Kayısı Faydaları Ve Zararları

   Kayısı Faydaları Ve Zararları

   Kayısı Faydaları Ve Zararları Altın gibi sarı rengi ile ve muhteşem  lezzeti ile damakları şenlendiren kayısı meyvesi, yaz aylarının en popüler meyveleri arasında yer alır. Lezzeti kadar, şifalı yönüyle de tanınmayı hak eden bu meyve başta bağırsak ve sindirim sorunları için ve daha pek çok vücut hastalığı için kullanılmaktadır.  Ülkemizde de bolca yetiştirilen bu meyve sadece taze olarak değil, reçel olarak, kurutularak ve marmelat olarak kullanıma uygundur. Ayrıca pek çok hazır gıda sektöründe de yiyeceklere lezzet ve aroma vermesi için kullanılmaktadır. Eğer bu şahane meyvenin faydalarını merak ediyorsanız, yazımızı sonuna kadar okuyabilirsiniz.

   Kayısı Nedir?

   Kayısı hemen her ülkede bolca yetiştirilen sarı veya turuncu renkte olan bir meyvedir. Bu meyve hem tatlı hem de ekşi olabiliyor. Çünkü pek çok farklı türlerde cinsleri mevcuttur. Gülgiller familyasına ait olan meyvenin ağaçları, ilk baharın ilk aylarında beyaz çiçekler açar. Daha sonra ise verime yatar. İlk olarak küçük yeşil çağlaları olur ve meyveler yaz mevsiminde olgunlaşır. Temmuz ve ağustos aylarında ise hasadı yapılmaktadır. Meyvenin ağaç boyu çeşitliliğine göre 2 metre ila 5 metre arasında uzamaktadır.

   Ülkemizin her bölgesinde kayısı ağacına ulaşmak mümkündür. Çünkü kayısı ağaçları, zorlu soğuk kış şartlarına uyum sağlar. Ancak meyveleri en düşük zirai don olaylarında bile hemen donar. Bu da verim kalitesini etkiler. Bu nedenle kayısı yetiştiriciliği ülkemizde, Malatya, mersin ve Hatay bölgelerinde daha sık bir şekilde yapılır. Kayısı meyvesi, aşılama tekniği ile çoğaltılırken, bazı yabani kayısılar da fayda bakımından çok büyük öneme sahiptir. Dolayısı ile yabani kayısı tüketiminin de yapılması insan sağlığı açısından önemlidir.

   Kayısının Besin Değeri Nedir?

   Kayısı içerisinde pek çok vitamin ve mineral barındıran bir meyvedir. Bu nedenle çocuklar başta olmak üzere herkesin sıklıkla tüketmesi gerekir. Özellikle bol miktarda a vitamini barındırdığı için göz ve kemik gelişimine büyük katkı sağlar. Kayısının besin değeri ise;

   • A, b, c, p vitaminleri mevcuttur.
   • 100 gram kayısıda yaklaşık olarak 250 kcal kalori vardır.
   • Yüksek oranda lif kaynağıdır,
   • Protein,
   • Potasyum,
   • Kalsiyum,
   • Demir gibi vitamin ve mineraller kayısıda bolca mevcuttur.

   Kayısının Faydaları Nelerdir?

   Kayısı rengi ile görenleri büyülemeyi başarmış bir meyve olma özelliğini taşır. Kabızlık sorunu denince akla ilk gelen meyvelerden biri olan  kayısı sadece vücutsal  hastalıklar  için değil, aynı zamanda çeşitli cilt sorunları için de kullanıma uygundur. Bu nedenle kayısı meyvesinin her şifasından faydalanmak gerekmektedir. Kayısının faydaları ise;

   • Kayısı kronik kabızlık için birebirdir.

   Sürekli olarak kabızlık problemi yaşayan kişilerin mutlaka kayısıdan faydalanması gerekir. Özellikle ek gıdaya geçen bebeklerin bağırsak gelişimi için mutlaka tüketilmesi gerekir. Buna ek olarak, hamilelerde görülen kabızlık sorunları ve hemoroid nedeni ile yaşanan bir takım kabızlık sorunları için kullanılması tavsiye edilir. Yaz aylarında bolca taze kayısı bulunur. Ancak kış aylarında bu müthiş meyvenin bağırsak sorunları için kullanımı gerektiğinde ise kuru kayısı haşlanarak hem suyu hem etli kısmı tüketilmelidir. Yani taze kayısı kadar, kuru kayısı da oldukça önemli bir yere sahiptir.

   • Kayısı zayıflamak isteyenlerin ilk adresi olmuştur.

   Lif yönünden çok zengin bir içeriğe sahip olan kayısı ile kolayca fazla kilolarınızdan kurtulabilirsiniz. Gün içinde bir porsiyon kayısı tükettiğinizde gün boyu kendinizi daha tok hissedebilirsiniz. Ayrıca, kış günleri ve diğer mevsimlerde diyet yapıyorsanız, ara öğünlerinize kuru kayısıyı da ekleyebilirsiniz. Bu sayede hem vücudunuz için gerekli olan enerjiyi sağlamış olursunuz hem de kendinizi daha tok hissedebilirsiniz.

   • Kayısı kemiklerin daha sağlam olmasına yardımcı olur.

   İçerdiği a ve k vitaminleri sayesinde kayısı eklem ağrıları ve diğer kemik ağrılarında iyi bir yere sahiptir. Ayrıca kemik gelişimine de katkısı büyüktür. Özellikle tam boy atma döneminde olan gençler için bolca kayısı tüketmeleri önerilir. Kemik yapısını güçlendirdiği gibi kas ağrıları için de oldukça uygundur. Yani kaslarda yaşanan ağrı ve kramp gibi durumlarda kayısı suyu tüketilmesi önerilir. Bu sayede kas ağrıları ve kramp gibi durumlar ortadan kalkacaktır. Özellikle gün boyu spor yapan sporcular için de oldukça önemli bir besin kaynağı olma özelliğini taşır.

   • Kayısı vücuttaki demir eksikliğini giderir.

   Pek çok kişinin ortak problemlerinden biri de kansızlıktır. Yani vücutta eksik olan demir vitamini, kansızlık gibi sorunların ortaya çıkmasına neden olur. Bu gibi durumlarda mutlaka kuru kayısı ile kuru üzüm birlikte tüketilmelidir. Özellikle bebeklerde ve çocuklarda kan değerleri düşük ise kuru kayısı haşlanıp, bebek mamalarının içine ilave edilmelidir.

   • Kayısı her türlü mide hastalıklarına karşı koruyucu özelliktedir.

   Başta ülser olmak üzere, mide yanması, mide ağrıları, mide krampları gibi tüm mide sorunlarının ortadan kalkmasına fayda sağlar. Özellikle midede hazımsızlık çeken kişiler bolca kayısı tüketmelidir. Bu sayede mide hem dinlenmiş olur hem de hazımsızlık sorunları ortadan kalkmış olur.

   • Kayısı beyin fonksiyonlarının daha düzgün çalışmasını sağlar.

   Beyin en önemli organlarımızdan biridir. Beyin hastalıklarını ortadan kaldıran besin kaynaklarından biri de kayısıdır. Bu nedenle sıkça tüketilmesi gerekir. Özellikle beyin kanaması gibi durumların önüne geçtiği için uzmanlar tarafınca sıkça kullanılması önerilmektedir. Bunun dışında, unutkanlık ve adapte olamama gibi sorunların da ortadan kalkmasını sağlamaktadır. Bu nedenle hem okul dönemindeki çocukların hem de ilerleyen yaşlardaki insanların kayısının her çeşidinden bolca yemeleri tavsiye edilmektedir.

   • Kayısı iyi bir kanser önleyici doğal üründür.

   İçerisinde bol miktarda c vitamini yer alan kayısı ile vücudunuzdaki tüm kanser çeşitleri ile kolayca savaşabilirsiniz. Kanser hücrelerinin diğer bölgelere sıçramasını önleyerek, hasarlı hücrelerin tekrar eski sağlığına kavuşmasına yardımcı olur. Bu nedenle başta mide kanseri, kolon kanseri ve cilt kanseri gibi tümör çeşitleri ile savaşan kişiler, tedavilerine ek olarak kayısı  tüketmelidir.

   • Kayısı içerdiği likopenler sayesinde kalp sağlığını korumaktadır.

   Kalp hastalarının mutlaka tüketmesi gereken besinlerden biri de kayısıdır. Kalp hastası olan kişilerin, her mevsim kayısıdan faydalanması tavsiye edilmektedir. Yaz aylarında taze kayısı tüketebileceğiniz  gibi diğer mevsimlerde de kuru kayısı tüketebilirsiniz. Ayrıca sabah kahvaltılarda kayısı reçeli de tüketmeniz tavsiye edilmektedir.

   • Kayısı göz sağlığını korurken, göz hastalıklarının tedavisini kolaylaştırır.

   Göz hastalıklarının doğal yollarla tedavi edilmesi için a vitamine ihtiyaç vardır. Tıpkı turuncu renkte bolca bulunan a vitamini gibi kayısıda da bolca a vitamini mevcuttur. Görme kaybından, az görmeye hatta katarakt gibi hastalıklara karşı kayısı tüketimine özen göstermeniz gerekir. Göz sağlığınız için adeta bir şifa deposu olan kayısı, göz yorgunluklarının da üstesinden gelecektir.

   • Kayısı tüberküloz ve astım hastalığını hafifletir.

   Astım hastalarının arttığı bu dönemde mutlaka kayısının bu şifalı yönünden faydalanmak gerekiyor. Akciğerleri temizleyen kayısı, aynı zamanda tüberküloz hastalığının semptomlarını da hafifletmektedir.  Bilhassa sigara gibi tütün ürünü kullanan kişiler hem nefes yolu rahatsızlıklarını azaltmak için hem de akciğerlerini temizlemek için bolca kayısı suyu tüketmelidir.

   • Kayısının ateş düşürücü özelliği vardır.

   Ateş gibi vücuda ve iç organlara hasar verecek olan problemleri önlemek amacı ile kayısıdan faydalanılması gerekmektedir. Zaten pek çok ateş düşürücü ilaçların içinde kayısı meyvesi hem şifası nedeni ile hem de aroma vermesi için kullanılmaktadır.

   • Hamile ve emziren anneler için kayısı harika bir beslenme alışkanlığı olacaktır.

   Hamilelerde eksilen minerallerin geri yerine koyulması için kayısı iyi bir seçenek olacaktır. Yine sadece hamile kadınların kendi vücutları için değil, bebeğin beyin ve kemik sağlığı için de kayısı tüketilmesi uzmanların ilk tavsiyeleri arasında yer alır.  Ayrıca loğusa ve emziren annelerde mutlaka kayısından faydalanmalıdır. Çünkü kayısının vitamin ve mineralleri süt ile doğrudan bebeğe  geçmiş olacaktır. Dolayısı ile bebeklerde sık yaşanan kabızlık ve gaz problemleri ortadan kalkar.

   • Günlük yorgunluklara iyi gelir.

   Kayısı tam bir enerji deposudur. Ayrıca yatıştırıcı aroması ve kokusu ile günlük stresin vücuttan uzaklaşmasına katkı sağlar. Öte yandan depresyon gibi ruhsal sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olur.

   Kayısının Cilde Faydaları

   Cilt için gerekli olan en önemli vitaminler kayısının içinde mevcuttur. Bu nedenle kayısıyı hem cilt maskesi olarak kullanabilirsiniz hem de tüketerek cildinizi içeriden besleyebilirsiniz. Kayısının cilde faydaları ise;

   • Güneşten yıpranan ve mat görünen cildin daha dinamik bir yapıya kavuşmasına yardımcı olur.
   • Kayısı içerdiği e vitaminleri sayesinde cilde gerekli olan besin değerini sağlar. Ve cildin erken yaşlanmasını önler bu sayede her zaman daha gen bir cilt görünümüne sahip olabilirsiniz.
   • Cilt lekelerinin ortadan kalkmasına yardımcı olur.
   • Kayısı maskesi ile cildinize botoks etkisi yapabilirsiniz.

   Kayısının Zararları Nelerdir?

   Kayısı tam anlamı ile bir şifa kaynağıdır. Ancak çok fazla tüketildiğinde bağırsakların çalışma düzenini bozabilir. Yani ishal gibi durumların ortaya çıkmasına neden olabilir. Buna ek olarak kayısı bazı bünyelere alerjik etki gösterir. Bu nedenle hassas bünyeye sahip olan kişiler daha dikkatli bir şekilde kayısı tüketmelidir.

   Kayısı Nasıl Tüketilir?

   Kayısı taze olarak, kurutulmuş olarak ve reçel olarak tüketilir. Yine soğuk kış günlerinin rehavetini azaltmak adına kayısı çayı olarak tüketime uygundur. Cilt için ise çeşitli kayısı maskeleri mevcuttur. Dolayısı ile kendi cildinize en uygun kayısı maskesi ile bakım yapabilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Maddi Yardım Oyun Hileleri