Kakao Yağının Faydaları ve Zararları

   26.06.2020
   Kakao Yağının Faydaları ve Zararları

   Kakao yağı hem gıda hem de kozmetik sektöründe oldukça sık kullanılan bitkisel bir üründür. Antioksidan özelliği sebebiyle hücrelerin gördüğü zararları onaran kakao yağı, cilt sorunlarının giderilmesinde de oldukça etkilidir. Çikolata yapımında kullanılan ve çikolatanın ağızda erimesini sağlayan kakao yağı, doğrudan tüketilebildiği gibi cilde haricen de uygulanabilen şifalı bir üründür.

   Kakao Yağı Nedir?

   Kakao ağacı meyvesinin çekirdeklerinden elde edilen kakao yağı, doğal ve eriyebilen bir yağ çeşididir. Sağlıklı yağ asitleri bakımından oldukça zengin olması sebebiyle cilt sorunlarının çözümünde önemli katkılar sağlar. Hindistan cevizi yağı gibi doymuş yağlar bakımından zengin bir yapıya sahip olan kakao yağında,

   • Palmitik asit
   • Stearik asit
   • Laurik asit
   • Miristik asit
   • Arachidik asit gibi yağ asitleri bulunmaktadır.

   Zengin yağ asitleri sebebiyle ciltteki yaraların kısa sürede onarılmasına olanak sağlayan kakao yağı, saf olarak kullanıldığında oldukça kısa süre içerisinde etkisini göstererek cilt üzerindeki olumsuzlukları giderir. Katı olarak da temin edilebilen kakao yağını ihtiyaç ölçüsünde eriterek kullanmak cildi bronzlaştırmak ve yara tedavisi bakımından oldukça etkileyici sonuçlar almanıza olanak sağlar.

   Kakao Yağının Faydaları

   Günümüzde hem kozmetik sektörü hem de gastronomide oldukça yaygın olarak kullanılan bir ürün çeşididir. Uzun raf ömrüne sahip olması sebebiyle bozulmadan uzun süre saklanabilir. Birçok farklı alanda kullanıma uygun bir ürün olan kakao yağı,

   • Cildi nemlendirerek kurumalara engel olur.
   • Çatlamış dudakları onarır.
   • Yanık ve enfeksiyon vakalarında yatıştırıcı etkiye sahiptir.
   • Yaşlanmayı geciktirir
   • Ağız bölgesinde çıkan yaraları iyileştirir.
   • Bağışıklığı güçlendirir.
   • Kalp sağlığını korur.

   Kakao Yağı Bağışıklığı Güçlendirir

   Kakao yağı ile ilgili olarak yapılan çalışmalar, bitkisel polifenollerin vücuda ne denli destek verdiğini göz önüne sermiştir. Bağışıklık sistemine destek vererek inflamasyonlarla savaşan polifenoller, DNA üzerindeki zararlı etkilere engel olmakta ve hücre yapısında meydana gelen deformasyonları önlemektedir. Bunun sonucunda da kalp damar hastalıklarından kansere kadar geniş bir hastalık gurubunda güçlü bir bağışıklık kazanılmasına destek olmaktadır. Bu tip hastalıklardan mustarip olanlar rafine sebze yağları yerine kakao yağı kullandıkları takdirde hormonal dengelerinde iyileşme sağlayabilmekte, beyin sağlıklarını koruyabilmektedir.

   Kakao Yağı Kalp Sağlığını Korur

   Polifenol miktarı kakao tozunda daha yüksek miktarda olmakla birlikte, kakao yağı da inflamasyonları azaltarak damar sertliği gibi sorunların giderilmesine katkı sağlamaktadır. Kakao hakkında yapılan araştırma sonuçları kakao yağının yağ metabolizmasına da yardımcı olduğunu ve kalp krizinin önlenmesinde etkili görüldüğünü göstermektedir.

   Kakao Yağının Cilde Faydaları

   İdeal bir nemlendirici olan kakao yağı, cildi nemlendirmenin yanı sıra alt tabakalardan itibaren iyileştirici bir etki göstererek kurumuş ve çatlamış cilt yüzeyinde onarım yapar. Doğal antioksidanlar açısından oldukça zengin olması sebebiyle ciltteki ölü hücreleri yenileyerek daha parlak ve sağlıklı görünmesine katkı sağlar. Cilt tarafından kolayca emilebilen ve nüfuz ettiği bölgede saatlerce kalarak etkisini hızla göstere kakao yağı, argan ve jojoba yağı gibi farklı öz yağlarla harmanlanarak kullanıldığında ciltte kalıcı ve doğal bir görünüm sağlar.

   • Çatlayan Dudakları İyileştirir

   Kakao yağının en önemli özelliklerinden biri de sürüldüğü yerde bir katman oluşturması ve o bölgeyi dıştan gelebilecek etkilere karşı korumasıdır. Dudak çatlamalarında kullanıldığında koruyucu bir katman oluşturan kakao yağı, dudak bölgesini mevsim şartlarının soğuğundan veya sıcağından koruyarak dudakta oluşan yaraların hızla iyileşmesine katkı sağlar. Kurumuş ciltlerde ve güneş yanıklarında oldukça etkili bir koruma sağlayan kakao yağının hassas ciltlere karşı hiçbir yan etkisi gözlemlenmemiştir. Cildi yumuşatarak çatlama ve kuruma gibi sorunların tedavi edilmesinde oldukça etkilidir.

   • Kakao Yağı Yanık ve Enfeksiyonlarda Etkilidir

   Enfeksiyon ve yanık vakalarında saf kakao yağını az bir miktarda tatbik etmek daha hızlı iyileşme sağlayacaktır. Ancak bu tür vakalarda kullanılacak olan ürünün parfüm, alkol gibi katkı maddeleri içermediğinden emin olmak gerekir. Dermatit ve egzama gibi cilt hastalıklarına da iyi gelen kakao yağı, aloe vera jeli ve çay ağacının öz yağı ile karıştırılarak hassas ciltlere de sorunsuz bir şekilde uygulanabilmektedir. Cildi nemlendirerek kuruma ve çatlamaları önleyen kakao yağı bu özelliği sayesinde yanık sebebiyle çekilen acıyı büyük miktarda dindirmektedir.

   • Yaşlanmayı Geciktirici Etkisi

   İçeriğinde bol miktarda polifenol olması yaşlanma etkilerine karşı vücudun direnç kazanmasını sağlamaktadır.  Cilt üzerinde olduğu gibi dâhili olarak da oldukça etkili olan polifenoller birçok kronik hastalıkla savaşma adına da vücudun bağışıklık sistemine katkı sağlarlar. Cildin elastikiyetini de artıran polifenollerin, kolajen üretimini artırdığı ve cildi nemlendirdiği de bilinen etkileri arasında yer almaktadır.

   • Ağız Yaralarına Karşı Etkilidir

   Ağız içinde çıkan ve uzun süre iyileşmediği gibi tekrar eden ağız yaralarına bir miktar kakao yağı sürmeniz halinde kısa sürede iyileşme belirtileri görülür. Sürüldüğü yerde bir katman oluşturarak bölgeyi nemlendiren kakao yağı, sürüldüğü bölgeyi mikrobik etkilerden koruyarak ağız yarası gibi durumlarda ilerlemeyi durdurur.

   Kakao Yağının Saça Faydaları

   Cilde oldukça faydalı olan kakao yağı aynı şekilde saça faydaları bulunmaktadır. Saçları nemlendiren bu yağ saç derisinde kaşıntı ve tahrişi önler. Saça canlılık ve hacim kazandıran kakao yağı geç uzayan, cansız ve yıpranmış saça oldukça iyi gelmektedir.

   Kakao yağının banyo öncesi saçlarınıza sürüp yarım saat kadar bekledikten sonra durulayabilirsiniz. Katı halde bulunan kakao yağının eriterek kullanabilirsiniz.

   Kakao Yağı Bronzlaştırır Mı

   Kakao yağı kullanarak sağlıklı doğal şekilde bronzlaşabilirsiniz. Bu yağın bronzlaştırıcı etkisi artırmak için zeytinyağı ile beraber kullanabilirsiniz. Broznlaştırıcı yağlardan biri olan kakao yağını sürdükten sonra fazla güneşte beklemek güneş yanığına neden olacağını unutmayınız.

   Kakao Yağı Yüze Sürülür Mü

   Kako yağı katı halde bulunan yağlardan biridir. Avucunuza az miktarda yağ alıp avuçlarınızda ısıtınız. Eriyen kakao yağının yüzünüze sürebileceğiniz gibi tüm vücudunuza sürüp geceden sabaha kadar bekletebilirsiniz.

   Kakao Yağı Göz Altına ve Göz Çevresine Sürülür Mü

   Kakao yağının göz altına ve göz çevresine sürebilirsiniz. Az miktarda erimiş kakao yağının göz altına baskı yapmadan parmaklarınız ile masaj yaparak uygulayabilirsiniz. Yağı sürerken göze kaçmamasına dikkat etmelisiniz.

   Kakao Yağı Maskesi Nasıl Yapılır?

   Cildi nemlendirmek ve daha pürüzsüz bir görünüme kavuşturmak adına oldukça etkili bir ürün olan kakao yağı maskesi, evde bulunan malzemelerle kolayca hazırlanabilmektedir.

   • 1 yemek kaşığı kakao yağı
   • 1 çay kaşığı süt
   • 1 tatlı kaşığı bal
   • Aldığı kadar yulaf unu karışımı hazırlamak için gerekli malzemelerdir.

   Tüm malzemeleri bir kaba koyarak karıştırdıktan sonra yüzünüze tamamen yayarak yarım saat bekletmelisiniz. Yarım saat sonra bol ılık suyla yüzünüzü duruladığınızda cildinizin daha berrak ve taze bir görünüme kavuştuğunu hissedeceksiniz.

   Kakao Yağı Saç Rengini Açar Mı

   Çok sık sorulan sorulardan biride kakao yağı saç rengini açar mı sorusudur. Kakao yağı bilinen aksine saç rengini açmaz aksine saçların daha koyu olmasına neden olur. Saç rengini açmak istiyorsanız papatya suyu kullanabilirsiniz.

   Kakao Yağı Sivilceye İyi Gelir Mi

   Kakao yağı yoğun yağlardan biridir. Asla sivilceye iyi gelmez aksine bilinçsiz olarak fazla kullanıldığında gözenekleri tıkayarak sivilceye neden olur. Kakao yağını yüzünüze sürdüğünüzde asla fazla sürmemelisiniz.

   Kakao Yağı Tüylenme ve Kıllanma Yapar Mı

   Çok sık sorulan sorulardan biride kakao yağı tüylenme yapar mı yada kıllanma yapar mı sorusudur. Kakao yağı kıl köklerini besleyerek tüylenme neden olabilir.

   Kakao Yağı Kirpikleri Uzatır Mı

   Daha gür ve sağlıklı kirpiklere sahip olmak için kakao yağını kirpiklere sürebilirsiniz. Düzenli olarak kirpiklere kakao yağı sürmek kirpiklerin uzamasını sağlar.

   Kakao Yağı Tarihi Geçer Mi

   He üründe olduğu gibi kakao yağında belli bir kullanım süresi bulunmaktadır. Kullanım tarihi geçen hiç biri ürünü kullanmadığınız gibi kakao yağını da asla kullanmayınız.

   Kakao Yağının Zararları

   Bir çok kişi tarafında tercih edilen kakao yağının faydaları olduğu gibi bazı yan etkileri ve zararları bulunmaktadır. Cilt bakımında ve saç bakımında sıkça kullanılan kakao yağının ciltte tahriş, kızarıklık ve kaşıntıya neden olduğu bilinmektedir.

   Fazla kullanıldığında sivilceye neden olan kakao yağı bronzlaşmak için kullanıldığında güneş yanığına neden olur. Ayrıca baş ağrısı, uykusuzluk, göğüs ağrıları, nabız artışı, ve solunum sorunlarına neden olabilir.

   Sizlere bu yazımızda kakao yağının faydaları ve kakao yağının zararları hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak bize sorabilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet