Karabiberin Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

   03.12.2020
   Karabiberin Faydaları Ve Zararları Nelerdir?

   Karabiberin Faydaları Ve Zararları Nelerdir? Dünyada en çok tüketilen baharatlardan biri karabiberdir. Yemeklere farklı bir lezzet ve aroma veren bu bitki muhteşem lezzetinin yanında keskin bir kokuya ve aromaya  sahiptir. Et yemeklerinden, sebze yemeklerine ve hazır gıdalara kadar pek çok alanda sıklıkla kullanılmaktadır. Lezzetinin yanında insan sağlığına da olağan üstü şifa sağlayan bu bitki sayesinde vücudunuzu dinç tutabilir ve bazı hastalıklardan kendinizi koruyabilirsiniz. Hatta fazla kilolarınızdan bile karabiber sayesinde kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Uzun yıllardır hem yemeklere lezzet veren hem de bazı hastalıklara karşı şifa kaynağı olan karabiberin faydaları hakkında bilgi sahibi olmak isterseniz, mutlaka yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

   Karabiber Nedir?

   Karabiber, piperaceae ailesinin üyelerinden biridir. Bitkinin çiçeklerinin meyveleri kurutularak, toz haline getirilip kullanılır. Koyu renge sahip olan bu meyveler, kurutulduktan sonra öğütülerek inceltilir. İnceltildikten sonra toz haline getirilen karabiber hem yemeklerde hem de çeşitli bitki çaylarında kullanılır. Bitkinin ana vatanı Hindistan’dır, ancak sadece Hindistan’da değil dünya genelinde yetiştiriciliği yapılmaktadır. Sıcak iklimi seven bu bitkinin beyaz biber ve yeşil biber gibi farklı çeşitleri de mevcuttur. Minik toplar halinde olan bitkinin meyveleri kurutulduğunda, kullanıma hazır hale gelir. Yani taze halde tüketimi yapılmaz.

   Karabiberin Besin Değeri Nedir?

   En ünlü mutfak şeflerinden, ev hanımlarına kadar hemen herkes yemeklere lezzet ve aroma vermesi için karabiber kullanımı yapmaktadır. Dünya üzerinde bu kadar sık kullanılan karabiberin besin değeri ise;

   • Lif,
   • Karbonhidrat,
   • Demir,
   • Kalsiyum,
   • A ve c vitamini,
   • Potasyum,
   • Sodyum,
   • Protein, gibi çeşitli içeriklere sahiptir. Dolayısı ile herkese bolca karabiber tüketmesi tavsiye edilmektedir.

   Karabiberin Faydaları Nelerdir?

   Karabiber, kanser hastalıklarından soğuk algınlıklarına kadar pek çok alanda fayda sağlamaktadır. Düzenli kullanıldığında ve kullanım tekniklerine uyum sağlandığında metabolizmanın daha hızlı çalışmasına katkı sağlayarak, fazla kilolarınızdan arınmanıza da yardımcı olur. İşte bu muhteşem baharatın faydaları….

   • Karabiber içerdiği piperin maddesi sayesinde kilo vermeye yardımcı olduğunu göstermiştir.

   Karabiber, nadir bitkilerde görülen yağ hücrelerinin oluşumunu önleyen bir özelliğe sahiptir. Yani diyet listelerine karabiber eklendiğinde daha hızlı kilo verdiğinize şahit olabilirsiniz. Ayrıca karabiber, sadece vücutta yağ oluşumunu engellemekle kalmayıp, vücutta biriken yağlarında parçalanılarak dışarı atılmasına yardımcı olur. Özellikle karın bölgesi ve basen bölgesinde bir türlü geçmeyen kilolarınız için karabiber tüketimi yapabilirsiniz. Karabiber ile kilo verdiren kür yapımı ise;

   • 5 – 6 kaşık ev yapımı yağsız yoğurt,
   • 1 tatlı kaşığı acı pul biber,
   • 1 çay kaşığından az karabiber,
   • 1 çay kaşığından az zerdeçal,
   • Yarım limon,

   Tüm malzemeleri karıştırıp, gece yatmadan önce bu karışımı tüketmeniz önerilir. 15 gün içinde bölgesel yağlanmanızın gözle görülür derecede azaldığına şahit olabilirsiniz.

   • Karabiber kansere karşı koruma özelliğine sahip bir bitkidir.

   Karabiber sayesinde vücudunuzda oluşabilecek tümörlü hücrelerin önüne geçebilirsiniz. İçerdiği piperin maddesi sayesinde kanserli hücrelerin diğer bölgelere yayılmasını önleyerek, kanser hastalığına karşı üstün bir koruma sağlar. Özellikle bağırsak kanserinde en etkili besinlerden biri diyebiliriz. Çünkü yapılan çeşitli bilimsel araştırmalar karabiberin bağırsaklardaki selenyum ve kurkumin gibi değerli minerallerin emilimini kolaylaştırıp artırdığı görülmüştür.

   • Karabiber ani kalp krizi risklerini düşürür.

   Kalp krizi riski olan kişiler, birkaç belirti ile karşı karşıya kalabiliyor. Bu gibi durumlarda ise ani bir kalp krizi ve felç gibi durumla karşılaşmamak adına karabiberin şifalarından faydalanabilirler. Karabiberde bulunan lifler, kalp sağlığını koruduğu gibi kötü kolesterolü de düşürdüğü gözlemlenmiştir. Yani hem kolesterol rahatsızlıklarınızda hem de kalp hastalıklarınızda karabiber tüketimi yapabilirsiniz.

   • Karabiber anti bakteriyel özelliği ile haşere ısırmalarına karşı koruma sağlamaktadır.

   İçerdiği anti bakteriyel özellikler sayesinde karabiber, sinek ve böcek ısırıklarına karşı koruma sağlamaktadır. Özellikle sivri sinekler pek çok hastalığı insandan insana taşıyabiliyor. Bu gibi durumlarda ise anti bakteriyel özellikteki karabiberden faydalanılması yararlı olacaktır. Vücutta haşere ısırmalarının yaydığı mikrobun etkisiz hale gelmesine yardımcı olur.

   • Karabiber ateş düşürücü özelliğe sahiptir.

   Özellikle kış mevsimlerinde yaşanan soğuk algınlığı gibi durumlara karşı karabiber tüketilmesi uzmanların tavsiyesidir. Ateş düşürücü özelliği ile yüksek ateşle savaşmanıza yardımcı olur. Bunun için bitki çaylarının içine bir miktar karabiber ekleyebilirsiniz. Ayrıca vücudu terletme özelliği sayesinde de hastalıklara neden olan toksinlerin ter yolu ile atılmasını sağlar. Yani karabiberi evinizden hiç eksik etmemeniz gerekir.

   • Solunum yolu hastalıklarına karşı etkilidir.

   Karabiber, solunum yolu hastalıklarına karşı etkin bir koruma sağlar. Zor nefes alma durumunda ıhlamur ve kekik gibi doğal bitki çaylarının içine bir miktar karabiber eklenmelidir. Boğazı yumuşatma özelliği ile de daha rahat nefes almanıza yardımcı olur. Özelikle astım ve bronşit gibi hastalıkları olan kişiler için mutlaka bal ve karabiber tüketimi tavsiye edilir.

   • Karabiber öksürüğe iyi gelir.

   Gerek kuru öksürüklerde gerekse balgamlı öksürüklerde kullanılabilecek en iyi doğal ürünlerden biri karabiberdir. Boğazda ve akciğerlerde balgam ve mukus birikmesini engellerken, balgamın parçalanarak dışarıya atılmasını sağlar. Öksürük gibi sorunları olan kişiler et sulu çorbalarının içine bir miktar karabiber ekleyebilirler.

   • Karabiber sinüzite karşı koruma sağlar.

   Mukus ve bağlam atıcı özelliği ile sinüslerde biriken mukusun ve iltihabın parçalanarak dışarıya atılmasını sağlar. Sinüzit ağrısı  ve baş ağrısı yaşayan herkes karabiberin  bu özelliğinden faydalanabilir.

   • Karabiber vitiligo hastalığında tedavi edici özelliktedir.

   Deri üzerinde görülen vitiligo hastalığında kullanılabilecek şahane bitkilerden biri karabiberdir. Cildin renk pigmetasyununu kaybetmesine neden olan bu hastalığı karabiber ile tedavi edebilirsiniz. Cilde gerekli olan renk pigmentlerini kazandırdığı gibi diğer çeşitli cilt hastalıklarına karşı da üstün bir koruma sağlar. Özellikle cilt kanseri gibi durumların önüne geçtiği yapılan araştırmalar neticesinde ispatlanmıştır.

   • Karabiber anti enfulamtuar özelliğe sahiptir.

   Anti enfulamtuar özellik, vücutta iltihabın önlenmesine yardımcı olur. Vücutta biriken iltihabın ve enfeksiyonu daha kısa sürede iyileşmesini sağlar. Özellikle boğazda meydana gelen enfeksiyon ve çeşitli iltihaplı durumlarda karabiberden faydalanılması önerilir. Bunun dışında klinik araştırmalar sonucunda karabiberin ağrı kesici özellikte olduğu görülmüştür.

   • Karabiber midedeki hidroklorik asidin artmasına yardımcı olur.

   Midedeki hidroklorik asit yiyeceklerin daha kısa sürede ve kolay bir şekilde parçalanmasına katkı sağlar. Yemeklerde kullanılan karabiber ise midedeki hidroklorik asidin artmasını sağladığı için hazmı ve sindirimi kolaylaştırdığı görülmüştür. Bu nedenle ishal, kabızlık, midede şişlik, gaz ve diğer sindirim sorunları için mutlaka karabiber tüketilmesi tavsiye edilir. Buna ek olarak diğer mide hastalıklarının da ciddi ölçüde azalmasına yardımcı olur.

   • Karabiber vücuda dinginlik ve huzur verir.

   Karabiber stresin azalmasını sağlar ve vücudun daha huzurlu olmasına yardımcı olur. Bu nedenle stresli bir yaşam tarzınız varsa bitki çaylarınıza veya yemeklerinize bir miktar karabiber ekleyebilirsiniz.

   • Karabiber göz sağlığına katkıda bulunur.

   Düzenli şekilde kullanılan karabiber içerdiği a vitamini sayesinde göz sağlığını korumaya yardımcı olur. Göz hastalıklarına karşı etkin bir koruma özelliğine sahip olurken, göz yorgunluklarının da önüne geçer. Dolayısı ile göz ile ilgili şikayetleriniz varda karabiber tüketimi yapabilirsiniz.

   • Karabiber egzamaya karşı oldukça etkilidir.

   Egzama bazı dönemlerde artan bir cilt hastalığıdır. Arttığı dönemlerde ciltte ciddi anlamda kaşıntıya ve kanamalara neden olur. İşte bu gibi durumlarda karabiberi krem kıvamına getirip, sorunlu bölgelerinize sürebilirsiniz.

   • Karabiber saç bakımında önemli role sahiptir.

   Karabiber, sayesinde saçlarınızın dökülmesinin önüne geçebilirsiniz. Özellikle zayıf ve yıpranmış saçlar için karabiber içerikli kozmetik ve kişisel bakım ürünleri kullanabilirsiniz.

   • Karabiber diş çürümelerinin önüne geçer.

   Karabiber ile diş bakımlarınızı daha sağlıklı bir şekilde yapabilirsiniz. Diş hassasiyeti yaşayan kişiler ve diş çürümesi yaşayan kişiler karabiber kullanımı yapabilir.

   • Karabiber iyi bir idrar söktürücü özelliğe sahiptir.

   Düzenli bir şekilde kullanımı yapıldığı takdirde, mesanenin tamamen boşalmasına yardımcı olan karabiber, vücuttaki idrarın tamamının atılmasını sağlar.

   Karabiberin Zararları Nelerdir?

   Karabiberin zararları daha çok alerjik etki olarak karşımıza çıkmaktadır. Alerjik bünyelerde cilt üzerinde kızarıklık, tahriş, gözlerde bulanık görme, göz yanması gibi durumların ortaya çıkmasına neden olabilir. Bunun dışında karabiberin çok fazla tüketimi vücutta su kaybına neden olabilir. Çünkü harika bir idrar söktürücü özelliğe sahip olmasının yanında vücudu aşırı terletmesi ile de vücudun su kaybetmesine neden olabilir. Bu sebeple daha dikkatli kullanılması tavsiye edilir.

   Karabiber Nasıl Tüketilir?

   Karabiber daha çok çorbalarda ve yemeklerde baharat olarak kullanılması ile bilinse de aslında her bir hastalık için farklı kullanım alanına sahiptir. Bunlardan bir kaçı ise;

   Solunum yolu hastalıklarında ve nefes darlığı hastalıklarında karabiberin kullanım şekli; limon, bal ve karabiber karıştırılarak tüketilebilir. Bu sayede hem solunum yolu hastalıkları hem de öksürük gibi olumsuz durumlar vücuttan uzaklaşacaktır.

   Öksürük için karabiber kullanımı; öksürük gibi olumsuz durumlarda tane karabiber ve bir miktar toz karabiber birlikte 10 dakika boyunca kaynatılıp, içilebilir. Bu sayede öksürük ve bağlam gibi durumlar ortadan kalkacaktır. Ayrıca sinüzit gibi hastalıklarda da bu çayı tüketebilirsiniz.

   Karabiber yağı; cilt hastalıklarında karabiber yağını sorunlu  bölgelerinize uygulayabilirsiniz. Bilhassa egzama gibi kaşıntılı deri hastalıklarında mutlaka karabiber yağı kullanmanız tavsiye edilir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.