Keçi Sütünün Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   21.04.2020
   Keçi Sütünün Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   Keçi Sütünün Faydaları Hayvanlardan elde edilen tüm süt çeşitleri arasında faydaları açısından anne sütüne en yakın süt olma özelliği taşıyan keçi sütünün tüketimi; bağışıklığı güçlendiriyor, cildi güzelleştiriyor ve sağlığımızı pek çok açıdan koruyor.

   Özellikle sütü kesilen ve bebeğini besleme noktasında yetersiz kalan tüm annelere önerilen keçi sütü; bebeğin sağlıklı gelişimini destekliyor.

   1 yaş üstü bebeklerin yanı sıra çocuklara da verilebilen keçi sütü; vücut direncini arttırıp, vücudun hastalıklara karşı gücünü yükseltiyor.

   1 yaş altı bebeklere verilmesi uzmanlar tarafından asla önerilmeyen bu süt; cilt sağlığına da mucizevi katkılarda bulunuyor. Öyle ki bu sütle hazırlanan cilt bakım sabunları, egzama, sedef, kaşıntı vb. cilt sorunlarında oldukça başarı gösteriyor.

   Bu yazımızda kısaca keçi sütünün faydaları nelerdir? Keçi sütü sabunu cildi beyazlatır mı? vb. bu süte dair en çok merak edilen soruları yanıtlamaya çalışacağız.

   Keçi Sütü Faydaları:

   İnek sütüne nazaran vitamin ve mineraller açısından daha zengin olan bu süt; bol miktarda A, B1, B2, B3, B6, C vitaminleri, kalsiyum, potasyum,  magnezyum, fosfor, demir, bakır ve manganez mineralleri içeriyor.

   İçeriğindeki kalsiyum minerali, anne sütüne göre dört kat fazla olduğundan kas ve kemikleri mucizevi bir şekilde güçlendirip, bebeklerin ve çocukların iskelet gelişimini eksiksiz bir şekilde tamamlamasına olanak tanıyor.

   İçimi oldukça lezzetli olan bu şifalı besinin en önemli faydalarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

   • Kanserden koruyor

   Fosfor, selenyum, kalsiyum deposu olarak, içeriğindeki faydalı maddeler sayesinde dokuları serbest radikallerin zararlarına karşı koruyor.

   Hücre hasarını onarıp, kişinin kansere yakalanma olasılığını büyük ölçüde engelliyor. Tümörlü hücreleri küçültüp, tümörün diğer hücrelere ve vücuda yayılımını önlüyor.

   • Sindirim sistemi sağlığını gözetiyor

   İnek sütüne göre sindirimi kat ve kat daha kolay olduğundan bağırsak, mide ve sindirim sistemi sağlığını koruyor.

   Mide tarafından kolay bir şekilde hazmedilebildiği için hazımsızlığa, mide-bağırsak şişkinliğine, kabızlığa oldukça iyi geliyor.

   Kronik kabızlıkla ve mide şişkinliği ile mücadelede bol bol keçi sütü tüketebilirsiniz.

   • Bağışıklığı güçlendiriyor

   Harika bir antioksidan olan keçi sütü; bağışıklığı güçlendirip, vücudu bakteri ve mikroplara karşı daha dirençli bir hale getiriyor.

   Soğuk algınlığı, grip, nezle semptomlarını kısa sürede iyileştiriyor.

   • Kalp ve damar sağlığını koruyor

   Esansiyel yağ asitleri açısından da harika bir kaynak olan keçi sütü; kalp ve damar sağlığını koruyor.

   Yüksek miktarda kolesterol içermediğinden kişide kalp krizi, inme ve felç görülme riskini en aza indirgiyor.

   • Kas ve kemikleri güçlendiriyor

   İnek sütünden hatta anne sütünden bile daha çok demir, kalsiyum ve A vitamini içerdiğinden kas ve kemikleri güçlendiriyor, kemiklerdeki sıvının akışkanlığını arttırıyor.

   Kas ve eklem ağrıları için birebir olan bu süt; kas kasılmalarına iyi gelerek, kasları gevşetiyor.

   Romatizma ve kireçlenmenin doğal tedavisi amacıyla keçi sütü tüketebilirsiniz.

   • Metabolizmayı hızlandırıyor

   B vitaminleri, potasyum, fosfor içeren bu süt; metabolizmayı hızlandırıyor. Besleyici ve tok tutucu bir besin olup, bir yandan da kolay sindirilebilir olması; kalori yakımını kolaylaştırıyor.

   Diyet listelerinize bir bardak keçi sütü eklediğinizde sindirim sistemini ve metabolizmayı hızlandırabilir; daha rahat ve hızlı bir şekilde zayıflayabilirsiniz.

   • Mideyi koruyor

   Vücutta ve midede iltihap oluşumunu azaltan keçi sütü, bağırsakları bakteri ve mikroplardan arındırıyor. İçeriğindeki laktoz miktarı inek sütüne nazaran daha az olduğundan mide tarafından daha kolay bir şekilde sindiriliyor.

   Laktoz intoleransına ve alerjisine yol açmadığından mideye hiçbir şekilde rahatsızlık da vermiyor.

   Laktoz intoleransınız varsa inek sütü yerine bu sütü tüketebilir; sütün faydalarından sizler de yararlanabilirsiniz.

   • MS Hastalığını Tedavi Ediyor

   Bağışıklık sistemindeki bir sorundan dolayı beyin ve omurilikte plak oluşumu ile seyreden, kaslarda güçsüzlük, konuşma ve görme bozuklukları, kısmi felç vb. semptomlarla belirgin MS hastalığının tedavisinde keçi sütünün başarı gösterdiği uzmanlar tarafından dile getiriliyor.

   MS hastalığının tedavisinde keçi sütünden sizler de faydalanabilirsiniz.

   • Astımı tedavi ediyor

   Bu sütün düzenli tüketimi, astım, bronşit vb. üst solunum yolu enfeksiyonlarını iyileştiriyor. Boğaz tahrişine iyi gelerek, ağızdaki bakteri ve mikropları yok ediyor.

   • Ağız ve diş sağlığını koruyor

   Anti-inflamatuar, anti-bakteriyel bir güce sahip olan bu süt; iltihapları gidermenin yanı sıra içeriğindeki demir, kalsiyum vb. mineraller sayesinde diş köklerini güçlendiriyor.

   Diş minesini de güçlendirip, diş çürümesi riskini azaltıyor.

   • Beyin sağlığına iyi geliyor

   Keçi sütünde yoğun şekilde bulunan lipitler; beyin sağlığını güçlendiriyor. Vitamin ve mineraller; Alzheimer, Parkinson riskini azaltıyor.

   Düzenli tüketildiğinde hafıza sorunlarına, odaklanma ve öğrenme güçlüğüne, depresyon ve anksiyeteye oldukça iyi geliyor.

   Ruh sağlığını iyileştirip, kişinin kendini huzurlu hissetmesini sağlıyor.

   İçeriğindeki linoleik asit isimli madde, beynin sağlıklı gelişimini desteklediğinden özellikle gelişim çağındaki çocukların ve gençlerin bol miktarda keçi sütü tüketmeleri gerekiyor.

   Keçi Sütü ile İnek Sütü Arasındaki Fark:

   Her iki sütü de düzenli bir şekilde tüketmemiz gerekse de iki süt çeşidi arasında birtakım farklar bulunuyor.

   Bu farklardan ilki, keçi sütünün inek sütüne göre sindiriminin daha kolay olması. İkinci en önemli farkın ise içerdiği vitamin ve mineraller noktasında olduğunu ifade edebiliriz.

   Öyle ki keçi sütü, inek sütüne nazaran daha fazla protein, kalsiyum, magnezyum, sodyum ve potasyum içeriyor.

   Bir diğer farkın ise fiyat farkı olduğunu ifade edebiliriz. Her yerde satılmayan keçi sütü, inek sütüne nazaran daha yüksek rakamlarda seyrediyor.

   Keçi Sütü Nerede Satılır?

   Bu faydalı ve besin değeri yüksek sütü; Migros, Carrefoursa gibi büyük marketlerde, semtinizdeki çiftlik pazarlarında veya çiftlik marketlerinde bulabilirsiniz.

   İnternette güvenilir adreslerden de sütü temin edebilirsiniz.

   Keçi Sütü Kilo Yapar mı?

   Kolesterol ve yağ açısından dengeli olan bu süt; aşırı miktarda tüketilmediği takdirde kilo yapmıyor. Aksine tok tutucu ve besleyici özelliği sayesinde kilo kontrolüne yardımcı oluyor.

   UYARI:

   1 yaş altı bebeklere bu sütü vermekten kaçınmalısınız. Aksi halde bebeğinizin hazımsızlık, gaz vb. birtakım şikayetlerle karşılaşmasına istemeden de olsa neden olabilirsiniz.

   İçeriğindeki besin miktarı oldukça yoğun olduğundan 1 yaş üstü bebeklere bu sütü vermeden önce az bir miktar suyla sulandırıp, vermelisiniz.

   Keçi Sütünün Cilde Faydaları:

   Krem, sabun, tırnak kremi, vücut losyonu, göz kremi vb. cilt bakım ürünlerinin yapımında kullanılan keçi sütü; şampuan, saç kremi vb. saç bakım ürünlerinin imalatında da kullanılıyor.

   Keçi sütünün cilde faydalarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

   • Cilt lekelerini gideriyor

   Keçi sütünün direk olarak cilde uygulanması ya da süt ile elde edilen sabunun kullanımı; ciltteki güneş lekelerini ve koyu lekeleri gideriyor.

   Cildin aydınlanmasına, ciltteki ton dengesizliğin giderilmesine yardımcı oluyor.

   • Kuru cildi nemlendiriyor

   Kuru ciltler için birebir olan bu süt; cildi nemlendirip, besliyor. Ciltteki kuruluğu, dökülmeyi ve pullanmayı önlüyor.

   • Egzama ve sedef semptomlarını iyileştiriyor

   Cilt sorunlarına iyi gelen keçi sütü sabunu; egzama, sedef semptomlarını hafifletiyor. Ciltteki kaşıntıyı ve kızarıklığı alıyor.

   • Cildin Ph dengesini koruyor

   Yağlı ciltlerin gönül rahatlığıyla kullanabileceği krem, sabun ve cilt bakım ürünleri; cildin nem dengesini koruyor.

   Ciltte sebum artışını kontrol altına alarak, aşırı yağlanmaya engel oluyor.

   Ciltteki akne ve sivilceleri azaltıp, cildi pürüzsüzleştiriyor.

   • Cildi derinlemesine temizliyor

   Keçi sütünün cilde faydaları arasında içeriğindeki A vitamini ve alfa-hidroksit asit sayesinde cildi derinlemesine temizlemesi, cildi ölü hücrelerden arındırması, ciltte yeni hücre oluşumuna öncülük etmesi de bulunuyor.

   Doğal bir peeling etkisi gösterip, cilt gözeneklerini açıyor, ciltteki siyah noktaları yok ediyor.

   • Kırışıklıkları gideriyor

   Yaşlanma karşıtı bir güce de sahip olan keçi sütü; cilde sürüldüğünde kırışıklıkları açıyor. Cildin elastikeyetini koruyup, cildi sıkılaştırıyor.

   Selülitlere de iyi gelerek, selülitlerin görünümünü iyileştiriyor.

   Keçi Sütü Sabunu Cildi Beyazlatır mı?

   Daha önce de belirttiğimiz gibi lekeleri gideren bu süt; cilde düzenli sürüldüğünde ciltteki ton dengesizliklerini giderip, cildi beyazlatıyor.

   Daha aydınlık, canlı, parlak ve beyaz bir cilt için bu sütle imal edilen sabun ve kremleri mutlaka cilt bakım ürünleri listenize eklemenizi öneriyoruz.

   Keçi Sütünün Saçlara Faydaları:

   Bu sütü saç bakımınızda, saçlarınıza canlılık katmak, saçlarınızı güçlendirmek adına da kullanabilirsiniz.

   Piyasada pek çok markanın keçi sütü şampuan, saç kremi, saç maskesi vb. ürünleri bulunuyor.

   Bu sütle hazırlanan ürünlerin kullanımının faydalarını aşağıdaki şekilde sıralayabiliriz:

   • Saçları nemlendirip, saçlardaki kuru ve mat görünümü gideriyor.
   • Saç derisine uygulandığında kafa derisindeki gözeneklerin rahat bir nefes almasını sağlıyor. Kafa derisindeki kepek, mantar, egzama vb. sorunları doğal bir şekilde iyileştiriyor.
   • Saç tellerini güçlendirip, saçları gürleştiriyor. Saçların daha kalın olmasını sağlıyor.
   • Saçların hızlıca uzamasına, kısa sürede uzun ve sağlıklı saçlara sahip olabilmenize olanak tanıyor.

   Keçi Sütü Sabunu Kullananların Yorumları:

   İnternette, bloglarda ve diğer sosyal medya mecralarında sabun kullanan kişilerin yorumlarına baktığımızda pek çok kişinin sabunları kullandığını, böylelikle ciltlerindeki akne ve sivilcelerden kurtulduklarını görebiliyoruz.

   Kuru cilde sahip ve sabun kullanan kişilerin yorumlarını incelediğimizde ise sabun sayesinde ciltlerinin her daim nemli kaldığını, ciltteki kuruluğun sona erdiğini anlatan yorumlara rastlayabiliyoruz.

   Sabunun harika bir cilt temizleyici olduğunu, cildi makyaj ve kirden derinlemesine arındırdığını dile getiren kişilerin yorumlarını da görebiliyoruz.

   Bazı yorumlarda ise sabunun egzamayı ve sedefi iyileştirdiğinden, kaşıntı ve kızarıklığa oldukça iyi geldiğinden bahsediliyor.

   Kısaca kullanıcılar, üründen oldukça memnun kaldıklarını ifade edip, sabunu güzel, pürüzsüz ve canlı bir cilde kavuşmak isteyen herkese öneriyorlar.

   Keçi Sütünün Zararları:

   Az miktarda da olsa laktoz içeren bu sütün tüketimi; ciddi anlamda laktoz intoleransı bulunan kişilerde mide şişkinliği, gaz vb. semptomlara neden olabilir.

   Bu yüzden öncelikle az bir miktar süt tüketmenizi öneriyoruz. Sütün midenize herhangi bir zarar vermemesi halinde tükettiğiniz miktarı arttırabilirsiniz.

   Keçi sütündeki folat miktarı yetersiz olduğundan hamile bayanlara bu sütü tüketmeleri pek de önerilmiyor.

   Sizler de internete girip, gerçek kullanıcı yorumlarına göz atabilirsiniz.

   Daha önce keçi sütü ya da ürünlerini kullandıysanız ya da şu an kullanıyorsanız; kullanıcı deneyimlerinizi yazımızın yorum kısmına yazabilir, değerli görüşlerinizi takipçilerimizle paylaşabilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Begonya Bedava İnternet