etkisine sahip olan kiraz sapı çayı, oluşabilecek böbrek taşlarının oluşumunun da önüne geçmeyi başarır.
   • Kötü kolesterolleri düşüren kiraz sapı çayı, iyi kolesterolleri de yükseltir.
   • Karaciğer problemi yaşayan bireyler, kiraz sapı çayını gönül rahatlığı ile tüketebilir. Çünkü kiraz sapı çayı, karaciğer için son derece önemli fayda sağlar.
   • Menepoz dönemine girmiş kadınlar için, kiraz sapı çayı son derece rahatlatıcı bir etkiye sahiptir.
   • Selülitlerini oluşumunu engellemeye yarayan kiraz sapı çayı, vücudunuzda olan selülitlerin de görünümünü olduğundan daha iyi hale getirmeye çalışır.
   • Kiraz sapı çayı kilo vermeye çalışan bireylere de son derece yardımcı olur.
   • Kiraz sapı çayı, idrar yolu enfeksiyonlarına oldukça iyi gelmekte.
   • Tam bir kalp dostu olan kiraz sapı çayı, damarlar için de son derece yarar sağlamakta.
   • Kalp problemlerini ortadan kaldırıp, kalbin güzel bir biçimde çalışmasını sağlayan kiraz sapı çayı, damarların da içten sağlanmasını ortadan kaldırır.
   • Kiraz sapı çayı, prostat şekerini önleyici etkilere sahiptir.
   • Adet dönemlerinde kadınlarda bazı şişkinlikler meydana gelir, kiraz sapı çayı bu şişkinlikleri önleme etkisine sahip şifalı bir çaydır.

   Kiraz Sapı Çayının Zararlar Nelerdir?

   Kiraz sapı çayının zararlı her ne kadar olmasa da, herhangi bir ciddi kronik rahatsızlığı olan bireylerin kiraz sapı çayı tüketmeden evvel kesinlikle doktoruna danışması gerekir. Bunun dışında her şeyin fazla tüketilmesinin zarar doğurabileceği gibi, kiraz sapı çayının da fazla tüketilmesi çeşitli rahatsızlıklara yol açabilir. Kiraz sapı çayını günde bir bardaktan fazla tüketmemeye özen gösterin. İshal problemi ya da yüksek tansiyon problemi yaşayan bireylerin de kiraz çayı içesi pek tavsiye edilmez.

   Yazmış olduğumuz bu yazımızda dünyanın her yerinde büyük ilgi ve sevgi ile yenilen kirazın, meyvesi kadar saplarının da büyük faydalara sahip olduğuna değindik. Pek çok insanın yanlış bir davranış sergileyerek kiraz saplarını çöpe atması sonucunda birçok şifadan mahrum kaldığını söyleyebiliriz. Yazımızda da kiraz sapından elde edilen çayın faydalarını detaylı bir biçimde ele almaya çalıştır. Kiraz sapı çayının iyi geldiği rahatsızlıklardan herhangi birini yaşıyorsanız eğer, gönül rahatlığı ile bu şifalı çaydan kullanabilirsiniz. Sağlıklı günler, afiyet olsun!

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet Bedava İnternet