Karaciğer Yağlanması Neden Olur? Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

   24.11.2020
   Karaciğer Yağlanması Neden Olur? Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir?

   Karaciğer Yağlanması Neden Olur? Nasıl Geçer? Ne İyi Gelir? Modern zamanların en yaygın bir şekilde görülen hastalıklarından biri de karaciğer yağlanmasıdır. Karaciğer yağlanması, ilerlemeden tedavi edilmesi gerekir. Aksi halde ilerleyen dönemlerde insan sağlığını daha derinden etkileyecek sonuçları beraberinde getirir. Dolayısı ile bu tür bir şikayeti olan kişilerin hemen bir doktor muayenesine gitmesi ve akabinde gerekli tıbbi tedavileri görmesi gerekir.

   Elbette ilaç tedavileri ve diğer tıbbi tedavilere ek olarak, çeşitli bitkisel tedaviler ile de karaciğer yağlanmasının kısa sürede önüne geçilmesi mümkündür. Özellikle doğada bulunan bazı bitkisel ürünler sayesinde tedavi sürecinizi hızlandırırken karaciğer fonksiyonlarının da daha iyi bir şekilde ilerlemesini sağlayabilirsiniz. Sizler için bu yazımızda karaciğer yağlanması neden olur? Nasıl geçer?  Ne iyi gelir? Gibi tüm sorularınıza yanıt vereceğiz.

   Karaciğer Yağlanması Belirtileri Nelerdir?

   Her hastalıkta olduğu gibi karaciğer yağlanmasında da bazı belirtiler, görülebilir. Karaciğer yağlanmasının en yaygın görülen belirtisi ise yorgunluk ve halsizliktir. Ayrıca bazı vücut dejenerasyonları da karaciğer yağlanması belirtileri olarak görülebilir. Ancak her yorgunluk ve halsizlik durumları karaciğer yağlanması belirtisi olarak görülmemelidir. Karaciğer yağlanması belirtileri nelerdir? Sorusunun cevabına bakacak olursak;

   • Karın çevresinde aşırı derecede görülen ağrı ve kramplar,
   • Karaciğer yağlanması yaşayan kişiler her zamankine göre daha fazla iştah kaybı yaşar,
   • Aniden görülen kilo kaybı,
   • Nedensiz gibi duran burun kanamaları,
   • Karın bölgesinde gözle görülür şişlikler,
   • Ellerde ve bacaklarda şişlikler,
   • Erkeklerde göğüs büyümesi ve hormonal bozukluklar,
   • Net düşünme kaybı ve gün içinde yaşanan ufak unutkanlıklar,

   Eğer yukarıda saymış olduğumuz belirtilerden sizlerde de varsa bu bir karaciğer yağlanmasının belirtisi olabilir. Zaman kaybı yaşamadan hemen doktor kontrollerine gitmeniz tavsiye edilir.

   Karaciğer Yağlanması Neden Olur?

   Karaciğer yağlanması yaşayan kişilerin aklına ilk gelen sorulardan biri karaciğer yağlanması neden olur? Sorusudur. Karaciğer yağlanması son dönemlerde daha fazla görülür. Esasen bu sorunun nedeni hareketsiz ve kalitesiz yaşam biçimidir. Yani oturarak çalışama ve gün boyu hareket etmeme gibi durumlar hatalık için iyi birer sebeptir. Bunun haricinde ise;

   • Hazır ve işlenmiş ambalajlı ürünlerin daha sık tüketilmesi,
   • Karbonhidrat alımlarının aşırıya kaçılması ve bilinçsiz şekilde karbonhidrat tüketiminin yapılması,
   • Çok fazla şekerli gıdaların tüketilmesi,
   • A vitaminin vücutta gereğinden fazla kullanılması,
   • Alkol tüketimi,
   • Vücut insülin direncinin gereğinden fazla düşük olması,
   • Sağlıksız diyet programları ve hızlı kilo verme isteği,
   • Hareketsiz yaşam tarzı ve yemek yedikten sonra doğrudan uykuya geçme,
   • Karaciğer yağlanmasının en çok görülen nedenlerinden bir diğeri ise yüksek tansiyondur. Tüm bu sebepler göz önüne alınarak, kişilerin beslenme alışkanlıklarını düzeltmesi ve daha sağlıklı ürünlerle beslenmeleri gerekir.

   Karaciğer Temizleyen Yiyecekler Nelerdir?

   Öncelikle şu konuyu dikkate almanız gerekir, hazır veya işenmiş ürünler yerine her zaman organik ve doğal ürünler tüketilmesi gerekir. Ayrıca vücudu yoracak ve iç organlarda hasar bırakacak alkol veya çok yağlı yiyeceklerden de uzak durmanız tavsiye edilmektedir. Karaciğer temizleyen yiyecekler nelerdir? Sorusunun yanıtı ise kesinlikle antioksidan yönünden ve c vitamini yönünden zengin olan yiyeceklerdir. Yani başta yeşil yapraklı sebzeler olmakla beraber, turunçgillerin kullanımına da özen göstermeniz de fayda vardır. Bunun dışında bazı kuruyemişler de karaciğer yağlanmasına iyi gelmektedir. Ayrıca özel bitkisel kür kullanımı yaparak, karaciğer yağlanmasının tamamen önüne geçebilirsiniz.

   Karaciğer Yağlanmasına Ne İyi Gelir? Bitkisel Yöntemler

   Pek çok bitkinin içinde bol miktarda vitamin ve mineraller mevcuttur. Ancak bazı bitkilerde karaciğer yağlanmasına iyi gelecek çok çeşitte mineraller mevcuttur. Yani her bitkiyi karaciğer sorunları için kullanmak doğru değildir. Dolayısı ile burada ayrım yapmak önemli bir detay olacaktır. Karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir bitkisel olarak ne kullanılmalı? Gibi soruların yanıtını uzman görüşleri doğrultusunda aramanız daha doğru olacaktır. Peki, karaciğer yağlanması için uzmanları önerdiği bitkiler ise;

   Limon ve limon suyu; doğal asidik içeriklerinin fazla olması nedeni ile limon her zaman vücuttaki yağı ve ödemi atmaya yarayan bir bitkidir. Özellikle iç organlardaki yağları adeta parçalarını ayırıp, dışarıya atmaktadır.  Karaciğer yağlanması gibi sorunlarınız için de limon ve limon suyundan faydalanabilirsiniz. C vitamini bakımından zengin olan limon, hem organların daha iyi işlev görmesine hem de yağlanma gibi sorunların ortadan kalkmasına fayda sağlar. Gün içinde içeceğiniz suyun içine limon sıkarak tüketmeniz önerilir. Yine sabahları aç karnına bir bardak suyun içine yarım limon sıkıp, tüketebilirsiniz.

   Elma sirkesi; karaciğer yağlanması için kullanılabilecek bir diğer doğal alternatif ise elma sirkesidir. İyi bir detoks ürünü olan elma sirkesi ile tüm organlarınızın sağlığı gibi karaciğer sağlığınızı da koruyabilirsiniz. Salatalarınızın içine birkaç damla elma sirkesi kullanarak, karaciğer yağlanmasının önüne baştan geçebilirsiniz. Ancak karaciğer yağlanması ilerleyen safhalarda ise o zaman gün içinde bir ya da iki yemek kaşığı elma sirkesi tüketmeniz önerilir.

   Zerdeçal; zerdeçal harika bir baharattır. Cilt sağlığı için sıkça kullanımı yapılan zerdeçal aynı zamanda karaciğer yağlanması için de kullanılabilir. Zerdeçalı suyun içine ekleyip tüketebileceğiniz gibi çeşitli yemeklerinizde de tüketebilirsiniz. Bu sayede karaciğer yağlanması ve diğer karaciğer sorunlarınızın önüne geçebilirsiniz.

   Karahindiba; bahar aylarında sıkça görülen karahindiba hem böbreklerde oluşan pek çok sorunun üstesinden gelmektedir hem de karaciğer yağlanması gibi sorunların üstesinden gelmektedir. Taze karahindibayı, salatalarınıza ekleyerek tüketebileceğiniz gibi sade olarak ta tüketebilirsiniz. Ayrıca karahindiba bitkisini bahar aylarında kurutup, kış aylarında çayını tükettiğiniz takdirde karaciğer yağlanmasının önüne geçebilirsiniz.

   Yeşil çay; herkesin en çok bildiği detoks yöntemlerinden biri yeşil çaydır. Yeşil çayın müthiş bir şekilde yağ yakma özelliği mevcuttur. Hal böyle olunca iç organların etrafına saran yağ tabakaları için de uzmanlar sürekli olarak yeşil çay kullanımını vurgular. Günlük iki fincan şekersiz yeşil çay tükettiğiniz takdirde, karaciğer yağlanması problemlerinizin üstesinden gelebilirsiniz. Üstelik yeşil çayın içine birkaç damla limon ve bir dilim kadar limon kabuğu eklediğiniz takdirde yağ yakımını iki katına çıkaracaktır.

   Karaciğer Yağlanmasına İyi Gelen Besinler

   Yeşil yapraklı bitkiler kadar bazı kuru yemişler de karaciğer sorunlarında kullanılmaktadır. Özellikle ismini vereceğimiz kuru yemişleri gün içinde tüketmeniz daha faydalı olacaktır. İşte karaciğer yağlanmasına iyi gelen besinler

   Tatlı badem; karaciğer yağlanması için uzmanlar badem tüketilmesini öneriyor. Ama kavrulmuş ya da tuzlu bademler yerine kavrulmamış çiğ badem tüketimine özen göstermeniz gerekiyor. Günlük bir avuç kadar tatlı badem tüketmeniz, karaciğer yağlanmasını önlediği gibi mevcut yağlanmanın da tedavisine katkısı olacaktır. Bunun dışında bir ya da iki adet kadar acı badem tüketimi de yapabilirsiniz.

   Yulaf; antioksidan değeri yüksek olan yulafı sağlıklı ya da karaciğer yağlanması sorunu olan herkes mutlaka tüketmelidir. Doyurucu yanının da olması nedeni ile kilo sorunlarınızı gidermek için de kullanabilirsiniz. Ara öğünlerinizde yulaf tüketimine biraz daha ağırlık vermeniz tavsiye edilir. Bunun dışında tam buğday unundan yapılan ekmek yerine yulaf ekmeği tüketmeniz daha doğru olacaktır.

   Kahve; kahvenin her türlüsü karaciğer yalanmasına ve diğer organlarda oluşabilecek yağlanmalara karışı koruma niteliğindedir. Ancak kahve tüketirken yanında çikolata veya şeker tüketmemeye özen göstermeniz gerekir. Bunun dışında granül kahve tüketecekseniz, kesinlikle süt tozu veya kahve yumuşatıcı kullanmamanız gerekiyor.

   Günlü bol su tüketimine özen göstermek; günlük olarak üç litre ve en az iki litre su tüketmeniz, her anlamda vücudunuza fayda sağlar. Özellikle karaciğer yağlanması için bolca su tüketmek gerekir. Kendinize su tüketmek için bir hedef belirleyebilir hatta içtiğiniz suyun içine bir miktar limon kullanabilirsiniz. Bu sayede etkisini daha iyi görmeniz mümkün olacaktır.

   karaciğer yağlanması

   Dad and pretty little daughter in the park

   Karaciğer Yağlanmasına İyi Gelen Diyet

   Mutlaka dikkat edilmesi gereken sağlık sorunlarından biri olan karaciğer yağlanması önlemek için mutlaka diyet yapılmalıdır. Karaciğer yağlanması diyet ile yok edilebilmektedir.

   Özellikle omega3 tüketimi günlük sebze ve meyve tüketimi oldukça önemlidir. Alkol ve hazır gıda tüketiminden kaçınılmalıdır.

   Karaciğer Yağlanması Diyet

   Sabah
   * 1 dilim tam buğday ekmeği
   * 50 gr. lor peyniri
   * 1 tatlı kaşığı zeytinyağı kekik, pul biber, taze fesleğen
   * Domates, yeşil biber, maydanoz
   * Şekersiz açık çay

   Ara öğün
   * 1 kabuklu elma
   * 3 tam ceviz

   Öğle
   * mercimek yemeği veya salatası
   * 1 kase yağsız yoğurt
   * 1 dilim tam buğday ekmeği

   Ara öğün
   * 1 dilim peynir
   * 1 dilim tam buğday veya çavdar ekmeği
   * Domates, maydanoz, biber

   Akşam
   * 1 kase sebze çorbası
   * Bol salata
   * Izgara balık

   Ara öğün

   * 1 meyve
   * 10 fındık veya badem

   Karaciğer Yağlanması Kürü

   Karaciğer yağlanması olan İbrahim Saraçoğlu kürünü deneyebilirler.

   Karaciğer yağlanmasına karşı Prof Saraçoğlu’nun önerisi maydanoz limon kürü nasıl yapılır? Karaciğer yağlanması nedir? Maydanoz& limon kürü karaciğer yağlanması üzerine nasıl etki eder? 15–16 dal maydanoz sapları ile beraber parçalanıp, blenderin içine atılır. Üzerine 2 yemek kaşığı limon suyu sıkılır, yarım su bardağından biraz fazla su ilave edilerek; yaklaşık 2 dakika blenderden geçirilir.

   Sizlere bu yazımızda Karaciğer yağlanması diyet, Karaciğer yağlanması kürü ve Karaciğer yağlanmasına ne iyi gelir sorularına cevap vermeye çalıştık. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazabilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.