Kavunun Faydaları Ve Zararları

   23.10.2020
   Kavunun Faydaları Ve Zararları

   Kavunun Faydaları Ve Zararları Yaz mevsiminin şahane meyvelerinden biri de kavundur. Yumuşak tadı harika kokusu ve çeşitli faydaları ile yaz aylarında bolca tüketilmelidir. Kavun yaz aylarında her evde mutlaka bulunan bol sulu ve lifli meyvelerden biridir. Muhteşem tadı ve kokusu nedeni ile hem yetişkinler tarafından hem de çocuklar tarafından bolca tüketilir. Ama kavun sadece lezzeti için değil çeşitli faydaları için de tüketilmelidir. Çünkü çeşitli hastalıkların önüne geçebilmek için kavunun şifalı yönünden faydalanılması gerekir. Üstelik sadece vücuda faydası için değil, cilt için de pek çok faydaya sahiptir. Yani hem vücut sağlığımız için hem de cilt sağlığımız için bolca kavun tüketmemiz gerekir.

   Kavun Nedir?

   Bilimsel adı cycymis molo olan kavun, ılıman bir iklim meyvesidir. Kabakgiller ailesine ait olan kavun sarı ve açık pembe rengindedir. Kış aylarının sonuna doğru tohumları toprakla buluşturulur ve yaz aylarında hasadı yapılır. Son bahar aylarına kadar tüketimi yapılmaktadır. Adeta toprağın, tüm vitaminini ve mineralini içerisinde barındırmaktadır. Türkiye’nin her yerinede yetiştirilmeye uygundur. Ama ani don ve soğuk hava şartları nedeni ile bitkinin çiçekleri ve gövdesi zirai dona maruz kaldığı için çukur ova bölgemizde yetiştiriciliği daha fazla yapılmaktadır.çukur ova bölgesi dışında Diyarbakır ve van illerimizde de çokça yetiştirilmektedir. Çeşit bakımından oldukça zengin olan kavun, ülkemizde en çok kantalup adı verilen çeşitte yetiştirilmektedir.

   Kavunun Besin Değeri

   Kavun ülkemizde oldukça fazla yetiştirilip, sıkça tüketimi yapılmaktadır. Kavunun besin değeri ise;

   • A, b, c vitaminlerini içerir,
   • Folik asit,
   • Bol miktarda potasyum,
   • Magnezyum,
   • Demir,
   • Bakır, gibi bol besin değerine sahiptir. 100 gram kavunda 28 kcal kalori mevcuttur.

   Kavunun Faydaları Nelerdir?

   Kavunun faydaları en az lezzeti kadar fazladır. Bu nedenle bolca tüketilmesi gerekir. Özellikle bağışıklık sisteminin daha fazla gelişmesini isteyen kişiler için ilk önce tüketilmesi gereken besinlerden biridir.

   • Kavunda c vitamini fazladır. Bu nedenle bağışıklık sistemini korur.

   Bağışıklık sisteminin korunmasındaki en etkili besin değerlerinden biri c vitaminidir. Kavunda da bolca c vitamini mevcuttur. Hem çocukların hem de yetişkinlerin bağışıklık sistemini koruyarak daha sağlıklı bir hayat sunmaktadır.

   • Kalp ve damar hastalıklarına karşı koruma sağlar.

   Kavun potasyum içeriği sayesinde, kalp ve damar sağlığını korur. Damarların içinde biriken yağ ve diğer toksin gibi maddelerin atılmasını sağlar. Bu sayede kan akışı normal seviyesine gelir. Kalp krizi, inme ve diğer kalp hastalıklarının önlenmesine katkı sağladığı için 45 yaşındna sonra mutlaka bol miktarda tüketimi yapılmalıdır.

   • Kanser hastalığının yayılmasını ve büyümesini önler.

   Beta – karoteni içeriği sayesinde mevcut kanser hücrelerinin vücut içinde yayılmasını önler. Bu sayede kanserle muhteşem bir şekilde savaşır. Özellikle kan kanseri, kolon kanseri, mide ve bağırsak kanserleri gibi kanser türlerinin önüne geçerek kişilere daha sağlıklı bir yaşamın kapılarını açar.

   • Kavun astım hastalığına iyi gelir.

   Kavun hoş kokusu ve lezzeti ile mutlaka herkesin tüketmesi gereken besinlerden biridir. Özellikle astım hastalarının mutlaka mevsiminde bolca kavun tüketmesi önerilir. Çünkü kavun c vitamini içeriği sayesinde astım hastalığına karşı kişileri korumakta ve astımın ilerlemesini önlemektedir. Özellikle sigara gibi kötü alışkanlıklara sahip olan kişilerin bolca kavun tüketmesi gerekir. Bu sayede akciğerlerin temizliği  yapılmış olur.

   • Yüksek tansiyona iyi gelir.

   Tansiyon hastaları için en korkutucu olay tansiyonun yükselmesidir. Tansiyon yüksekliği felç gibi durumları beraberinde getirir. İşte tüm bu gibi durumların önüne geçebilmek adına tansiyonu yükselen ve düşmeyen kişilerin kavun tüketmesi önerilir. Kavunda tansiyonu düşürecek özellikler mevcuttur.

   • Beyin sağlığı için harika bir meyvedir.

   Beyin sağlığı herkes için son derece önemlidir. Eğer daha iyi bir beyin yapısına sahip olmak isterseniz mutlaka bol miktarda kavun tüketmeniz önerilmektedir. Çünkü kavun beyin sağlığına olumlu katkılar sağlamaktadır. Unutkanlık, beyin içinde toksin birikmesi gibi çok farklı sorunlarla savaşarak, kişilere daha verimli bir yaşamın kapısını açmaktadır. Buna ek olarak beyne gidecek olan oksijen miktarını artırır. Bu sayede unutkanlık gibi durumların da önüne geçilmiş  olur.

   • Kalp ritim bozukluklarını

   Kavun kalp ritimlerini düzenler. Kalbin daha düzgün çalışmasına katkı sağlar ve kalp çarpıntısı gibi durumların önüne geçer. Hem kalp hastalarının hem de diğer kişilerin kalp sağlığı için bolca kavun tüketmeleri tavsiye edilmektedir.

   • Kavun günlük stresin kişilerin üzerinden atılmasına katkı sağlar.

   Kavun, stres, sinir bozuklukları ve ruh halinde yaşanan ani değişimlerde kullanılacak en iyi doğal ürünlerden biridir. Günlük yaşandığınız sinir ve stresin üzerinden kavun sayesinde gelebilirsiniz. Özellikle geceleri daha sorunsuz ve daha rahat bir uyku uyumak isterseniz, kavun kokusu kullanabilirsiniz. Yine stresli bir iş yaşamınız varsa çalışma ortamınızda kavun kokusu kullanabilirsiniz. Çünkü kavun sadece tüketmekle değil, kokusu ile de adeta bir şifa kaynağıdır.

   • Göz sağlığı için bolca kavun tüketilmesi gerekir.

   Beta – karoten ve a vitamini sayesinde göz sorunları ile savaşarak daha sağlıklı bir göz yapısına kavuşmanızı sağlar. Eğer gözlerinizde, göz kuruluğu ve yanma gibi durumlar mevcutsa kavunun şifalı yönünden faydalanabilirsiniz. Buna ek olarak yorgun gözlerin dinlenmesi için de mutlaka kavundan faydalanmak gerekir.

   • Kavun regl dönemlerinin daha düzene girmesini sağlar.

   Regl dönemlerinde yaşanan gün geçmesi ya da farklı düzensizlikleri kavun tüketerek atlatabilirsiniz. Ayrıca bazı kişilerde adet dönemlerinde enfeksiyon çok fazla görülür. Bu gibi durumlarda ise enfeksiyon atmak ve daha sağlıklı bir şekilde adet dönemi geçirmek için bolca kavun yenilmesi gerekir.

   • Sigarayı bırakmak isteyenler için harika bir alternatiftir.

   Eğer sigarayı bırakmak isterseniz canınız sigara istediğinde hemen bir dilim kavun yemeniz tavsiye edilir. Çünkü kavun nikotin eksikliğine karşı kullanılabilecek harika bir meyvedir. Bu özelliği sayesinde pek çok uzman tarafından sigara kullanan kişilere önerilir.

   • Cinsel sorunlarda kavundan faydalanılması gerekir.

   Hem kadınlar için hem de erkekler için cinsel performansı artırmak için mutlaka kavun tüketilmesi gerekir. Çünkü kavun cinsel sağlık sorunlarında kullanılan bir besindir. Buna ek olarak çocuk planlayan çiftlerin de bolca kavun tüketmesi önerilir. Üreme organlarının daha fazla işlev görmesi için kavun harika bir besindir. İçerdiği folat sayesinde, üremeye katkısı oldukça fazladır.

   • Kavun bağırsaklarda bulunan faydalı bakterilerin artmasına katkı sağlar.

   Bilindiği üzere bağırsaklarda iyi bakterilerin azalıp, zararlı bakterilerin çoğalması ishal, kabızlık ve daha pek çok sindirim sorununu beraberinde getirir. Eğer bağırsaklarınızın daha sağlıklı bir şekilde çalışmasını isterseniz ve bağırsak florasını korumak isterseniz  kavun tüketmeniz önerilir. Bağırsaklarda görülen her türlü sorun ile başa çıkabilir. Buna ek olarak idrar söktürücü özelliğe de sahiptir. Böbreklerin temizlenmesine de katkı sağlar. Vücutta biriken toksinlerin idrar yolu ile atılmasına katkıda bulunur.

   • Kavunun ateş düşürücü özelliği vardır.

   Kavun hem bağışıklık sistemini güçlendirirken, hem de vücut ısısının olması gereken düzeye inmesini sağlamaktadır. Çeşitli hastalıklardan dolayı, ateşi çıkan kişiler için kavun tüketmek önerilmektedir. Özellikle çocuklarda yaşanan ateşli hastalıklarda bolca kavun yenilmesi önerilir.

   • Basur hastalığına iyi gelir.

   Basur pek çok kişinin karşılaştığı sorunlardan biridir. Özellikle kanlı basur  gibi durumlarda mutlaka tüketilmesi gereken besinlerden biri kavundur. Kavun tüketildiğinde basurun hafiflediğine şahit olabilirsiniz.

   Kavunun Cilde Faydaları Nelerdir?

   Kavunun vücuda faydaları oldukça fazladır. Ama cildin güzelliği için ve cilt sağlığı için de kavundan faydalanılması gerekir. Özellikle ünlü kozmetik markaları pek çok ürününün içinde kavundan ve kavun çekirdeğinden faydalanmaktadır. Kavunun cilde faydaları ise;

   • Cildin daha parlak ve daha canlı görünmesini sağlar.
   • Kavun ile cilt bakımı yapıldığında içerdiği a vitamini cilt üzerindeki sarkmaları önler.
   • Siyah noktalar ile savaşarak daha temiz bir cilt sunar.
   • Egzama, sedef ve diğer deri hastalıklarının cilt üzerinde yayılmasını önler.
   • Göz altı torbaları ve göz halkalarının kısa sürede geçmesine katkı sağar.
   • Sarkan ciltler için harika bir sıkılaştırıcı özelliği vardır.
   • Cilde oluşan geniş gözeneklerin kapanmasına fayda verir.
   • Diş etlerinin sağlıklı olmasına yardımcı olur. Düzenli kavun tüketmek diş tartarı ve diş plağı ile savaşır.
   • Cilt rengini eşitler ve cilt lekelerinin gözle görülür şekilde azalmasına yardımcı olur.
   • Cildin daha derinlemesine nemlenmesini sağlar. Cilt üzerine kavun maskesi yaptığınızda cildinizin anından nemlendiğine şahit olabilirsiniz.
   • Kavun ve tükt kahvesi ile doğal peeling yapıldığında cildin üzerinde bulunan ölü derilerin temizlenmesine yardımcı olur.
   • Kavunun cilde faydalarından biri de kavun kabuğudur. Kavunun dış kabuğunu çay gibi kaynattığınızda cildinize bir pamuk yardımı ile tonik şeklinde uyguladığınızda tüm tozu ve kiri ciltten alacaktır.
   • Kavun ile güneşin zararlı etkilerini en aza indirebilirsiniz. Özellikle tatil alanlarında her gün kavun ile cilt bakımınızı yaptığınız takdirde güneşin tüm zararlı etkilerini cildinizden uzak tutabilirsiniz.

   Kavunun Zararları Nelerdir?

   Kavunun faydaları kadar zararları da vardır. Özellikle kronik hastalar kavun tüketimi yaparken çok dikkatli olması gerekir. Kavunun zararları ise;

   • Şeker oranı yüksek olduğu için şeker hastalarının çok fazla kavun tüketmemesi gerekir.
   • Mide hastalığı olan kişiler için kavun önerilmez. Çünkü kavun mide asidinin yükselmesine neden olur. Özellikle hamile ve mide ülseri olan kişiler bu konuda ekstra dikkatli olması gerekir.
   • Kavun tüketimi yaparken, çekirdeklerini çıkarmamayı ihmal etmemeniz gerekir. Çünkü uzmanlara göre kavun çekirdeği iltihaplanmaya neden olmaktadır.
   • Kavun nasıl tüketilir?
   • Kavun nasıl tüketilir? Sorusunun çok geniş cevapları yoktur. Taze olarak tüketimi yapılmalıdır. Bunun dışında bazı yörelerde kavun reçeli yapılmaktadır.
   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet