Ispanak Yemenin Faydaları Nelerdir?

   19.11.2020
   Ispanak Yemenin Faydaları Nelerdir?

   Ispanak Yemenin Faydaları Nelerdir? Ispanak, her ülkede çok sık tüketilen besinlerden biridir. Ülkemizde de sıklıkla tüketilen ıspanak, pek çok vitamini içinde taşır. Koyu yeşil yaprakları ile uzmanlar tarafından insanların tüketmesi için önerilir. Üstelik sadece vitaminlerle donatılmış bir sebze değil, toprağın farklı minerallerini de alan yeşil bitkilerden biridir. Dolayısı ile topraktan alacağınız minerallerin çoğunu ıspanakta bulabilirsiniz. Sindirimi kolay ve rahat olduğu için hem çocuklara hem de ilerleyen yaştaki kişilere tüketmesi önerilir.

   Başta demir ve fosfor içerdiği için hem beyin sağlığına hem de  kalp ve damar sağlığına büyük etkisi mevcuttur. Ispanağın bir diğer güzel yanı ise çok farklı şekillerde tüketilebiliyor olmasıdır. Yani hem ana yemeklerde hem de salata veya ara sıcaklarda tüketilebilir. Bu nedenle her evde mutlaka olması gereken sebzelerin başında yer alır.

   Ispanak Nedir?

   Etli bir yaprak türüne sahip olan ıspanak, amaranthaceae ailesine ait bir yeşil yapraklı sebzedir. Yaprakları koyu yeşil tonunda ve parlak bir yapıdadır. Tek yıllık olarak üretilen ıspanak, ülkemizin her yöresinde yetiştirilmeye uygundur. Ekim ayında toprakla buluşan tohumları, bahar aylarında yeşermeye başlar ve birkaç hafta sonra hasadı yapılabilir.

   Ispanağın Besin Değeri Nedir?

   Ispanağın içinde bulunan besinler, sanıldığından daha fazladır. Özellikle pembe renkli kök kısımlarının atılmaması önerilir. Çünkü kök kısmındaki vitamin ve mineraller yaprak kısımlarına göre daha fazladır. Ispanağın besin değeri ise;

   • Ispanak düşük kalorili bir yeşil bitkidir. 100 gram ıspanakta 23 kcal kalori mevcuttur.
   • Potasyum,
   • C vitamini,
   • Sodyum,
   • Karbonhidrat,
   • Kalsiyum,
   • B6 vitamini,
   • Protein,
   • Demir,
   • A ve d vitaminleri,
   • Magnezyum,
   • Diyet lifi,

   Ispanağın Faydaları Nelerdir?

   Ispanak, her bakımdan insan sağlığına katkıda bulunmaktadır. Bol kalsiyum içermesi ve demir içermesi ile bilinen ıspanak, vücudun daha dirençli ve daha sağlıklı bir şekilde çalışmasına katkı sağlamaktadır. Öte yandan saç ve cilt sağlığında da oldukça büyük etkilere sahiptir. Çünkü içerisinde çok güçlü miktarda bakır, demir ve çinko bulundurur. Bu da saçların ihtiyacı olan vitamin ve minerallerdir.

   • Ispanak kemiklerin daha güçlü ve sağlam olmasını sağlar.

   İçermiş olduğu fosfor, yüksek orandaki kalsiyum ve k vitaminleri bulundurur. Bu da kemik dokusunun daha güçlü olmasını sağlar. Yine kemik dokusunda yaşanan bir takım deformelerin ortadan kalkmasına yardımcı olacaktır. Öte yandan ilerleyen yaşlarda görülen çeşitli kemik erimelerine karşı kemiklerin daha güçlü olmasına yardımcı olur. Bu nedenle ilerleyen yaşlarda özellikle de kadınlarda menopoz dönemlerinde kadınların rutin olarak tüketmesi gerekir. Çocuklarda da kemiklerin daha sağlam olmasını sağladığı gibi boy uzamasına da katkıda bulunacaktır. Çocuklara 9 – 10 yaşlarından itibarin bolca ıspanak verilmesi önerilir.

   • Ispanak harika bir magnezyum kaynağıdır.

   Magnezyum ile metabolizma olduğundan daha hızlı çalışır. Dolayısı ile ıspanak hazmı kolaylaştırır ve kilo vermeye ekstra katkı sağlar. Kilo vermek adına diyet yapmak isteyen herkes, gün içinde mutlaka ıspanak tüketmeye dikkat etmelidir.

   • Ispanak kötü kolesterolün önüne geçer.

   Ispanak, gerek demir vitamini içerdiği için gerekse kan hücrelerini yenileme özelliğinde olduğu için tansiyon ve kötü kolesterol gibi her türlü hastalık ile savaşır. Kolesterolün kısa sürede olması gereken düzeye gelmesini sağlar. Dolayısı ile kolesterol hastalarının tüketmesi gereken besinlerden biri de ıspanaktır.

   • Ispanak kandaki demir eksikliğine iyi gelir.

   Demir eksikliği ilerleyen dönemlerde vücuttaki kan miktarının azalmasına neden olur. Kansızlık sorunu yaşayan herkese mutlaka demir yönünden zengin olan ıspanak tüketmesi tavsiye edilir. Bilhassa hamilelik ve emzirme döneminde yoğun bir şekilde kansızlık sorunları meydana gelmektedir. Bu dönemlerde düzenli bir şekilde ıspanağın tüketimi yapılmalıdır. Ayrıca hamilelik döneminde vücuda alınan ıspanak sayesinde bebeğin hem kemik gelişimi daha sağlıklı olacak hem de beyin sağlığı için tüketilmelidir.

   • Ispanak diş minesinin daha güçlü olmasına katkı sağlar.

   İçerdiği k vitamini ve kalsiyum sayesinde dişlerin daha güçlü olmasına yardımcı olur. Özellikle diş minesi zayıflığı yaşayan kişiler ve diş eti çekilmesi yaşayan kimselerin çiğ olarak bol miktarda ıspanak tüketmesi gerekir. Bu sayede ıslayan ve güçsüz düşen dişler güçlenerek daha beyaz bir renge bürünür.

   • Ispanak kansere karşı tedavi edici özelliktedir.

   İçerdiği antioksidanlar sayesinde vücudun yeninden yapılanmasına ve hasarlı hücrelerin kendini yenilemesine katkı sağlar. Bu nedenle kanser tedavisi gören kişiler ve kendini çağımızın illeti olan kanserden korumak isteyen kimseler düzenli bir şekilde ıspanak tüketimine özen göstermelidir.

   • Ispanak yüksek oranda lif içerir.

   Besinlerdeki lifler, mideden başlayarak, bağırsak ve diğer sindirim sorunlarını ortadan kaldırır. Mide problemleri yaşayan ve bağırsaklarında tıkanma gibi sorunlar yaşayan kişiler bolca ıspanak yemelidir. Bu sayede sindirim oldukça kolay hale gelir. Midede yaşanan çeşitli hastalıklara karşı da bir koruma görevi görür. Buna ek olarak, içerdiği yüksek orandaki diyet lifleri sayesinde bağırsaklarda bulunan toksin gibi zararlı maddelerin çok kısa bir sürede atılmasına yardımcı olacaktır.

   • Ispanak astigmat rahatsızlığına iyi gelir.

   Bilindiği üzere artık pek çok kişi gün boyunca bilgisayar başında çalışmak zorundadır. Bu da göz retinasında bir takım hasarların ortaya çıkmasına neden olur. Eğer gün içinde gözlerinizi çok fazla yoracak aktiviteler ile baş başa kalıyorsanız mutlaka ıspanağın iyileştirici gücünden faydalanmanız gerekir. Başta astigmat, retinada görülen bir takım deformasyonlar ve diğer göz hastalıkları için ıspanak tüketilmelidir. Ispanağın göz tedavi etme özelliği vardır.

   • Ispanak kas dokusu nedeni ile kollajen eksikliği yaşayan kişiler için ideal bir besin kaynağıdır.

   Ispanak, kalsiyum ve k vitamini bakımından çok zengin bir sebzedir. Hal böyle olunca süt ve süt ürünleri tüketemeyen kişiler için harika bir alternatif olacaktır. Vücuttaki kalsiyum eksikliğine iyi gelirken kas dokusunun da korunmasına ve kas ağrılarına iyi gelir. Eğer yedi gün boyunca bir porsiyon ıspanak tüketmeye dikkat ederseniz, büyük oranda kalsiyum eksikliğiniz ortadan kalkacaktır.

   Ispanağın Cilde Faydaları Nelerdir?

   Ispanak vücut hastalıklarına iyi geldiği gibi çeşitli cilt sorunlarının da ortadan kalkmasına fayda sağlayacaktır. Dolayısı ile ıspanağın cilde faydaları asla göz ardı edilmemeli ve bir takım cilt sorunlarında kullanılmalıdır.

   • Ispanak, ciltteki kolojen miktarını artırır. Bu da cildin daha dinamik ve daha genç görünmesini sağlar.
   • 11 yüzyılda kadınlar ıspanak ile cilt maskeleri yaparak ciltlerinin daha genç ve daha güzel görünmelerini sağlarmış. Eğer mat ve donuk bir cilt yapısına sahipseniz, ıspanak maskeleri uygulayabilirsiniz.
   • Ispanak, ciltte oluşan ve dış etmenlere bağlı olarak ortaya çıkan bir takım deformelerin ortadan kalkmasını sağlar. Bu nedenle cilt yüzeyinde meydana gelebilecek her türlü deformasyonda ıspanağın iyileştirici gücünden faydalanabilirsiniz.
   • Saçların kökten dökülmesini ve hatta koparak dökülmesini önler.
   • Saç uzamasına yardımcı olur. Saçlarınız geç uzuyorsa sıkça ıspanak tüketmeli ve saçlarınıza ıspanak suyu ile bakım yapmalısınız.
   • Cilt hücrelerinin daha genç ve daha parlak görünmesine yardımcı olur.
   • Tırnakların kırılmasını önleyerek, daha güçlü bir şekilde uzamasına yardımcı olur.

   Ispanağın Zararları Nelerdir?

   Eğer ıspanak çok aşırı bir şekilde tüketilirse bir takım vücutsal rahatsızlıkları beraberinde getirir. Ispanağın zararları ise;

   • Fazla tüketildiğinde bazı minerallerin emzinleme oranını yükseltir. Buda vücutta asitlenmeyi ortaya çıkaracaktır. Bu nedenle aşırıya kaçmadan tüketilmesi gerekir.
   • Ispanak çok tüketilirse zehirlenme gibi istenmeyen problemlerin yaşanmasına neden olur.
   • Ispanak bazı kişilerde aşırı gaz ve bağırsaklarda sıkışmalara neden olabilir. Kendinizde bu gibi durumlar gördüğünüzde ıspanağı daha az tüketmeye özen göstermelisiniz.
   • Gut hastalığı olan kişiler için ıspanak tüketimi önerilmez.
   • Ispanak yüklü miktarda kalsiyum içerdiği için böbreklerde sıvı kaybına neden olabilir. Yeteri miktarda tüketilmesi önerilir.

   Ispanak Nasıl Tüketilir?

   Ispanak lezzeti ile farklı şekillerde tüketime uygun bir sebzedir. Ülkemizde ise her yörede çeşitli şekilde tüketilir. Bunlardan bir kaçı ise;

   Çiğ olarak tüketilir; eğer vücudunuzda bir takım vitamin ve mineral eksiklikleri yaşıyorsanız, o halde ıspanağı çiğ olarak tüketebilirsiniz. Özellikle kalsiyum ve demir vitamini eksik olan kişiler çiğ olarak yedi gün boyunca çiğ olarak ıspanak tüketmelidir.

   Yemek olarak tüketilir; ana yemek olarak, ara sıcak olarak ve çeşitli hamur işlerinde iç harç olarak kullanılabilir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet