Kaya Tuzunun Faydaları ve Zararları Nelerdir

   12.07.2023
   Kaya Tuzunun Faydaları ve Zararları Nelerdir

   Kaya Tuzunun Faydaları ve Zararları Nelerdir Kaya tuzu, kesinlikle kimyasal elementler ve çevre kirletici maddeler içermeyen en doğal olan tuz şeklidir. Demir, kalsiyum, potasyum, çinko, magnezyum, bakır gibi önemli maddeler taşıyan kaya tuzu, vücudun gereksinim duyduğu 92 eser elementten tam tamına 84’ünü içermektedir. Bu sebeple eczanelerde, ilaç takviyesi, toz ya da sıvı bir ekstrakt gibi formüllerde satılır. Şimdi kaya tuzunun faydaları nelermiş daha da yakından inceleyelim;

   Sizlere bu yazımızda kaya tuzu nedir? Kaya tuzunun faydaları ve zararları hakkında bilgi vermeye çalışacağım. İşte kaya tuzu hakkında merak edilenler;

   Kaya Tuzu İçeriği

   Kaya Tuzu Sağlığa Faydalı Olan Bir Dizi Mineral İçerir

   Kaya tuzu, daha iyi bir sağlığı teşvik edebilecek birkaç mineral içerir. Kaya tuzu toplam olarak 92 tanesi tanımlanmış olan elementten 84 eser elementi taşır. Sahip olduğu mineraller arasında kalsiyum ve magnezyum seviyesi oldukça yüksektir. Bu tip mineraller, vücut üzerinde belirli organ işlevlerini yerine getirme konusunda ise özellikle önemlidir. Vücuttaki minerallerin daha düşük seviyelerini yenilemek için kaya tuzu tüketmeyi tercih edebilirsiniz. Ayrıca, kaya tuzunun vücuttaki aktiviteyi teşvik etmesine yardımcı olduğu da bilinir. Kaya tuzu tüketerek, vücudun diğer minerallerle iletişimini sağlayan iz elementler elde edilir.

   Kaya Tuzunun Faydaları Nelerdir

   Kaya tuzunun faydaları ve kaya tuzu neye iyi gelir;

   • Kaya Tuzu Metabolizmayı Teşvik Etmeye Yardım Eder

   Vücut üzerindeki metabolizmayı teşvik etmek için kaya tuzu kullanılabilir. Bu durum ise sonuç olarak insan vücudunun gelişmiş çalışmasıyla sonuçlanabilir. Kaya tuzu, özellikle de diğer organlarla birlikte sindirim sisteminin düzgün bir şekilde çalışmasına yardımcı olmak için vücutta su emilimini arttırmaya yardımcı olur. Bu doğal uygulama sebebiyle, değerli besinler ve mineraller daha sonra kolay bir şekilde emilir. Hücre işlevlerinin yanı sıra iletişimin de ancak kandaki doğru tuz seviyeleri emildiğinde bir olasılık olduğu düşünülmektedir. Bununla beraber istenmeyen yan etkilerden kaçınmak için kaya tuzunun orta derecede tüketilmesi gerektiğine dikkat etmek önemlidir.

   • Kaya Tuzu Bronşit ve Solunum Yolu Hastalıklarının Belirtilerini Hafifletmeye Yardımcı Olur

   Kaya tuzundan yapılmış olan lambalar, doğal hava iyonlaştırıcıları olarak çalışma kapasitesine sahiptir. Bu nedenle kaya tuzu, havada bulunan zararlı iyonları mükemmel bir şekilde uzaklaştırmaya yardımcı olur ve böylece nefes almanız sizin için inanılmaz bir biçimde kolaylaşır. Bu tip lambalar, özellikle astım ve bronşit gibi solunum sistemi problemleriniz varsa oldukça faydalıdır. Hava iyonlaştırıcı, havada asılı kalabilecek zararlı iyonları temizlemeye yardımcı olarak nefes almayı kolaylaştırır.

   • Kaya Tuzu Ruh Halini Yükseltir

   Kaya tuzu tüketimi, daha iyi bir oksijen akışı sağlamaya yardımcı olur. Bu durum, Mevsimsel Afektif Bozukluk adı verilen bir sendroma sahip olan insanların ruh halini iyileştirmeye yardımcı olur.

   • Kaya Tuzu Stresi Yönetmeye Yardımcı Olur

   Kaya tuzu lambaları, zihni ve bedeni rahatlatmaya yardımcı olacak özel bir aromayı serbest bırakır. Stresi yönetmek ve tedavi etmek için de bu tuz formülü kullanılabilir.

   • Kaya Tuzu Kanser Oluşumunu Önler

   Bu önemli tuz, vücut üzerinde düzgün bir kan dolaşımını sağlayarak dolaşım sağlığını ciddi oranda iyileştirir ve böylece kanı, oksijenli tutar. Sonuç olarak araştırmacılara göre bu tuz, kansere karşı korunmak için oldukça önemli bir unsurdur. Bu durum temel olarak, kanser hücrelerinin oksijenli bir atmosferde hayatta kalamamasından kaynaklanmaktadır.

   • Kaya Tuzu İştahı Arttırır

   Bir miktar kaya tuzu tüketmek, iştahı arttırırken aynı zamanda sindirimi de teşvik etmeye yardımcı olur.

   • Kaya Tuzu Bağırsak Fonksiyonunu İyileştirir

   Günlük yiyeceklere dahil edilen kaya tuzu, bağırsak fonksiyonunu geliştirmeye ve yönetmeye yardımcı olacaktır. Ayrıca mide asidinde de ciddi bir azalma sağlar.

   • Kaya Tuzu Astım Semptomlarını Tedavi Eder

   Kaya tuzu, solunum sistemi içerisindeki iltihabı azaltmaya yardımcı olur. Bu sebeple balgam oluşumu büyük oranda yavaşlar ve böylece nefes almak daha da kolaylaşır. Bir miktar su içtikten hemen sonra dilin üzerine az miktar kaya tuzu koyduğunu söyleyen bazı kişiler, bu durumun bir inhalatör kullanmak kadar etkili olduğunu rapor etmişlerdir.

   • Kaya Tuzu Kalp Sağlığına Katkı Sunar

   Su ile birlikte kaya tuzu tüketilmesi, düzensiz bir kalp atışını yönetmeye yardımcı olan yüksek kolesterol ve yüksek tansiyon seviyelerinin düşürülmesine yardımcı olacaktır. Bu sebeple bu önemli formül, ateroskleroz, kalp krizi ve felçten korunmaya yardımcı olabilir.

   • Kaya Tuzu Şeker Hastalığı Riskini Azaltır

   Kaya tuzu, vücut üzerinde uygun şeker düzeylerinin korunmasına yardımcı olarak insülin gereksinimini azaltır. Bu sebeple bu tuz, diyabet hastaları ya da risk altındaki kişiler için diyetlerin değerli bir parçasıdır.

   • Kaya Tuzu Osteoporozu Önler

   Vücudun içerisindeki tuz miktarının yaklaşık 1/4’ü kemiklerde depolanır ve tam olarak kemikleri güçlü tutmaya yardımcı olur. Vücutta tuz ve su bulunmadığı zaman sodyum, kemiklerin içinden çekilmeye başlar ve bu durum son olarak osteoporoz ile sonuçlanabilir. Bu sebeple çok fazla su tüketip orta derecede kaya tuzu tüketerek osteoporozdan kaçınabilirsiniz.

   • Kaya Tuzu Kas Spazmlarını Engeller

   Potasyum, kasların etkili bir şekilde çalışmasına yardımcı olmak için oldukça önemlidir. Kaya tuzu yalnızca az miktarda potasyumdan ibaret değildir, ayrıca, vücudun diğer besinlerden daha iyi bir şekilde emilmesine yardımcı olur. Sonuç olarak kas ağrıları, spazmlar ve krampları önlemeye yardımcı olan bileşenler taşır.

   • Kaya Tuzu Depresyon İle Savaşır

   Kaya tuzunun, farklı tür depresif bozukluklarla baş etmede de etkili olduğunu kanıtlamıştır. Bu tuz, vücutta stresle daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olan iki temel hormon taşır. Bu tür hormonlar, hem kişinin kendisini harika hissetmesine, hem de rahatlamayla beraber geceleri daha iyi uyumaya yardımcı olan melatonin ve serotonindir.

   • Kaya Tuzu Sivilceleri Azaltır

   Sivilceleri azaltmak için kaya tuzlu yüz yıkama formüllerini kullanabilirsiniz. Doğrudan kaya tuzunu, yüz ya da vücut kremi olarak kullanmak için bu tuzu, kokusuz ve organik bir sabunla karıştırabilirsiniz.

   • Kaya Tuzu Ayak Mantarını Tedavi Eder

   Bu önemli madde, antifungal özellikler taşıdığı için ayak mantarlarını kısa sürede tedavi eder.

   • Kaya Tuzu Sedef Hastalığına İyi Gelir

   Etkilenen cilt bölgesine kaya tuzlu su çözeltisi sürün ve ovalayın. Sonra kurumasını bekleyin. Bu uygulama kısa sürede etkisini gösterecektir.

   • Kaya Tuzu Boğaz Ağrısını Dindirir

   Kaya tuzunun, sıcak taban çözeltisiyle birlikte gargara yapın. Bu gargara asla yutulmamalıdır. Bu doğal gargara, boğaz ağrınızı ciddi oranda azaltacaktır.

   • Kaya Tuzu Vücudun pH Dengesini Korur

   Bu önemli tuz formu, vücut için dengeli bir pH faktörü sağlamaya yardımcı olur. Vücuttaki ağır metallerle de savaşır. Bu metallerden birkaçı genellikle arsenik, kurşun, kalsiyum ve cıvadır. Bu tuz, bu gibi metallerin moleküler yapılarını çözme kapasitesine sahiptir.

   kaya tuzu, kaya tuzunun faydaları

   Kaya Tuzunun Ayaklara Faydası

   Kaya tuzu ayak ağrılarına ve ayak kokusuna önlemek için oldukça etkilidir. Kaya tuzu ayak kokusunu geçirmek için kullanabilirsiniz.Ayak terlemesi, ayak kokusu, ayak şişmesi ve ayaklardaki ağrıyı geçirmek için kullanabileceğiniz kaya tuzunu ayak bakımı için kullanabilirsiniz.

   Kaya Tuzunun Tansiyona Etkisi

   Yapılan bir çok bilimsel çalışma sonucunda kaya tuzunun tansiyonun üzerinde olumlu etkisi gösterdiği görülmüştür. Kaya tuzu tansiyon düşürücü ve dengeleyici etkisi ile bilinmektedir. Normal tuz tüketmek yerine kaya tuzu tüketerek tansiyonunuzu düşürebilirsiniz.

   Kaya Tuzunun Cilde Faydaları

   Cildi ölü deriden arındıran ve canladıran kaya tuzu peeling etkisi ile oldukça faydalıdır. Kaya tuzu banyosu yaparak cildin kendini yenilemesini ve sıkılaşmasını sağlayabilirsiniz.

   Kaya Tuzu Yüze Sürülür Mü

   Kaya tuzu yüze sürülür mü ve kaya tuzu yüze nasıl sürülür soruna cevap vermek gerekirse kaya tuzu ve su katrşımı maske olarak yüzünüze uygulayabilirsiniz. Kaya tuzunu 1 litre suya ekleyerek erimesini sağlayın ve bu karışımı yüzünüze, alın ve boyun bölgenize sürün.

   Kaya Tuzu İyotlu mu

   Kaya tuzu iyotlu ve kaya tuzunda iyot var mı sorusuna cevap vermek gerekirse kaya tuzu diğer tuzlara oranla iyot bulunmaz ama sodyum oranı oldukça yüksektir.

   Kaya Tuzunun Kullanım Şekilleri Nelerdir?

   • Gargara: Boğaz ağrısı ve grip için gargara formülü yapılabilir. Bunu kullanmak için 1 bardak ılık suya 1/2 çay kaşığı kaya tuzu ekleyerek karıştırın ve gargara yapın.
   • Diş temizliği: Kaya tuzunu toz haline getirdikten hemen önce 1 çay kaşığı kabartma tozu ile karıştırın. Dişlere sürün ve parmaklarınızla gezdirin. Bu uygulama dişleri beyazlatır, plağın atılmasına yardımcı olur ve diş etlerine de ciddi faydalar sağlar.
   • Arı sokmalarını gidermek: Arı soktuğu an kaya tuzu etkilenen bölgeye yerleştirilerek üzeri kapatılmalıdır. Bu uygulama, anında rahatlama sağlar ve şişlikleri engeller.
   • Yorgunluğun giderilmesi: Su dolu leğenin içerisine bir avuç kaya tuzu atılır ve ayaklar 15-20 dakika bu leğenin içinde bekletilir. Bu yöntem kısa sürede yorgunluğu giderir.

   Tüm bunlarla beraber kaya tuzu, yemek ve salatalara eklenerek doğrudan tüketilir.

   Kaya Tuzunun Zararları

   Kaya tuzunun faydaları ve yararları olduğu gibi kaya tuzu zararları da bulunmaktadır. Doğru tüketildiğinde yararlı olan kaya tuzu fazla tüketildiğinde ciddi sorunlara neden olabilir. Ayrıca bazı yerlerde satılan kata tuzunun doğal ve gerçek olmaması tüketildiğinde kalp ve damar sorunlarına neden olur. Kalp, damar ve böbrek hastalarının sodyum içeren kaya tuzunu asla tüketmemeleri gereklidir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.