Kabuk Tarçın Faydaları

   21.11.2020
   Kabuk Tarçın Faydaları

   Kabuk Tarçın Faydaları Tarçın muhteşem aroması ile hemen herkesin severek tükettiği bitkilerden biridir. Özellikle tatlılarda ve içeceklerde kullanılan tarçın lezzetinin ve aromasının yanında, şifaları ile de insanların dikkatini çekmeyi başarmıştır. Dünyanın her yerinde kullanılan tarçın, içermiş olduğu vitamin ve mineralleri sayesinde çeşitli hastalıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Ayrıca kabuk tarçın, çeşitli kişisel bakım ürünlerinin içinde ve kozmetik ürünlerinde kullanımı yapılan bir baharattır. Bu da kabuk tarçının cilt için ne kadar önemli olduğunun bir göstergesidir. Yani vücut sağlığınız kadar, cilt sağlığınıza ve cilt bakımınıza da önem veriyorsanız mutlaka kabuk tarçının eşsiz şifasından faydalanmanız önerilir.

   Kabuk Tarçın Nedir?

   Kabuk tarçın, aslında toz tarçının öğütülmemiş halidir. Defnegiller ailesine ait olan kabuk tarçın, 6 ila 12 metre boyundaki tarçın ağacının dış gövdesinden alınır. Kabuk tarçın, bitkinin yaprakları arasında değil, gövdesinde yetişir. Yani tarçın ağacı 2 ila 3 yaşına geldiğinde kök kısımlarından şıvgınlar verir. Bu şıvgınların dış kabukları soyulur ve soyulan bölgelerde kabuk tarçınlar yetişmeye başlar. Silindir şeklinde olan kabuk tarçınlar, bazen toz haline getirilir bazen de kabuk olarak  tüketilir. Lezzetli olmasının yanında yoğun bir aromaya sahiptir. Yani içeceklere ve yiyeceklere aroma vermesi için kullanılır. Bunun yanında kabuk tarçın, yemeklerde ve tatlılarda göze hitap etmesi için de kullanılan bir malzemedir.

   Kabuk Tarçının Besin Değeri Nedir?

   Tarçın besin değeri açısından zengin baharatlar arasında yer alır. Dolayısı ile mutlaka her evde ve her mutfakta kullanılması gereken baharatların başında gelir. Ayrıca düşük kalorili olması nedeni ile de diyetlerde kullanıma uygun bir besindir. İşte kabuk tarçının besin değeri

   • 100 gram kabuk tarçında 272 kcal kalori mevcuttur.
   • A ve c vitamini,
   • Protein,
   • Karbonhidrat,
   • Lif,
   • Potasyum,
   • Kalsiyum,
   • Demir, gibi besinlere sahiptir. Yani bir insan vücudunun sağlıklı bir şekilde işlev görebilmesi için gerekli olan çoğu vitamini ve minerali içinde barındırır.

   Kabuk Tarçının Faydaları Nelerdir?

   Kabuk tarçın, şahane lezzeti ile damakları şenlendirirken, çok sık kullanımı yapıldığı için de bazı bilimsel araştırmalara konu olmuştur. Özellikle son dönemlerde tarçın üzerinde kapsamlı araştırmalar yapılmaktadır. Tarihin uzun yıllarından bu yana hem doğal ilaç olarak kullanılan hem de baharat olarak kullanılan kabuk tarçının faydaları ise;

   • Kabuk tarçın antioksidan yönünden zengindir.

   Antioksidanlar arasında en güçlü bileşenlere sahip olan polifenol, flavonoidler ve fenolik asitleri bünyesinde barındıran kabuk tarçın, müthiş bir şekilde ödem ve toksin atma gücüne sahiptir. Bu nedenle pek çok detoks tariflerinde sürekli olarak kabuk tarçın kullanımı yapılmaktadır. Ayrıca düzenli bir şekilde kullanıldığında hücrelerin tahribatını önler ve vücutta kalıcı hasarların oluşmasının önüne geçerken, mevcut hastalıkların da daha kısa sürede iyileşmesine katkı sağlar. Özellikle kansere karşı tam bir koruma kalkanı gibi işlev görür.

   • Kabuk tarçın vücuttaki enfeksiyonların önlenmesine yarımcı olur.

   Vücut inflamasyonunu azaltan kabuk tarçın ile vücutta biriken iltihapların ve enfeksiyonların önüne geçebilirsiniz. Özelikle kış mevsimlerinde yaşanan boğaz ağrısı, boğazda enfeksiyon ve çeşitli iltihaplanma durumlarında bitki çaylarınızın içine bir miktar kabuk tarçın ekleyebilirsiniz. Bu sayede hem vücudunuza etkili bir detoks yapmış olursunuz hem de boğaz enfeksiyonlarından korunmuş olursunuz.

   • Kabuk tarçın içerdiği biyoaktif bileşenler sayesinde bakterileri önler.

   Vücutta yer edinen bakteriler ve virüsler çeşitli hastalıkları da beraberinde getirir. Bunlardan bir kaçı ise mantar enfeksiyonu, bağırsak ve mide parazitleridir. Dolayısı ile bu gibi durumlarda kabuk tarçın kullanmanız tavsiye edilir. Özellikle mantar ve bağırsak parazitleri için düzenli olarak her gün kabuk tarçın tüketilmesi önerilmektedir.

   • Kabuk tarçın vücut direncini artırır.

   Kabuk tarçın, sayesinde vücut direnciniz artar ve dışarıdan gelebilecek her türlü virüs ve bakteriye karşı kendinizi koruyabilirsiniz. Bilhassa bulaşıcı hastalıklar karşısında kullanabileceğiniz en iyi doğal ürünlerden biridir. Vücut bağışıklığını güçlendirirken, aynı zamanda da gün içinde vücuda gerekli olan enerjisini verir. Yani ağır beden işlerinde çalışan, sürekli spor yapan ve gün içinde fazlaca yorulan kişiler için kabuk tarçın ideal bir enerji veren ürünlerin başında gelir. Bu nedenle özellikle sabah kahvaltılarından sonra bir fincan kabuk tarçın çayı tüketilmesi önerilir.

   • Kabuk tarçın kalp – damar hastalıklarının önüne geçer.

   Ölüm riskinin en yoğun olduğu hastalık türleri kalp ve damar sorunlarıdır.  Bu gibi durumlarda ise mutlaka doğal ürünlerin kullanımına özen göstermeniz gerekir. Özellikle kalp çarpıntısı, kalp ritmi bozukluğu yaşayan ve çeşitli kalp hastalıkları olan kişiler mutlaka kabuk tarçın çayı tüketmelidir. Bu sayede kalp hastalıkları daha kısa sürede tedavi edilmiş olacaktır. Buna ek olarak, kolesterol ve damar tıkanıklığı gibi durumlar karşısında da mutlaka kabuk tarçın tüketilmesi gerekir. Kolesterolü olması gereken seviyeye getirir ve kan damarlarının daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına yardımcı olur.

   • Kabuk tarçın Parkinson hastalığında kullanılır.

   En eski dönemlerden bu yana parkinson hastalığı için kullanılan kabuk tarçın, hastalığın hafiflemesine ve atakların azalmasına fayda sağlamaktadır. Ayrıca motor gelişimi için ve diğer beyin hastalıklarının tedavisi için kullanımı yapılmaktadır. Kabuk tarçın, tüm bunlara ek olarak beyin gelişimi için ve unutkanlık gibi durumların ortadan kaldırılması için de kullanımı yapılan bir baharattır. Özellikle ilerleyen yaşlarda görülen kısmi unutkanlık ve Alzheimer hastalıkları için düzenli bir şekilde kullanılması tavsiye edilir.

   • Kabuk tarçın yeni doğum yapmış anneler için ideal bir baharattır.

   Yeni doğum yapmış bayanlarda ödem ve toksinler daha fazla görülür. Özellikle enfeksiyon kapma riski diğer günlere göre daha fazladır. Bu nedenle gün içinde kabuk tarçın çayı içilmesi önerilir. Bu sayede enfeksiyon riski, ödem ve toksin gibi zararlı atıkları dışarıya daha kolay bir şekilde atılmış olur. Ayrıca kabuk tarçın, iyi bir süt yapma özelliğine sahiptir. Yani sütü gelememiş veya az süte sahip olan annelerin kabuk tarçın tüketmesi gerekir. Son olarak, kabuk tarçın anne sütünün kalitesini de artırması ile bilinir. Yani yeni doğmuş bebekler kabuk tarçın ile daha sağlıklı bir vücuda sahip olabilirler.

   Aslında kabuk tarçın, hem iştah açan özelliğe hem de yağ yakma özeliğine sahiptir. Yani kabuk tarçın tüketimini bilinçsiz bir şekilde yaparsanız, iştahınız açılır ve kilo vereceğiniz yerde kilo almaya başlayabilirsiniz. Eğer kabuk tarçının yağ yakıcı özelliğinden faydalanmak isterseniz, o halde gece yatmadan önce bir fincan kabuk tarçın çayı tüketmeniz önerilir. Bu sayede gece uyurken vücudunuz da yağ yakmaya devam edecektir.

   Kabuk Tarçının Cilde Faydaları Nelerdir?

   Kabuk tarçın cilt üzerinde de bir takım etkilere sahiptir. Yani cilt üzerinde kullanıldığında oldukça fazla fayda sağlarken, cildin hasar görmesini de engeller. Kabuk tarçının cilde faydaları ise;

   • Cilt elastikiyetini artırır. Yani cildin daha genç ve daha pozitif görünmesini sağlar.
   • Kabuk tarçın, cilde nem verir. Düzenli bir şekilde kabuk tarçın çayı kullandığınızda cildiniz en derin katmanlarına kadar nem alacaktır. Bu da cilt kırışıklıklarının ortadan kalkmasına olanak sağlar. Cildin daha nemli ve daha genç görünmesini sağlar.
   • Hamilelik döneminde kabuk tarçın kullanımı yaptığınız takdirde karın ve basen bölgesinde görülen deri çatlamalarının önüne geçer.
   • Cilt üzerinde biriken ölü hücrelerin temizlenip, yerini daha canlı cilt yapısına bırakır.

   Kabuk Tarçınının Zararları Nelerdir?

   Her doğal üründe olduğu gibi kabuk tarçında da dikkatli kullanılmadığında bir takım yan etkiler görülebilir. Ancak dikkatli ve bilinçli kullandığınız takdirde kabuk tarçının zararını değil faydasını göreceksiniz. İşte kabuk tarçının zararları;

   • Karaciğer yetmezliğine neden olabilir,
   • Cilt üzerinde alerji ve tahrişe neden olur.
   • Erken doğum gibi olumsuz durumları beraberinde getirebilir.
   • Kan sulandırıcı etkisi vardır, bu nedenle hamileliğin ilk aylarında ve son aylarında daha dikkatli bir şekilde kullanılması önerilir.

   Kabuk Tarçın Nasıl Tüketilir?

   Kabuk tarçını istediğiniz şekillerde tüketebilirsiniz. Daha çok kabuk tarçın, öğütülerek toz haline getirilerek tüketilebilir. Bitki çaylarının içinde tüketime uygundur ve yine detosk sularında da kullanabilirsiniz. Tatlılarda ve diğer yemeklerde süs veya lezzet vermesi için kullanabilirsiniz. Ayrıca sade kabuk tarçın çayı yaparak kullanabilirsiniz. Yine cilt hastalıklarında ve cilt güzelliği için kabuk tarçını kaynatıp, cildinize uygulayabilirsiz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Begonya Bedava İnternet