Kaşar Peynirinin Faydaları ve Zararları

   21.04.2020
   Kaşar Peynirinin Faydaları ve Zararları

   Kaşar Peynirinin Faydaları ve Zararları B vitamin grupları açısından oldukça zengin olan, sabah kahvaltılarında sade olarak bazen de yumurtaya ekleyerek tükettiğimiz, çorbalara ayrı bir lezzet katan kaşar peyniri; bize harika bir ziyafet sunmanın ötesinde sağlığımızı da pek çok açıdan gözetiyor.

   Salatalara da ekleyerek tükettiğimiz bu harika peynir; kendi içerisinde taze kaşar, eski kaşar(Kars kaşarı) gibi farklı çeşitlere de ayrılıyor.

   İnek, keçi ya da koyun sütünün birtakım işlemlere tabi tutulması sonrasında hazırlanan kaşar peyniri; ülkemizin yanı sıra Yunanistan’da ve diğer ülkelerde de afiyetle tüketiliyor.

   Bu yazımızda kısaca kaşar peynirinin faydaları ve zararları ile ilgili olarak sizleri bilgilendirmeye, kaşar peyniri besin değerlerini sizlerle paylaşmaya çalışacağız.

   İşte bu enfes kahvaltılığa dair bilmeniz gereken detaylar:

   Kaşar Peynirinin Faydaları Nelerdir?

   Özellikle ketojenik diyetlerde sıklıkla yer alan, karbonhidrat değeri düşük, yağ ve protein oranı yüksek olan kaşar peynirinde bol miktarda kalsiyum, potasyum, demir, selenyum ve çinko mineralleri bulunuyor.

   Bu lezzetli peynir, aynı zamanda yüksek oranda B2, B12, B6 ve B12 vitaminleri içeriyor.

   Vejetaryen beslenen yani hiçbir şekilde hayvan eti tüketmeyen kişilerde gözlemlenen B12 ve protein ihtiyacını karşılamada oldukça başarılı olan kaşar peyniri, içerdiği bu vitamin ve mineraller sayesinde bağışıklığımızı güçlendiriyor.

   Kaşar peynirinin faydalarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

   • Bağışıklığı güçlendiriyor

   İçerdiği vitamin ve mineraller, bu peynirin bağışıklığımızı güçlendirmesine, vücudumuzun direncini arttırmasına, serbest radikallerin etkilerine karşı vücudumuzu, organlarımızı hatta cildimizi bile korumasına yardımcı oluyor.

   Vücut direncini arttıran bu peynir; tıpkı diğer peynir çeşitleri gibi hastalıklarla vücudumuzun mücadele edebilme kapasitesini olumlu yönde etkiliyor.

   Antioksidan etkisi ile vücuttaki zararlıları yok ederek, vücudu bakteri ve mikroplardan arındırıyor.

   • Kas ve kemikleri güçlendiriyor

   Protein, kalsiyum, potasyum ve demir gibi kas ve kemik yapımında rol alan besinler açısından zengin olduğundan kas kütlesinin oluşumuna öncülük ediyor; kemikleri güçlendiriyor.

   Bol miktarda protein içerdiği için özellikle sabah kahvaltısında tüketildiğinde günü daha enerjik ve verimli bir şekilde geçirebilmemizi sağlıyor.

   Yetişkinler tarafından tüketildiğinde ise kemik erimesi riskini azaltıyor.

   Kas ve eklem ağrılarına da iyi gelerek, kişinin kendini dinç hissetmesine katkıda bulunuyor.

   • Göz sağlığını koruyor

   Kaşar peynirindeki A vitamini, çocuklarda büyüme ve gelişmeyi desteklemenin yanı sıra göz sağlığını da koruyor.

   Kişinin katarakt başta olmak üzere diğer göz hastalıklarına yakalanma olasılığını azaltıyor. Göz bozukluklarının tedavisine yardımcı olarak, gece görüşünü iyileştiriyor.

   • Ağız ve diş sağlığını gözetiyor

   Kalsiyum deposu olarak tabir edebileceğimiz kaşar peyniri; yalnızca kas ve kemikleri güçlendirmekle kalmıyor; dişleri, diş minesini ve diş etlerini de koruyor.

   Doğal antioksidan etkisi sayesinde düzenli tüketildiğinde vücudumuzun yanı sıra ağzımızı ve dişlerimizi de bakteri ve mikroplardan arındırıyor.

   Böylelikle diş çürümesi, diş kanaması vb. hastalıklara yakalanma olasılığımızı azaltıyor.

   Çocuklar ve gençler tarafından tüketildiğinde daha sağlam ve güçlü dişlere sahip olabilmelerini sağlıyor.

   • Sindirim sistemi sağlığını koruyor

   Kaşar peynirinin faydaları arasında sindirim sistemi sağlığını koruması, bağırsak sağlığını iyileştirmesi, besinlerin sindirimine ve emilimine yardımcı olması da bulunuyor.

   Sağlıklı ve hijyenik koşullarda imal edilen kaşar; mide şişkinliğine, gaz ve kabızlığa iyi geliyor.

   • Kansere karşı koruma sunuyor

   Tümörlü dokuların büyümesini, yayılmasını önleyen linoleik asit içeren kaşar peyniri çeşitleri; kansere yakalanmanızı önlüyor.

   Hücre hasarını önleyip, hasar gören hücreleri onarıyor.

   • Strese iyi geliyor

   Bazı kaşar peyniri çeşitlerinde bulunan triptofan isimli madde; stres ve gerginliğe oldukça iyi gelerek, kişiye pozitif enerji veriyor.

   Depresyon, anksiyete vb. ruhsal sağlık sorunlarını doğal bir şekilde tedavi ediyor.

   Kişiye dinginlik ve huzur veriyor.

   • Kalp ve damar sağlığını koruyor

   Kaşar peynirinin az miktarda sodyum içermesi; kalp ve damar sağlığını korumasına, damar sertliği, tıkanıklığı, kalp krizi riskini azaltmasına öncülük ediyor.

   Aynı zamanda yüksek tansiyonu düşürüp, dengeliyor.

   • Cildi güzelleştiriyor

   İdeal bir protein kaynağı olarak, vücutta ve ciltte kolajen üretimini arttırdığından, cildi gençleştirip, güzelleştiriyor.

   Cildi nemlendirip, ciltteki kırışıklıklara oldukça iyi geliyor.

   • Zayıflamanıza yardımcı oluyor

   Kişiyi uzun saatler boyunca tok tutma özelliğine sahip olan kaşar peyniri; besleyici bir besin olduğundan kişinin abur cubura yönelmesine ve diyetinden saparak ekstra kalori almasına engel oluyor.

   Özellikle protein ağırlıklı olan ketojenik diyetlerde kaşar peynirine sıklıkla rastlanıyor.

   • Yorgunluğa, halsizliğe iyi geliyor

   Kaşar peyniri; B12 eksikliğinde kişide görülebilen halsizlik, yorgunluk vb. semptomlara oldukça iyi geliyor.

   Düzenli tüketim, kişinin daha kaliteli bir yaşam sürebilmesini sağlıyor.

   Beyin sağlığını da güçlendirdiğinden unutkanlık, odaklanama, hafıza kaybı vb. sağlık sorunlarına yakalanma olasılığınızı büyük ölçüde düşürüyor.

   Kars Kaşarının Faydaları:

   İlk olarak Kars Kümbetli köyünde üretilen, daha sonra modern tesislerde üretimine başlanan, Kars’ın yüksek yaylarındaki hayvanların sütünden imal edilen Kars kaşarı; kaşar peynirleri listesinde en lezzetli ve en faydalı peynir olma özelliği taşıyor.

   ‘Eski kaşar’ olarak da adlandırılan Kars kaşarının faydalarını aşağıdaki şekilde özetleyebiliriz:

   • Günde sadece 1-2 dilim bile tüketildiğinde kişinin protein ve kalsiyum ihtiyacının neredeyse tamamını karşılıyor.
   • Taze kaşara nazaran daha az miktarda doymuş yağ içerdiğinden ve daha yoğun bir şekilde fermante edildiğinden kalp ve damar sağlığını önemli ölçüde koruyor.
   • Vücudun yanı sıra beynin de enerji ihtiyacını karşıladığından kişinin Parkinson ve Alzheimer vb. hastalıklara yakalanmasını önlüyor.
   • Tamamen doğal içerikli olan Kars kaşarı, herhangi bir katkı maddesi içermediğinden kişiyi kanserden koruyor.
   • Bol miktarda K2 vitamini içerdiğinden kemik yoğunluğunu arttırıp, kemik kırığı riskini azaltıyor.
   • İçeriğindeki K vitamini sayesinde karaciğer kanseri, kemik erimesi, eklem kireçlenmeleri ve kalp krizinden koruyor.

   Kaşar Peyniri Kaç Kalori?

   1 kibrit kutusu tam yağlı kaşar peyniri, ortalama 106 kalori ihtiva ediyor. Aynı miktar yarım yağlı kaşar peyniri ise 77 kalori içeriyor.

   Bu peynirin yağ içeriği yüksek olduğundan tüketimde aşırıya kaçmamalısınız. Aksi halde kilo vermek yerine daha da kilo alabilirsiniz.

   Kaşar Peynirinin Zararları:

   Diğer süt ürünlerinin üretiminde olduğu gibi kaşar peyniri üretiminde de bazı firmaların hilelere başvurması, bu peyniri zararlı bir hale getirebiliyor.

   Özellikle son kullanma tarihi geçmiş olan, bozuk ya da küflü peynirlerin önce eritilmesi sonra da bazı bitkisel yağlar eklenip, tekrar üretilmesi, peynirin kanserojen maddeler içermesine yol açıyor.

   Bu durum, bu peynirleri tüketen kişilerin sağlığını ciddi anlamda tehdit edip, kolaylıkla kansere yakalanmalarına neden olabiliyor.

   Bu yüzden kaşar peyniri satın alırken mutlaka güvenilir ve bilindik markaları tercih etmelisiniz. Yalnızca ucuz olduğu için bazı markaları tercih etmekten kaçınmalısınız.

   Kaşar peynirinin yağ açısından zengin olması, aşırı tüketildiğinde kilo alımını, damarlarda kolesterol birikimini beraberinde getirebiliyor. Tüketim esnasında bu risklerle karşılaşmamak adına aşırıya kaçmamalısınız.

   Son olarak laktoz intoleransı olan kişilerde kaşar tüketimine bağlı olarak mide-sindirim sorunları görülebiliyor.

   Kaşar Peyniri mi Beyaz Peynir mi Daha Sağlıklı?

   Kaşar peynirinin üretimi esnasında süt sıcaklığı 60-65 0 C iken beyaz peynir üretiminde sıcaklık 85-90 0 C arasında seyrediyor.

   Sıcaklık artışı, besinlerde vitamin ve minerallerin değer kaybı anlamına geldiğinden kaşarın beyaz peynire nazaran daha sağlıklı olduğunu söyleyebiliriz. Bu durum, beyaz peynirin sağlıksız olduğu anlamına gelmediğinden damak zevkinizi de dikkate alarak, her iki besini de tüketmenizi öneriyoruz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Begonya Bedava İnternet