Jojoba Yağının Faydaları ve Zararları

   26.06.2020
   Jojoba Yağının Faydaları ve Zararları

   Jojoba yağı, genel sağlık, kozmetik ve deri hastalıklarının tedavisinde güçlü bir destekleyicidir. Birçok kişi tarafından sadece saçlara iyi geldiği söylense de, oldukça farklı sağlı sorunlarına karşı yararlı bir üründür.

   Jojoba Yağı Nedir?

   Tohumlarının yaklaşık yarısı yağ olan Simmondsia Chinesis bitkisinden elde edilen jojoba yağının anavatanı Amerika’nın Arizona ve California eyaletleri ve Kuzey Meksika’dır. Uygun tabiat ve çevre şartlarında 200 yıl yaşayabilen jojoba bitkisi, köklerinin toprağın derinliklerine kadar uzaması sebebiyle toprak altında bulunan birçok değerli minerali özümser. Rafine edilmemiş durumdaki jojoba yağı fındık kokusunu andıran bir kokuya ve berrak altın rengi şeffaf bir görünüme sahip bulunmaktadır. İçeriğinde trigliserit miktarının çok az olması sebebiyle raf ömrü oldukça uzundur.

   Jojoba Yağının Kullanıldığı Alanlar

   Kozmetik sektörünün vazgeçilmez ürünlerinden biri olan jojoba yağı, doğal içerikli formüllerde sıklıkla kullanılan bitkisel bir üründür. Saç bakım ürünleri, dermokozmetik ürünler ve makyaj malzemelerinde kullanılan jojoba yağının en sık kullanıldığı ürünler aşağıdaki alanlarda sıklıkla kullanılmaktadır.

   • Şampuanlar
   • Losyonlar
   • El- Tırnak bakımı kremleri
   • Saç ve cilt maskeleri
   • Nemlendirici kremler
   • Nemlendirici cilt maskeleri

   Jojoba Yağının Faydaları

   Kadın- erkek her yaş grubuna ve cilt yapısına uygun bir ürün olan jojoba yağı, içeriğinde bulunan yüksek miktardaki A ve E vitamini sayesinde cilt sorunlarının giderilmesinde büyük yararlar sağlamaktadır. Jojoba yağının sağladığı faydalar,

   • Cilt ve vücut bakımı
   • Saç bakımı
   • Nemlendirme
   • Akne ve sivilce tedavisi
   • Yaraları iyileştirme
   • Bakterilere karşı etkili
   • Yaşlılık etkilerini yavaşlatma şeklinde sıralanmaktadır.

   Jojoba Yağının Cilde Faydaları

   Cilde iyi gelen yağlardan biri olan jojoba yağının cilde faydaları ise;

   Nemlendirme Etkisi

   Bitkisel cilt bakım ürünleri arasında özel bir yere sahip olan jojoba yağı, cilt gözeneklerini tıkamadan yoğun bir nemlendirici etki gösterir. Ciltte ipeksi bir görünüm sağlar ve cildi yumuşatır. Cilt tonunda farklı sebeplerle oluşan lekelenmeleri gidererek cilt tonunu eşitleyen jojoba yağı, cildin aydınlık bir görünüme kavuşmasını sağlar. Günlük bakımın altına veya nemlendirici kremlere birkaç damla ilave ederek kullanıldığı takdirde kuru ciltleri yumuşatarak pürüzsüz bir görünün kazandırır.

   Akne Tedavisine Katkıları

   Jojoba yağı cilt ve saç bakımının yanı sıra akne tedavisinde de oldukça etkili bir üründür. Haftada en az 2 kez olmak üzere yüze jojoba maskesi uygulandığında, ortaya çıkan lezyonların yarısından fazlasının azaldığı görülmektedir.

   Yaraları İyileştirme Etkisi

   Jojoba yağı içerisinde bulunan bileşenler, iltihap önleyici etkiye sahiptir. Bu özelliği sayesinde cilt rahatsızlıklarında ve oluşan küçük çaplı yaralarda kısa sürede iyileşme görülür. Yapılan bir araştırmanın sonuçları jojoba yağının yaraları iyileştirdiğini ve kolajen sentezini kolaylaştırdığını göstermiştir.

   Antibakteriyel Etkisi

   Oldukça geniş bir kullanım alanına sahip bulunan jojoba yağı üzerinde yapılan çalışmalar, ürünün antimikrobiyal özelliklere sahip olduğunu göstermiştir. Bu özelliği sayesinde çeşitli bakteri ve mantar türlerinin gelişmesini durdurduğu bilinmektedir.

   Jojoba Yağı Cilt Lekelerine İyi Gelir Mi

   Bileşiminde bulunan A ve E vitaminleri antioksidan etkisi ve güçlü yağ asitleri sayesinde anti-age etkisi yaratarak kırışıklıkları önler ve cildi olduğundan çok daha genç gösterir. Tüm cilt tipleri için uygun bir ürün olan jojoba yağının düzenli kullanılması halinde derideki tıkanık gözenekler açılacak, cildin daha parlak ve canlı görünmesi sağlanacaktır.

   Cilt lekelerine iyi gelen Jojoba yağı günlük cilt kremi veya jellere karıştırılarak uygulanabildiği gibi, doğrudan yüze veya etkilenen bölgeye uygulamak da mümkündür. Kullanım sırasında birkaç damla jojoba yağının yüze ve boyun bölgesine uygulamak ve birkaç dakika hafifçe masaj yapmak yeterlidir.

   Jojoba Yağı Cilde Nasıl Uygulanır

   Cilt ve vücut bakımı konusunda oldukça etkili bir ürün olan jojoba yağı cildin ihtiyacı oranında saf olarak kullanıldığında yağlı ve sivilceli ciltlerde büyük değişimler yaratır.  Bu tür cilt yapısına sahip olanlar 10 ml. jojoba yağına 1-2 damla kadar çay apacı yağı ekleyerek cilt bakımlarında düzenli olarak uygulamalıdır. Vücudunda kızarıklık ve lekelerden mustarip olanlar ise jojoba yağına ıtır ölmez uçucu yağı ekleyerek cilt bakımlarını yapmalıdır. Ayrıca jojoba yağı tatlı badem yağı ve argan yağı ile karıştırılarak kullanıldığında hamilelik dönemlerinde görülen çatlaklara karşı olumlu katkılar sağlamaktadır.

   Jojoba Yağının Saça Faydaları

   Jojoba yağı özellikle saç bakımı konusunda hassas olan kişilerin en sık kullandığı bakım ürünlerinden biridir. Saç derisi ve saçları besleyerek yağ dengesinin sağlanmasına katkıda bulunan jojoba yağı, düzenli olarak kullanıldığında saçların dolgun ve parlak görünmesini sağlar. Yıpranmış saçların kökten uca kadar bakımlı görünmesini sağlar. Organik aspir yağı ile birlikte kullanıldığı takdirde saçların daha kolay şekle girmesini sağlar ve yıpranmış saçların görünümünü güzelleştirir. Saç uçlarının kırılmasını da önleyen jojoba yağı, bukleleri azaltarak saçın istenile kıvama kolayca getirilebilmesini sağlar.

   Jojoba Yağı Şampuana Katılır Mı

   Jojoba yağının direk olarak saçınıza uygulayabileceğiniz gibi kullandığınız şampuana 2 tatlı kaşığı jojoba yağı ekleyerek kullanabilirsiniz. Eğer saçınıza direk sürerseniz mutlaka masaj yaparak emilmesini sağlamanız gereklidir.

   Jojoba Yağı Egzamaya İyi Gelir Mi

   jojoba yağı Yağlı kepeklenme, yağlı saç derisi, akne, dermatit ve egzama gibi cilt ve saça sorunlarında kullanabilirsiniz. Saç derisinde ve ciltte görülen egzamaya karşı jojoba yağı oldukça etkilidir.

   Jojoba Yağı Göz Altına Sürülür Mü

   Jojoba yağı nemlendirici ve kırışıklıkları yok eden etkisinden dolayı jojoba yağı göz altına sürülür mü sıkça sorulmaktadır. Hassas ve alerjiye yaktın kişilerde yan etkisi görülebileceğinden mutlaka dikkatli kullanılmalıdır. Göz altona ve göz çevresine parmak ucu ile baskı yapmadan sürülür.

   Jojoba Yağı Tüylenme Yapar Mı

   Uuzan süre jojoba yağı kullanmak ve cilde fazla uygulamak kıl köklerini besleyerek tüylenmeye neden olabilir.

   Jojoba Yağı Yüze Sürülür Mü

   Cilt tarafından kılay emilen yağlardan biri olan jojoba yağı yüze ve boyun bölgesine sürebilirsiniz. Temiz yüze sürüldükten sonra masaj yapılarak yedirilmesi yeterlidir.

   Jojoba Yağı Kullananlar

   Jojoba yağı kullananlar yaptıkları yorumlarda saça ve cilde iyi gelen en iyi yağlardan biri olduğunu söylemişlerdir. Jojoba yağı kullananlar özellikle saçları nemlendirmek ve yumuşatmak için kullandıklarını dile getirmişlerdir. Jojba yağının cilde ve yüze sürenler cildin yumuşak ve nemli olduğunu yorumlarda sıklıkla dile getirmişlerdir.

   Jojoba Yağının Zararları

   Jojoba yağının zararları ve yan etkileri genelde hassas ve alerjiye yatkın ciltlerde görülebilir. Cilde ve saça sürüldüğünde tahriş, kızarıklık ve kaşıntıya neden olan bu yağı bebeklerde ve çocuklarda asla kullanılması önerilmez.

   Peki ya siz jojoba yağının faydaları ve zararları hakkında ne düşünüyorsunuz yorum kısmına yazarak bizimle paylaşabilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Begonya Bedava İnternet