Kestanenin Faydaları Ve Zararları

   06.11.2020
   Kestanenin Faydaları Ve Zararları

   Makalede Neler Var

   Kestanenin Faydaları Ve Zararları Kestane, ülkemizin kış sembollerinden biridir. Sokak aralarında, soba üstünde ve haşlaması ile adeta bir lezzet şöleni yaşatır. Muhteşem yapısı ve harika  lezzeti ile nerede ise kestaneyi sevmeyen yok gibidir. Özellikle kış mevsiminde yaşanabilecek çeşitli hastalıklara karşı koruma özelliği olan kestaneden mutlaka şifaları için faydalanmanız önerilir. Özellikle belli kronik hastalığı olan kişiler ve daha sağlıklı bir vücut yapısına kavuşmak isteyen kişiler bolca kestane tüketmelidir.  Kestane ülkemizde bolca yetiştiği için ulaşımı da oldukça kolaydır. Ve yine fiyat bakımından oldukça uygun maliyetlidir.  Bu nedenle kesinlikle tüketilmesine özen gösterilmesi gerekir. İçerdiği çeşitli vitamin ve mineraller sayesinde de hem hazır gıdalarda hem de farklı kozmetik ürünlerinde de kullanımı yapılmaktadır.

   Kestane Nedir?

   Kestane aslında kayıngiller ailesine ait olan bir ağacın tohumlarıdır. Bu tohumlar lezzetli ve şifalı olduğu için sıkça tüketimi yapılır. Sıcak iklim bölgesinde yetişmeyi seven kestane daha çok bursa yöresinde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Kahverengi, sert bir kabuk yapısı mevcuttur. İçi ise beyaz ve serttir. Ancak piştikten sonra içindeki sert beyaz kısım yumuşar.ayrıca kestanenin üzerini kaplayan dikenli kabuk, bu bitkinin toplanmasını zor hale getirir. Bu nedenle zor ve zahmetli bir iş olduğu için biraz daha yüksek fiyatlardan satışa sunulur.

   Ormanlık alanlarda da kendiliğinden yetişmeye uygun olan kestane, pek çok çeşitte karşımıza çıkmaktadır. Yenilebilir kestanenin yanında zehirli at kestaneleri de bu bitkinin bir türüdür. Zehirli at kestanesi de en az kestane kadar faydalı içeriklere sahiptir. Ancak gerek acı tadı gerekse zehirli oluşu nedeni ile tüketime uygun değildir.  Bu tür at kestaneleri daha çok peyzaj alanında ve kozmetik alanda kullanılmaktadır. At kestanesi kadar, kestanenin de cilt sağlığına katkısı ve önemi büyüktür. Yani kestaneyi hem tüketebilir hem de cilt bakımınızda kullanabilirsiniz.

   Kestanenin Besin Değeri Nedir?

   Hafif ve tatlı yapısı  ile kestane, içerisinde pek çok faydalı vitamin ve mineral barındırmaktadır. Dolayısı ile herkesin mutlaka düzenli olarak tüketmesi gereken besinlerden biridir. Özellikle içerdiği c vitaminleri sayesinde kış mevsimlerinde sıkça tüketilmesi önerilmektedir. Yine kestanede uçucu yağlar mevcuttur. Yani yağ formunda da kullanıma uygun olan kestane ile cildinize gerekli olan besinleri sağlayabilirsiniz.  Kestanenin besin değeri ise;

   • Protein
   • Fosfor,
   • C vitamini,
   • B1 ve b2 vitaminleri açısından zengindir,
   • Potasyum,
   • Yüksek miktarda nişasta içeriğine sahiptir,
   • Kalsiyum,
   • Magnezyum gibi zengin bir içeriğe sahiptir. Bu içerikler insan sağlığı için son derece önemlidir. Özellikle kış aylarında dışarıdan gelebilecek her türlü hastalığa karşı harika bir koruma görevi görür.
   • Kestane vücut ısısını düşürür.

   Kış aylarında vücut enfeksiyon kapmaya açık hale gelir. Bu da boğaz ve akciğerlerde enfeksiyona neden olur.  Bu durumda da vücut kendini korumaya almak adına ateş yükseltir. Ateş yükselmesi ise bazı iç organların tahribata uğramasına neden olur. Özellikle çocuklarda havale geçirme riski artar. İşte bu gibi durumlarda kestaneden faydalanmak gerekir. Çünkü kestanenin ateş düşürme özelliği mevcuttur. Ateşi olan veya boğaz enfeksiyonu olan kişiler bolca kestane tüketmelidir.

   • Kestane stresle başa çıkmanıza yardımcı olur.

   Stres, kaygı ve endişe çağımızın en büyük sorunlarından birdir. Bu nedenle eğer stresli ve kaygılı bir durumda iseniz hemen kestane tüketmeniz gerekmektedir. Aynı zamanda, beyne mutluluk sinyalleri veren kestane ile daha mutlu bir gün geçirebilirsiniz. Özellikle depresyona ve bunalım haline yatkın olan kişiler için kestane harika bir ruhsal tedavi edici özelliğe sahiptir. Bu nedenle youn yorgunluk ve stres altında olan kişilerin mutlaka tüketmesi önerilir.

   • Kestane hücre yenilenmesini ve hücre onarımını sağlar.

   Gerek yenilebilir kestane olsun gerekse zehirli at kestanesi olsun hücre yenileme özelliğine sahiptir. Bu nedenle hazır cilt maskelerinde, şampuanlarda ve çeşitli nemlendirici kremlerde ve cilt hastalıklarında kullanılan bazı bitkisel merhemlerde kestane kullanılmaktadır. Yine kestane tüketildiğinde de cilt yenilenmesi sağlayarak daha sağlıklı bir cilt yapısına kavuşmanıza yardımcı olacaktır.

   • Cildin erken yaşlanmasını önler.

   İçerdiği çeşitli mineraller sayesinde cilt sarkması ve cilt gözeneklerinin genişlemesi gibi durumların önüne geçer. Bu nedenle daha sağlıklı ve daha genç görünümlü bir cilt yapısı sunar. Düzenli kullanımda ise cilt üzerinde oluşan bazı ufak çizgilerin ciltten uzaklaşmasını da sağlar. Bu nedenle cilt bakımlarında kestaneden destek alınması önerilir.

   • Kestane vücudun temizlenmesine yardımcı olur.

   İçerdiği çeşitli antioksidanlar sayesinde vücuttan toksin ve zehirli maddelerin atılmasına fayda sağlar. Özellikle detoks etkisi ile vücutta belli bölgelerde yaşanan şişliklerin de kısa sürede inmesine yardımcı olur. Bu nedenle sık ilaç kullanan kişiler ve yine az miktarda su tüketimi yapan kişilerin bolca kestane tüketmesi gerekmektedir. Özellikle bağırsak ve mide temizleyici olarak bilinen kestane, her yaş gurubu insan tarafından tüketilmelidir.

   • Kestane yüksek selenyum içeriği ile kansere karşı koruma sağlamaktadır.

   Kestane, içerdiği  b1 – b1 ve selenyumlar sayesinde hücrelerin yenilenmesine katkı  sağlamaktadır. Özellikle hasar görmüş ve yıpranmış hücrelerin daha kısa sürede kendini onarmasına yardımcı olur. Bu nedenle kansere karşı vücudunu korumak isteyen herkes, mutlaka bolca kestane tüketmelidir. Özellikle meme kanseri ve kolon kanserine karşı daha büyük bir etkiye sahiptir.

   • Kestane hafif ve lifli yapısı ile mideyi korur ve mide hastalıklarına iyi gelir.

   Kestane mide duvarı hasarlarına, mide içi yaralarına ve çeşitli mide hastalıklarına karşı koruma sağlar. Özellikle midede yaşanan asit yükselmesini tıpkı bir sünger gibi için çeker ve mide asidini azaltır. Bu nedenle mide sorunu yaşayan herkese bolca kestane tüketmesi önerilir.

   • Kestane beyin fonksiyonlarının daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

   Beyin içinde yaşanabilecek her türlü hastalığa karı koruma sağlayan kestane ile beyin tümörü oluşumunu en aza indirebilirsiniz. Ayrıca b gurubu vitaminlerin yoğun bir şekilde görüldüğü kestane beynin daha hızlı ve daha dinamik bir şekilde çalışmasına yardımcı olur. Bu nedenle unutkanlık ve düşünme yapısında bozukluk yaşayan herkes bolca kestane tüketmelidir. Buna ek olarak beyinde karşılaşılabilecek unutkanlık gibi ileri yaş hastalıklarının da önüne geçer.

   • Kestane kan basıncını düzene sokar.

   Kestane ile yüksek kolesterolü düşürebilirsiniz. Çünkü kan basıncını düzene sokan kestane, kan damarlarının daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Kolesterol hastaları için iyi bir alternatif olacaktır.

   • Kestane içerdiği demir vitamini ile anemiyi önler ve tedavi eder.

   Anemi, vücutta yaşanan demir eksikliği ile ortaya çıkmaktadır. Dolayısı ile vücutta yaşanan demir eksikliğini gidermek için mutlaka bolca kestane tüketilmesi uzmanlarca önerilir. Ayrıca kan sulandırıcı etkisi ile de damarlardaki kanın temizlenmesine yardımcı olur.

   • Kestane cinsel hastalıkların önüne geçer ve cinsel isteği artırır.

   Pek çok kişi gerek günlük yaşamın stresleri nedeni ile gerekse, kullandığı bazı ilaçlar nedeni ile cinsel isteksizlik gibi sorunlarla karşı karşıya kalabiliyor. Bu gibi durumlarda hem kadınlar hem de erkekler gün içinde kestane tüketimine özen göstermelidir. Cinsel isteğin artmasına ve yine bu yönde karşılaşılan sorunların azalmasına yardımcı olmaktadır. Buna ek olarak, sperm sayısının ve kalitesinin de artmasına yardımcı olarak, doğurganlığı artırmaktadır.

   • Kestane gün içinde vücudun ihtiyacı olan enerjiyi verir.

   Vücuda enerji veren bitkilerden biri de kestanedir. Bu nedenle gün içinde yorgunluk, halsizlik ve sürekli uykusuzluk gibi durumlarla karşı karşıya kalıyorsanız, kestane tüketmeniz gerekmektedir.

   • Kemik ağrılarına ve eklem ağrılarına iyi gelir.

   Kestane hem eklemlerde yaşanan ağrıların ortadan kalkmasına yardımcı olurken, hem de kemiklerde görülen kramp ve sızı gibi durumların önüne geçer. Bu nedenle kemik sorunu yaşayan kişiler hem kestane tüketmeli hem de kestane içerikli doğal merhemlerden faydalanmalıdır. Düzenli bir şekilde kullanımı yapıldığı takdirde kısa sürede kemik ve eklem ağrıları ortadan kalkacaktır.

   • Kestane kasların güçlenmesine yardımcı olur.

   Daha çok sporcularda görülen kas ağrı ve krampları için kestaneden faydalanılması önerilir. Özellikle sürekli kas güçlendirici spor hareketleri bazen kaslarda ağrı ve kramp gibi durumların ortaya çıkmasına neden olacaktır. Bu gibi kramp ve ağrılarda kestane çayı içilmeli ya da kestaneli kremler ile sorunlu bölgeye masaj yapılmalıdır.

   • Daha beyaz dişler ve daha sağlam dişler için mutlaka bolca kestane tüketilmelidir.

   Kestane ile diş çürükleri ve diş sararmalarının önüne geçebilirsiniz. Ayrıca diş diplerinde oluşan enfeksiyonlar için de bolca kestane tüketilmelidir.

   • Kestane inme ve felç riskini düşürür.

   Kestane ile felç ve inme gibi durumların önüne geçebilirsiniz. Çünkü bol antioksidan içeriği ile vücuttaki sorunlu bölgelerin ve sorunlu hücrelerin temizlenmesine ve tedavi edilmesine yardımcı olacaktır.

   Kestanenin Zararları Nelerdir?

   Kestane şifa ve fayda adına oldukça önemli besinlerden biridir. Ancak kestanenin zararları da yok denemez. Bu nedenle başta kronik hastaların ve diğer kişilerin daha dikkatli tüketmeleri faydalı olacaktır.

   • Kestane nişasta içeren bir bitkidir. Bu nedenle kilo aldırma özelliğine sahiptir. Hafif kilolu kişiler kilo almak için kestane tüketebilir. Ama fazla kiloya sahip kişilerin az miktarda kestane tüketmesi önerilir.
   • Aşırı tüketimi sonucunda kabızlık gibi sorunlara yol açabilir.
   • Kestane şeker içeren bir besin olduğu için diyabet hastalarına tüketimi yapılırken, dikkat etmeleri önerilir.
   • Kan sulandırıcı bir yapıda olduğu için kan inceltici ilaçlar kullanan kişilerin az miktarda kestane tüketmeleri önerilir.

   Kestane Nasıl Tüketilir?

   Kestane, genelde köz üzerinde tüketilen bir bitkidir. Ancak evlerde haşlama yaparak, fırın içinde ve ocak üstünde pişirilerek tüketilmesi önerilir. Yine bazı hazır gıdalarda aroma vermesi için kestane kullanılır. Buna ek olarak, bursa ilimizde meşhur olan kestane şekeri olarak ta tüketilebilir

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet