Işkın Nedir Faydaları Nelerdir?

   Işkın Nedir Faydaları Nelerdir?

   Işkın Nedir Faydaları Nelerdir? Işkın, bir diğer adı ile uçkun otu ülkemizin genelinde çok bilinmese de doğu ve güney doğu bölgelerinde oldukça sık bir şekilde tüketilir. İçerisinde onlarca farklı vitamini ve çeşitli mineralleri barındıran Işkın otu, kanser başta olmak üzere daha pek çok hastalığın tedavisinde yüz yıllardır kullanılmaktadır. Tarihin en eski dönemlerinden bu güne miras olarak gelen Işkın otunun faydalarını öğrendikten sonra daha fazla tüketmek isteyeceksiniz.

   Işkın Otu Nedir?

   Doğu bölgelerde, yayla muzu olarak isimlendirilen Işkın otu, kırmızı ve kahverengi gibi renklerde çiçeklere sahiptir. Yaprakları zehirli olan bu bitkinin sadece gövde kısmı tüketilmelidir. Yöre halkının severek tükettiği Işkın otunun tadı kivi meyvesine benzemektedir. Hafif  bir ekişi tada sahiptir. İsmi genelde Işkın diye adlandırılsa da bazı yörelerde uçkun olarak ta bilinir. Ancak bitkinin bilimsel adı, reun ribestir. Yapraklarında zehirli maddeler bulunduğu için kesinlikle yapraklarının tüketilmemesi gerekir.

   Işkın Otunun Besin Değeri Nedir?

   Işkın bitkisi doğada kendiliğinden yetiştiği için daha fazla vitamin ve minerallere sahiptir. Özellikle dağarın eteklerinde ve yaylalarda çok görülür. Yani dağ topraklarının nerede ise tüm vitaminini içinde barındırmaktadır. Işkın bitkisinin besin değeri ise;

   • C vitamini,
   • A vitamini,
   • B1, b2 vitaminleri,
   • E vitamini,
   • K vitamini,
   • Pelifoneller, yönünden zengin bir bitkidir.

   Işkın Bitkisinin Faydaları Nelerdir?

   Bu bitki eskiden bu yana sıkça kullanılmaktadır. Daha çok mide hastalıklarına şifa olarak bilinse de aslında verdiği faydalar sadece bununla da sınırlı değildir. İçerdiği pelifoneller sayesinde kanserle mücadele eder ve yine ciltte oluşan bazı hastalıkların da önüne geçer. Eğer Işkın bitkisinin faydaları hakkında daha detaylı bilgilere ulaşmak istiyorsanız yazımızı takip edebilirsiniz.

   • Işkın otu kan şekerini dengeler ve kan şekeri seviyesini normale döndürür.

   Pek çok kişinim muzdarip olduğu hastalıklardan biri de şeker hastalığıdır. Aslında bu hastalığın ilerleyen dönemlerinde kişilere sıkı bir diyet programı uygulanır. Ve şeker hastaları için pek çok doğal meyve ve sebzeler yasaklanır. Ancak Işkın, harika bir şekilde kan şekerini dengelemeye yardımcı olur. Kan şekeri yüksek olan ya da olması gerekenden daha düşük değerde olan kişiler rahatlıkla Işkın bitkisini tüketebilir. Düzenli kullanımda ise faydalarını kısa süre içinde görebilirler.

   • Işkın nefes yolu hastalıklarında ve astım gibi hastalıklarda iyi bir etkiye sahiptir.

   Nefes yolu hastalıkları için Işkın bitkisi uzun yıllar önce kullanılmaya başlanmıştır. Burada astım, bronşit gibi hastalıkların tedavi edilmesinde büyük rol oynar. Nefes almada zorluk çeken ve akciğer hastalığı yaşayan herkese Işkın  bitkisi tavsiye edilir. Burada yapılması gereken ise Işkın bitkisini kaynatıp, suyunu içmek olacaktır. Kış mevsimlerinde ve diğer mevsimlerde her zaman nefes yolu rahatsızlıkları için kullanılması tavsiye edilir.

   • Işkın otu çeşitli mide hastalıklarına karşı koruma sağlar.

   Mide duvarının tahriş olması, delinmesi ve mide ağrıları gibi her alanda Işkın bitkisi kullanılmalıdır. Çünkü mideyi koruyan bu bitki aynı zamanda da midede oluşabilecek her türlü hastalığın da önüne geçer. Hal böyle olunca mide kanseri, mide ülseri, reflü gibi sorunlarda kullanılması tavsiye edilir. Ayrıca bu bitkinin şifaları sadece bunlarla da sınırlı değildir. Mideden yükselen, mide asitleri yemek borusunda yanmaya neden olur. Dolayısı ile mide ekşimesi ve mide yanması problemlerinde de mutlaka tüketilmesi gerekir. Yine yemek borusu kanserinde de ilaçlara ek olarak tüketilen bir bitkidir.

   • Işkın bitkisi bağırsak florasının düzelmesine yardımcı olur.

   Bağırsak fonksiyonlarının bozulması demek aslında vücudun  daha kısa sürede hasta olması demektir. Yani bağırsak yapısı ne kadar sağlıklı bir şekilde çalışırsa, vücuda sağladığı katkılar da bir o kadar fazla olacaktır. Ancak kötü bakterilerin bağırsaklarda çoğalması demek, iyi bakterilerin azalması anlamına gelir. Bu da bağırsak florasının bozulmasına neden olur. Bu gibi olaylardan bağırsaklarınızı korumak için ve daha aktif çalışmalarını sağlamak için mutlaka Işkın bitkisinden faydalanılması önerilir. Ayrıca bağırsaklarda meydana gelen sertlik ve gaz problemlerinin de önüne geçer.

   • Işkın bitkisi c vitamini ihtiyacınızın %50’sini karşılar.

   Yaklaşık olarak 300 gram Işkın otu tükettiğinizde, vücudunuzun ihtiyacı olan c vitaminini büyük oranda karşılayabilirsiniz. Bilindiği üzere c vitamini eksikliğinden dolayı vücut yorgun ve güçsüz düşer. Eğer vücut sağlığınızı tam anlamı ile korumak isterseniz bu mucizevi bitkiden faydalanabilirsiniz.

   • Işkın mental yorgunluklarla savaşır ve kişilere gün boyu daha rahat bir yaşam sunar.

   Günümüzün en büyük sorunlarından biri de kronik yorgunluklardır. Bu tür yorgunluklar genelde stres ve kaygı bozuklukları ile ortaya çıkar. Eğer gün boyu stres altında iseniz Işkın tüketimi yapabilirsiniz. İçerdiği pelifoneller sayesinde beyin hücrelerin daha aktif çalışmasına yardımcı olurken kişilere daha huzurlu ve daha dingin bir yaşamın kapısını açar. Ayrıca uyku düzensizliği yaşayan ve verimli bir şekilde uyuyamayan herkes Işkın bitkisini tüketebilir.

   • Işkın iştah açan bir özelliğe sahiptir.

   Işkın bitkisi harika bir şekilde iştah açıcı özelliğe sahiptir. Bazı hastalıklardan dolayı, iştah kaybı yaşayan veya aşırı derecede  kilo kaybı yaşayan kişiler bitkinin iştah açan yönünden faydalanabilirler.

   • Işkın bitkisi kanser hastalığı ile mücadele eder.

   Kanser hastalığından kullanılabilecek en iyi bitkilerden biri de Işkındır. Çünkü içerdiği çok sayıdaki vitaminler sayesinde vücudu koruma altına alır. Yine antioksidan özelliği sayesinde de vücuttaki serbest radikallerin dışarıya atılmasını sağlar. Her türlü kanser hastalıklarında kullanılması önerilir. Ancak akciğer kanseri, yemek borusu ve nefes borusu kanserleri için oldukça ideal bir bitkidir.

   Işkın Bitkisinin Cilde Faydaları Nelerdir?

   Bitkinin sadece vücuda değil, aynı zamanda cilde de pek çok faydası mevcuttur. İşte Işkın otunun cilde faydaları…

   • Cilt yaralarının daha hızlı bir şekilde iyileşmesini sağlar.
   • Güneş lekeleri, hamilelik lekeleri ve diğer etmenlerden dolayı ciltte oluşan lekelerin kısa sürede cilt üzerinden gitmesini sağlar. Ve kişilere duru bir güzelliğin kapısını açar.
   • Cilt kırışıklıklarına adeta botosk etkisi yapar. Cilt üzerinde yaş almaya bağlı olarak ortaya çıkan her türlü kırışıklığın önüne geçer.
   • Cildin daha parlak ve daha canlı görünmesini sağlar.
   • Işkın bitkisi içerisinde yükse oranda e vitamini barındırır. Dolayısı ile cildin ihtiyacı olan kolojen miktarının artmasına yardımcı olur.

   Işkın Bitkisinin Zararları Nelerdir?

   Işkın bitkisinin kesinlikle yaprakları tüketilmemelidir. Çünkü Işkın bitkisinin zararları burada kendini daha fazla gösterir ve kişilerin zehirlenmesine neden olur.

   • Yapılan çeşitli klinik çalışmalar neticesinde çocukların tüketmemesi önerilir.
   • Böbrek hastaları için tavsiye edilmez. Çünkü böbreklerin kurumasına ve böbrek suyunun azalmasına neden olur.
   • Fazla ve bilinçsiz bir şekilde tüketildiği takdirde ishale neden olabilir.
   • Eğer çok dikkatli bir şekilde soyulmaz ve yıkanmazsa zehirlenmelere sebebiyet verebilir. Bu nedenle bitkiyi kullanırken ekstra özenli davranmanız da fayda vardır.

   Işkın Nasıl Tüketilir?

   Tüketiminin mutlaka bilinçli bir şekilde yapılması gereken bitkilerin başında gelir. Bitkinin yaprakları yerine kök ve gövde kısımları topraktan çıkarıldıktan sonra iyice yıkanıp, bitki çayı şeklinde tüketilmesi gerekir. Ayraca bazı yörelerimizde Işkın bitkisinin yemeği de yapılmaktadır.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.