Jambu Meyvesinin Faydaları

   19.11.2020
   Jambu Meyvesinin Faydaları

   Jambu Meyvesinin Faydaları Her geçen gün farklı bitkilerin varlığına şahit oluyoruz. Özellikle tropikal iklim bölgelerinde yetişen onlarca farklı meyve ve sebzeler mevcuttur. Hem lezzeti ile hem de görünüşleri ile merak uyandıran bu bitkilerin her biri ayrı şifalarda olup, insan sağlığı üzerinde olumlu etkiler bırakmaktadır. Tüm dünyanın ilgisini çeken meyvelerden biri de Jambu meyvesidir. Görünüşü elma ile armudu andırsa da aslında elma ve armuttan oldukça farklıdır.  Lezzeti oldukça farklı olduğu gibi vücuda verdiği sayısız şifaları da mevcuttur. Eğer Jambu meyvesini marketlerde veya manavlarda gördüğünüzde sadece bakıp, yanından geçmek yerine alıp, şifalarından faydalanmanız tavsiye edilir.

   Jambu Meyvesi Nedir?

   Jambu meyvesi, uzunluğu ile tıpkı bir armudu andırmaktadır. Rengi ve yapısı ile bir almayı andırmaktadır. Dış rengi pembe veya kırmızı olabiliyor, meyvenin yenebilir iç kısmı ise beyaz ve sulu bir yapıdadır. Tıpkı elmada olduğu gibi en orta kısmında siyah çekirdekleri mevcuttur. Tadı ve kokusu gülü andırır. Yani bu meyveyi yediğinizde gül koksusu alabilirsiniz. Jambu meyvesinin ana vatanı, malaya yarım adasıdır. Aslında Jambu meyvesinin bir diğer adı da malaya elmasıdır. Yani diğer adını yetiştiği yarım adadan almaktadır. Hemen hemen 30 santimetre büyüklüğündedir. Jambu meyvesinin bilimsel adı eugenia malaccensis olup, üzerinde pek çok klinik çalışmalar yapılmaktadır. Yani bu meyvenin sağlığa yararları araştırılmakta olup, şuana kadar pek çok uzman tarafından kullanılması tavsiye edilmiştir.

   Jambu Meyvesinin Besin Değeri Nedir?

   Jambu meyvesi, yetiştiği toprakların farklı minerallerini adeta bir mıknatıs gibi içine çekmektedir. Bu da bu muhteşem meyvenin sağlık için son derece önemli olduğunu gösterir. Pek çok meyvenin içinde az miktarda olan mineraller ve vitaminler Jambu meyvesinde bolca mevcuttur. Bu nedenle mutlaka insanlar tarafından tüketilmesi önerilir. İşte muhteşem kokulu Jambu meyvesinin besin değeri;

   • Jambu meyvesinde bolca c vitamini vardır,
   • A vitamini,
   • Kalsiyum,
   • Tiamin maddesi,
   • Demir,
   • Kükürt,
   • Niasin maddesi,
   • Diyet lifi,
   • Potasyum,
   • Betulinik asit,
   • Jambosin,
   • Friedelolactone, gibi vitamin, mineral ve bileşenler mevcuttur. Özellikle organik bileşenler sayesinde insan sağlığına büyük katkılarda bulunmaktadır.

   Jambu Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

   Jambu meyvesi, fayda bakımından diğer meyvelere göre biraz daha farklı şekilde ilerler. Vücuda serinlik, enerji ve güç vermesinin yanında bazı hastalıkların daha kısa sürede iyileşmesine ve tedavi olmasına da katkı sağlar. Sadece hatalıklar üzerinde değil, tüketimi yapıldığı takdirde cilt sağlığı üzerinde de büyük bir etkiye sahiptir. İşte Jambu meyvesinin faydaları;

   • Jambu meyvesi bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlar ve dışarıdan gelebilecek hastalıklara karşı kişileri koruma altına alır.

   Jambu meyvesinin en çok bilinen yanından biri bağışıklık sistemini korumasıdır. Özellikle içerdiği yoğun c vitaminleri sayesinde harika bir şekilde vücudun direncini artırır. Özellikle kalabalık alanlarda çalışan kişiler kendilerini bulaşıcı hastalıklara karşı koruma altına almak isterse Jambu meyvesi tüketmelidir.

   • Jambu meyvesi ağız içi hijyenini oluştururken aft yaralarının da çok kısa sürede iyileşmesini sağlar.

   Bilindiği üzee bazı minerallerin eksiklikler ağız içinde ve dudak kenarında aft yaralarının çıkmasına neden olur. Jambu meyvesi ise mineraller ve bileşenler açısından son derece zengindir. Dolayısı ile vücudun ihtiyacı olan vitamin ve mineralleri sağlayarak, aft yaralarının oluşmasını önler. Mevcutta çıkmış olan aft yaralarının ise daha kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur. Bunun dışında ağız içinde yemek artıkları ile oluşan bakterilerin ve virüslerin temizlenmesini sağlar. Yani ağız içinde muhteşem bir hijyen sağlar.

   • Jambu meyvesinin içinde bulunan jambosin bileşeni şeker hastaları için iyi bir tedavi edici özellik taşır.

   Yapılan araştırmalar neticesinde Jambu meyvesinin içinde yer alan jambosin bileşeni şeker hastalığına koruma sağladığı görülmüştür. Yapılan çeşitli araştırmalar neticesinde Jambu meyvesinin kan şekeri üzerinde umut verici sonuçlar ortaya çıkardığı gözlemlenmiştir. Şuanda hala üzerinde bir takım araştırmalar yapılmaktadır.

   • Jambu meyvesi yoğun lif özelliğine sahiptir.

   Jambu meyvesinin  bilinen en güzel yanlarından biri de yoğun miktarda lif içermesidir. Yani lifler sayesinde bağırsaklar daha iyi çalışacak ve sindirim daha kolay hale gelecektir. Bunun dışında, Jambu meyvesi bağırsaklarda yaşanan kötü bakterilerin dışarı atılmasını sağlar ve bağırsaklar için gerekli olan iyi bakterilerin daha hızlı çoğalmasına yardımcı olur. Bu da diğer gıdaların sindirimini kolaylaştırır ve tüm gıdaların vitaminlerinin vücut tarafından daha fazla süzülmesini sağlar. Ayrıca Jambu meyvesi kabızlık ve ishal gibi durumların da önüne geçer.

   • Jambu meyvesi prostat kanserine karşı koruma sağlar.

   Jambu meyvesi yüksek oranda c vitamini içerdiği için genel olarak tümör oluşumunun önüne geçer. Vücuttaki kanser hücrelerinin küçülmesini ve diğer bölgelere sıçramasına engel olur. Ancak meme kanseri ve prostat kanserinde daha büyük bir etkiye sahiptir. Dolayısı ile meme kanseri riski olan ve prostat kanseri riski olan herkesin Jambu meyvesinin iyileştirici yönünden faydalanması tavsiye edilir. Ayrıca sadece prostat kanserine karşı değil, diğer prostat hastalıklarının da çok daha kısa sürede iyileşmesine yardımcı olur.

   • Jambu meyvesi kalp sağlığında bir hayli iyi etkilere sahiptir.

   Jambu meyvesi kalp hastalıklarına karşı insanları korurken, kalbin daha iyi çalışmasına yardımcı olur. Özellikle daha önce kalp krizi geçirmiş kişiler, kalp ameliyatı olan kişiler ve kalp ritim bozukluğu yaşayan kişilerin Jambu meyvesi tüketmesi önerilmektedir. Bu sayede kalp ve damar sağlığı en iyi şekilde korunmuş olur. Daha uzun yaşamın sırrı olarak kabul edilen Jambu meyvesi ile kalbinizi adeta koruma altına alabilirsiniz.

   • Jambu toksin ve zehirli atıkların vücuttan atılmasına katkı sağlar.

   Genelde tropikal meyveler içerisinde bolca antioksidanlar bulundurur. Özellikle doğada kendiliğinden yetişen meyvelerde antioksidan yönü daha güçlüdür. Bu meyvelerden biri de Jambudur. Doğal bir yetişme ortamına sahip olduğu için iyi derecede antioksidan yüklüdür.  Vücutta biriken toksinlerin, kimyasalların, zehirli maddelerin ve radyasyon gibi zararlı atıkların idrar yolu ile dışarıya atılmasına yardımcı olur.

   • Jambu anti- septik özelliği taşır.

   Anti septik özelliği ile vücutta bulunan mikropların ve bakterilerin hemen etkisiz hale gelmesine yardımcı olur. Özellikle mantar enfeksiyonu, sedef hastalığı ve çeşitli virüslerden, mikroplardan meydana gelen hastalıkların vücutta yayılmasını önler. Bu nedenle mantar ve buna benzer çeşitli hastalıkları olan kişilerin Jambu meyvesi tüketmesi tavsiye edilir.

   • Jambu meyvesi hiv virüsü ile savaşır.

   Hiv virüsü bilindiği üzere aıda’ye neden oluyor. Bu da en ufak bir bağışık sorununda ölümlere kadar yol açabiliyor. Bu gibi durumların önlenmesi adına Jambu iyi bir iyileştirici güce sahiptir. Dünyanın pek çok ülkesinde Jambu meyvesi hiv virüsünü engellemek adına kullanılmaktadır.

   Jambu Meyvesinin Zararları

   Jambu meyvesi sağlık açısından oldukça önemli bir yere sahiptir. Bu meyvenin üstünde pek çok çeşitli araştırmalar yapılmış ve hala insan sağlığı için faydaları hakkında araştırmalar yapılmaktadır. Ancak Jambu meyvesinin zararları için pek bilgi mevcut değildir. İnsan sağlığını olumsuz etkileyen bir yönü ile karşılaşılmamıştır. Ancak dikkatli ve fazla yememeye özen göstermeniz tavsiye edilir.

   Jambu Meyvesi Nasıl Yenir?

   Jambu meyvesinin iç kısmı yani beyaz kısmı yenilebilir. Çekirdekleri kesinlikle yenmez çünkü zehirleyici bir etkiye sahiptir. Meyvenin dışında bulunan kırmızı kabukları soyularak tüketilir. Ayrıca tropikal iklim meyvesi olduğu için dayanıklı değildir. Kısa sürede çürüdüğü için hemen tüketilmesi gerekir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Begonya Bedava İnternet