Kerevizin Faydaları Ve Zararları

   25.11.2020
   Kerevizin Faydaları Ve Zararları

   Kerevizin Faydaları Ve Zararları Pek çok kişinin severek tükettiği ama birçok kişinin de sevmediği bir bitki olan kereviz, vücuda olan katkıları ile yüz yıllardır adeta destan yazmayı başarmıştır. Özellikle diyet yapan kişilerin ilk başvurduğu bitkilerin başında gelmektedir. Özellikle yağ yakma kapasitesi daha yüksek olduğu için diyetisyenler kilo vermek isteyen kişilere çoğu zaman kereviz tüketmelerini önermektedir. Elbette bu doğa harikası bitkinin faydaları da tüm bunlarla sınırlı değildir. Beyin sağlığından, göz iltihaplanmasına ve çeşitli sindirim sorunlarına iyi geldiği de bilinir. Bu nedenle kış ayları başta olmak üzere her zaman düzenli bir şekilde kereviz tüketilmelidir.

   Kereviz Nedir?

   Apiaceae ailesinin bir üyesi olan kereviz, maydanozgillerdendir.  Kuzey avupa sahillerinde özellikle bu bölgelerin çukur ve sazlık alanlarında yetiştirilmektedir. Yaprakları maydanoz bitkisini andırırken, kök kısmı yumruludur. Bitki iki yıllık bir türdür, hasadı iki yılda bir yapılır. Kerevizin hem kök kısımları hem de yeşil yani sap kısımları tüketime uygundur. Bu bitkinin faydalarından ski yunan tarihinde de bahsedilmiştir.  Eski dönemlerde çok sık bir şekilde kullanılan kereviz, günümüzde de uzman kişiler tarafından tüketilmesi önerilir.  Kerevizin yaprakları, yaz mevsiminde kurutulup, ezildikten sonra yemeklerde ve salatalarda baharat olarak kullanılmaktadır. Kök kısmından ise çeşitli yemekler ve salatalar yapılabilir. Özellikle çocukların gelişimine büyük katkı sağlayan kereviz, kemik ve beyin fonksiyonlarının gelişimi için önemlidir.

   Kerevizin Besin Değeri Nedir?

   Kereviz, yetiştiği toprakların vitaminini alan bir bitkidir. Deniz kenarında, sazlık alanlarda daha çok yetişen bu bitki, mineral bakımından oldukça iyidir. Yani vücudun sadece çeşitli vitaminlerini karşımak yerine yine vücudun ihtiyacı olan mineralleri de karşılamaktadır. Kerevizi diğer bitkilerden ayıran en önemli özelliği ise yetiştiği toprak türüne göre lezzetinin ve besin değerinin değişmesidir. Dolayısı ile her kereviz yediğinizde farklı bir tat ile karşılaşabilirsiniz. Kereviz besin değeri ise;

   • 100 gram kerevizde yaklaşık olarak 14 kcal kalori miktarı mevcuttur.
   • A ve c vitamini,
   • Potasyum,
   • Sodyum,
   • Kalsiyum,
   • Karbonhidrat,
   • D vitamini,
   • Protein,
   • Magnezyum,

   Kerevizin Faydaları Nelerdir?

   Kerevizin kökleri, yaprakları ve tohumları yani her bir parçası ayrı ayrı şifa kaynağıdır. Yani kereviz aldığınızda sadece kök kısımlarını değil, sap ve tohum kısımlarını da ayrıca kullanabilirsiniz. Kerevizin faydaları ise sayılamayacak kadar fazladır. Ancak en öne çıkan faydalarını sizler için derledik..

   • Kereviz vücuda enerji verir.

   İçermiş olduğu vitamin ve mineralleri sayesinde vücudun günlük enerji ihtiyacını karşılamaktadır. Özellikle sürekli olarak beden işçiliği yapan veya gün içinde çok fazla halsiz kalan kişilerin bolca kereviz tüketmesi önerilmektedir.

   • Kilo vermek isteyen kişiler bolca kereviz tüketmelidir.

   Eğer bir türlü kilo vermediğinizden şikayetçi iseniz nerede ise tüm diyetisyenlerin önermiş olduğu kerevizden faydalanmayı deneyebilirsiniz. Kereviz, vücut yağ yakımına katkı sağlarken, bağırsaklardaki ve midedeki sindirim sorunlarının da kolayca üstesinden gelebilir. Sadece kendi tüketildiğinde hızlı bir sindirim sağlamaz. Yani diğer tüm yiyeceklerin de kolay sindirilmesine yardımcı olur.

   • Kereviz mide yanmasını engeller.

   Midede yaşanan problemlerden bir tanesi de yanmadır. Gün içinde yaşanan mide yanmaları pek çok kişinin günlük yaşamını verimsizleştirdiği bilinir. Bu nedenle çok sık bir şekilde mide yanmaları ile karşı karşıya kalıyorsanız, kerevizi kaynatıp suyunu içebilirsiniz. Düzenli kullanıldığında mide asidini dengeler ve mide yanmalarını tamamen durdurur.

   • Kerevizin anti inflamatuar özelliği mevcuttur.

   Anti inflamaatuar özelliği ile vücuttaki tüm iltihapların kısa sürede kurumasını sağlar. İltihaplarda kullanılabilecek en iyi doğal ürünlerden biri olan kereviz, sayesinde daha temiz bir vücuda kavuşabilirsiniz. Özelikle idrar yolu enfeksiyonlarında,  kandaki enfeksiyonlarda ve eklemlerdeki enfeksiyonlarda oldukça iyi bir etki sahibidir. Dolayısı ile zararlı antibiyotiklerin kullanımı yerine kereviz kullanılması tavsiye edilir. Ancak vücuttaki iltihaplanma oranı yüksek ise o zaman mutlaka doktora başvurmak gerekir. Çünkü bu durumda sadece kereviz yeterli olmayacaktır.

   • Kereviz vücudun su kaybını önler.

   Kerevizin %90’ı sudan oluşmaktadır. Bu nedenle kereviz tüketildiğinde vücudun su kaybının önüne geçilmiş olur. Özellikle susuzluk nedeni ile hasar görmüş hücreler, bu sayede kendini yenileme imkanına kavuşacaktır. Son olarak bol su kaynağı olan kereviz idrar yolu enfeksiyonlarında ve idrar söktürücü özelliği ile de çok sık bir şekilde kullanılır.

   • Kereviz iyi bir tansiyon dengeleyici özelliğe sahiptir.

   Günümüzde artık her üç kişiden birinde görülen hastalıklardan biri tansiyondur.  Kereviz alkali içerikli topraklarda yetiştiği için tansiyon hastalarına iyi gelir. Hem düşük  tansiyon hastalarının hem de yüksek tansiyon hastalarının, tansiyonunu dengelemeleri için mutlaka düzenli bir şekilde kereviz tüketmeleri önerilir.  Bu sayede ani kalp krizi, felç ve inme gibi durumların da önüne geçilmiş olacaktır.

   • Kereviz ile karaciğer temizliği yapabilirsiniz.

   Kereviz, antioksidanlar yönünden zengin olduğu için karaciğer temizliği için son derece önemlidir. Her türlü karaciğer rahatsızlıklarında kerevizin hem yapraklarından hem de kök kısmından faydalanılması önerilmektedir. Kereviz karaciğerde biriken toksin ve zararlı bakterilerin çok kısa bir süre içinde temizlenmesine katkı sağlar.

   • Kereviz böbrek taşlarını ve böbrek kumlarını dökmeye yardımcı olur.

   İnsanlarda görülen en büyük sorunlardan biri de böbreklerde meydana gelen taş ve kum gibi olumsuz durumlardır. Bu gibi sorunlardan tamamen kurtulmak için ise mutlaka kereviz tüketilmesi önerilir. Düzenli bir şekilde kereviz tüketildiğinde  böbrek sorunlarının pek çoğu ortadan kalkacaktır.

   • Kereviz yaprakları ve kereviz sapı ağız içinde oluşabilecek çeşitli sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olur.

   Gerek aft yaraları için gerekse ağız içi bakterileri geçirmek için kereviz sapını çiğneyerek tüketmeniz önerilir. Bu sayede daha sağlıklı bir ağız yapısı ile daha sağlıklı bir diş yapısına kavuşabilirsiniz.

   • Kereviz suyu bağırsak parazitlerinin vücuttan atılmasına katkı sağlar.

   Daha çok büyüme döneminde görülen bağırsak parazitleri kişilerde iştahsızlık, mide bulantısı ve sindirim sorunları gibi pek çok probleme neden olabilir. Eğer bağırsak parazitleri ile karşı karşıya kalıyorsanız mutlaka kereviz suyu tüketmeniz önerilir. Bu sayede tertemiz bir bağırsak yapısına kavuşabilirsiniz.

   Kerevizin Zararları Nelerdir?

   Kereviz, şahane bitkilerden biri olmasına rağmen bir takım yan etkileri de görülebilir. Kerevizin zararları ise daha çok yanlış kullanımdan ve fazla kullanımdan ortaya çıksa da bazı vücutlar hassas olduğu için alerjik etki gösterebilir. Ayrıca çok fazla kereviz tüketmek ishal ve mide bulantısı gibi durumları beraberinde getirecektir. Eğer kronik bir hastalığınız varsa ve kronik hastalığınızın geçmesi için kereviz tüketecekseniz, ilk etapta bu konuyu doktorunuz ile görüşmeniz tavsiye edilir.

   Kereviz Nasıl Yenir?

   Kerevizin yaprakları, tohumları ve kök kısmı tüketilebilir. Kerevizi tüketmeden önce bol su ile yıkamanız tavsiye edilir. Dış kabuğunu soyduktan sonra ana yemek olarak zeytinyağı ile pişirebilirsiniz. Ayrıca yoğurtlu salata, yapraklarından mevsim salatası da yapabilirsiniz. Yapraklarının yeşil kısmı kurutulup, baharat olarak kullanıma uygundur. Tüm bunların dışından kereviz suyu kaynatılıp, enfeksiyon ve iltihaplar için kullanılabilir. Kereviz tohumları ise ezildiğinde, rafine tuzların yerine kullanılmaktadır.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.