Kimyonun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   10.07.2020
   Kimyonun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   Kimyon farklı birçok isimle anılan Latincede Cyminum ismine sahip olan şifalı bir bitki türüdür.  Ülkemizde her yerinde farklı isimler verilmiş olan önemli baharattır. Uzmanlar tarafından çok fazla şekilde önerilen Kimyon birçok derde deva konumundadır. Peki nedir bu kimyon, besin değerleri nelerdir, ne işe yarar, kullanım alanları nelerdir, nelere fayda sağlar, zararları nelerdir gelin hep beraber inceleyelim:

   Kimyon Nedir?

   Hint mutfağında çok fazla kullanılan kimyon, maydanozgiller ailesinin bir üyesidir. Kimyon sanıldığı gibi toz baharat olarak yetişmez bir bitkidir, bizim karşımıza gelişi ise tohumlarından sağlanan toz şeklindedir. Ortaçağdan beri insanlar Kimyon tüketmektedir. Hatta Avrupa medeniyetlerinden bazıları sembolik olarak Kimyonu kabul etmiştir. Kimyon burnu kaşındıran keskin bir kokuya sahiptir. Ortadoğu, Çin, Hindistan mutfaklarının baş tacıdır. Kimyonun tohumları dikdörtgeni andıran biçime sahiptir. Türk mutfağının vazgeçilmez baharatlarından birisidir. İslam coğrafyasından gelen inanışa göre Kimyon, ölüm haricindeki her şeyi tedavi edebilecek güce sahiptir.

   Kimyonun yapısında bulunan mineral ve vitaminler saymakla bitmemektedir. Kimyonun fazla kullanılması ciddi sağlık problemlerine yol açabilmektedir. Birçok insanın bağımlısı olduğu Köri sosunun en önemli baharatlarından biri görevini görüyor. Bazı Güneydoğu Asya ülkelerinde günümüzde bile ilaç olarak satılmaktadır. İran devletinde çalışan doktorlar felç tedavilerinde Kimyondan yardım alır, bununla beraber Tunus hekimleri enfeksiyonların engellemek amacıyla ve kan basıncını dengede tutmak için Kimyondan yararlanır.

   Kimyonun Besin Değerleri Nelerdir?

   Kimyon denice akla demir vitamini gelir. Demir vitaminini içerisinde en çok barındıran bitkidir.  Kimyonun yapısında bulunan birçok mineral ve vitamin vardır. Kimyon tohumu magnezyum, kalsiyum ve potasyum bakımından oldukça zengindir. İçerisinde bulunan A,D,B12,C,B6 vitaminleri birçok hastalığa iyi gelmektedir.

   Her Gün Düzenli Kimyon Tüketirseniz Neler Mi Olur?

   Kimyon bitkisi kalp rahatsızlıklarına çok büyük tedavi imkânı sağlamaktadır.  2. Seviye obez insanlarda yapılan araştırmada, günde yarım kaşık kimyon tüketen kilolu insanların kötü kolesterol ve trigliserit sevilerinde ciddi bir düşüş yaşanmıştır. İyi kolesterol seviyelerinde ise artış yaşanmıştır.

   Kimyon Zayıflatır Mı?

   Kimyonun yağ yakıcı bir özelliği olup olmadığı araştırmalarda yer verilmiş ve insanlar yoğurda Kimyon ilave ederek tüketmiştir. Kimyonlu yoğurt tüketenlerin, kimyon kullanmadan yoğurt tüketenlere göre daha fazla yağ yaktığı kanıtlanmıştır.

   Kimyon her insanda aynı zayıflama etkisi göstermediği için yaşanan farklılık insanların aklında soru işareti bırakmıştır. Diyetisyenlerin zayıflamak isteyen insanlara Kimyon önerdikleri bilinmektedir.

   Kimyonun Faydaları Nelerdir?

   • Kimyonun düzenli kullanılması zamanla sindirimi artırmaktadır. İshal hastalarına kimyon kullanmaları tavsiye edilir.
   • Kansızlık yaşayan insanların Kimyon kullanması durumunda kansızlık belirtisi kalmadığı ortaya çıkmıştır. Kimyonun içerisinde bulunan demir vitamini sayesinde kansızlık tedavi edilmiştir.
   • Günümüzde diyabet rahatsızlığı büyük oranda artmaktadır. Kimyon kullanılması durumunda diyabet rahatsızlıkları azaltılabilir.
   • Kimyonun içerisinde bulundurduğu mineraller ve vitaminler kan dolaşımını düzenlediği için kolesterolü dengelemede yardımcı görevi üstlenir.
   • Yoğurdun üzerine Kimyon ilave edilmesi büyük oranda yağ yakma hızını artırıyor. Ayrıca diyetisyenlerin önerisi Kimyon kullanmak oluyor. Zayıflamak isteyenler gönül rahatlığıyla kullanabilir.
   • Kimyon tükettiğimiz gıdalardan vücudumuza giren zararlı mikropları kan hücrelerine karışmadan engelleyebilmektedir.
   • Uyuşturucu bağımlılığı yaşayan birisine düzenli Kimyon verilmesi durumunda bağımlılığını belli oranda azaltabilir.
   • Kimyon bademciklerde oluşan iltihapları tedavi etme konusunda başarılıdır.
   • Kimyon nefes darlığı ve astım rahatsızlığı çeken insanların nefes almalarını kolaylaştırabilir.
   • Kimyon ciltte oluşan akne, kızarıklık, siyah nokta gibi sorunları tedavi etme de yararlıdır.
   • Çağımızın problemi olan uyku rahatsızlıklarını gidermede Kimyon, doğal ilaç görevi görmektedir.
   • Kimyon eklemlerde ve kemiklerde oluşan ağrıları hafifletmede iyidir.
   • Kimyon cildimizde çıkan çıban problemini tedavi edebilir.
   • İçerisinde bulundurduğu maddeler sayesinde kanser hücrelerini iyileştirme görevi görebiliyor. Kimyon kansere yakalanma oranını azaltıyor.
   • Emziren kadınların sütlerini artırmada Kimyon büyük destek sağlıyor.

   Kimyon Sindirimi Düzenler

   Kimyonun yapısında yer alan sodyum, magnezyum vitaminleri sindirim sistemini hızlandırır. Sıcak suya ilave edilerek tüketilirse mide ağrılarına iyi gelir. Kimyon gaz sıkışması, şişkinlik, gastrointesatinal bozukluklarını tedavi eder. Bağırsak sorunlarını hafifletir.  Kimyonun içerisinde bulunan Timol maddesi bağırsaklardaki salgı bezlerini uyandırır. Ek olarak ağızdaki salgı bezlerini onarır, sindirimi kolaylaştırır.

   Kimyon Kas Ve Kemik Gelişimini Destekler

   Kimyon yaygın bir biçimde demir deposu olarak bilinir. Adet döneminde kadınların fazla mineral kaybetmesi durumunda Kimyon tüketmesi kaybedilen mineralleri dengede tutar. Çocuklara katkıları büyüktür. Çocukların düzenli Kimyon tüketmesi kas ve kemik gelişimlerini olumlu yönde etkiler. Demir eksikliği sorunu ile karşılaşmamak için yemeklerinize ve çorbanıza Kimyon ekleyin.

   Kimyon Diyabetin Tedavisine Yardımcı Olur

   Kimyon kandaki şeker miktarını dengeler, diyabet hastalarının tedavisinde kimyon kullanılır. Kan içerisindeki şeker normal işlevini yitirdiği zaman AGE’ler oluşur. AGE’ler böbreklere ve kan damarlarına zararlar verebilir. Kimyonun içerisinde AGE’leri azaltan bileşenler olduğu için kan şekeri kontrol altına alınabilir.

   Kimyon Serbest Radikallere Karşı Hücrelerimizi Korur

   Zengin antioksidan olan kimyon, vücudumuza zarar veren radikallere karşı büyük savaş verir. Kanser hücrelerini onarır. Kan dolaşım hızını dengeler. Zarar gören birçok hücreyi Kimyon sayesinde tedavi edebiliriz.

   Kimyon Yüksek Kolesterolü Düşürür

   Halk arasında riskli kolesterollerden en tehlikeli biçimi olan kötü kolesterol seviyesini düşürmeye yarayan Kimyon, sağlıksız kan hücrelerini büyük biçimde azaltır. Uzmanlar tarafından yapılan deneylerde Kimyonun kolesterole çok fazla faydası olduğu söylenebilir. Diyette kullanılan kimyonun aynı tedavileri uyguladığı hala ispatlanamamıştır.

   Kimyon Gıda Kaynaklı Oluşan Hastalıklara Engel Olur

   Antimikrobiyal özelliğe sahip olan Kimyon, gıda tüketiminde oluşabilecek rahatsızlıkların önüne geçer.  Sindirilmesi durumunda açığa çıkan megalomisin bileşeni antibiyotik görevi görür. Gıda kaynaklı oluşan mantarlara engel olur. Birtakım mikropların ilaç savunmalarını kırar.

   Kimyon İlaç Bağımlılığından Kurtulmaya Destek Olur

   Bilim insanları tarafından yapılan deneyler sonucu farelerde Kimyon tüketimi bağımlılık durumunu azalttığı ortaya çıkmıştır. İnsanlarda bu durumun tam etki edip etmeyeceği soru işareti olarak kalmıştır.

   Kimyon Astım Ve Bronşiti Tedavi Eder

   Balgam atmaya çok fazla destek olan Kimyon, balgam söktürücü ilaçlara meydan okumaktadır. Astım hastalarının düzenli Kimyon tüketmesi durumunda hastalıkları tedavi sürecine girebilir.

   Kimyon Kanseri Önler

   Kimyon kanser türleri arasında meme ve kolon kanseri başta olmak üzere birçok kanser rahatsızlığıyla savaşmaktadır.  Tümör oluşumunu azaltabilir. Tümörün ve kanser hücrelerinin yayılmasını azaltır.

   Kimyonun Zararları

   Kimyonun çok fazla tüketilmesi bir takım sağlık sorunlarına yol açmaktadır. Kimyonun düzenli ve sık sık tüketimi yan etkilerini açığa çıkarabilir.

   • Kimyonu çok fazla tüketen insanlarda mide ekşimesi rahatsızlığı meydana gelebilir.
   • Gaz oluşumundan meydana gelen geğirme rahatsızlığı Kimyonun yan etkilerinden birisidir.
   • Kimyonun sık sık kullanımdan dolayı böbrek ve karaciğer rahatsızlığı baş gösterebilir.
   • Yemeklere veya çorbalara çok fazla Kimyon ilave edilmesi karın ağrısı yaratabilir.
   • Bir diğer yan etkisi ise Kimyon baş dönmesi problemini meydana getirebilir.
   • Kimyonun çok tüketilmesinden dolayı cildinizde alerjik reaksiyonlar baş gösterebilir.
   • Bu yan etkilerden birisini hissettiğiniz zaman lütfen en yakın sağlık ocağına veya hastaneye gitmeyi ihmal etmeyin. Kimyon tüketimine dikkat edin.

   Yazmış olduğumuz bu yazımızda bin bir derde şifa olan Kimyonun faydalarına detaylıca değinmeye çalıştık. Sadece faydalarıyla kalmayıp kimyon hakkında başka pek çok bilinmesi gereken bilgilere de açıklık getirmeye çalıştık. Kimyon hakkında yeterli bir bilgiye sahip değilseniz eğer, doğru adreste olduğunuza emin olabilirsiniz. Kimyonun sağladığı faydalardan yararlanmak için daha fazla geç kalmayın. Sağlıklı günler!

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Begonya Bedava İnternet