Kekik Faydaları Ve Zararları

   20.11.2020
   Kekik Faydaları Ve Zararları

   Kekik Faydaları Ve Zararları Aroma yönünden en yoğun  bitkilerden biri de kekiktir. Kekik, kokusu ile insanları kendine bağlayan ve damaklarda hoş bir lezzet bırakması nedeni ile hemen her yemeğe lezzet katmasıyla bilinmektedir. Köklü bir geçmişe sahip olan bu aromatik bitkinin kullanımına son 10 yıl içinde daha fazla önem verilmeye başlanmıştır. Bunun nedeni ise üzerinde yapılan araştırmalardır. Çeşitli klinik araştırmalara konu olan kekiğin şifalı yönü daha fazla araştırılmasından bu yana hem kullanım alanı hem de yetiştiriciliği fazlaca artmıştır. Özellikle yapraklarının içinde barındırdığı uçucu yağlar sayesinde hem cilt sağlığında hem de vücut sağlığında kullanıma uygun bir bitkidir. Özellikle son birkaç haftadır daha fazla gündeme oturmuş olan kekik, korona virüsü yendiği düşünülmektedir. Eğer siz de bu eşsiz bitkinin şifalarından faydalanmak isterseniz, sizler için rehber niteliğinde olan yazımızı sonuna kadar okuyabilirsiniz.

   Kekik Nedir?

   Kekik, belli bir uçucu yağlara sahip olan aromatik bir bitkidir. Bu bitki daha çok dağlarda yetişmekte ve çok uzun yıllar önce kullanımı yapılan bir bitkidir. Tarihin eski dönemlerine bakıldığında kekik, açık yaraların iyileştirilmesinde ve mikrop kırma özelliği için kullanımı yapılmakta idi. Küçük yeşil yaprakları olan ve mor çiçeklere sahip olan kekik, ülkemizin hemen her noktasında yetişmektedir. Kekiğin en çok fayda sağladığı alanlardan biri de enfeksiyon ve iltihap önleyici yönüdür. Yani bu yönü sayesinde, diş hastalıklarında gargara ve ilaç yapımında kullanılmaktadır.

   Kekiğin Besin Değeri Nedir?

   Doğada kendiliğinden yetişmekte olan kekiğin besin değeri oldukça yüksektir. Sağladığı besinler ve mineraller sayesinde vücudun daha dinç ve temiz kalmasına yardımcı olmaktadır. Kekiğin besin değeri ise;

   • Selenyum,
   • Folik asit,
   • Potasyum,
   • Demir,
   • Magnezyum,
   • Kalsiyum,
   • C vitamini,
   • A vitamini,
   • K vitamini,
   • E vitamini,
   • Beta- karoten, gibi çeşitli içeriklere sahiptir.

   Kekiğin Faydaları Nelerdir?

   Kekik hem taze olarak hem de baharat olarak kullanıldığında içermiş olduğu vitaminler sayesinde insan sağlığına büyük katkılar sağlamaktadır. Dolayısı ile kekik kullanımına özen göstermeniz gerekmektedir. Özellikle kanser ve diğer ölümcül hastalıklara karşı iyi bir koruma kalkanı gibi hareket ederek, vücudun direncini artırmaktadır. İşte kekiğin faydaları

   • Kekik kalp ve damar hastalıklarının ilerlemesini durdurur.

   Kalp hastalıkları için kullanılabilecek en iyi doğal bitkilerden biri kekiktir. Kalp sağlığını korurken kalbin erken yorulmasını ve kalp krizi risklerini önler. Stresli bir yaşam tarzını varsa düzenli bir şekilde kekik tüketimine özen göstermeniz gerekmektedir. Bu sayede kalp hastalıklarını önleyebilirsiniz. Ayrıca kekik¸ damar sağlığı içinde eşi bulunmaz nimetlerden bir tanesidir. Özellikle kolesterol hastalarının mutlaka kekik suyundan faydalanması önerilir. Kan damarlarını temizleyerek, damar içi oluşan yağarın dışarıya atılmasına fayda sağlar. Bu nedenle belli bir yaştan sonra herkesin düzenli bir şekilde kekik tüketmesi önerilmektedir.

   • Kekik kanı temizler.

   Kan sulandırıcı etkisi ile bilinen kekik, üzerinde yapılan çeşitli araştırmalar sonucunda kan sulandırma ve kan temizleme özelliği ile bilinmektedir. Kanın içinde bulunan toksinlerin ve zararlı atıkların temizlenmesine yardımcı olur.

   • Kekik düşük tansiyona iyi gelir.

   Düşük tansiyon ani göz kararmaları, baş dönmesi ve bayılma gibi durumların sıkça yaşanmasına neden olur. Bu sebeple düşük tansiyona sahip olan kişilerin mutlaka kekikten faydalanmaları önerilir.

   • Kekik kolon ve rahim kanserine karşı koruma sağlar.

   Daha çok kadınlarda görülen kolon ve rahim kanserlerinin tedavisi oldukça uzun ve yorucu olabiliyor. Bu gibi durumlarla karşılaşmamak adına mutlaka kekik tüketimine özen göstermeniz önerilmektedir. Ayrıca kekik iyi bir antioksidan ve c vitamini kaynağı olduğu için sadece kolon kanserine karşı değil diğer kanser türlerine karşı da koruma sağlamaktadır. Hal böyle oluca pek çok kişinin ölümüne neden olan kanserlerden kendinizi koruyabilirsiniz.

   • Kekik suyu ve kekik yağı vücuttaki iltihabı önler.

   Kekik cox – 2 enzimi salgıladığı için vücuttaki iltihabı ve enfeksiyonu engellediği bilinmektedir. Kekik çayı olarak tüketildiği zaman, vücudun iç bölgelerindeki ve kandaki iltihabın çok kısa sürede kaybolmasına yardımcı olur. Kekik yağı olarak kullanıldığında ise cilt üzerinde biriken iltihabın önlenmesine fayda sağlayacaktır. Zaten tıbbın bu kadar gelişmediği dönemlerde kekik yağı ve kekik suyu zührevi hastalıkların ve diğer deri hastalıklarının tedavisinde ilaç niyetine kullanıldığı saptanmıştır. Özellikle ilerleyen yaşlarda eklemlerde oluşan iltihaplı romatizmalar için mutlaka kekikten faydalanılması önerilir.

   • Kekik içerdiği yoğun c vitamini sayesinde bağışıklık sitemini güçlendirir.

   C vitamini vücudun daha dirençli ve hastalıklara karşı daha dayanıklı olmasını sağlar. Bu nedenle başta soğuk algınlığı, grip, nezle ve diğer bulaşıcı hastalıklarda hemen kekik çayı tüketilmelidir. Kekik çayı ile iyileşme sürecinizi hızlandırırken vücudunuzun daha sağlıklı kalmasına da fayda sağlayabilirsiniz.

   • Kekik ateş düşürücü özelliğe sahiptir.

   Vücutta yayılan yüksek ateş çoğu zaman enfeksiyon belirtisi ya da virüs ve bakteri belirtisi olarak karşımıza çıkar. Bu nedenle ateşli hastalıkların tedavi edilmesi için kekik çayı tüketilmesi tavsiye edilir. Hem enfeksiyonları giderir hem de vücut ısısının normale dönmesini sağlar.

   • Kekik anti bakteriyel özelliği ile sindirim sorunlarının giderilmesine yardımcı olur.

   Kekik harika bir anti bakteriyel özelliğe sahiptir. Üstelik sadece anti bakteriyel değil, antioksidan yönünden  de oldukça iyi bir bitkidir. Dolayısı ile bağırsaklardaki bakterilerin dışarıya atılmasına yardımcı olurken, yine toksinlerin de bağırsaklardan atılmasını sağlamaktadır. Bağırsak ve mide sağlığını yakından etkileyen kekik ile her zaman daha sağlıklı bir sindirim sistemine kavuşabilirsiniz.

   • Kekik regl ağrılarını giderirken regl döngülerinin de daha düzenli olmasını sağlar.

   Pek çok kadının ortak şikayetlerinden biri de regl ağrıları ve bu dönemde yaşanan karın krampladır. Eğer ağrılı ve sancılı bir adet dönemi yaşıyorsanız mutlaka bolca kekik çayı içmeniz tavsiye edilir. Bu sayede regl ağrılarınız ve kramplarınız büyük ölçüde azalacaktır. Sadece ağrılarda değil, adet düzensizliği gibi durumlarda da mutlaka kullanılması gereken bir doğal üründür. Son olarak adet söktürücü özelliği ile bilinen kekik sayesinde adet gecikmeleriniz artık geride kalacaktır.

   • Kekik göz sağlığı için müthiş bir etkiye sahiptir.

   İçerdiği a vitamini sayesinde gözlerde yaşanan her türlü sorun için kekik kullanılması tavsiye edilir. Gece körlüğü, gözlerde bulanık görme gibi sorunların üstesinden gelir.

   • Kekik astım ve bronşit gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır.

   Solunum yolu rahatsızlıkları için ideal olan besin kaynaklarından biri de kekiktir. Dolayısı ile solunum problemi yaşayan herkese kekik tüketmesi tavsiye edilir. Ayrıca geceleri solunum sorunu çeken ve uyuma güçlüğü çeken kişiler yastık veya yorganlarına birkaç damla kekikyağı damlatıp, uyuduklarında daha rahat ve daha huzurlu bir uyku düzenine girmiş olurlar.

   • Kekik ağız ve diş sağlığı üzerinde etkili bir bitkidir.

   Diş eti çekilmelerinde en etkili bitkilerden biri kesinlikle kekiktir. Hatta diş eti çekilme sorunları için nerede ise başka hiçbir bitki fayda sağlamazken kekik harika şifasını burada göstermektedir. Eğer diş eti çekilme sorunlarınız varsa günde iki defa ağzınızı kekik suyu ile gargara yapmanız önerilir. Bunun dışında ağızda ve diş aralarında oluşabilecek bakterilerin temizlenmesine katkı sağlar. Dolayısı ile diş hassasiyeti, diş çürümesi gibi olumsuz sağlık sorunlarının tamamen bitmesine yardımcı olmaktadır. Üstelik kekik, ağızdaki bakterilerden dolayı ortaya çıkan kötü kokunun da önüne geçecektir.

   • Kekik zehirlenmede görülen semptomları azaltır.

   Başta gıda zehirlenmeleri gibi ciddi sağlık sorunlarında kekik kullanılması tavsiye edilir. Ancak zehirlenme gibi ciddi sorunların tedavisinde kekik tek başına yeterli olmayabilir. Bu nedenle mutlaka ilk etapta doktorunuza baş vurmanız ve doktorunuzun onayı ile kekik kullanmanız gerekir.

   Kekiğin Cilde Faydaları Nelerdir?

   Kekik bitkisinin suyu ve kekik yağı cilt hastalıklarından cilt güzelliğine kadar pek çok geniş alanda kullanılabilir. Anti septik ve anti bakteriyel özelliği sayesinde ve yine içerdiği e vitamini sayesinde cildin daha sağlıklı ve daha genç bir yapıya kavuşmasına yardımcı olur. Eğer cilt sağlığınızı ve cilt güzelliğinizi önemsiyorsanız o halde kekiğin cilde faydalarını bilmeniz önerilir.

   • Kekik iltihap giderici bir bitkidir. Dolayısı ile cilt üzerinde çıkan iltihaplı sivilceler için ve çıban gibi durumlar için mutlaka kekikten faydalanılması gerekmektedir. Kekik suyu ile cilde tonik yapılmalıdır.
   • Kekik yağı cilt lekelerini giderir. Özelikle güneşin yaymış olduğu uv ışınlarının ciltte bıraktığı hasarı giderdiği için çok sık bir şekilde tercih edilir.
   • Cilt üzerinde oluşan yara ve yanık izlerinin zamanla iyileşmesini sağlar. Bunun için kekik yağını her gün düzenli olarak kullanmanız tavsiye edilir.
   • Saç dökülmesi ve saç kırılması gibi durumların önüne geçer. Eğer saçlarınız çok sık bir şekilde dökülüyorsa her banyo öncesi saçlarınızı kekik suyu ile yıkamanız gerekmektedir. Haftada iki kez kekik yağı ile saç bakımı yaptığınızda ise saç dökülmeleri engellenmiş ve dökülen bölgelerde yeni saçlar çıkmaya başlayacaktır.
   • Saç derisinde saç kıran, mantar ve diğer deri hastalıkları mevcut ise kekiğin antiseptik özelliğinden faydalanabilirsiniz. Bu sayede saç kökleriniz ve saç deriniz daha sağlıklı olacaktır.

   Kekiğin Zararları Nelerdir?

   Tüm bitkisel ürünlerde olduğu gibi doğu ve bilinçsiz bir şekilde kullanılan kekikte bazı sorunları beraberinde getirebilir. Kekiğin zararları ve yan etkileri ise;

   Kekiğin kan sulandırıcı etkisi mevcuttur. Bu nedenle hamilelik düşünen kadınların tüketmesi önerilmez. Ve yine hamileliliğin ilk aylarında düşük gibi sorunlara neden olur. Hamileliğin don dönemlerinde ise erken doğum gibi sorunlara neden olur. Bunun dışında yoğun yapısı nedeni ile midede yanma ve ağrı gibi sağlık sorunlarını da beraberinde getirir.

   Kekik Nasıl Tüketilir?

   Kekik doğal bir bitkidir. Çok farklı şekillerde kullanıma uygundur. Kekiğin kullanım alanları ise;

   Taze kekik; taze kekiği yemeklerinizde ve salatalarınızda rahatlıkla kullanabilirsiniz.

   Baharat olarak; et ve balık yemeklerinde kuru kekik hem yemeğin lezzetini artırmak için hem de yemeğin tadını hafifletmek için ve yine ağır yemeklerin sindirimini kolaylaştırmak için kullanılır.

   Bitki çayı olarak; sindirim sorunları ve  bağışıklığın güçlenmesi için kekik çayı tüketilmesi önerilir. Ayrıca cilt bakımı ve ağız bakımı için de kekik bitki çayı şeklinde tüketilmektedir.

   Kekik yağı; eklem ağrıları, saç ve cilt bakımları için kekik yağı kullanılmalıdır. Eğer isterseniz, kekik yağını kendiniz de evde hazırlayabilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.