Kabak Faydaları Ve Zararları

   19.11.2020
   Kabak Faydaları Ve Zararları

   Kabak Faydaları Ve Zararları Mutlaka her mutfakta bulunması gereken sebzelerden biri de kabaktır. Bol lif kaynağı olmasının  yanında hafif bir yapıya sahip olması kabağın en büyük özelliklerinden biridir. Ayrıca farklı yemekler de yapılan bilen kabak mutfaklara pratik ama bir o kadar da lezzet sunmaktadır. Ayrıca sadece hafif ve lezzetli olduğu için değil, içerdiği vitamin ve mineralleri ile de mutlaka çokça tüketilmesi tavsiye edilir. Başta bağırsak fonksiyonlarını ve mide sağlığını düzenleyen kabak sayesinde pek çok hastalığın önüne geçebilirsiniz.

   Çok düşük kaloriye sahip olan kabak, farklı türleri ile karşımıza çıkmaktadır. Hem kış mevsimlerinde hem de yaz mevsimlerinde rahatlıkla bulunan ve ülkemizde de sıklıkla yetiştirilen bu sebzenin her bir çeşidinin ayrı şifaları mevcuttur. Dolayısı ile her bir çeşidinden de mutlaka faydalanılması gerekmektedir.

   Kabak Nedir?

   Kabak bol lif kaynağı olan ve bağırsak tembelliğine karşı koruma sağlan bir bitkidir. Ana vatanı, asya ve Amerika olarak kabul edilmiştir. Günümüzde oldukça sık kullanılan bu sebze aslında yüz yıllardır insan sağlığına hizmet etmesi ile bilinmektedir. Bitkinin gövde kısmı yere yakındır. Yer sarmaşığı şekilde büyüyen kabak, ilk bahar aylarının başlarında toprağa ekilir. Yazın gelmesi ile beraber, hasadı başlar. Ancak bal kabağı sonbahar aylarında hasat edilir. Ülkemizde ve tüm dünyada sadece etki kısmından değil, çekirdek ve hatta çiçek kısımlarından da faydalanılmaktadır. Kabak çiçekleri turuncu bir renge sahiptir. Ve ülkemizin bazı yörelerinde kabak çiçekleri dolaması yapılır. Sayısız şifayı bünyesinde barındıran kabak hakkında merak ettiğiniz tüm konuları yazımızda bulabilirsiniz.

   Kabağın Besin Değeri Nedir?

   Düşük enerjisi ile bilinen ve diyet listelerinin olmazsa olmazı olan kabak içeriğinde çok sayıda vitamin ve mineralleri barındırır. Kabağın besin değerine bakacak olursak;

   • Yaklaşık 200 gramlık bir kabağın içinde 90 kcal kalori mevcuttur.
   • Fosfor,
   • Lif,
   • Kalsiyum,
   • Potasyum,
   • Magnezyum,
   • Sodyum,
   • Demir, gibi içerikler bakımından oldukça zengindir.

   Kabak Faydaları Nelerdir?

   Kabak en çok bağırsak sorunları için kullanılması tavsiye edilen bitkilerden biridir. Kabızlık sorunlarından kıl kurdu problemlerine kadar bağırsakla ilgili her alanda müthiş bir etkiye sahiptir. Dolayısı ile sırf bağırsak hastalıkları için bile sıkça kullanılması gerekir. üstelik kabağın faydaları tüm bunlarla da sınırlı değildir.

   • Kabak tümör gibi kanser hücrelerinin kısa zamanda vücuttan atılmasını sağlar.

   Kabağın en iyi yanlarından biri kansere karşı oldukça fazla koruyucu özellik taşıyor olmasıdır. İçerdiği antioksidanlar sayesinde hasar görmüş hücrelerin yeniden yapılanmasını sağlar. Tümör hücrelerinin kısa sürede vücuttan atılmasına katkı sağladığı için her türlü kanseri önlemektedir. Ayrıca mevcutta kanser hastası olan ve bununla başa çıkmaya çalışan kişilerin de bolca kabak tüketmesi önerilir. Bu sayede tedavi daha kısa sürede sonuca ulaşacaktır.

   • Kabak katarakt hastalığına iyi gelir.

   İçermiş olduğu lutien maddesi sayesinde göz hastalıklarının tedavi edilmesini sağlar. Özellikle katarakt ve astigmat gibi göz sağlığını bozan hastalıklar ile savaşarak daha iyi görme olanağı sağlar. Ayrıca kabağın göze sağladığı şifalar sadece bunlarla da sınırlı değildir. Yorgun gözlerin dinlenmesini sağlarken, göz kaşıntısı, göz enfeksiyonu gibi çeşitli göz sorunları ile de savaşır. Kişilere daha kaliteli bir görme imkanı sağlar.

   • Kabak detoksu ile tüm toksinlerinizden arınabilirsiniz.

   Vücutta biriken toksinler, kanser hastalıklarından kısırlığa ve çeşitli pek çok hastalığa neden olabilir. Bu gibi durumlar ile karşılaşmamak adına yılın belli dönemlerinde vücut detoksları yapmanız önerilir. Kabak ise detosk için şahane bir bitkidir. Detosk sularınızın içine bir adet çiğ kabak eklemeniz size fayda sağlayacak ve tüm toksinlerden daha kısa sürede kurtulmanıza yardımcı olacaktır.

   • İçerdiği bol magnezyum ve çinko sayesinde kemiklerin daha güçlü olmasına yardımcı olur.

   Başta omur ilik olmak üzere çeşitli kemik deformasyonlarında kabağın şifalı yönünden faydalanmanız tavsiye edilir. Kemik yapısı bozukluklarında ve eklem ağrısı sorunlarında  tam bir mucize etkisi gösteren kabak sayesinde daha güçlü ve  daha sağlıklı kemiklere ulaşmanız mümkün olacaktır.

   • Kabak sindirim sorunlarını ortadan kaldırır.

   Eğer zor bir sindirim sistemine sahipseniz ve hazımsızlık problemi yaşıyorsanız mutlaka kabaktan faydalanmanız önerilir. Çünkü içerdiği bol lifler sayesinde kabak başta mide olmak üzere börek ve bağırsakların daha iyi şekilde çalışmasına yardımcı olacaktır.

   • Kabak diyet yapanlar için iyi bir besin alternatifidir.

   Diyet listelerinin başında görmeye alışık olduğumuz kabak, düşük kalorili ve az yağlı olduğu için kilo vermek isteyenlere yardımcı olmaktadır. Bu sayede daha hızlı ve daha kolay bir şekilde kilo verebilirsiniz.

   • Kabak vücuttaki kötü kolesterol ile savaşır.

   İçerdiği magnezyum sayesinde kötü kolesterolün hızlıca kontrol altına alınmasına yardımcı olacaktır. Ayrıca çeşitli kalp hastalıklarında da mutlaka kabaktan faydalanılması gerekmektedir. Bu sayede daha sağlıklı ve daha dinç bir vücuda sahip olabilirsiniz.

   • Kabak alerji sorunlarına iyi gelir.

   Bilindiği üzere hem dış etmenlere bağlı olarak hem de çeşitli yiyeceklere bağlı olarak vücutta alerjiler görülebilir. Bu gibi durumlarda ise mutlaka kabağın iyileştirici yönünden faydalanılması gerekir. Özellikle cilt üzerinde aşırı kaşıntı yaşayan kişiler için kabak iyi bir tedavi edici özelliğe sahiptir.

   • Kabak üst solunum yolu hastalıklarına fayda sağlar.

   İltihap söktürücü özelliği ile boğaz enfeksiyonlarında kullanılabilecek bir bitkidir.  Vücudun direncini artırırken, her türlü solunum problemlerine de şifa sunar.

   • Kabak suyu idrar söktürmeye yarar.

   İdrar yolu enfeksiyonlarında ve idrar yolu sorunlarında kabaktan faydalanılması gerekir. İyi bir idrar söktürücü özelliğe sahip olan bu sebze çiğ olarak suyu çıkarılmalı ve rutin olarak tüketilmelidir. Bu sayede bağırsakların yanında idrar yolu sorunlarının da kısa sürede ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.

   • Kabak böbrek kumlarının ve böbrek taşlarının dökülmesine fayda sağlar.

   Kabak iyi bir böbrek dostu besindir. Böbreklerin daha iyi bir şekilde çalışmasına yardımcı olurken, böbrek kumu ve böbrek taşı gibi hastalıklarla da savaşır. Daha sağlıklı bir şekilde çalışan böbrekler sunar.

   • Kabak prostat kanserine karşı tam bir koruma sağlar.

   Erkeklerde görülen prostat hastalıklarına ve prostat kanserine karşı koruma özelliğindedir. Bu nedenle erkeklerin sıkça kabak tüketmesi önerilir. Ayrıca prostat kanseri olan kişiler günlük düzenli olarak çiğ kabak suyu tüketmelidir. Bu sayede tedavi sürecinin daha kolay ve daha hızlı olmasına yardımcı olacaktır.

   • Kabak basur hastalıklarının tedavisinde kullanılır.

   Basur hastalığı yaşayan kişiler ağrı ve acı durumları ile karşı karşıya kalabiliyor. Özellikle ilerleyen basur sorunlarında mutlaka kabak tüketilmesi önerilmektedir. Basur memelerinin daha kısa sürede iyileşmesini sağlarken kanlı basur gibi durumların ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır.

   • Kabak yüksek tansiyonun düşmesine fayda sağlar.

   Yüksek tansiyon hastalarının bolca kabak tüketmesi önerilir. Bu tansiyonun daha kısa sürede olması gereken seviyeye gelmesine yardımcı olacaktır. Özellikle sıkça tansiyon sorunu yaşayan kişilerin düzenli bir şekilde kabak tüketmesi önerilir.

   • Kabak hamilelik döneminde bebek sağlığına ve anne adayının sağlığına fayda sağlamaktadır.

   İçerdiği fosforlar sayesinde kabak, hamilelik döneminde bebeğin beyin ve kemik gelişimine katkı sağlayacaktır. Ayrıca hamilelik döneminde sık yaşanan idrar yolu enfeksiyonunun, kabızlığın ve diğer sindirim sorunlarının önüne geçecektir.

   • Kabak cildin daha parlak ve daha sağlıklı görünmesini sağlar.

   Kabak içerdiği çeşitli mineraller sayesinde ve yüksek oranda içerdiği su sayesinde cilt sağlığının da korunmasına yardımcı olur. Özellikle cilt yapısı bozuk olan kişilerin ve cilt parlaklığı yitirmiş olan kişilerin bolca kabak tüketmesi önerilir.

   • Kabak suyu cildin daha derinlemesine temizlenmesine katkı sağlar.

   Cildinizi derinlemesine temizlemek isterseniz bir kabağı rendeleyip, suyu ile cildinize tonik uygulayabilirsiniz. Bu sayede hem cildiniz derinlemesine temizlenecektir hem de diğer cilt sorunlarınız ortadan kalkacaktır.

   Kabağın Zararları Nelerdir?

   Yapılan çeşitli araştırmalar neticesinde kabağın zararı gibi bir durumun olmadığı ortaya çıkmıştır. Ancak bazı hassas bünyelerde alerjik reaksiyonlara neden olabiliyor. Eğer alerjiniz varsa kabak tüketimini bırakmanızda fayda vardır.

   Kabak nasıl tüketilir?

   Eğer kabağı enfeksiyon sorunları için tüketecekseniz o halde çiğ olarak veya suyunu sıkarak tüketmeniz önerilir. Yine çeşitli yemeklerler kullanabilirsiniz. Kabak çekirdekleri de oldukça şifalıdır. Eğer bal kabağını tatlı yapımında kullanacaksanız içinden çıkan çekirdekleri atmamanız tavsiye edilir. Bunun dışında, ülkemizin bazı yörelerinde kabak çiçekleri dolma yapımında kullanılmaktadır.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet