Kemik Suyunun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   26.06.2023
   Kemik Suyunun Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   Kemik Suyunun Faydaları ve Zararları Nelerdir? Genel olarak kemik suyunun faydaları arasında bağışıklık sistemini yüksek oranda arttırması, eklem ile kemik sağlığını desteklemesi, kilo vermeye yardımcı olması, cildi onarması, saç sağlığını güçlendirmesi ve sızdıran bağırsak sendromunu tedavi etmesi gibi önemli etkenler bulunur. Kemik suyu, içerisinde bulunan lif ve kıkırdaklardan dolayı genel vücut sıhhati için oldukça onarıcı ve yararlı bir özelliğe sahiptir. Ayrıca, bebeklerin vücut gelişimleri amacıyla ek bir gıdaya geçildiği zaman çorbalarında az miktar da olsa kemik suyunun kullanılması önerilmektedir.

   Kemik Suyunun Özellikleri Nelerdir?

   Kemik suyunda aşağıdaki bütün özellikler ve bileşenler bulunur;

   • Kemik suyu hiçbir şekilde karbonhidrat ve türevleri içermez. Katı olan ağırlığının çok büyük bir kısmı ise proteindir. 25 gram kemik suyu, ortalama 1.9 ile 5.8 gram kadar protein içerir. Bu oran neredeyse piyasada satılan birçok protein ürününe yakındır.
   • Kemik suyunun içerisinde barındırdığı protein, glutamin, arjinin, glisinden ve prolin bakımından da oldukça zengindir.
   • Kemik suyu, jelatin, kondrotin ve glukosamin içermektedir.
   • Kemik suyu magnezyum, kalsiyum, fosfor, potasyum ve selenyum benzeri çok önemli mineraller bakımından da zengindir.

   Kemik suyunun bu bileşen zenginliği, uzun bir süre sıcak suda kaynatılmasından gelir. Kaynama esnasında kemikler ve içindeki protein yapılar, kaynamanın etkisiyle beraber parçalanarak tam manasıyla suya geçer. Ana yapı taşı olarak bilinen proteinler ile birlikte dağılan parçalar da aynı biçimde suya doğru geçmeye başlar. Böylece kemik içinde bulunan bütün besin bileşenleri tamamen emilmiş olur.

   Kemik Suyunun Faydaları Nelerdir?

   Kemik suyunun faydaları oldukça etkileyici ve son derece fazladır. Eklem ağrısından cilt onarımına, saç sağlığından bağışıklık sistemine kadar birçok alana etkili bir şekilde fayda sağlar. Şimdi kemik suyunun faydaları nelermiş yakından inceleyelim;

   Kemik Suyu Eklem Sağlığını Arttırır

   Bilinen en sağlıklı doğal kollajenin ana kaynaklarından birisi olan kemik suyunun en önemli faydası eklem sağlığını arttırmasıdır. Kollajen, ciltte, kemiklerde, kıkırdakta, bağlarda, tendonlarda ve omurgalı hayvanların ise kemik iliğinde bulunan önemli bir proteindir. Yaş ilerlemesiyle beraber kıkırdaklar azalmasıyla beraber eklem ağrıları ve benzeri sorunlar ortaya çıkmaya başlar. Kemik suyunda, kemiklerden gelen kollajen tamamen suya akar ve ardından size tam manasıyla kıkırdağı geri yükleyebilecek ve kolayca emilebilecek bir kollajen şekli sunar. Yapılan araştırmalar, kollajenin osteoartrit ve osteoporoz gibi kemik hastalıklarını tedavi etmek amacıyla terapötik bir ajan olarak nasıl kullanılabileceğini açık bir şekilde göstermektedir.

   Kemik suyunda bulunan jelatin ise kemikleriniz arasında adeta bir tampon görevi görür ve sürtünme hiçbir şekilde olmadan birbirlerinin üzerinde kaymalarını sağlayan bir başka önemli bileşendir. Jelatin ayrıca, çok güçlü ve dayanıklı kemikler için önemli düzeyde kaynak görevi görür. Kemik suyu ayrıca, eklemlerin genel sağlığı için önemli bir başka besin olan glukozamin de içerir. Bu önemli besin, kıkırdakların sağlığını destekler ve eklemleri tamamen pürüzsüzleştirir.

   Kemik Suyu Sızdıran Bağırsak Sendromunu Tedavi Eder

   Sızdıran bağırsak sendromu, bağırsak ile mide astarlarının parçalanmasını ifade eden bir sorundur. Bu sendrom, bağırsak astarında sindirilmeyen gıdalara yol açar ve bu durum da toksinler ile bakterilerin, kan dolaşımına sızmasına sebep olur. Sızdıran bağırsak sendromu oldukça sorunlu bir hale gelebilir. Ayrıca, ishal ve şişkinlik eşliğinde beyin işleyişinde sorunlar ve aşırı yorgunluk gibi sorunlar yaşanabilir. Bu durum, bağırsak astarından geçen gıdaları kontrol eden bağırsaktaki kavşaklar düzgün bir şekilde çalışmadığında ortaya çıkar.

   Artan bağırsak geçirgenliği gıda hassasiyetleri, detoksifikasyon sorunları, otoimmün hastalıklar ve kalıcı bağırsak sorunları da dâhil olmak üzere birçok sağlık problemine neden olur. Birçok insan, bu sindirim sistemi probleminin, gıda intoleransı ve alerjilerin bir sebebi olduğuna inanmaktadır. Kemik suyu, sindirim sistemi sağlığı için enflamasyonu (iltihaplanmayı) önlemeye yardımcı olan ve sağlıklı probiyotiklerin büyümesini destekleyen yapı taşları olan prolin gibi amino asitlerle doludur. Tüm bunlara ek olarak kemik suyu, sistem tarafından çok kolay bir şekilde sindirilebilir. Ayrıca vücut, daha karmaşık olan gıda kaynaklarının aksine, oldukça iyileştirici özellikleri olan vitaminleri ve mineralleri kolayca emdiği için bağırsak sağlığı da artar.

   Kemik Suyu Bağışıklık Sistemini Güçlendirir

   Kemik suyunun içerisinde bulunan arginin, yara iyileşmelerine ve bağışıklık sisteminin güçlendirilmesine önemli oranda katkıda bulunan bir amino asittir. Kemik suyu, bağırsak sağlığını güçlendirdiği için tam manasıyla güçlü bir bağışıklık mekanizması ile de paralel bir ilişkisi olduğu bilinir. Geleneksel olarak hazırlanabilen kemik suyu, bağışıklık sisteminin sağlığını arttırdığı kanıtlanmıştır.

   Bağırsak tamamen restore edildiği zaman doğal bağışıklık tepkileri de yeniden kurulur. Kemik suyunun faydaları sadece bununla da sınırlı değildir. Ayrıca kemik suyunun enerji seviyelerini arttırma, iyileştirilmiş ruh hali ve sağlıklı bir uyku ile de tamamen bağlantısı vardır.  Bu özelliklerin hepsi bağışıklık sistemini arttırarak olası sağlık sorunlarının önüne geçer.

   Kemik Suyu Kilo Kaybına Yardımcı Olur

   Kemik suyu, besleyicidir ve vitaminler ile doludur. Kesinlikle karbonhidrat içermez ve çok az miktarda kalori içerir. Ayrıca, bağırsak sorunları ile kilo alımı arasında çok güçlü bir bağlantı olduğu aşikârdır. Bu iki sorun genel olarak aynı durumdan kaynaklanır. Kemik suyu, bağırsakları tedavi edebileceği için kilo kaybını da kolaylaştırır.

   Kemik Suyu Detoksifiye Edici Bir Ajandır

   Kemik suyu, atıkları atma yeteneğini ve sindirim sağlığını geliştirdiğinden dolayı mükemmel bir detoksifiye edici ajan olarak işlev görür. Kemik suyu, her ikisi de hücresel ve karaciğer detoksifikasyonunu destekleyen potasyum ve amino asit glisin ile tamamen doludur. Tüm bunlara ek olarak, oksidatif stresi azaltarak vücudu çok daha fazla detoksifiye eden glutatyon ile kükürt sağlar.

   Kemik Suyu Uyku Sorunlarını Çözer

   Bu özellik, kemik suyunda bulunan amino asitlere bağlanabilir. Bu önemli besin, uyumaya yardımcı olan kimyasal ve hormonların üretimine yardımcı olur. Kemik suyunda bulunan glisinin alımının uyku problemleri olan insanlara yardım ettiği kanıtlanmıştır.

   Kemik Suyunun Cilde Faydaları

   Sağlık için oldukça faydalı olan kemik suyunun ayrıca cilde ve saça faydaları bulunmaktadır. Kemik suyu içmenin ve tüketmenin cilde faydaları ise;

   Kemik Suyu Cilt Ve Saç Sağlığını Büyük Oranda Geliştirir

   Yapısal bir protein olarak bilinen kollajen, çok güçlü ve sağlıklı bir cilt oluşturur. Ayrıca kollajen, yaş ilerlemesiyle beraber ortaya çıkabilen kırışıklıkların ve ince çizgilerin görünümünü de geciktirerek cildin hızlı bir şekilde esnekliğini arttırır. Kemik suyu içerisinde bulunan jelatin de yaşlanmaya katkıda bulunabilecek iltihaplarla adeta savaşır. Kemik suyundaki glisin de karaciğerin toksinleri vücuttan tamamen atmasını sağlar. Bu durum, hücrelere enerji verir ve enerjisini tam manasıyla yükseltir.

   kemik suyunun faydaları, kemik suyunun yararları

   Kemik Suyunun Yararları

   Kemik suyunun diğer faydaları ise şunlardır;

   • Kemik suyunun içerdiği aminoasitler sayesinde onu harika bir şekilde sporcu içeceği yapar.
   • Bağırsakların yüzey kısmında bulunan koruyucu mukus tabakaları faydalı olan bakterilere ev sahipliği yapar. Aynı zamanda besinlerin ve diğer maddelerin ise kana geçişini tam manasıyla düzenler. Kemik suyunun içeriğinde bulunan jelatin, hasarlı olan mukus tabakasını hızlı bir şekilde onarır ve geçici olarak bir koruyucu tabaka oluşturur. Bu yönden de bu süper besin paha biçilemez bir değere sahiptir.
   • Kemik suyunun içeriğinde çok az miktarda barındırdığı prolin ve hyaluronik asit cildi harika bir şekilde desteklerken, bolca bulunan jelatin ise cildin elastikiyetini korumaya yardımcı olur. Yaşlanma bulgularını tamamen saklamak isteyen kişiler için kemik suyu adeta biçilmiş bir kaftandır.

   Kemik Suyunun Bebeklere Faydaları

   Ek gıdaya geçiş ile beraber anneler bebeklere kemik suyunun faydaları nelerdir sorusunu sıklıkla sormaktadırlar. İşte kemik suyunun bebeklere faydaları

   • Bağışıklık sistemini güçlendirir
   • Büyüme hormonlarını destekler
   • Eklemlere iyi gelir
   • Hafızanın gelişimine yardımcı oluyor.
   • Sindirim sistemini güçlendiriyor.
   • Bebeklerin ve çocukların hastalığa yakalanma riskini azaltır
   • Bazı araştırmalara göre uykusuzluğa da olumlu etkileri gözleniyor

   Kemik Suyu Bebeklere Ne Zaman Verilir

   Kemik suyu bebeklere ek gıdaya geçiş ile beraber verilir. İlk 6 ay sadece anne sütü ile beslenen bebekler ek gıdaya geçtiklerinde kemik suyu verilmeye başlanır. İlk 6 aydan sonra az miktarda verilmeye başlanırken 1 yaşından itibaren kemik suyunu günlük olarak verebilirsiniz.

   Kemik Suyu Aç Karnına İçilir Mi

   Günlük olarak kemik suyunu yemeklerde kullanabileceğiniz gibi kemik suyunu içmeniz mümkün. Faydalarından yaralanmak ve kemik hastalıklarını önlemek için aç yada tok karnına içmeniz mümkün. Kemik suyunu aç yada tok karnına içebileceğiniz gibi genelde aç karnına içilmesi önerilir.

   Kemik Suyunun Besin Değeri

   Kemik suyu harika bir besindir. Vitaminler ve minareller bakımında oldukça zengin olan kemik suyunun besin değeri ise;

   Kal
   16
   Yağ
   0,28g
   Karb
   0,22g
   Prot
   3,06g
   Kemik Suyu (100 g) içinde 16 kadar kalori mevcut.
   Kalori Dağılımı: %16 yağ, %6 karb, %78 prot.

   Kemik Suyu Günde Ne Kadar İçilmeli

   Hastalıklardan korunmak, faydalarından yararlanmak ve sağlığınız için günde 1 çay bardağı kadar içmenizde her hangi bir sakınca yoktur.

   Kemik Suyu Kaç Kalori

   100 gram kemik suyunun yaklaşık olarak 16 kalori bulunmaktadır.

   Peki ya siz kemik suyunu içiyor yada tüketiyor musunuz yorum kısmına yazarak bizimle paylaşabilirsiniz. Ayrıca kemik suyunun faydaları ve zararları hakkında aklınıza takılanları yorum kısmına yazarak bize sorabilirsiniz.

    

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.