Kakule Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   10.07.2020
   Kakule Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   Tabiatın insanlara sunmuş olduğu şifalı bitkiler arasında, Kakulenin de yadsınamaz bir yeri vardır. Bu şifalı bitkilerin insanlara sağlamış olduğu o kadar fazla fayda vardır ki, eski zamanlardan günümüze kadar kullanım alanları geniş bir şekilde kullanılmışlardır ve hala da kullanılmaya devam ediyor. Kakule gibi daha pek çok şifalı bitkilerin, eski zamanlarda yani teknolojinin, tıp’ın ve hayatın henüz bu kadar gelişemediği zamanlarda şifa kaynağı olarak, insanları iyileştirmede kullanıldığı biliniyor.

   Günümüzde ne kadar bu şifalı bitkileri direkt tüketmek yerine hemen hastanelere koşuyor olsak da, eczanelerden satın almış olduğumuz ilaçların içinde yine bu şifalı bitkiler yer alır. Sağladığı pek çok fayda ile beraber dünyanın birçok yerinde yetişebilen Kakule bitkisi nedir, ne işe yarar, kullanım alanları nerelerdir, nasıl tüketilir, bu şifalı bitkinin çayı nasıl hazırlanır, zararları nelerdir, yararları nelerdir gelin hep beraber inceleyelim.

   Kakule Nedir?

   Zencefil familyasına mensup olan Kakule, yılın her vakti yeşilin her tonunu yaşayan, Güney Asya bölgesine ait şifalı bir bitkidir. Dünyanın pek çok yerinde yetişebilen Kakulenin saymakla bitmez pek çok şifası bulunur. Kakulenin iki çeşidi en çok kullanılır, bunlardan birisi siyah kakule, diğeri ise yeşil kakuledir. Güçlü bir aromaya sahip olan yeşil kakule, siyah kakuleye göre daha tatlıdır.  Siyah kakule ise son derece ferahlatıcı bir etkiye sahip, nane tadını anımsatan bir tat ile karşımıza çıkıyor.  Yemeklerde kullanılan Kakule, bireylerde meydana gelen mide problemlerini çözerek midede meydana gelen ağrıları da yok eder.

   Bununla beraber Kakule’nin yemeklerden sonra meydana gelen şişkinlik ve hazımsızlığa da son derece iyi geldiği biliniyor.  Hindistan ve Malezya da yaygın bir biçimde kullanılan Kakule, yetişmeyen pek çok ülkeye de ithal edilerek kullanılıyor. Türkiye’de de yetiştirilmeye elverişli olmadığı için, Kakule’yi market ve aktarlarda bulabilmemiz mümkün. Kakule, bünyesinde bol miktarda barındırdığı mineral ve vitaminler sayesinde insan sağlığına pek çok alanda fayda sağlar. Kakulenin içerisinde bulunan antioksidan maddesi, vücutta meydana gelen toksin ve idrarların atılmasını sağlar. Bazı ülkelerin geleneksel adetlerinden birisi de, gelen önemli misafirlere Kakule çayı ikram edilmesidir.

   Kakule Ne İşe Yarar?

   Kakule, yemekleri tatlandırmada güzle bir tercih olacaktır. Çeşitli pek çok sağlık problemine iyi gelen Kakulenin, zayıflamak isteyen bireylerde yağ yakıcı etkileri ile zayıflama eylemini gerçekleştirdiği biliniyor. Kakule çeşitli pek çok mide probleminin ortadan kalkmasını sağlar. Kakule çeşitli kahvelere tat ve koku vermeye yarar. Vücudu çeşitli rahatsızlıklardan koruyan kakule, oluşabilecek çeşitli hastalıkların da önüne geçer.

   Tümör oluşumunu engelleyen Kakule, kanser riskini de ortadan kaldırmaya yarar. Sindirim sisteminin sağlıklı bir biçimde çalışmasını sağlayan Kakule, hazımsızlık, idrar problemleri ve ödem atma etkileri ile, vücuda pek çok fayda sağlar. Günlük hayatın yoğun temposundan sıkılmış ve streslenmiş insanların streslerini ortadan kaldırmaya yarayan Kakule, sakinleştirici etkileri ile de bireyleri rahatlatıyor. Bunun gibi pek çok faydası bulunan kakule ile ilgili detayları gelin beraber inceleyelim.

   Kakulenin Kullanım Alanları Nelerdir?

   Kakule Türk kahvesine inanılmaz lezzet vermektedir, bazı insanlar öğüttükleri kakuleleri kahvelerine ilave ederek içmeye bayılır. Kakuleyi Türk kahvenize ekleyecekseniz eğer, makine yerine cezvede ağır ağır pişerek tadını iyice vermesini sağlayın. Türk kahvenize vermiş olduğu muazzam tadı ve kokusu kadar, pek çok fayda sağladığı da inkar edilemez bir gerçektir. Toz haline getirmiş olduğunuz kakuleyi yapacağınız kek ve kurabiyelere de ekleyebilirsiniz.

   Kakule Nasıl Tüketilir?

   Bin bir derde şifa olan Kakule, genelde mutfaklarda kullanılan bir bitki türüdür. Meyvelerinin kurutulup ayrılması ile elde edilen Kakule tohumlarının yanı sıra, bu şifalı bitkiden yağ ve çay da elde edilir. Yemeklere inanılmaz lezzet ve koku veren kakule genelde balık ve baklagil yemeklerinde kullanılır. Sütlü ve muhallebili tatlılara da yakışan Kakule, bazı tatlılarda da kullanılabilir. Kakulenin kahve, hoşaf ve çaylarda da çeşni olarak kullanıldığı biliniyor. Bunun dışında, önceden kurutulmuş olan Kakule tohumları, kaynamış bir su bardağının içine ilave edilir. Yaklaşık on dakika kadar bekledikten sonra, suyunu süzdüğünüz Kakulelerin için bir çay kaşığı kadar eklemiş olduğunuz bal ile karıştırarak tüketebilirsiniz.

   Kakule Çayı Nedir? Ne İşe Yarar?

   Son derece faydalı olan Kakule çayı, inanılmaz doğal bir canlandırıcı etkiye sahiptir. Bünyesinde kafein barındırmayan Kakule çayı, günün herhangi bir saatinde gönül rahatlığı ile tüketilebilir. Tohumları ya da kakule baklalarının sıcak suda demlenmesi sonucu elde edilen Kakule çayı, pek çok insanın günlük hayatta severek tükettiği bir çay türüdür. Kakule çayı, tüketenlerine elma tadını yansıtan bir tat sağlarken, dünyanın en çok Hint bölgesinde kullanılan bir çay olduğu da göz önünde bulundurulması gereken bir bilgidir. Yok denilebilecek kadar yan etkileri bulunan Kakule çayının insan sağlığına saymakla bitmeyecek kadar faydası bulunur.

   Soğuk ve sıcak olarak da tüketilebilen Kakule çayı, ağız kokusuna ve bağırsak problemlerine de son derece iyi geldiği için eski zamanlardan beri bu problemleri olan bireylerin gözde çayıdır. Kilo vermeye yardımcı olan Kakule çayı, bünyesinde barındırdığı pek çok faydalı madde ile de cilt sağlığına olumlu etkiler yaratır. Kakule çayı, günlük hayatın koşuşturmasından yorulan bireylere bire bir etki yarattığı biliniyor. Bu koşuşturma sonrası içeceğiniz bir bardak Kakule çayı, serotonin hormonunuzu yükselterek, stresinizi azaltmaya yarar. Baş ağrılarınızı da hafifletmeye çalışan Kakule çayı, adet dönemi çeken kadınların şiddetli kramp ağrılarından kurtulmasını sağlar. Mide bulantısı ve kusma gibi problemlere de iyi gelen Kakule çayı, dişlerde meydana gelen enfeksiyonları da ortadan kaldırır. Tüm bunlarla beraber Kakule çayının saymakla bitmez, bir sürü faydası vardır.

   Kakule Çayının Faydaları Nelerdir?

   • Kakule çayı bünyesinde bol miktarda barındırmış olduğu vitaminler sayesinde, vücudun vitamin gereksinimini sağlamayı destekler.
   • Sindirim problemlerine son derece iyi gelen Kakule çayı, mide asitlerini düzenleme etkisine de sahiptir. Kakule çayı, sindirim sistemini düzenleyerek sindirimi kolaylaştırır ve mide ile bağırsak gazlarını da önler.
   • Depresyona bire bir etki yaratan Kakule çayı sakinleştirme etkileri ile sinir sistemine de son derece iyi gelir.
   • Kakule çayının cinsel bozuklukları gidermeye yaradığı biliniyor, cinsel problemleri ortadan kaldıran Kakule çayı, cinsel isteği de artırır.
   • Diş ve diş eti problemlerine son derece iyi gelen Kakule çayı, diş kanamalarını, diş ağrılarını ve ağız kokularını da ortadan kaldırma etkilerine sahiptir.

   Kakule Çayı Nasıl Hazırlanır?

   Demliğinize eklemiş olduğunuz yarım litre suyun içerisine, iki ya da üç adet kakule meyvesinin kabuğunu kırarak çekirdeklerini hazırlamış olduğunuz suyun içerisine ilave ediniz. Yaklaşık on dakika kadar demlemiş olduğunuz Kakule çayını afiyetle içebilirsiniz. Bunun dışında, Kakule çayını toz halindeki formu ile kullanacak bireyler de, bir yemek kaşığı kakule tozunu, suyu içine eklenerek demlenmesi gerekir. İsteğe göre sade bir biçimde kullanılabilen Kakule çayı, içerisine bal ya da şeker eklenerek de kullanılabilir. Kakule çayının sağladığı faydalardan yararlanmak için daha fazla geç kalmayın!

   Kakulenin Faydalar Nelerdir?

   Yüzyıllardır kullanılan Kakule bitkisinin, sağlık, yemek, ilaç ve daha pek çok alanda kullanıldığını biliyoruz. Pek çok sağlık problemini ortadan kaldırmaya yarayan kakulenin işte saymakla bitmez faydaları şu şekildedir:

   • Mide problemi yaşayan bireylerin mide sorunlarını ortadan kaldırmaya yarayan Kakule, midenin düzgün ve sağlıklı bir biçimde çalışmasını da sağlar.
   • Hazımsızlığı önlemeye çalışan Kakule, sindirim sisteminin çalışmasını hızlandırarak meydana gelebilecek problemleri de ortadan kaldırır.
   • Kakulenin sancı ve ağrı azaltma etkileri ile, adet dönemlerinde kadınlar tarafından kullanılması tavsiye edilir. Adet döneminde kullanılan kakule, kadınların rahatlamasını sağlayarak bu dönemin daha kolay geçmesini sağlar.
   • Kakulenin psikolojik problemlere de son derece iyi geldiği biliniyor, kaygı, panik, depresyon ve stres gibi problemleri ortadan kaldıran Kakule, bireyin gece yatmadan bir bardak içmesi ile beraber tüm sıkıntılarından uzak rahat bir uyku çekebilmesini sağlayacak.
   • Kakule, kandaki yararlı hücre oluşumunu dengeleyerek, meydana gelebilecek yüksek tansiyon riskini azaltır. Damar tıkanıklığını da engellemeye yarayan Kakule, tam bir kalp dostudur ve kalp krizi risklerini ortadan kaldırmaya yarar.
   • Vücutta meydana gelen iltihapları yok eden Kakule, kas ve kemik ödemlerinden kurtulmanızı da sağlar.
   • Kakule, diş çürümesini azaltarak dişlerinizin sağlıklı bir görünüm elde etmesini sağlar.
   • Üst solunum yollarında meydana gelebilecek problemleri ortadan kaldıran Kakule, boğaz iltihaplanmalarının da önüne geçer.
   • Kakule’nin diyabet hastalarına da iyi gelebileceği biliniyor.
   • Sindirim sisteminin sağlıklı bir biçimde çalışmasını sağlayan Kakule, bağırsakların da çalışmasını sağlar.
   • Kakule, iştahsızlık problemini çözmeye yarar.
   • Kötü bakterilerin ağızda birikmesi ile beraber ortaya çıkan kötü kokuları önlemek için Kakule son derece etkili bir çözüm olacaktır.
   • Vücudu mikroplara karşı koruyan Kakule, vücut direncini de son derece yükseltmeye çalışır.
   • Akciğerin sağlıklı bir biçimde çalışmasını sağlayan Kakule, akciğerde meydana gelebilecek tüm sağlık problemlerini de önlemeye çalışır.
   • İdrar söktürücü ektileri bulunan Kakule, böbrekleri de oldukça temizlemeye yarar.
   • Unutkanlık problemlerini azaltmaya yarayan Kakule, ileride oluşabilecek Alzheimer rahatsızlığının da risklerini azaltmaya yarar.
   • Libidoları yükselten Kakule, bireylerde cinsel ister ve arzuyu artırdığı gibi cinsel gücü de artırır.
   • Soğuk kış mevsimlerinde ortaya çıkabilecek nezle, grip, soğuk algınlığı gibi rahatsızlıklara karşı iyi bir mücadele veren Kakule, bu süreçte sizi koruyu görevi üstlenir.
   • Boğazı yumuşatmayı sağlayan Kakule, öksürük problemini de ortadan kaldırmaya yarar.
   • Kakule, oluşabilecek tüm mide ağrılarını ortadan kaldırır.
   • Kakule, mide bulantısı ve kusma problemlerini ortadan kaldırmaya yarar.
   • Bünyesinde barındırdığı zengin bileşenler sayesinde Kakule, zayıflamak isteyen bireyler için son derece etkili bir çözüm kaynağı olur. Kakule bu işlemi sindirim sisteminin çalışmasını hızlandırarak gerçekleştirir.
   • Bağırsakların temizlenmesine yardımcı olan Kakule, idrar problemi yaşayan bireylerde ise idrar sökücü etkiler yaratır.

   Kakulenin Cilde Faydalar Nelerdir?

   Pek çok alanda faydaları bulunan Kakule’nin, cilde de saymakla bitmez pek çok yararı bulunuyor. Kakulenin cilde sağladığı faydalar, işte şu şekildedir:

   • Cilt problemlerini ortadan kaldırmaya yarayan Kakule, cildi inanılmaz yeniler ve sağlıklı görünmesini sağlar.
   • Bünyesinde barındırmış olduğu uçucu yağlar sayesinde Kakule, ciltte meydana gelmiş olan lekeleri ortadan kaldırır.
   • Ciltteki gözenekleri açan Kakule, sivilce ve akne oluşumunu engelleyerek, eskilerinin bırakmış olduğu lekeleri de gidermeyi sağlar.
   • Kakule’nin cilt döküntülerine karşı büyük savaş verip, bu problemi ortadan kaldırdığı da biliniyor.
   • Cildin yaşlanmasını önleyen Kakule, dinç ve genç bir görünüm elde eder.
   • Cildin ölü derilerini atan Kakule, yeni hücrelerin ve derinin oluşmasını sağlayarak cilde olduğundan daha bir canlılık ve doğal bir parlaklık verir.

   Şifa Kaynağı Kakule’nin Besin Değerleri Nelerdir?

   İçerisinde bol miktarda sağlığa faydalı maddeler bulunduran Kakule’nin besin değerleri işte şu şekildedir:

   • Demir: 0,14 mg
   • C vitamini: 0,21 mg
   • Kalsiyum: 3,83 mg
   • Potasyum: 11,19 mg
   • Lif: 0,28 g
   • Yağ: 0,07 g
   • Karbonhidrat: 0,68 g
   • Besin değeri: 1 gram
   • 1 gr kakule Kalori: 3 kcal

   Kakulenin Sağladığı Zararlar Nelerdir?

   Her ne kadar bin bir derde deva olan Kakule’nin şifaları bizi cezp etse de, bu şifalı bitkinin kulanım dozu aşıldığı zaman ne yazık ki zararlı yanları da doğuyor. Mide sorunlarına son derece iyi gelen kakule, fazla tüketildiği zaman, durum tam tersine dönerek mideye ciddi zararlar verebilir.

   Mide yanması problemi yaşayan bireyler, Kakule’yi fazla tükettiği zaman, mide yanma problemi daha da büyüyebilir. Böbrek ve safra kesesi gibi ciddi kronik hastalıkları olanların da Kakule tüketiminden uzak durması gerekir. Hassas bir cilt yapısına sahipseniz ya da herhangi bir rahatsızlığınızdan dolayı ilaç kullanıyorsanız, Kakule kullanmadan önce mutlaka uzman bir doktora görünün. Tüm bunların dışında Kakule’yi tüketmemesi gereken bireyler, şu şekilde sıralanabilir:

   • Gebe kadınlar,
   • Alerjik reaksiyonlara karşı, hassas bir yapıya sahip olan bireyler,
   • Mide problemi yaşayan bireyler,
   • Safra kesesi ve böbrek sorunları yaşayan bireyler,
   • Henüz yeni doğurmuş ve emziren anneler.
   • Zayıflamayı düşünen bireylerin de, Kakule’yi fazla oranda tüketmeleri iştah açmaya sebep olabilir.

   Yazmış olduğumuz bu yazımızda, eski zamanlardan beri kullanılan Kakule bitkisinin, insanlara sağladığı yararlardan zararlara kadar pek çok detaylı bilgisine yer vermeye çalıştık. Uzun yıllardır, insanları iyileştirmek için kullanılan Kakule bitkisi hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz doğru adrestesiniz demektir! Kakulenin sağlamış olduğu faydalardan, her hangi bir sağlık problemine sahipseniz eğer, yukarıda belirtmiş olduğumuz kullanılması yasak olan bireyler dışında herkes bu şifa kaynağını gönül rahatlığı ile kullanabilir. Sağlıklı günler!

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet