K Vitamini Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   02.04.2020
   K Vitamini Nedir? Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   K vitamini, kalp ve kemik sağlığı için son derece önemli bir vitamin türüdür. Bunların dışında osteoporoz yani kemik erimesi ve alzheimer gibi sorunların engellenmesine de destek olur. K vitamini, ilk olarak 1929 yılında sterol metabolizmasına giden araştırmalar sırasında keşfedilmiştir. Takip eden yıllarda bilim adamları, izole edilmiş ve karakterize olmuş K vitamini, menakinonlar ve filokinon temel vitaminlerini keşfettiler. K vitamininin antagonistlerinden biri olan Warfarin, 1940 yılı civarında türetilmiş ve kristalize edilmiştir; bu antagonist hala modern takviye ve ilaç formlarının bir parçasıdır. K vitamini üzerinde yapılan sürekli araştırmadaki gerçek atılım, 1970 yılında tüm K vitamini proteinlerinin bir parçası olarak karboksiglutamik asit keşfedildiğinde ortaya çıktı. K vitamini adındaki K, kan pıhtılaşmasına neden olma kabiliyetine atıfta bulunan Alman adı Koagulationsvitamin’den türetilmiştir. K vitamininin sağlık yararları türevleriyle ilgili keşfinden bu yana yaklaşık 15.000 çalışma yayınlanmıştır.

   K Vitamini Ne İşe Yarar?

   K vitamini, inanılmaz sağlık yararları ile birlikte gelir. Bu vitamin, iyi kalp sağlığını teşvik etmek, kemiklerin sağlıklı olmasına yardımcı olmak, kemik yoğunluğunun korunmasını sağlamak, adet döngülerindeki kanamayı azaltmak ve kanseri engellemek gibi birçok faydalarla doludur. Diğer sağlık yararları arasında ise bilişsel işlevin iyileştirilmesi, iyi bir diş sağlığının sağlanması, artrit ile beraber osteoporozun engellenmesi, yaraların çok daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlaması ve vücudun genel bağışıklığının güçlendirilmesi gibi önemli özellikler yer alır.

   Bir vitamin eksikliğinin vücudunuzun işleyişi üzerinde büyük etkisi olabilir. Kaliteli bir şekilde vitamin almak, vücuda metabolik ve rejeneratif süreçleri devam ettirmek için gereken tüm temel besinleri sağlar. Bu makalemizde K vitamininin vücudun genel sağlığı korumak için yürüttüğü iç süreçlere nasıl yardımcı olduğunu tartışacağız. Hemen hemen tüm yapraklı yeşillikler ve etler aslında iyi birer K vitamini kaynaklarıdır. Sağlıklı beslenme, işlenmemiş gıdaların tüketimini içerir.

   Her vitaminin vücut için kendi faydalarına sahip olduğunu hatırlamak gerekir, ancak vücudunuzdaki vazgeçilmez prosedürleri gerçekleştirmek için birlikte çalışma eğilimindedirler. K vitamini bulunan besinleri tüketmek oldukça faydalı olacaktır. K vitamini bulunan besinler arasında pancar, soya fasulyesi, bitkisel yağlar, havuç, erik, üzüm, kivi, marul, brokoli, brüksel lahanası ve maydanoz gibi önemli besinler bulunur.

   Tüm bunlarla beraber yüksek yağ içeren süt ile süt ürünleri, yumurta sarısı, karaciğer, tereyağı, kekik, peynir, adaçayı, armut, fesleğen, yeşil soğan, salatalık turşusu, paprika, incir, kereviz, kaju, böğürtlen ve kuşkonmaz gibi birçok besinde de bu vitamin türü yer alır. K vitaminini bu gıdalar ile rahatlıkla almak mümkündür. Bundan dolayı bu tarz besinleri almak, K vitamininin sürekli olarak dengede olmasına yardımcı olacaktır.

   K Vitaminin Faydaları Nelerdir?

   K vitaminin faydaları genel olarak şunlardır:

   • K Vitamini İyi Bir Kalp Sağlığını Teşvik Eder

   K vitamini, arterlerin kireçlenmesini önlemede hayati bir rol oynar. Kanın düzgün bir şekilde akması için arterlerin gevşemesi ve sertleşmemesi gerekir. Kalsifikasyon ya da arterlerde kalsiyum birikmesi, kalp krizi ve kalbin etrafında tıkanan duvarlarla doğrudan bağlantılı olan arter sertleşmesinin nedeni olabilir. K vitamini, aslında kalsiyumun arterlerden dışarı taşınmasına yardımcı olur. K-2 vitamini, bu işlemi gerçekleştirmede özellikle iyidir ve bu vitamin formu, bağırsaklarda üretilir.

   • K Vitamini Kemiklerin Sağlıklı Olmasına Yardımcı Olur

   K vitamini, vücuttaki kemik yapısının bütünlüğünü koruduğu için genel olarak kalsiyumdan çok daha güçlü olarak kabul edilir. Bu vitamin türü, vücutta yeterli miktarda kalsiyum emilimini ve kullanımını teşvik eder. Çoğu süt ürünü, kemikleri oldukça sağlıklı tutabilen ve önemli bir kombinasyon olan K vitamini ile birlikte kalsiyum içerir.

   • K Vitamini Kemik Yoğunluğunun Korunmasını Sağlar

   K vitamini, genel kemik sağlığı için çok önemlidir ve ayrıca, yaşa bağlı olan kemik yoğunluğu kaybını da büyük oranda yavaşlatır. Yakın dönemde yapılan çalışmalar, düzenli olarak K vitamini tüketen kişilerin, diğerlerine göre neredeyse %25 daha az kemik yoğunluğu kaybı şansı yaşadıklarını göstermektedir.

   • K Vitamini Adet Döngüsünü Düzenler ve Aşırı Kanamayı Azaltır

   PMS (adet öncesi sendrom) belirtileri, oldukça ağrılı olabilir ve kramplar, genel olarak aşırı kanamanın bir sonucudur. K vitamini, vücut üzerindeki hormonları tam manasıyla düzenler ve rahatlama sağlamak için kan akışını yüksek seviyelerde azaltır. Ayrıca, ağrıyı ve krampları da büyük ölçüde azaltmaya yardımcı olabilir.

   • K Vitamini Kanserden Korur

   Kanser, ölümcül bir hastalıktır ve kanser tedavisi, hastalığın kendisinden çok daha acı vericidir. Sağlıklı bir yaşam tarzını birleştirmek ve K vitamini alımını arttırmak en iyi çözümdür. Bu vitamin, bilim adamları tarafından kansere bağlı iltihabı azaltmak amacıyla izlenmiş ve ayrıca, karaciğer kanseri hastalarının stabilize edilmesine de yardımcı olmuştur. Kolon, cilt ve prostat kanseri belirtileri üzerinde güçlü önleyici etkileri vardır. Bu vitamin formunun hasarlı olan hücreleri onarma kabiliyetinden dolayı hücrelerin onarılmasına yardımcı olduğu için pıhtılaşmanın ötesine de geçer.

   • K Vitamini Bilişsel İşlevlerin Geliştirilmesini Sağlar

   Beyin hücresi zarları, yalnızca K vitamini ile işlev gören proteinlere bağlı çalışan sfingolipid metabolizmasını da gerçekleştirir. Bu vitamin, beyinde biyolojik olarak mevcut moleküllerin bir parçası olduğu için beynin tamamen çalışması için gereklidir.

   • K Vitamini Diş Sağlığını Teşvik Eder

   K vitamini, dişlerin ve diş etlerinin sağlığı için gerekli olan yağda çözünen bir vitamindir. K vitamini, dişlerin çürümelerini engellemek amacıyla son derece gerekli olan dişlere ve kemik mineralizasyonuna yardımcı olur. K vitamini, dişlerin çürümesine sebep olan bazı asit türlerinin etkilerini de ortadan kaldırmaya büyük oranda yardımcı olur.

   • K Vitamini Artrit ve Osteoporozu Önler

   K vitamini, doğada antienflamatuar bir vitamindir ve bazı durumlarda, yeteri oranda kan dolaşımına yardımcı olacaktır. Bağırsakta bulunan bakterilerin de bir parçası olan K-2 vitamin formu, vücudun iltihaplanmaya neden olan toksinlerden uzak durmasına yardımcı olur. Bu K vitamininin kemikleri tam manasıyla koruma etkileri, eklemleri ve özellikle de menopoza giren kadınlarda osteoporoz ve artrit gibi problemlerden korur.

   • K Vitamini Yaraların Hızlıca İyileşmesini Sağlar

   K vitamini, keşfinden bu yana bir pıhtılaşma etkisi yaratarak yaraları iyileştirme yeteneği göstermiştir. Hücreleri biriktirdiği ve cildi onardığı için daha hızlı iyileşmeyi destekler. Neredeyse ciltteki gözyaşlarını bile düzeltme işlevini yerine getirir ve yaraları hızla iyileştirir. K vitamini eksikliği olan kişiler, iyileşmede gecikmeler yaşayabilir ve bu durum da enfeksiyona neden olabilir.

   • K Vitamini Bebeklerde Kanamayı Önler

   K vitamini, kanama riski olan bebeklere enjekte edilir. Astım, diğer solunum bozuklukları ve kemik kırığına eğilimli bebeklere K vitamini önerilir.

   • K Vitamini Bağışıklık Sistemini Yüksek Oranda Güçlendirir

   K vitamini, sindirim ve kardiyovasküler sistemini çalışır durumda tutarak vücudun içinde mükemmel bir şekilde işlev görür. Yeterli sindirimi teşvik ederek ve çeşitli kronik hastalıkların şansını ortadan kaldırarak bağışıklık sistemini güçlendirir. K vitamini açısından zengin gıdalar, bağışıklığın arttırılması gereken insanlara şiddetle önerilir. K vitamini ayrıca, doğada idrar söktürücüdür ve bu durum da vücuttaki toksinleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur. Diğer antioksidanlar ve besinler ile K vitamini, vücudu içeriden iyileştirir. Sadece bebeği korumakla kalmayıp aynı zamanda kusma ve mide bulantısı semptomları için de mükemmeldir.

   K Vitamini Cilde Faydaları

   K vitamini cilt için oldukça faydalı vitaminlerden biridir. Cilde yaşlanma etkileri geciktiren K vitamini cilde faydaları ve yararları ise;

   • Morlukların hızlıca iyileşmesini sağlar
   • Göz altı morlukları ve göz altı halkalarına iyi gelir
   • Kırışıklıkları yok eder
   • Cildin canlı ve sağlıklı olmasını sağlar

   K Vitaminin Zararları Nelerdir?

   K vitamini, sadece aşırı düzeyde kullanılırsa zararlı olacaktır. Aşırı oranda K vitamini tüketimi, kandaki pıhtılaşmayı yüksek oranda hızlandırarak, kalp krizi ve damar tıkanıklığına sebebiyet verebilir. K vitaminin eksikliği kadar olması gerekenden fazla olması da riskli ola

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Begonya Bedava İnternet