Keten Tohumunun Faydaları Ve Zararları

   19.11.2020
   Keten Tohumunun Faydaları Ve Zararları

   Keten Tohumunun Faydaları Ve Zararları Ketentohumu başta Asya ve Amerika gibi ülkelerde sık tüketilen bir doğal üründür. Keten bitkisinin çiçeklerinin tohumları sarı veya kahverengi yapıdadır. Keten tohumu hiçbir işleme tabi tutulmadan yani ham haliyle tüketilebilirken, filizlendirilerek de tüketime uygundur. Ayrıca keten tohumunun yağı da bazı sağlık sorunlarında sıklıkla tüketilen doğal yağlar arasında yer alır.

   Keten tohumu vücuda girdiğinde diğer besinlerin vitamin ve mineralleri daha kolay bir şekilde hücrelere ulaştırılır.  Ayrıca yüksek besin değeri sayesinde bazı hastalıkların tedavisinde de kullanılmaktadır daha sağlıklı ve daha doğal bir yaşam tarzını benimseyen kişiler için bu yazımızda keten tohumunun faydaları  ve zararları hakkında tüm bilgileri bir araya getirdik. Rehber niteliğindeki yazımızın tamamını okuyarak, bu muhteşem tohumların özelliklerini öğrenebilirsiniz.

   Ketken Tohumunun Besin Değeri Nedir?

   Keten tohumunun besin değeri, tahmin edildiğinden daha fazladır. Dolayısı ile besin değerini bilip, bu yönde bir kullanım sağlamanız daha doğru olacaktır. İşte bu muhteşem tohumların besin içerikleri.

   • Diyet lifi,
   • Alfa linolenik asit,
   • C vitamini,
   • Kalsiyum,
   • Fosfor,
   • Sodyum,
   • Potasyum,
   • Omega3,
   • Demir, gibi çeşitli yağ asitlerine ve vitaminlere sahiptir.

   Keten Tohumunun Faydaları Nelerdir?

   Keten tohumu ile daha sağlıklı bir yaşama merhaba diyebilirsiniz. Ayrıca diyet yapan kişiler için de oldukça büyük önem taşıyan bu tohumlar sayesinde daha hızlı bir şekilde kilo vermeniz mümkün olacaktır. İşte keten tohumunun faydaları

   • Keten tohumu tok tutucu özelliği sayesinde daha hızlı bir kilo verme süreci başlatır.

   Yüksek miktarda diyet lifleri içerdiği için kilo vermek isteyenler için harika bir alternatiftir. Özellikle midede geniş bir yer kaplar ve midenin gün boyu daha tok kalmasını sağlar. Buna ek olarak kolay sindirildiği ve posalarının kolay bir şekilde dışarıya atıldığı için şişkinlik ve hazımsızlık gibi durumların da önüne geçer. Diyet yapan kişiler ham keten tohumu ya da filizlendirilmiş keten tohumu tüketebilirler.

   • Keten tohumu içerdiği yağ asitleri ve vitaminler sayesinde kansere karşı korur.

   Keten tohumunda yer alan çeşitli asitler sayesinde hücreler her zaman daha canlı ve daha güçlü bir yapıya ulaşır. Üstelik hücre yenileme özelliği sayesinde de hasar görmüş hücrelerin yeniden onarılmasına katkı sağlar. Dolayısı ile kanser hücrelerinin vücutta ilerlemesini durdurur. Yine antioksidanlar içerdiği için vücudun bağışıklık sitemini güçlendirir. Yani mevcutta kanser hastası olan kişilerin bağışıklık sistemleri çok düşük olduğu için hemen her türlü dış etmenden dolayı hasta olabilirler. Keten tohumu tüketerek hem kansere karşı mücadele edebilirsiniz hem de bağışıklık sisteminizi güçlendirebilirsiniz.

   • Keten tohumu lignan kaynağıdır.

   Lignan vücut hormonlarını düzenleyen bir işleve sahiptir. Yani hormonlarında sorun olan kişiler keten tohumu tüketerek, hormonlarının dengede kalmasını sağlayabilirler. Özellikle kadınlarda hormon dengesizlikleri sıkça yaşanabiliyor. Bu nedenle uzmanlar keten tohumunun tüketimine dikkat çekmektedir. Son olarak erken menopoz sorunu olan kişilerin de lignan kaynağı olan keten tohumundan faydalanması gerekir. Erken menopozu engellediği gibi hamile kalma şansını da yükseltmektedir.

   • Keten tohumu tip2 diyabetini önler.

   Yapılan çeşitli araştırmalar keten tohumunun tip2 diyabetini engellediğini kanıtlamıştır. Dolayısı ile şeker hastalarının düzenli bir şekilde keten tohumu tüketmesi gerekir. Ayrıca aile öyküsünde şeker hastalığı olan kişiler de ileride şeker hastalığına yakalanmamak adına keten tohumu tüketmelidir.

   • Keten tohumu ile ani kalp krizlerini önleyebilirsiniz.

   Başta kalp hastalarının, yüksek stres altında olan kişilerin ve kalple ilgili sorun yaşayanların mutlaka keten tohumu tüketmesi gerekmektedir. Kılcal damarların daha iyi işlev görmesini sağlayan keten tohumu kalp krizlerini engellemektedir.

   • Keten tohumu ile kolesterole elveda diyebilirsiniz.

   Keten tohumunun damar temizleme özeliği mevcuttur. Bu nedenle damar tıkanıklığı yaşayan ve kolesterol sorunu olan kişilerin bolca keten tohumu tüketmesi gerekir. Bu sayede damar sağlığı korunurken, kolesterol de olması gereken seviyeye gelir.

   • Keten tohumu sayesinde vücudunuzun ihtiyacı olan pek çok vitamini bir arada alabilirsiniz.

   Gerek e vitamini olsun  gerekse b gurubu çeşitli vitaminler olsun keten tohumunun içinde oldukça fazladır. Dolayısı ile vücudunda vitamin ve mineral eksikliği olan kişilerin bolca keten tohumu tüketmesi gerekir. Bu sayede daha sağlıklı bir vücut yapısına kavuşabilirsiniz. Üstelik pek çok vitamin ve mineral açısından zengin olan keten tohumu kişilere daha verimli bir yaşamın kapılarını açmaktadır.

   • Keten tohumu protein açısından zengin içeriklere sahiptir.

   Aslında pek çok kişinin yoğunlukla ihtiyaç duyduğu vitaminlerden biri proteindir. Protein eksiklikleri başta kemik hastalıklarına ve kas zayıflıklarına neden olur. Ancak düzenli bir şekilde keten tohumu tüketmek, vücudunuzun protein ihtiyacını karşılamak anlamına gelir. Dolayısı ile spor yapan kişiler günlük yaşamda sürekli koşturma halinde olan kişiler bolca keten tohumu tüketebilir.

   • Keten tohumu ile vücudunuzun omega3 ihtiyacını karşılayabilirsiniz.

   Bindiği üzere vücudun en çok ihtiyaç duyduğu yağ asitlerinden biri de keten tohumudur. Omega3 bakımından son derece zengin olan keten tohumu ile vücudunuzdaki iltihapları giderebilir ve çeşitli enfeksiyonların önüne geçebilirsiniz. Buna ek olarak omega3 beyin fonksiyonları açısından da son derece önemlidir. Dolayısı ile beynin daha sağlıklı ve daha pratik düşünmesi için keten tohumu tüketilmelidir.

   • Keten tohumu çölyak hastaları için iyi bir alternatiftir.

   Son zamanlarda sıklıkla gündeme gelen sağlık sorunlarından biri de çölyak hastalığıdır. Bu hastaların gluten içermeyen gıdalarla beslenmesi gerekir. Keten tohumunda ise hiç gluten bulunmaz. Yani tam buğday unu gibi ürünlerden elde edilen ekmekler yerine keten tohumundan elde edilen ekmeklerin tüketilmesi daha doğru olacaktır. Ayrıca gluten sadece çölyak hastalarına değil, sağlıklı kişilere bile zarar verebiliyor. Bu nedenle sadece çölyak hastaları değil, tüm herkesin sağlık yönünden daha zengin olan keten tohumundan faydalanması önerilir.

   • Keten yüksek tansiyonu düşürmeye fayda sağlar.

   Yüksek tansiyon hastalarının kullanması gereken doğal  ürünlerden biri de keten tohumudur. Bu ürün sayesinde yüksek tansiyon denge altına alınabilir. Ayrıca yüksek tansiyonun getirdiği bir takım sağlık sorunları da ortadan kalkacaktır.

   • Keten tohumu kadınlarda yumurtalık tedavisinde kullanılır.

   Yumurtalıklarda görülebilecek her türlü hastalığın tedavisinde keten tohumundan faydalanılması tavsiye edilir. Ayrıca üremenin artırdığı da kanıtlanmıştır.

   • Keten tohumu göz sağlığı için önemli bir besin kaynağıdır.

   Göz kuruluğu başta olmak üzere çeşitli göz hastalıklarında keten tohumundan faydalanılması önerilir. Göz sağlığını yakından ilgilendiren keten tohumu ile göz ağrıları, göz yorgunlukları ve görme bozuklukları ortadan kalkacaktır. Bu nedenle ilerleyen yaştaki kişilerin mutlaka keten tohumu tüketmesi önerilir.

   • Filizlendirilmiş keten tohumu bağırsaklara probiyotik etki sağlar.

   Probiyoik hem çocukların hem de yetişkinlerin bağırsakları için çok önemlidir. Keten tohumunu filizlendirip, salataların içinde kullandığınızda bağırsakların probiyotik dengesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede hem bağırsaklarınızda biriken toksinlerden arınırken, sindirim daha kolay hale gelecektir. Buna ek olarak, kabızlık ve ishal gibi sorunların da önüne geçer.

   Keten Tohumunun Cilde Faydaları Nelerdir?

   Keten tohumu vücut sağlığına oldukça etkilidir. Ancak sadece vücut sağlığında değil cilt problemlerinde de keten tohumundan faydalanmanız önerilir. Burada gerek keten tohumunun kendisinden maskeler hazırlayabilirsiniz. Gerekse keten tohumu yağı kullanabilirsiniz. Keten tohumunun cilde faydaları ise;

   • Cildin daha pürüzsüz bir yapıya ulaşmasına yardımcı olur. Keten tohumu ile yapacağınız maskeler sayesinde cildiniz her zamankinden daha pürüzsüz bir yapıya kavuşacaktır.
   • Cilt lekelerini giderir. Keten tohumunun kendisi ve keten tohumu yağı cilt üzerinde meydana gelen her türlü kırmızı ve kahverengi lekelerin giderilmesini sağlar. Bilhassa güneş lekelerinin daha kısa sürede ciltten arınmasına yardımcı olur.
   • Keten tohumu müthiş bir şekilde cilt gözeneklerinin sıkılaşmasına yardımcı olur. Geniş gözeneklere sahip olan kişiler keten tohumu ile cilt bakımı yaptıklarında cilt gözeneklerinin daha sıkı olduğunu göreceklerdir.
   • Mat ve cansız görünen cilt yapısına uygundur. Eğer cildiniz mat ve yorgun bir görünümdeyse o halde keten tohumunun yağını cildinize sürebilirsiniz. Cilt hücrelerini canlandırarak daha genç ve daha parlak bir cilde kavuşmanıza yardımcı olur.
   • Keten tohumu ile saç derisi hastalıkları tedavi edilir.
   • Saçlarda oluşan kepek ve kaşıntı gibi sorunları ortadan kaldırır.
   • Keten tohumu yağı saçların daha parlak ve daha hacimli görünmesine yardımcı olacaktır.
   • Keten tohumunun zararları nelerdir?
   • Keten tohumu her alanda fayda sağlarken bazı durumlarda da zararları görülebiliyor. Bu nedenle bilinçli bir şekilde tüketilmesi önerilir. Keten tohumunun zararları ise;
   • Fazla tüketilirse karın bölgesinde şişkinliğe yol açabilir.
   • Midede yorgunluk ve mide ağrılarına neden olabilir.
   • Çok aşırı tüketildiğinde gaz problemlerini beraberinde getirir.
   • İshal gibi olumsuz sağlık sorunlarını ortaya çıkarabilir.
   • Bazı kişilerde alerjik etkiye neden olur.

   Keten Tohumu Nasıl Tüketilir?

   Keten tohumu birkaç farklı şekilde tüketilebilen besinlerden biridir. Keten tohumunun tüketim şekilleri ise;

   Keten tohumu ham olarak tüketilebilir; tohumlar pişmeden rahatlıkla tüketime uygundur.

   Keten tohumu filizlendirilip tüketilebilir; bağırsak sağlığı için ve diyet yapmak için keten tohumu tüketmek isterseniz, filizlendirip tüketmeniz daha doğru olacaktır.

   Keten tohumu unu; içerisinde hiç gluten içermediği için keten tohumu un halinde de tüketilebiliyor.

   Keten tohumu yağı; genelde cilt ve saç problemlerinde  keten tohumu yağ formunda tüketilmelidir. Ancak keten tohumu yağı almadan önce soğuk sıkım olduğundan emin olmalısınız.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet Bedava İnternet