Keçiboynuzunun Faydaları Ve Zararları

   06.11.2020
   Keçiboynuzunun Faydaları Ve Zararları

   Keçiboynuzunun Faydaları Ve Zararları Ülkemizin göz bebeği haline gelmiş bitkilerden biri de keçiboynuzudur. Kendiliğinde doğada yetişen keçiboynuzu, hem lezzet açısından hem de şifa bakımından çok özel bir bitkidir. Özellikle bağışıklık sistemini güçlendirmeye ve çocuklarda beyin gelişimini desteklemeye fayda sağlayan bu bitkinin daha çok pekmezi kullanılır. Ancak taze olarak veya toz halinde de kullanıma uygundur. Gerek yapısı ile gereksese rengi ile oldukça dikkat çekici olan keçiboynuzu, başta sigaranın vücuda verdiği zararlı etkileri azaltmakta ve bağışıklık sisteminin güçlenmesine yardımcı olmaktadır. Özellikle çok fazla kirli ortamlarda ve tozlu ortamlarda bulunan kişilerin günlük olarak keçiboynuzu ürünlerinden faydalanmaları önerilir.

   Keçiboynuzu Nedir?

   Baklagiller ailesinin bir üyesidir. Ancak keçiboynuzu, baklagiller gibi pişirilerek tüketilmez. Ya da baklagiller gibi yemeği yapılmaz. Akdeniz iklim kuşağında yetişmeye uygun olan keçiboynuzu ağaçları yaz – kış sürekli olarak, yeşil kalır. Keçiboynuzu meyveleri ise ince şerit halinde, kahverengi renge sahip bir formdadır. Aromatik bir yapıya sahip olan keçiboynuzu, içerisinde sıra sıra dizilmiş minik çekirdeklere de sahiptir. Çekirdeklerinden doğada kendiliğinden yetişmektedir. Ülkemizde daha çok Akdeniz iklim kuşağının hakim olduğu bölgelerde yetişir. Kokusu ve tadı ile damakları şenlendiren bu bitki sayesinde pek çok hastalığınıza şifa bulabilirsiniz. Taze olarak pek fazla tüketilme de keçiboynuzu pekmezi ve keçiboynuzu özü olarak hemen her yerde satışa sunulur. Üstelik keçiboynuzu özünün de keçiboynuzu pekmezinin de şifaları oldukça fazladır.

   Keçiboynuzunun Besin Değeri Nedir?

   Keçiboynuzu besin değeri açısından en faydalı bitkilerden biridir.  Özellikle bulunduğu bölgedeki kili ve alkali oranı yüksek olan toprakların tüm minerallerini içinde barındırmaktadır. Bu nedenle sıkça tüketilmesi önerilir.

   • Potasyum,
   • Karbonhidrat,
   • Protein,
   • A ve d vitaminleri,
   • 100 gram keçiboynuzunda 222 kcal kalori mevcuttur,
   • C vitamini,
   • Kalsiyum,
   • Kobalamin, Gibi çeşitli ve insan sağlığına faydalı vitamin ve minerallerle dolu içeriğe sahiptir.

   Keçiboynuzunun Faydaları Nelerdir?

   Keçiboynuzu, farklı hastalıklarda tedavi edici özellikte olduğu için sıkça kullanılması gereken besinlerden biridir. Özellikle keçiboynuzu pekmezinin her evde olması gerekir. Çünkü çocuklarda görülebilecek her türlü hastalığa karşı adeta bir kalkan görevi görür. Bunun yanında keçiboynuzu özü de son derece faydalıdır. Bilhassa kış aylarında göğüs yumuşatmak ve öksürük gibi olumsuz durumların önüne geçmek için kullanılmalıdır. Keçiboynuzunun faydaları nelerdir?

   • Keçiboynuzu iyi bir antioksidan görevi görür.

   En iyi antioksidan görevi gören bitkilerden biri keçiboynuzudur. Her gün düzenli olarak tüketilen keçiboynuzu, özü veya kendisi hücreleri yenilerken, hücre hasarının da ortadan kalkmasını sağlar. Kansere karşı iyi bir koruyucu görev üstlenmektedir. Bunun yanında hasarlı ve hasta hücrelerin kısa sürede kendini yenilmesine yardımcı olur. Bu nedenle günümüzde artan kanser hastalığına karı mutlaka keçiboynuzu tüketmek önerilir.

   • Keçiboynuzu radyasyon etkilerini azaltır.

   Gerek keçiboynuzunun kendisi gerekse pekmezi ve keçiboynuzu özü radyasyon gibi vücuda zarar veren tüm etkileri azaltır. Gün boyu bilgisayar ve diğer radyasyon yayan cihazların yanında durmak zorunda kalıyorsanız, günlük 2 adet keçiboynuzu tüketebilirsiniz. Veya bir yemek kaşığı keçiboynuzu pekmezi de tüketebilirsiniz. Bu sayede vücudunuz daha dinç ve daha sağlıklı kalacaktır.

   • Keçiboynuzu iyi bir balgam söktürücü özelliğe sahiptir.

   Öncelikle sigara içen kişilerin akciğerlerinde, yemek borusu ve soluk borusu gibi alanlarda tahribatlar meydana gelecektir. Bu gibi sorunlardan kurtulmak ve sigaranın etkilerini en aza indirmek için bolca keçiboynuzu tüketmeniz önerilir. Ayrıca kış mevsiminde boğaz iltihaplanması ve balgam gibi problemleri olan kişilerin de keçiboynuzu özü veya keçiboynuzu tozu kullanmaları tavsiye edilir. Birkaç gün içinde balgam sorunlarınız geçecek ve nefes almada kolaylık yaşamaya başlayacaksınız. Ayrıca astım ve bronşit hastaları için de günlük bir yemek kaşığı keçiboynuzu pekmezi tüketmeleri önerilir.

   • Keçiboynuzu öksürüğü keser.

   Özellikle çocuklarda yaşanan kuru öksürük veya balgamlı öksürükler için günde iki tatlı kaşığı çocuklara keçiboynuzu pekmezi verilmelidir. Öksürüğün azalarak kaybolacağına şahit olacaksınız. Ayrıca harika bir şekilde göğüs yumuşatma özelliği de vardır. Yani soğuktan dolayı göğüs ağrısı ve sertliği yaşayan herkes keçiboynuzu kullanabilir. Burada ister keçiboynuzunu kaynatıp suyunu içebilirsiniz isterseniz de pekmezini tüketebilirsiniz.

   • Keçiboynuzu kilo almayı sağlar.

   Bilindiği üzere bazı kronik hastalıklar nedeni ile  yada insan yapısı itibari ile kilo alamayabiliyor. Bu gibi durumlarda keçiboynuzu toz haline getirilip, süt ile karıştırıldıktan sonra tüketilmelidir. Eğer süt ile beraber tüketemiyorsanız, iki yemek kaşığı kadar keçiboynuzu tozunu yemeklerinize ilave edebilirsiniz. Bu sayede kısa süre içinde kilo aldığınıza şahit olacaksınız. Bazı çocuklar ve bebeklerde iştah kaybı ve aşırı zayıflık görülür. Bu gibi durumlarda bebeklerin sütlerinin içine bir tatlı kaşığı kadar  keçiboynuzu tozu ekleyebilirsiniz. Ancak keçiboynuzu pekmezini sütün içine karıştırmamanız önerilir. Çünkü pekmez ve süt bir araya geldiğinde her iki doğal ürünün de nötralize olma gibi bir durumu vardır. Bu konuya dikkat etmeniz faydalı olacaktır.

   • Keçiboynuzu harika bir enerji kaynağıdır.

   Eğer doğal yöntemlerle enerji kazanmak istiyorsanız bu konuda keçiboynuzundan destek alabilirsiniz. Çünkü içerdiği mineraller sayesinde insan vücuduna harika bir şekilde enerji verecektir. Adeta enerji deposu olan keçiboynuzu, keçiboynuzu pekmezi ve keçiboynuzu özü ile günlük enerjinizi kazanabilirsiniz.

   • Keçiboynuzu sperm kalitesini artırır ve cinsel isteğin artmasına yardımcı olur.

   Sperm azlığı nedeni ile ve sperm kalitesi nedeni ile pek çok kişi bebek sahibi olamayabiliyor. Bu nedenle düzenli bir şekilde keçiboynuzu özü ve ya pekmezi tüketilmelidir. Bu sayede sperm kalitesi artacaktır. Ayrıca cinsel isteğin de artmasına katkı sağlar. Hem kadınlar hem erkekler günlük olarak keçiboynuzu, tüketmeye dikkat etmelidir.

   • Keçiboynuzu kemik sağlığına katkı sağlar.

   Hem çocuklar için hem de yetişkinler için daha sağlam ve sağlıklı kemiklerin oluşmasına yardımcı olacaktır. Kemiklerde sık görülen kırık ve çıkık gibi durumlara karşı kemiklerin güçlenmesini sağlar. Ayrıca kemiklerde görülen ağrı ve kramp gibi durumların da kolayca önüne geçmektedir. Özellikle ergenlik dönemindeki çocukların bolca keçiboynuzu tüketmeleri gerekir. Çünkü keçiboynuzu, boy uzamasına da katkı sağlar. Ayrıca içerdiği kalsiyumlar sayesinde kemiklerin daha sağlam olmasına da katkı sağlar.

   • Keçiboynuzu diş problemlerine iyi gelir.

   Keçiboynuzu tıpkı kemiklere sağladığı faydalar gibi diş sağlığı için de vazgeçilmez bir doğal üründür. Özellikle dişlerinize sıcak ve soğuk değdiği zaman dişlerde sızı yaşanabiliyor. Bu durumda keçiboynuzu meyvesinin suyunu kaynatıp, bu su ile ağız içi gargarası yapabilirsiniz. Haftada birkaç kez gargara yaptığınızda dişlerinizin daha sağlıklı olduğunu görebilirsiniz. Ayrıca diş sızlaması gibi durumların önüne geçer.

   • Keçiboynuzu bağışıklık sisteminin iyi derecede güçlenmesine yardımcı olur.

   Kış ve mevsim geçişlerinde yaşanan halsizlik, soğuk algınlığı ve çeşitli hastalıklara karşı keçiboynuzu pekmezi tüketebilirsiniz. Bu sayede vücut bağışıklığı daha fazla artacaktır. Özellikle çocukların hasta olmaması için keçiboynuzu özü ila keçiboynuzu pekmezi tüketmelerini sağlayabilirsiniz.

   • Keçiboynuzu kanser hastalıklarına karşı koruma sağlar.

   Bilindiği üzere vücuttaki serbest radikaller, vücutta ve hücrelerde bir takım hasarların oluşmasına neden olabiliyor. Bu gibi durumları engellemek adına, mutlaka keçiboynuzu pekmezi ve keçiboynuzu meyvesi tüketilmelidir. Özellikle kanserle mücadele eden kişiler ve kanser riski taşıyan kişiler keçiboynuzunun her ürününden faydalanmalıdır.

   • Keçiboynuzu kansızlığı giderir.

   İçerdiği yoğun demir vitaminleri sayesinde kansızlık ve demir eksikliği gibi durumlarla savaşır. Bu sayede vücutta yalanan kansızlık sorunu ortadan kalkar. Özellikle hamileler ve yeni doğum yapmış annelerin mutlaka düzenli bir şekilde keçiboynuzu tüketmeleri önerilir.

   Keçiboynuzunun Zararları Nelerdir?

   Keçiboynuzu adeta her alanda iyi bir şifa kaynağıdır. Ancak yanlış kullanımı ve bazı vücut yapısına uyum sağlamadığı için çeşitli zararları ortaya çıkabilir. Keçiboynuzunun zararları ise;

   • Bazı kişilerde mide bulantısı ve kusmaya neden olabilir.
   • Özellikle çok fazla tüketildiğinde ishal gibi problemleri beraberinde getirir. Bu nedenle anne adayları ve diğer kişiler yeteri miktarda tüketmelidir.
   • Çocuk ve bebeklerde çeşitli cilt tahrişlerine, alerji ve kızarıklık gibi durumlara neden oluğu bilinmektedir. Bu nedenle az miktarda ve düzenli kullanılması gerekmektedir.

   Keçiboynuzu Nasıl Tüketilir?

   Keçiboynuzu, birkaç farklı şekilde tüketime uygun bir doğal üründür. Eğer keçiboynuzu tüketmek istiyorsanız, sizlere vereceğimiz seçenekleri tercih edebilirsiniz.

   Keçiboynuzu; aktarlardan alacağınız taze keçiboynuzunu tek başına tüketebilirsiniz. Biraz sert olabilir ancak yerken ağızda hoş bir tat bırakacağı için bu şekilde tüketimi yapılabilir.

   Keçiboynuzu tozu; daha çok kilo almak isteyen kişiler için önerilen bir tüketim şeklidir. Kurabiye ve diğer tatlıların içine eklenebilir, yine yemeklerin içine ve süt gibi faydalı içeceklerin içine eklenerek tüketilebilir.  Doktor kontrolünde bebek mamalarına da eklenebilir.

   Keçiboynuzu pekmezi; tıpkı diğer pekmezler kadar sağlıklı olan keçiboynuzu pekmezinin mutlaka her evde olması gerekir. Özellikle kış aylarında kişiler her gün bir yemek kaşığı keçiboynuzu tüketmelidir. Çocuklu aileler için de uzmanlar tarafından keçiboynuzu pekmezi sıkça tavsiye edilmektedir.

   Keçiboynuzu özü; daha çok kanser ve radyasyon gibi durumların önüne geçen keçiboynuzu özü sağlık açısından önemlidir. Bu nedenle düzenli bir şekilde kullanıma uygundur.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.