Kapuzun Faydaları Ve Zararları

   23.10.2020
   Kapuzun Faydaları Ve Zararları

   Kapuzun Faydaları Ve Zararları Kıpkırmızı rengi ve sulu yapısı ile yaz aylarının vazgeçilmez tatlarından biri de karpuzdur. Yaz aylarının getirdiği rehaveti vücuttan atmaya katkı sağlayan karpuz pek çok kişi tarafından sadece lif ve su olarak algılanır. Ama karpuz, sadece lif ve sudan ibaret değildir. İçerisinde sanıldığından daha fazla vitamin ve mineral de barındırmaktadır. Hal böyle olunca insan sağlığı için harika bir meyve çeşidi olmayı başarmıştır.

   Yaz sıcaklarında serinlemek ve vücudun su oranını artırmak isteyen herkes karpuza sarılmaktadır. Bu meyve o kadar çok sevilmiştir ki çeşitli tekstil ürünlerine model ve desen olarak kullanılmaktadır. Hatta karpuz deseni, resimlere ve çeşitli aksesuar ürünlerine ilham vermektedir. Sadece meyve olarak değil, cilt bakım ürünlerinde ve çeşitli hazır gıdaların içinde aroma olarak ta kullanılmaktadır. Peki, tüm dünyada bu kadar çok sevilen karpuzun faydaları nedir? Gibi soruların yanıtını merak ediyorsanız yazımızın tamamını okuyabilirsiniz.

   Karpuz Nedir?

   Yerde, tek mevsimlik olarak yetişen karpuz sarmaşık bir gövdeye sahiptir. Ana vatanı güney Afrika olarak bilinse de hemen her ülkede rahatlıkla yetiştirilmeye uygudur. Ülkemizde de bolca karpuz yetiştiriciliği yapılmaktadır. Dünyaca ünlü karpuzlar ise Diyarbakır ilinde yetiştirilmektedir. Karpuzun faydaları ve muhteşem lezzeti yeni değil, nerede ise 1000 yıl öncesinde keşif edilmiştir. İlk defa nil nehrinin kıyılarında yetiştiriciliğinin yapıldığı düşünülmektedir.

   Karpuzun Besin Değeri

   Karpuzun yaklaşık %90nı sudan oluşmaktadır. Fakat karpuzun suyunun içinde de bolca vitamin ve mineraller mevcuttur. Yine 100 gram karpuzun içinde 30 kcal kalori mevcuttur. Karpuzun besin değeri ise;

   • Karbonhidrat,
   • Protein,
   • Lif,
   • Niasin,
   • Folat,
   • Tiamin,
   • A,c ve e vitaminleri,
   • B6 vitamini,
   • Bakır,
   • Demir,
   • Sodyum,
   • Potasyum,

   Kalsiyum gibi vitamin ve mineraller mevcuttur. Doğanın insana verdiği hediyelerden biri olan karpuzun mutlaka mevsiminde bolca tüketilmesi gerekmektedir.

   Karpuzun Faydaları Nelerdir?

   Karpuz hem vücut sağlığında hem de cilt sağlığında büyük faydalara sahiptir. Özellikle yaz mevsiminde diyet yapmak ve fazla kilolarından kurtulmak isteyen herkes karpuzdan faydalanmayı ihmal etmemelidir. Bol su içerdiği için vücudun su ihtiyacını karşılarken, vücut için gerekli olan enerjiyi de karpuzdan alabilirsiniz. Karpuzun faydaları ise;

   • Karpuz vücudun su ihtiyacını karşılar ve sıcaklarda vücut rehavetini önler.

   Yapılan araştırmalar neticesinde karpuzun, dehidrasyonu önlediği ispat edilmiştir. İçerdiği bol su ile vücudun su ihtiyacını karşılamaktadır. Yaz ayalarında vücudun su kaybı yükselir ancak karpuz tüketimi yaptığınız takdirde, vücudunuzun nem dengesi sağlanır. Buna ek olarak vücudunda kuruluk ve pul pul dökülme yaşayan kişiler mutlaka bolca karpuz tüketmelidir. Çünkü vücudu ve deriyi nemlendirme özelliğine sahiptir.

   • Karpuz ile kan basıncını düzene sokabilirsiniz.

   Karpuz kan basıncının düzenlenmesine katkı sağlar. Özellikle fazla kilolu olan kişiler, için karpuz tüketimi yapmak tansiyonu dengeler ve yüksek tansiyonun düşmesine katkı sağlar. Buna ek olarak içerdiği bol potasyum ve magnezyum sayesinde daha düzenli bir kan basıncına sahip olabilir ve gün içinde rahat hareket edebilirsiniz.

   • Karpuz yüksek antioksidana sahiptir.

   Kırmızı olan tüm meyve ve sebzeler kan, damar ve kalp sağlığı için harika bir doğal ürünlerdir. Karpuzda bunlardan biridir. Güçlü antioksidan içeriği sayesinde kanın içinde bulunan toksinleri ve zararlı maddeleri temizler. Buna ek olarak kalp ve damar sağlığını korur. Sabah aç karnına bir dilim karpuz tüketimi yapmak, vücut ve kalp temizliği için son derece önemlidir. Eğer vücudunuzda toksin birikimini hissediyor ve ellerinizde, ayaklarınızda şişlikler varsa detoks yapmak için bolca karpuz tüketimi yapabilirsiniz.

   • Karpuz likopen içerdiği için kemik sağlığını korur.

   Kemik hastalıklarına neden olan oksidatif stresi azaltarak, kemiklerin daha güçlü ve daha sağlıklı olmasını sağlar. İçerdiği likopen sayesinde kemiklerin gelişimine ve güçlenmesine katkı sağlar. Buna ek olarak, kan damarlarının genişlemesini sağlamaktadır. Kadınlar menopoz sonrası düzenli olarak karpuz tüketmelidir. Yine erkekler 50 yaşlarından sonra kemik ve damar sağlığı için düzenli bir şekilde karpuz tüketmelidir. Elbette sadece ilerleyen yaşlarda değil gelişme çağındaki çocuklar için de karpuz bulunmaz nimetlerin başında gelmektedir. Boy uzatmak için ve daha iri kemik yapısına sahip olmak adına çocukların da tıpkı yetişkinler gibi bolca karpuz tüketmesi tavsiye edilmektedir.

   • Astım gibi solunum hastalıklarında şifa sunar.

   Nefes darlığı ve astım gibi solunum yolu rahatsızlığı çeken kişiler için karpuz iyi bir doğal seçenektir. Gün içinde düzenli bir şekilde karpuz tüketmek astım hastalığının ilerlemesini önler. Rahat nefes almanıza da yardımcı olmaktadır.

   • Kansere karşı adeta koruma kalkanı gibidir.

   Karpuz çağımızın en büyük hastalık çeşidi olan kansere karşı büyük bir koruma sağlamaktadır. C vitamini içeriği ve antioksidan özelliği ile çeşitli kanser hücrelerinin küçülüp, yayılmasını önlemektedir. Vücutta serbest radikallerin, diğer bölgelere sıçramasını da önler. Başta prostat kanseri, mesane kanseri, meme kanseri ve kolon kanseri gibi kanser hastalıklarını önlemekle meşhurdur. Eğer bağırsak kanseri riskiniz varsa veya çeşitli bağırsak rahatsızlıklarınız varsa karpuz ile beraber, çekirdeklerinin de tüketimi yapılmalıdır. Çünkü karpuz çekirdekleri sindirimi kolaylaştırırken, bağırsakların daha aktif ve daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına katkı sunar. Eğer karpuz çekirdeği tüketecekseniz, çekirdekleri ağzınızda ezmeniz tavsiye edilmektedir.

   • Karpuz kronik kabızlığı önler.

   Karpuz bol sulu bir yapıda olduğu için bağırsakların ve dışkının yumuşamasına katkı sağlar. Dolayısı ile sürekli kabızlık sorunu çeken kişiler için iyi bir tedavi yöntemidir. Kabızlık sorunlarında mutlaka bolca karpuz tüketimi yapılmalıdır.

   • Karpuz basura iyi gelen bir yiyecektir.

   Dışkıyı yumuşatıp, dışkılamayı kolaylaştırdığı için basur hastalığı çeken kişilere karpuz tüketmesi tavsiye edilir. Ayrıca bölgede yaşanan basurun, tedavisinde de etkili rol oynar. Özellikle kanlı basur gibi sorunlarda sıkça karpuzun bu şifasından yararlanmak gerekir.

   • Karpuz adele ağrısana iyi gelir.

   Kas ağrıları için karpuz tüketilmelidir. Özellikle sporcular veya spor yapan herkes kas ağrılarını gidermek ve daha rahat bir kas yapısına kavuşmak için karpuz ve karpuz suyu tüketmelidir. Karpuzda bulunan amino asitler sayesinde kas sorunlarını ortadan kaldırmaktadır.

   • Karpuz, kilo vermeye yardımcı olur.

   Bol su ve lif sayesinde kilo vermenizi kolaylaştıracaktır. Özellikle diyetisyenler yaz mevsimlerinde kilo vermek isteyen kişilere karpuz diyetini önermektedir. Lifli ve düşük kalorisi sayesinde gün boyu sizi tok tutarken, enerjinizin de gün boyu yerinde olmasını sağlamaktadır.

   • Uykusuzluğa iyi gelir.

   Uyku sorunu yaz aylarında sıcakların artması ile çoğalır. Bu nedenle uykusuzluk gibi problemleriniz varsa yatmadan önce bir dilim karpuz tüketmeniz tavsiye edilir. Gece boyu daha rahat ve daha verimli bir uyku süreci sunar.

   • Karaciğer sağlığı için son derece önemlidir.

   Karpuz tüketildiğinde iç organlarda biriken tüm toksinler ter ve idrar yolu ile atılır. Özellikle karaciğer yağlanması ve karaciğer hastalıklarında karpuz tüketilmesi gerekmektedir. Karaciğer sorunları için aç karnına bir dilim karpuz tüketmesi gerekir.

   Karpuzun Cilt Sağlığına Faydaları

   Bunca şifayı bünyesinde barındıran karpuz aynı zamanda cilt sağlığı için de oldukça faydalıdır. Karpuzun cilde faydaları ise;

   • İçerdiği likopen sayesinde güneşin zararlı uv ışınlarının ciltten uzaklaşmasını sağlar.
   • Sebum üretimi ile saçların daha nemli ve daha dolgun görünmesini sağlar.
   • Cildi içeriden besleyerek, ciltte nem oranını artırır.
   • İçerdiği a vitamini ile cilt kırışıklıklarının önüne geçer. Yaşlanma etkilerini azaltır.
   • Daha dolgun ve daha dinç bir cilt yapısına kavuşmanıza yardımcı olur.
   • Karpuz, cildin elastikiyet yeteneğini artırır. Bu da daha sağlıklı ve daha genç bir görünüme kavuşmanıza yardımcı olur.
   • Yavaş uzayan saçların bakımını yaparak daha hızlı ve daha güçlü uzamalarına katkı sağlar.
   • Karpuzun zararları
   • Karpuz doğru bir şekilde tüketildiğinde pek çok faydasını görebilirsiniz. Fakat fazla ve bilinçsiz tüketimi nedeni ile bir takım zararları da bünyesinde taşımaktadır. Karpuzun zararları ise;
   • Çok fazla tüketildiğinde tansiyonu düşürebilir. Bu nedenle tansiyon hastalarının daha dikkatli tüketmesi gerekir.
   • Karpuz gaz yapan bir meyvedir. Bebeklerde ve çocuklarda dikkatli olunması gerekir.
   • Fazla tüketildiğinde ishal gibi sorunları beraberinde getirir.
   • Şekerli bir meyve olduğu için şeker hastaları az miktarda tüketmelidir.
   • Hamilelik sürecinde çok fazla tüketimi yapılırsa, hamilelik diyabetinin ortaya çıkmasına neden olur.

   Karpuz Nasıl Tüketilir?

   Karpuz tüketimi yaparken taze olmasına dikkat etmeniz gerekir. Çürük ya da olgunlaşmamış karpuz pek çok sağlık sorunlarını hatta besin zehirlenmesi gibi olumsuz durumları beraberinde getirebilir. Taze olarak tüketilirken, bazı hazır gıdaların içinde de karpuz aroması kullanılmaktadır. Bazı yörelerimizde karpuz kabuğunun reçeli yapılmaktadır. Yine karpuz suyunu da  tüketebilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet Bedava İnternet