İncir Yemenin Yararları Ve Zararları

   06.11.2020
   İncir Yemenin Yararları Ve Zararları

   İncir Yemenin Yararları Ve Zararları İncir hiç şüphesiz herkesin en sevdiği meyvelerden biridir. Üstelik ülkemizde de bulunan bu meyve hem kuru hem de taze bir şekilde tüketime uygundur. Bu nedenle dört mevsim tüketilebilir olma özelliği taşımaktadır. Hem yetişkinlerin hem de çocukların mutlaka sıkça incir tüketmeleri gerekir. Çünkü incir, başta bağışıklık sisteminin güçlenmesine katkı sağlarken bazı hastalıkların da vücuttan tamamen uzaklaşmasına yardımcı olur. Ancak fazla tüketimi de bir takım vücutsal rahatsızlıklara neden olacağı için mutlaka yeteri miktarda ve gerektiği kadar tüketilmelidir.

   İncir Nedir?

   Tam anlamı ile vücudun ihtiyacı olan besinlerin tümünü bünyesinde taşıyan incir, dut ailesinin bir üyesidir. Daha çok Asya ülkelerinden görülür. İncir sadece yakın zamana ait olan bir meyve olmayıp, kalıntıları m.ö 5.000 yılına kadar uzanmaktadır. Ülkemizin sıcak iklim bölgelerinde de yetiştirilen bu meyve dünya üzerinde oldukça popülerdir. Ancak Türkiye de yetişen incirin hem lezzeti hem de vitamini diğerlerine göre daha ön planda olduğu için dünyada ülkemizin incirleri daha fazla tercih edilmektedir. Sarı, mor ve yeşil renklerde olan bu meyvenin çok küçük pek çok çekirdeği mevcuttur. Yani meyve çekirdekleri ile birlikte tüketime uygundur. Üstelik taze incirin ömrü çok kısa olduğundan kurusu dört mevsim marketlerde ve doğal ürün satışı yapılan mağazalarda mevcuttur. Yani incirin tazesinden yeterince faydalanamayan kişiler, kurusundan rahatlıkla faydalanabilirler.

   İncirin Besin Değeri Nedir?

   Daha çok lif açısından şifalı bir bitki olarak karşımıza çıkan incir meyvesinin daha pek çok faydası ve besin değeri mevcuttur. Dolayısı ile insan sağlığına sonsuz şifa sunan bitkilerden biri olduğu için mutlaka aksatılmadan tüketilmesi önerilir. İncirin besin değeri ise;

   • B1 ve b2 vitaminleri,
   • Demir,
   • Lif,
   • Magnezyum,
   • Maganez,
   • B6 vitamini,
   • Sodyum,
   • A ve k vitaminleri,
   • Kalsiyum,
   • Potasyum,
   • Klor,
   • Fosfor,

   İncirin Faydaları Nelerdir?

   İncir, içerdiği önce vitamin ve minerallerin getirisi olarak insan sağlığın her zaman fayda sağlamayı başarmış nadir bitkilerden biridir. Özellikle  b grubu vitaminleri içerdiği için insan için ayrı bir yere ve ayrı bir özelliğe sahiptir. Beyin sağlığından kansere kadar her türlü hastalıkla savaşan bu bitkinin mutlaka düzenli bir şekilde tüketimi yapılmalıdır.  Hem kuru incir hem de taze incir şekilde insanlara sunulan bu meyve her iki türlü de farklı besin değerine ve farklı faydalara sahip olduğu için bazı hastalıklar üzerinde oldukça etkili olduğu görülmüştür. İşte incirin faydaları

   • İncir bazı kanser hastalıklarının tedavisinde son derece etkilidir.

   İncir içerdiği bazı vitamin ve mineraller sayesinde kanserle mücadele eder ve kanser hastalığının vücuttan hızlıca atılmasını sağlar. Özellikle yoğun lif oranı sayesinde bağırsak hareketliliğini düzenler ve bağırsaklarda meydana gelebilecek kolon kanserinin önüne geçer. Bu nedenle ailesinde kolon kanseri hastalığı taşıyan kişiler, kendileri de bolca incirden faydalanmalıdır.

   • İncir hormon bozukluklarının önüne geçer.

   Özellikle kadınlarda sıklıkla yaşanan durumlardan biri de hormon dengesizlikleridir. Hormonların bozulmasına neden olan hamillik, adet görme ve daha pek çok faktörün verdiği tahribatı en aza indirir. Ve hormonların belli bir rutin içinde çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca kanser hastalıklarının başlıca nedenlerinden biri vücutta yaşanan hormon bozukluklarıdır. Dolayısı ile düzenli bir şekilde incir tüketimi yapıldığında hem hormonlar daha dengeli çalışacaktır hem de vücuttaki kanser oranı ve kanser riski en aza inecektir.

   • İncir yaprakları insülin değerini düşürür.

   Amerika da yapılan araştırmalar neticesinde vücuttaki şeker dengesini sağladığı görülmüştür. Yani incir yaprakları üzerinde yapılan araştırmalar, incir yapraklarının sürekli olarak, insülin iğnesi kullanmak zorunda olan kişilere etkisi ispatlanmıştır. Yani vücudunuzda şeker hastalığınız varsa incir yapraklarının şifalı yönünden faydalanabilirsiniz.

   • İncir kalp hastalıklarının önüne geçer.

   İncir içerdiği omegalar sayesinde kalp hastalıklarını tedavisinde kullanılan en yararlı bitkilerden birdir. Bu nedenle kalp hastaları tarafından sıklıkla tüketimi yapılmalıdır. Özellikle koroner kalp hastalıklarının tedavisinde oldukça önemli bir etkiye sahiptir.  Koroner kalp hastalıklarında sadece incir meyvesinden değil, aynı zamanda da incir meyvesinin yapraklarından da faydalanmak gerekmektedir.

   • İncir bağırsak sorunlarının üstesinden gelir.

   İncir bağırsaklardaki kolay emilimi sayesinde, çeşitli bağırsak sorunları ile savaşır. Bağırsaklarda kurumuş ve bu alanlarda tıkanıklığa yol açmış kabızlık hastalığı için adeta bir kurtarıcı görevi üstlenir. Özellikle taze incirin bu anlamdaki katkısı daha büyüktür. Ancak kabızlık sorunu için kış mevsimlerinde kuru inciri de tüketebilirsiniz. Bağırsak hareketlerinin belli bir düzen içinde çalışmasına katkı sağlar.

   • İncir bağırsak kurtlarının dökülmesini sağlar.

   Bağırsak kurtları daha çok çocuklarda görülür. Bu türlü sorun yaşayan çocuklar, iştahsız ve halsiz olurlar. Ancak her sabah bir adet incirle beraber, bir su bardağı yoğurt suyu tüketmek bağırsak parazitlerinin tamamen temizlenmesine yardımcı olur.

   • İncir içerdiği pektinler sayesinde düşük ve yüksek kolesterolü tedavi eder.

   İncir içerdiği pektinler sayesinde damarların ve hücrelerin temizlenmesine katkı sağlar. Düşük kolesterolün tedavisinde kullanılır.

   • İncir Alzheimer riskini düşürür.

   Gerek omega -3 içeriği ile gerekse b gurubu vitamin ve fosfor gibi içerikleri sayesinde beyin gelişimine yardımcı olmaktadır. Ayrıca, ilerleyen dönmelerde görülen bir takım unutkanlık ve Alzheimer hastalığına karşı da iyi bir koruma sağlar. Bu konuda İsviçre de ve Amerika da bazı klinik araştırmalar yapılmış ve incirin faydası ortaya konulmuştur. Bu sebeple belli bir yaşın üstündeki kişilerin ve yetişme çağında olan kişilerin bolca incir tüketmesi gerekmektedir.

   • İncir yaprakları bronşit ve astım hastalığına karşı tedavi edici özelliktedir.

   İncir, tüketildiğinde hem solunum yolu hastalıklarının tedavisinde hem de akciğer hastalıklarının tedavisinde oldukça başarılı bir meyvedir. Buna ek olarak, incir yaprakları kaynatılıp, içildiği takdirde astım ve bronşit gibi hastalıkların tedavisinde önemli rol oynamaktadır.

   • İncir deride oluşabilecek her türlü hastalığın tedavisinde kullanılmaktadır.

   Yapılan araştırmalara göre incir, Hindistan gibi ülkelerde çok eski yıllarda  deri hastalıklarında kullanıldığı ortaya çıkmıştır. Özellikle deride kaşıntı, kızarıklık ve şişlik gibi durumlarda sorunlu bölgeye incir uygulayabilirsiniz.

   Deri hastalıklarının yanı sıra incir çekirdeği yağı ile çeşitli zührevi hastalıkların da önüne geçebilirsiniz. Bunun için incir çekirdeği yağını sorunlu olan bölgeye uygulayabilirsiniz.

   • İncir cinsel yolla bulaşan hastalıklara iyi gelir.

   Cinsel yaşamı etkileyecek ya da cinsel yola bulaşan her türlü hastalığın tedavisinde incirden faydalanabilirsiniz. Günlük olarak taze incir veya kuru incir tüketmeniz yeterli olacaktır. Buna ek olarak, genital bölgede yaşanan siğil ve yara gibi sorunlarda, incir çekirdeği yağı kullanılabilir.

   • İncir kısırlık tedavisinde kullanılır.

   Yapılan araştırmalar neticesinde incirin kısırlığı en aza indirdiği görülmüştür. Özellikle erkeklerde görüne sperm sayısının düşüklüğü için incirden faydalanmak gerekmektedir. Ayrıca bayanlarda rahim duvarını kalınlaştığı ispat edilmiş ve düşük riskini en aza indirdiği bilinmektedir. Bu nedenle bebek sahibi olan çiftlerin bolca incir tüketmesi gerekir.

   • İncir erkeklerde görülen cinsel sorunların önüne geçer.

   Yüzyıllar önce erkeklerde görülen performans düşüklüğü için incir kullanıldığı bilinmektedir.  Bu nedenle günümüzde de yaygın bir şekilde kullanımın yapılması tavsiye edilir.

   • İncir çekirdeği yağı saç ve tırnak hastalıklarında şifa sunar.

   Sıkça yaşanan tırnak kırılmaları, tırnakların uzamaması gibi durumlarda her gün düzenli olarak incir çekirdeği yağı tırnakların üzerinde kullanılmalıdır. Ayrıca saç dökülmesi yaşayan kişiler de incir çekirdeği yağını saçlarına uygulayabilir.

   İncirin Zararları Nelerdir?

   İncir bazı kronik hastalığı olan kişilerde olumsuz etkiler yapabiliyor. Bu nedenle mutlaka dikkatli ve özenli bir şekilde kullanılmasında fayda vardır.  İncirin zararları ise, incir içerisinde müshil etkisi barındırır. Özellikle çok fazla incir tüketildiğinde ishal ve vücutta sıvı kaybı meydana gelebilir. Buna ek olarak şeker hastalarının çok fazla incir tüketmemesi gereklidir. Çünkü incir şekerli bir yapıda olduğu için kan şekerini yükseltebilir.

   İncir Nasıl Tüketilir?

   İncir meyvesini çok farklı şekillerde tüketebilirsiniz. Yani kendi damak tadınıza uygun bir şekilde tüketebilirsiniz.

   Kuru incir; ülkemizde dört mevsim kuru incir satışları yapılır. Bu nedenle kuru inciri istediğiniz şekilde tüketebilirsiniz. Ayrıca kur incirden reçel ve marmelatta yapabilirsiniz.

   Taze incir; yeşil, sarı ve mor renklerdeki taze inciri yaz aylarında tüketebilirsiniz. Küçük ve daha olgunlaşmamış incirlerden de harika lezzetteki incir reçelini yapabilirsiniz.

   İncir yaprağını çay şeklinde tüketebilirsiniz; özellikle şeker ve bronşit hastalıkları için incir yapraklarından bitki çayı yaparak kullanabilirsiniz.

   İncir çekirdeği yağı olarak tüketilir; vücut bakımında ve deri hastalıklarında incir çekirdeği yağını kullanmanız mümkündür.

   İnciri lapa şeklinde kullanabilirsiniz; eski dönemlerde incir lapası ile deri üzerideki hastalıkların tedavi edildiği düşünülmektedir. Bu yönde yapılan araştırmalar neticesinde de deri üzerindeki etkileri kanıtlanmıştır. Bu nedenle inciri lapa haline getirip tüketebilirsiniz.

   İncir, sadece bu şekilde değil, hazır gıdaların ve ambalajlı paketlerin içinde de lezzet ve tat vermesi için kullanılmaktadır. Ayrıca bazı kozmetik ve kişisel bakım ürünlerinin içinde de sıklıkla incir kullanılmaktadır.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet Bedava İnternet