Kan Vermenin Faydaları Nelerdir

   20.05.2022
   Kan Vermenin Faydaları Nelerdir

   Kan Vermenin Faydaları Nelerdir Kan, insan yaşamı için gerekli olabilecek en temel hayat kaynağıdır. Bir insanın kan akışının tam manasıyla durması demek, yaşamının tamamen sona ermesi manasına gelir. Yetişkin bir insanda genel olarak 5 ile 6 litre civarında kan bulunur. Kan, akciğerden elde ettiği oksijeni dokulara taşır ve dokularda üretilebilen karbondioksidi ise akciğere taşımaktadır.

   Gerekli olabilecek hormon ve besinleri, dokuların hassas olan süzgecinden geçirmektedir. Kan, bu önemli durumları iletirken ise atık olan maddeleri vücuttan uzaklaştırmak amacıyla karaciğer, akciğer ve böbrek gibi önemli organlara taşır. Bununla beraber kan, vücudun ısı ayarını düzenler, baz ile asit düzeyini yönetir. Yabancı materyallerden, kanserli maddelerden, virüs ve mikroplardan yüksek oranda korur. Hızlı bir şekilde pıhtılaşma aktivitesi göstererek olası kan kayıplarını engeller. İnsan vücudunda yeteri oranda kan bulunmadığı zamanlarda, kan alışverişi gerekir. Kan vermek, tam manasıyla hayat kurtarır.

   Sizlere bu yazımızda kan vermenin faydaları, kan vermenin önemi ve kan vermenin şartları hakkında ayrıntılı olarak bilgi vermeye çalışacağım.

   Kan Vermenin Faydaları Nelerdir?

   Kan vermenin faydaları arasında olası sağlık problemlerini ortaya çıkarmak, kalbin sağlığını güçlendirmek, kanser riskini azaltmak ve vücuda detoks etkisi yapmak gibi önemli aktiviteler bulunur. Şimdi kan vermenin faydaları neler yakından inceleyelim;

   • Kan Vermek Potansiyel Sağlık Problemlerini Ortaya Çıkarır

   Kan vermeden hemen önce basit bir şekilde fiziksel muayene ve ufak çaplı bir kan testi yapılmaktadır. Bu durum, bilinmeyen potansiyel sağlık problemlerinin ortaya çıkmasını sağladığı için oldukça önemlidir. Bu tür sorunlar arasında düşük kan sayımı ve yüksek tansiyon sayılabilir. Kanda ciddi problemler bulunuyorsa kan alışverişi yapılmaz ve bu durum, kişiye ivedi bir şekilde bildirilir. Engelleyici bir önlem almak için vakit olduğundan bu durum, oldukça fayda sağlar. Ancak, Hepatit B ile C ve HIV sorunu da dahil olmak üzere kan yoluyla bulaşan hastalıkların ihtimalini kontrol etmek amacıyla kesinlikle kan bağışlanmaması gerekir. Bunun için doktora danışılmalıdır. Kan vermeden önce yapılabilen ufak çaplı fizik muayene ya da testler, tam sağlık muayenesinin asla yerine geçmez.

   • Kan Vermek Kalp Sağlığını Teşvik Eder

   Kan vermek, kanın viskozitesini ciddi oranda azaltır ve bu durum da kalp krizlerini engeller. Yapılan bir çalışma, düzenli olarak yapılan kan bağışının, toplam kolesterol düzeylerini ve hatta LDL’yi (kötü kolesterol olarak bilinir) büyük oranda düşürerek kardiyovasküler sorun riskini azalttığını kanıtlamıştır. Düzenli bir kan bağışı ayrıca, orta yaş grubundaki erkeklerde, miyokardiyal enfarktüs sorunu riskini (kalbe giden kan akışlarının tıkanmasıdır ve kalp krizine sebep olur) yüksek oranda azaltabilir.

   • Kan Vermek Kanser Riskini Azaltır

   Yakın dönemde yapılan bir araştırma, sık sık kan veren insanlar arasında kanser riskinde ufak çaplı bir azalma olduğunu ispatlamıştır. Bu kanser türleri, kandaki aşırı demir düzeylerine bağlıydı ve karaciğer, yemek borusu, kolon, akciğer ve mide kanser türlerini içeriyordu. Sıklıkla yapılan kan bağışı, kanda bulunan aşırı demir düzeylerini düşürür ve böylece kanser riski azalır.

   • Kan Vermek Detoksifikasyona Yardımcı Olur

   Bu konuda yapılan çalışmalar sınırlı düzeyde olsa da kan bağışının detoksifikasyon aktivitesinde önemli bir rol oynadığını söyleyebiliriz. Çünkü kan vermek, yeni kan hücrelerinin üretiminin önünü ciddi oranda açmaktadır.

   Kan Vermeden Yapmadan Önce ve Sonra Neler Yapmalıdır?

   Kan vermeden önce ve sonra bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Bu hususlar şunlardır;

   Kan Vermeden Yapmadan Önce Dikkat Edilmesi Gerekenler

   • Kan vermeden en az birkaç gün önce yalnızca sağlıklı ve demir bakımından zengin yiyecekler tüketmeye özen gösterilmelidir. Bu yiyecekler arasında fasulye, ıspanak, balık ve demirle takviye edilmiş tahıllar bulunmaktadır. Demir eksikliği, ertelemelerin ana bir nedenidir.
   • Özellikle de kan bağışı yapmadan 1 gece önce iyi bir gece uykusu alınmalıdır.
   • Kan bağışlamadan en az 2-3 saat önce dengeli bir yemek yenilmelidir. Hamburger, patates kızartması ve diğer hazır fastfoodlar gibi yağlı yiyeceklerden kaçınılmalıdır.
   • Bağıştan önce fazladan su içilmelidir. Dehidrasyon sorunu, ertelemelerin diğer bir ana nedenidir.
   • Kan vermek koldan olacağı için bağıştan önce rahat bir gömlek veya mümkünse kısa kollu bir tişört giyilmelidir.
   • Kan vermek için minimum 18 yaşında olunması gerektiği unutulmamalıdır.
   • İlaç kullanılıyorsa ya da kan vermeye uygunluğu etkileyebileceğinden olası bir tıbbi durum varsa mutlaka doktora ya da hemşireye bilgi verilmelidir.

   Kan Verdikten Sonra Dikkat Edilmesi Gerekenler

   • Kan vermeden sonra 24 ile 48 saat boyunca bol miktarda sıvı tüketilmelidir. Bu bağış esnasında kaybedilen sıvıların yerine geçecektir.
   • 24 saat boyunca ağır fiziksel efor gereken egzersizlerden kaçınılmalıdır. Herhangi bir surette ağırlık kaldırılmamalıdır.
   • Kan vermeden sonra olası bir problem meydana gelirse derhal doktora başvurulmalıdır.

   Vejeteryanlar Kan Bağışı Yapabilir Mi?

   Vejeteryanlar, kan bağışı yapabilirler. Çünkü yeterli demir seviyeleri diyetlere bağlıdır.

   Kan Verirsem Kanım Azalır Mı?

   Vücudunuz, kan bağışından hemen sonra yeni kan üretecektir. Vücudunuzdaki kan hücreleri sürekli ölür ve vücudunuz, her zaman yenilerini üretmeye başlar. Ayrıca, bağış sırasında yalnızca 350 ile 450 mL kan alınmaktadır.

   kan vermenin faydaları

   Kilolu İnsanlar Fazla Kan Verebilir Mi?

   Kilolu olmak kötü bir sağlık belirtisidir. Bu durum, bağış için daha az uygun olmalarını sağlar. Kilolu insanlarda yağ oranı kastan daha az miktarda kan içerdiğinden dolayı kanları azdır. Bu yüzden fazla kan veremezler.

   Kan Bağışı HIV ya da Diğer Ciddi Hastalıklara Neden Olur Mu?

   Kanınızı toplamak için atılabilir, yeni ve steril iğneler kullanılır. Bu iğneler, HIV durumu pozitif olan bir kişiden veya olası bir kan hastalığı olan birinden virüs bulaştırmaz. Kan bağışı, sağlıklı olan yetişkinler için kesinlikle güvenli ve faydalı bir uygulamadır. Kan bağışı yapmak kesinlikle sağlıklı bir vücuda zemin hazırlar.

   Her Ay Kan Bağışlanabilir Mi?

   Her ay kan bağışlanamaz. Yeniden kan bağışında bulunmadan önce en az 8 hafta beklenilmelidir.

   Kan Bağışı Ne Kadar Sürer?

   Kan bağışı yalnızca 10 ile 15 dakika kadar sürmektedir. Fiziksel testlerden bağış sonrası içeceklere kadar bütün süreç ortalama 45 dakika ile 1 saat kadar sürer.

   Bebek Sahibi Olduktan Ne Kadar Süre Sonra Kan Bağışı Yapılabilir?

   Bekleme süresi genel olarak 6 hafta ile 6 ay arasında değişebilmektedir ve bazen bu süre daha da fazla olabilir. Bu süre, fiziksel sağlığa ve yaşam sürülen bölgeye de bağlıdır. Bu konuda ayrıntılı bir şekilde bilgi için doktora danışılmalıdır.

   Hamileler Kan Bağışı Yapabilir Mi?

   Hamile olan kadınlar için kan bağışı uygun değildir.

   Kan Bağışından Sonra Ne Yenilmelidir?

   Meyve suyu ve su da dahil olmak üzere yüksek oranda sıvı alınmalıdır.  Bununla beraber, demir (kırmızı et ve ıspanak), folat (yeşil yapraklı sebzeler ve kuru fasulye) ve B6 vitamini (patates ve muz) açısından zengin olan besinler tüketilmelidir. Susuz kalmayı arttırabilecek ve kan bağışçının daha da kötü hissetmesine sebep olabileceğinden dolayı en az 48 saat boyunca alkol ve de kahveden (kafeinli tüm içecekler) kaçınılmalıdır.

   Kan Bağışı ile Plazma Arasındaki Farklar Nelerdir?

   Kan bağışı aktivitesinde, temel olan bileşenler (plazma, kırmızı kan hücreleri ve trombositler) ile birlikte kan verilir. Ancak plazmada trombositler ve kırmızı kan hücreleri donöre yeniden gönderilir.

   Kan Bağışının Önemi

   Kan bağışının önemi hem toplumsal hemde manevi olarak oldukça fazladır. Ülkemizde yılda ortalama 2 milyon ünite kana ihtiyaç vardır. Kan verdikten sonra yaşanan manevi huzur ve tanımadığın birine yardımcı olmak belkide bir kişinin hayatının kurtarmaya vesile olacaktır. Ayrıca kan vermek ve kan bağışında bulunmak vücudun yeni kan üretmesini sağlayacaktır.

   Kan vermenin toplum açısından önemi ise bizim birlik ve beraberliğimize en güzel örnektir. Kan bağışı toplumsal yardımlaşmaya en iyi örneklerden biridir.

   Kan Vermenin Zararları Nelerdir

   Kan vermenin zararları yada kan vermenin yan etkileri yoktur. Sağlıklı ve yetişkin bir birey yılda 2 defa kan bağışında bulunursa daha sağlıklı olur. Kan bağışından sonra nadiren de olsa mide bulantısı, baş dönmesi ve kusma görülebilir.

   Peki ya siz kan bağışı ve kan vermenin faydaları hakkında neler düşünüyorsunuz yorum kısmına yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.