Karanfil Yağının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   26.06.2020
   Karanfil Yağının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   Hem fiziksel, hem de zihinsel açıdan sağladığı faydalarla yaşamı daha sağlıklı sürdürebilmeye olanak sağlayan doğal besinlerden biridir. Özel ayrıştırma aşamalarından geçirilerek elde edilen karanfil yağı, birçok sağlık sorununun giderilmesine olanak sağlamaktadır.

   Karanfil Yağı Nedir?

   Karanfil yağı çok eski dönemlerden beri alternatif tıbbın sıklıkla kullandığı ürünler arasında yer almaktadır. En çok bilinen faydası diş eti hastalıkları ve diş ağrısını gidermesidir. İçeriğinde zengin mineraller barındıran karanfil bitkisinden elde edilen yağ, vücudun eksik kalan ihtiyaçlarını karşılayacak derecede zengin bir yapıya sahip bulunmaktadır. Doğru ve dengeli kullanıldığı takdirde birçok sağlık sorununa yarar sağlayan karanfil yağı, bağışıklığı güçlendirerek hastalıkları önlemektedir.

   Karanfil Yağının Faydaları Nelerdir?

   Doğada yetişen ve tamamen organik olarak kullanıma sunulan karanfil yağı, eugenia caryophylatta bitkisinin gövde, yaprak ve tomurcuklarının özel yöntemlerle damıtılmasından elde edilir. Kan dolaşımını düzenlemekten, diş ağrılarına, sivilce oluşumundan farklı cilt rahatsızlıklarının önlenmesine kadar geniş bir kullanım alanına sahiptir. Pek çok kişi sağladığı yararı ağrı dindirmek olarak bilse de, karanfil yağı zengin içeriğiyle birçok farklı rahatsızlığın çözümünde etkilidir. Karanfil yağının bilinen etkileri şu şekilde sıralanmaktadır.

   • Diş eti ağrılarını dindirir ve diş sağlığını korur.
   • Diş eti iltihaplarını azaltır.
   • Kan dolaşımını düzenler
   • Akne oluşumunu önler
   • Sindirim sisteminin düzenli çalışmasını sağlar.
   • Karaciğer sağlığına katkı sağlar
   • Ülsere yardımcı olur
   • Bağışıklık sisteminin güçlenmesine destek olur
   • Stres ve yorgunluğa karşı etkilidir.
   • Güçlü bir antioksidandır.

   Karanfil Yağının Dişe Etkileri

   Karanfil yağı, içerisinde bulunan ojenol madde sayesinde doğal analjezik yani ağrı kesici etkiye sahip bulunmaktadır. Ojenol maddenin bir diğer özelliği de antibakteriyel olmasıdır. Bu özellikleri sayesinde diş ağrıları ve diş iltihabının azaltılmasında güçlü bir etkiye sahiptir.

   Akne Oluşumu ve Cilt Sağlığına Etkileri

   Akne oluşumlarının engellenmesinde oldukça etkili olan karanfil yağı, 3 damla karanfil yağının 2 tatlı kaşığı bal ile karıştırılarak yüze sürülmesi ve bir müddet sonra ılık su ile yıkanarak temizlenmesi halinde sivilce oluşumlarını hızlı bir şekilde iyileştirir. Bal ve karanfil yağının sağladığı antioksidan etkisi, ciltte oluşan farklı rahatsızlıkların çözümünde de oldukça etkilidir.

   Vücut Bağışıklığına Etkileri

   Karanfil yağı içerisinde bulunan doğal antioksidanlar hücre ölümü ve kanser hastalıkları da dâhil olmak üzere serbest radikallerin vücutta yarattığı hasarı tersine çeviren içeriklere sahiptir. Karanfil yağı içesinde yoğun olarak bulunan antioksidan, yaşlanmayı yavaşlatan, virüs ve bakteri oluşumlarını önleyen etkiye sahip bulunmaktadır.

   Sindirim Sistemi ve Ülsere Etkileri

   Karanfil yağının sıklıkla kullanılma sebepleri arasında, hazımsızlık sorununu gidermek, kabızlığı önlemek ve ülser hastalıklarının iyileştirilmesi de yer almaktadır. Yapılan araştırmalar, karanfil yağının bu tür hastalıklara iyi geldiği ve bir anti-ülser ürün olduğunu ortaya koymaktadır.

   Karanfil Yağının Cilde Faydaları

   Karanfil yağı cilde dürüldüğünde kan akışını hızlandırarak cildin canlı ve sağlıklı olmasını sağlar. Cildi canladıran ve yenileyen bu yağı ayrıca sivilce ve iltihaplı sivilcelere karşı oldukça etkilidir. Sivilceleri yok etmek için 1 diş sarımsak ile karanfil yağının karıştırıp sivilcelerin olduğu bölgeye sürün. Bu karış sivilceleri yok ettiği gibi sivilce izlerinin de oluşmasını önler.

   Cildi sıkılaştıran ve yenilen bu yağ yaşlanma etkilerini geciktirir. Cilde oldukça faydaları olan karanfil yağının maske olarak yüzünüze sürmek için;

   • 5 damla karanfil yağı
   • 1 tatlı kaşığı bal

   Yukarıda malzemeleri bir cam kase içerisinde karıştırıp parmaklarınız yardımı ile yüzünüze sürün ortalam yarım saat kadar bekledikten sonra ılık su ile durulayın. Haftada 2 defa yapabilirsiniz.

   Karanfil Yağının Saça Faydaları

   Saçık kökten uca besleyen ve canladıran karanfil yağının saça faydaları ise;

   • Saçta görülen yağlanma ve kepeklenmeye karşı etkilidir
   • Saç dökülmesine iyi gelir
   • Saçların daha güçlü ve nemli olmasını sağlar
   • Yıpran ve kırılan saça iyi gelir
   • Saç köklerini güçlendiren bu yağ dökülen saçın tekrar çıkmasını sağlar
   • Hızlı saç uzatan etkisi vardır

   Diş Ağrısı ve İltihabında Karanfil Yağı Nasıl Kullanılır?

   Bazı bitkiler, alternatif tıp olarak adlandırılan tedavi usullerinde oldukça etkilidir. Bunlardan biri olan karanfil yağı diş sorunlarında oldukça etkili bir üründür. Diş ağrılarını hafifletmek için,

   • Top haline getirdiğiniz bir pamuk parçasını karanfil yağına batırın.
   • Ağrının olduğu bölgeyi tespit ederek karanfil yağına batırdığınız pamuğu üzerine bastırıp bir müddet bekletin.
   • Karanfil yağının etkisi ile diş ağrınız kısa bir süre içerisinde azalacak ve canınızı yalan ağrılardan kurtulacaksınız. Karanfil yağının etkisinin çok yüksek olduğunu düşündüğünüzde bir miktar zeytinyağı ile seyrelterek kullanabilirsiniz. Farklı problemler için karanfil yağının iyileştirici etkisinden yararlanmak için,
   • İçilebilir özellikte saf su temin edin.
   • Bir bardak suya birkaç damla kadar karanfil yağı damlatın ve hazırladığınız suyu için.
   • Cilt sorunlarından kurtulmak amacıyla kullanacaksanız, susam yağı, badem yağı ve karanfil yağını karıştırarak masaj yapabilirsiniz.

   Karanfil Yağı Nerelerde Kullanılır?

   Sağlığa katkısı sebebiyle oldukça yaygın olarak kullanılan karanfil yağı, farklı sektörlerde ihtiyaç duyulan ürünlerin yapımında da kullanılmaktadır. En yaygın olarak kozmetik sektöründe krem ve losyon yapımında, sabun ve parfüm imalatında, böcek kovucu ilaçların üretiminde, sigara imalatında ve gastronomi sektöründe yemeklere farklı bir lezzet verebilmek amacıyla kullanılmaktadır.

   Karanfil Yağı Genital Bölgeye Sürülür Mü

   Karanfil yağı genital bölgeye sürülür mü sorusuna cevap vermek gerekirse bu yağı ağda öncesi uyuşma sağlaması için kullanabileceğiniz cinsel yaşam kalitesini yükseltmek için kullanabilirsiniz. Bir fincan suyun içerisine 5 damla kadar karanfil yağı 1 tatlı kaşığı Hindistancevizi yağı kadar genital gölgeye sürebilirsiniz.

   Karanfil Yağı Geciktirici Olarak Kullanılır Mı

   Karanfil yağının uyuşturucu etkisi herkes tarafından bilinmektedir. Hissizlik etkisi verdiği için geciktirici olarak kullanılan karanfil yağı sürüldüğü bölgede uyuşukluk sağlayarak geciktirici etki gösterir. Çok az miktarda karanfil yağını sürmeniz yeterlidir. Fazla sürüldüğünde yanmaya neden olacağı gibi birleşme esnasında karşı tarafında uyuşmasına neden olur.

   Karanfil Yağı İle Ağda Yapılır Mı

   Karanfil yağı uyuşturucu etkisinden yararlanarak sizlerde acısız ağda yapabilirsiniz. Ağda yapılacak bölgeye az miktarda karanfil yağı sürülür ve 10 dakika kadar uyuşması için beklenir. Hissizlik etkisi bağladığında artık sizlerede acısız ağda yapabilirsiniz.

   Karanfil Yağı Lokal Anestezi Etkisi Var Mı

   Karanfil yağının lokal anestezi etkisinden uzun yıllardır yararlanılır. Karanfil yağı  anestezik (uyuşturucu) ve analjezik (ağrı kesici) etkisi olduğundan diş ağrısı, darbe yada kaza sonucu oluşan ağrıların geçici olarak geçirir.

   Karanfil Yağı Yüze Sürülür Mü

   Karanfil yağının direk olarak yüze sürülmesi tavsiye edilmez. Yüzde bulunan sivilce ve cilt sorunları için kullanılacaksa 1 fincan suyun içerisine 5 damla kadar eklenerek yüze sürülür. Karanfil yağının yüze direk sürmek hissizlik etkisi ve uyuşukluk yapacağı için kesinlikle su ile karıştırıp kullanmalısınız.

   Karanfil Yağının Zararları

   Karanfil yağının faydaları olduğu gibi bazı yan etkileri ve zararları da bulunmaktadır. Karanfil yağı güçlü bir yağ olduğundan direk cilde ve yüze sürmek tahriş, kızarıklık, kaşıntı ve uyuşmaya neden olabilir. Karanfil yağı kullanan bazı kişilerde baş dönmesi, nefes almada zorluk, mide bulantısı ve ishale neden olabilir.

   Bebeklerde, çocuklarda ve hamilelerde asla kullanılması önerilmez. Bu yağ ilaç kullananların kullanmaması gerekir. Uzun süre kullanımı karaciğere, böbreklere, sindirim sistemi sorunlarına neden olur. Şeker hastalarının kesinlikle kullanmaları önerilmez.

   Sizlere bu yazımızda karanfil yağının faydaları ve zararları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bize sorabilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.