Karalahana Faydaları ve Zararları Nelerdir

   25.11.2020
   Karalahana Faydaları ve Zararları Nelerdir

   Karalahana Faydaları ve Zararları Nelerdir Bol lezzeti ile bir kere tadanları kendine hayran bırakan karalahana her ne kadar daha çok Karadeniz bölgesinde tüketiliyormuş gibi görünse de aslında ülkemizin her ilinde tüketimi yapılmaktadır. Lezzetine ek olarak adeta bir şifa kaynağı olarak bilinen karalahana, başta kış hastalıklarına karşı vücut direncini artırırken bir takım hastalıkların tedavisinde de sıklıkla kullanılmaktadır. Karadeniz, bölgesinin göz bebeği olan bu bitki, mutlaka herkesin düzenli olarak tüketmesi gereken sebzelerin başında gelir. Başta kilo problemleri olan kişiler ve uzun yaşamın sırrını yakalamak isteyen kişiler için bu yazımızda karalahananın faydalarını ele aldık. Siz de severek tüketmiş olduğumuz karalahananın hakkında tüm bilgilere sahip olmak isterseniz yazımızı sonuna kadar okuyabilirsiniz.

   Karalahana Denir?

   Karalahana, sert yapraklara sahip olan bir bitkidir. Bu bitkinin hem sarması hem de çeşitli çorbaları yapılmaktadır. Olağan üstü lezzeti sayesinde herkes kolaylıkla şifalarından faydalanabilir. Turpgiller ailesinin bir üyesi olan karalahana ile vücut sağlığınızı tam anlamı ile koruyabilirsiniz. Özellikle uzak doğu mutfaklarında da sıklıkla yer alan karalahana, alternatif tıpta daha fazla kullanılmaktadır. Uzmanlar da bu bitkinin besin değeri hakkında sıkça bilgi vermekte ve düzenli kullanım konusunda dikkat çekmektedir.

   Karalahananın Besin Değer Nedir?

   Karalahananın besin değeri ve vücuda sağladığı faydaları tartışılamayacak kadar fazladır. Özellikle vücudun direncini artırması ile bilinen ve anti kanser olarak adlandırıla karalahananın besin değeri ise;

   • 100 gram karalahanada yaklaşık olarak 46 kcal kalori mevcuttur.
   • Protin,
   • A vitamini,
   • Demir,
   • Potasyum,
   • Sodyum,
   • B6 vitamini,
   • Kalsiyum,
   • C vitamini,

   Karalahananın Faydaları Nelerdir?

   Karalahananın faydaları insan sağlığı için büyük bir öneme sahiptir. Bilinçli ve düzenli bir şekilde tüketildiğinde pek çok vücutsal sağlık sorununun üstesinden gelebilir. Özellikle sindirim sorunları ve çeşitli kanser hastalıkları üzerinde daha etkili olduğu yapılan araştırmalar neticesinde kanıtlanmıştır.

   • Karalahana sinir sistemindeki bozuklukları tedavi eder.

   Çağımızda en çok yaşanan sorunların başında unutkanlık ve beyin hastalıkları gelir. Dolayısı ile sinir sistemini koruyacak ve beyin sağlığına katkıda bulunacak besinlerin tüketimine özen gösterilmelidir. Beyin konsantrasyonun güçlendirir. Dolayısı ile donuk düşünce ve unutkanlık gibi sorunlarda tüketilmesi tavsiye edilir. Üstelik ilerleyen yaşlarda karşılaşılabilecek çeşitli beyin hastalıklarının da önüne geçer. Düzenli bir şekilde tüketildiğinde ise kişilerde pratik düşünce gücünü artırır.

   • Karalahana detosk için harika bir alternatiftir.

   Karalahana suyu ile vücudunuzdaki tüm toksinlerden çok kısa bir süre içinde kurtulabilirsiniz. Özellikle sürekli ilaç kullanımı yapan kişiler, radyasyonlu ortamlarda çok çalışan kişiler ve hazır gıda tüketimini fazla yapan kişiler mutlaka karalahananın bu şifalı yönünden faydalanmalıdır. Çünkü karalahana, iyi bir antioksidan kaynağıdır. Sadece mide ve bağırsaklarda oluşan toksinleri değil, vücudun diğer bölgelerinde biriken toksinleri de kolaylıkla idrar yolu ile dışarıya atmaya fayda sağlar. Üstelik karaciğer yağlanması gibi olumsuz durumların da önüne geçer.

   • Karalahana böbrek üstü bezlerin daha aktif çalışmasına yardımcı olur.

   Böbrek üstü bezlerinin iyi çalışması demek, tüm vücudun sağlam ve sağlıklı bir şekilde işlev görmesi demektir. Çünkü insan vücuduna giren tüm yiyecekler böbrekte süzülmeye alınır. Burada ise toksin ve kimyasal birikmesi, böbrek yetmezliği gibi sorunların meydana gelmesine neden olur. Karalahanayı haşlayıp, her gün suyunu tükettiğinizde daha aktif çalışan bir böbrek yapısına kavuşmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca karalahana kürü sayesinde mesanede hiç idrar kalmaz. Yani karalahana idrar yollarlının da iyi çalışmasına ve mesane kanseri gibi durumların da ortadan kalkmasına yardımcı olur.

   • Karalahanada bulunan potasyum vitamini sayesinde vücut hücreleri daha iyi işlev görür.

   Potasyum miktarı yüksek olan karalahana, sayesinde vücuttaki tüm hücreleriniz daha sağlıklı bir şekilde çalışır. Kan dolaşımında ise bir problem varsa karalahana sayesinde bu problemler de tamamen ortadan kalkar. Ayrıca yüksek tansiyon gibi durumların önüne geçerek daha verimli bir yaşam sürmenize yardımcı olur. Yani kalp ve damar hastalıklarında mutlaka bir doğa mucizesi olan karalahanadan faydalanmak önemlidir.

   • Karalahana beta karoten içerdiği için göz sağlığını korur.

   Göz sağlığı için en önemli bileşenlerden bir tanesi beta karotendir. Karalahananın içinde ise bolca beta karoten mevcuttur. Dolayısı ile düzenli karalahana tüketimi yaparak göz çeşitli göz hastalıklarınızdan ve göz hasarlarınızdan kurtulabilirsiniz. Katarak oluşumunu engelleyen ve bulanık görme gibi sorunları engelleyen karalahanayı her yaştan insanın göz sağlığı için tüketmesi önerilir.

   • Karalahana hayvansal gıdaların vücuda verdiği hasarları giderir.

   Bilindiği üzere aşırı şekilde et, süt ve çeşitli hayvansal gıda tüketimi yapmak, beraberinde bazı hastalıkları getirir. Dolayısı ile bu gibi durumlardan vücudu temizlemek gerekir. Karalahana ise bu anlamda tam bir mucizedir. Vücudunuzdaki hayvansal gıdaların verdiği hasarı temizleyerek daha sağlıklı olmanıza katkı sağlar.

   • Karalahana eklem ve kemik iltihaplanmalarının önüne geçer.

   Karalahana tüketimi sayesinde  kemik ve eklem bölgenizde meydana gelen tüm iltihaplanma ve enfeksiyon gibi olumsuz durumlardan kurtulabilirsiniz. Özellikle romatizma ve eklem kireçlenmesi yaşayan herkese bolca karalahana tüketmesi önerilir.

   • Karalahana kötü kolesterolü engeller.

   Kötü kolesterol, ilerleyen yaşlarda pek çok kişide görülen hastalıklardan bir tanesidir. Bu nedenle daha sağlıklı bir yaşlılık dönemi geçirmek isteyen kişiler mutlaka kolesterol seviyesini olması gerektiği gibi tutmalıdır. Bunun için ise kullanılabilecek en iyi yöntemlerden biri karalahanadır. Kolesterol hastalarının mutlaka ihmal etmeden tüketmesi gereken besinlerin başında gelir.

   • Karalahana suyu ile formunuzu koruyabilirsiniz.

   Bol lifli yapısı sayesinde karalâhana suyu hem vücudunuzdaki fazla kilolarınızdan kurtulmak için hem de mevcut formunuzu korumak için idealdir. Özellikle karın bölgesi ve basen bölgesi yağlamalarda mutlaka  karalahana suyu tüketilmesi önerilir. Karalahanayı haşladıktan sonra içine yarım limon sıkıp tüketebilirsiniz. Bu kürü her gün devamlı olarak yapıp, 15 gün ara vermeniz gerekiyor. Her 15 günlük aradan sonra ideal kiloya ulaşıncaya kadar uygulamanızda fayda vardır.

   Karalahananın Zararları Nelerdir?

   Karalahananın vücuda verdiği en büyük zarar iyot emiliminin fazla olmasıdır. Bu da tiroid bezlerinin sağlıksız çalışmasına neden olur. Bu nedenle karalahana tüketeceğiniz zaman iyotlu tuz ile tüketmeniz tavsiye edilir.

   Karalahana Nasıl Tüketilir?

   Karalahana tüketimi çiğ olarak veya pişmiş olarak yapılır. Yani ana yemeklerde ve çorbalarda karalahanayı pişirerek tüketebileceğiniz gibi kilo ve iltihaplanma gibi durumlarda karalahanayı haşlayıp, suyunu tüketmeniz önerilir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.