Ihlamur Çayının Faydaları Nelerdir?

   22.09.2019
   Ihlamur Çayının Faydaları Nelerdir?

   Ihlamur Çayının Faydaları Nelerdir? İlkbaharda sokakları saran eşsiz kokusu ile bilinen, salata, çorba ve güveçlere lezzet vermek için kullanılan ıhlamurun, en çok tüketilen hali çay formudur. Cilt bakım ürünlerinde ve şaraplarda öz halinde koku vermesi için eklenmektedir. Soğuk algınlığı ve sakinleştirici ilaçların yapımında da kullanılmaktadır. Birçok vitamin, antioksidan, flavonoid, tanen ve uçucu yağ içermektedir. Ayrıca çok çeşitli ve kuvvetli fitokimyasallara sahip olması nedeniyle aroma, koku ve renk bakımından güçlüdür. Aynı zamanda bitkiye koruma kalkanı oluşturur.

   Ihlamur çayının sağlığa faydaları çok eski zamanlardan beri bilinmektedir. Eski kaynaklarda kralların nektarı olarak adı geçmektedir. Amerikan yerlileri ise; baş ağrısı, sindirim problemleri, sinir sistemini rahatlatmak için kullanmıştır. Özellikle 2. Dünya Savaşı sırasında askerlerin üzerinde bulunan stresi alması için sadece ıhlamur çayı içtiği söylenmektedir.

   Ihlamur ağacı ılıman ve tropik bölgelerde yetişir. Özellikle Avrupa, uzakdoğu ve güney amerika’ da neredeyse sokaklarda bile kendiliğinden yetişir. Çok çeşitli ıhlamur türleri vardır. Hatta bu çeşitlilik 40 a kadar sayılabilir. Ancak çayı demlenebilen olanı yaz ve kış ıhlamurlarıdır. Tilia platyllos denileni büyük yapraklıdır. Koyu yeşil olan yapraları 6 ila 9 cm arasında değişen boyutta uzun, tırtıklı kenarlı aynı zamanda kalp şeklindedir. Ağaç boyu 40 metreye kadar ulaşabilir. Gövdesindeki kabuklar düz ve koyu gri renktedir. Dalları ise kırmızıyla karışık yeşil renkte olur. Haziran başında çiçeklenir. Yaz ıhlamuru olarak adlandırırlır. Tilia cordata ise küçük yapraklıdır. Yaprak büyüklüğü 3 ila 8 cm arasında değişir. Ağaç boyu 20 ile 35 arasında değişir.  Buna da kış ıhlamuru adı verililir. Tıbbi olarak kullanılan ıhlamur ise kış ıhlamurudur.

   Ihlamur ağacı sembolik olarak sevgi, dostluk, doğurganlık, barış, adalet ve iyi şans getirmesiyle bilinir. Şifalı, koruyucu ve hastalıklardan uzak tutmasıyla da ün yapmıştır.

   Her iki türdeki ıhlamur ağacındaki en değerli kısmı çiçekleridir. Küçük, sarı ve beyaz renklidir. Kokuları oldukça güzeldir. Çiçekler çay yapımı için kurutulduğunda hafif tatlı ve yapışkan bir hal alır. Ihlamur ağaçlarının aynı zamanda yumuşak yuvarlak meyveleri vardır.

   Ihlamur Çayının Faydaları

   • Doğal bir sakinleştiricidir. Özellikle stresli bir günün ardından rahatlamak için tercih edilmesi gereken tek çaydır. Kısa zamanda yorgunluğunuzu alarak dinlenmiş hissetmenizi sağlar.
   • Uykusuzluk tedavisinde kullanılır.
   • Migren ağrıları sırasında kendisini gösteren şiddetli baş ağrılarını hafifletir.
   • Zihni dingin hale getirir. Yoğun iş temposunda, kafanızın içini karmakarışık hissediyorsanız sadece bir ıhlamur çayı molası vermeniz yeterlidir.
   • Çocukların kullanımı için bile oldukça güvenlidir. Çocuklarda biraz yaramazlık biraz da huzursuzluk hissedildiğinde, bir fincan ıhlamur çayı sakinleşmeleri için idealdir. Ayrıca ıhlamur ekleyeceğiniz banyo da etkili olacaktır.
   • Sindirim sistemindeki çoğu problem ya yenilen yiyeceklerle ya da stresle ilgilidir. Stresten dolayı aşırı çalışan ya da çalışamayan mide kasları yüzünden hazımsızlık ortaya çıkar. Ayrıca stresten dolayı sindirimin etkilendiğini gösteren diğer bir gösterge kusma ve gaz çıkışıdır. İste bu noktada ıhlamur çayı tüketmek, sindirimi rahatlatacaktır. Ihlamur çayını ilk tükettiğiniz andan itibaren sindirim kanalını yatıştırır. Buradaki düz kaslardan oluşan yapının spazm yani kasılmasını azaltarak ağrıdan sizi kurtarır.
   • Sindirimi kolaylaştıran ve bu süreci kısaltan ıhlamur çayı iştah arttırır.
   • Huzursuz bağırsak sendromunu yatıştırır.
   • Ülserleri iyileştirir.
   • Şişkinliği azaltır.
   • İshali giderir.
   • Özellikle midenin yukarı doğru şişmesine neden olup, kalbe baskı yapan gaz sorunu çözer.
   • Ihlamur çayı safra kesesindeki bazı problemleri gidermeye yardımcı olsa da safra kesesi taşları için herhangi bir etkisi yoktur.
   • İdrar söktürücüdür. Ancak daha sık tuvalete gitmenize neden olur. İdrar yolu enfeksiyonunu önler.
   • Selülit gidericidir.
   • Cilt iltihabına neden olan toksinleri vücuttan uzaklaştırır.
   • Stres özellikle kalp sağlığı için çok zararlıdır. Kaygı ve stres durumlarında ortaya çıkan çarpıntıyı ıhlamur çayı ile giderebilirsiniz.
   • Kan damarlarını genişletip, kan duvarlarındaki gerginliği azaltır. Özellikle yüksek tansiyon ve kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltır.
   • Damarlar içinde duvarlar plak birikimini önler. Kan damarları daha elastik hale gelir. Böylece kan akşımda düzenlilik ve artış olur.
   • Solunum yolu bozuklukları ve soğuk algınlığı ile başa çıkar. Grip, nezle, bronşit denilince akla ilk gelen çaydır. Soğuk algınlığının belirtileri arası da yer alan öksürük, hapşırma ve halsizlik gibi durumlar ortaya çıktığında hemen bu çay içilmelidir.
   • Çok iyi bir balgam söktürücüdür.
   • Boğaz ağrısı ve öksürüğü hafifletir.
   • Burun tıkanıklığını açar ve semtomlarını azaltır. Bunun için ıhlamur çayı içerken, buharını sık sık koklamanız gerekmektedir.
   • Eğer grip veya nezleye eşlik eden ateş ortaya çıkarsa, ıhlamur çayı terlemeyi sağlayıp, vücut sıcaklığını düşürür. Aynı zamanda hastalığa neden olan zararlıları vücuttan attığı için kısa zamanda iyileşme sağlanacaktır.
   • Güneş yanıklarını giderir.
   • Tonik olarak sürüldüğünde tahriş olmuş cildi yatıştırır.
   • Şiş göz kapaklarını normal hale getirir.
   • Ağrıyan eklemlere ya da bacaklardaki yaralara sürüldüğünde rahatlama sağlar.
   • Sabahları kalktığınızda hareket etmekte güçlük çekiyorsanız ya da kaslarınız kasılmışsa, sizi rahatlatarak gününüzü iyi geçirmenize yardımcı olur.
   • Gergin kasları rahatlatır. Spazmları giderir.
   • Adet kanamaları sırasında oluşan ağrıları giderir.
   • Mantar giderici özelliğinden dolayı, gıda alımından kaynaklı vücuda alınan patojenlerin gelişmesini engeller.
   • Vücut direncini arttırır.
   • Kansere ve kronik hastalıklara yakalanma riskini düşürür.

   Ihlamur Çayı Günde Kaç Bardak İçilir

   Ihlamur çayı, günde 1 bardak içime uygundur. Ancak mide rahatsızlıkları ya da soğuk algınlığı gibi akut durumlarda, kısa süreliğine günde 3 bardak içilebilir. Ancak bu sürecin uzatılması ya da 3 bardaktan daha fazla içimi durumunda kalp problemlerine neden olabilir. Ayrıca  vücuttan fazla su atılması için diüretik ilaç kullanıyorsanız, çok fazla idrara çıkamya neden olacağından, vücut aşırı su kaybına yani dehidrasyona girebilir. Bu yüzden bu ilaçlarla birlikte ıhlamur çayı tüketilmemelidir.

   Ihlamur çayının tadı nasıldır?

   Ihlamur çayı tatlı ve çiçeksi bir tada sahiptir. Herkes tarafından genelde sevilir. Sıcak veya soğuk olarak tüketilebilir.

   ıhlamur çayının faydaları

   Ihlamur Çayı Kaç Kalori

   100 gram ıhlamur çayı ortalam 7 kcal dır. Ortalama olarak bir su bardağı ıhlamur çayı 3 kaloridir.

   Ihlamur Çayı Nasıl Demlenir? 

   Ihlamur çayının esas olarak çiçekleri demlenerek çay yapılır. Ancak yaprakları ve ağacın kabukları da çay yapılarak vücutta değişik durumlara şifa sağlayabilir.

   Ihlamur Yaprakları ile Nasıl Çay Yapılır?

   Bir bardak yani 250 ml kaynamış suya, 1 çorba kaşığı kurumuş ıhlamur yaprağı veya 1,5 çay kaşığı taze ıhlamur yaprağı konulur. Ağzı kapalı olarak yaklaşık 3 dakika kadar demlendirilir. Özellikle gece yatmadan önce ya da sabah bir bardak yavaş yavaş içmeniz tavsiye edilir. Kısa zamanda huzuru yakaladığınız hissedeceksiniz.

   Ihlamur çiçekleri ile çay  nasıl demlenir?

   Ihlamur çiçekleri genelde kurutulmuş ve toz haline getirilmiş halde piyasada bulunmaktadır. 1 bardak çay için 2 çay kaşığı kurutulmuş veya mevsiminde topaldığınız taze ıhlamur çiçeklerinin üzerinde önceden kaynattığınız 250 ml suyu döküp, 10 -15 dakika arasında demlendirmelisiniz. Daha sonra süzüp bal ile tatlandırılıp içilebilir. Özellikle soğuk algınlığını gidermek için idealdir.

   Ihlamur Çayı Adet Söktürür Mü

   Ihlamur çayının adet söktürücü etkisi olduğu bilinmektedir. Adet söktürücü etkisi olan bu çay ayrıca idrar söktürücü bitki çaylarından biridir. Ayrıca adet düzensizliğine karşı tüketilmesi tavsiye edilir.

   Ihlamur Çayı Anne Sütünü Artırır Mı

   Anne sütünü artırmak için mutlaka içmeniz gereken çaylardan biri olan ıhlamur çayı anne sütünü artıran en iyi çaylardan biridir. Emziren annelerin ıhlamur çayını tüketerek hem kendi sağlığını hemde bebeklerinin sağlığını koruyabilirler. Gerçek ıhlamur çayı anne sütünü arttırır ve oldukça faydalıdır.

   Bebeklere Ihlamur Çayı Verilir Mi

   Bebeklere ıhlamur çayı 6 aydan önce asla verilmemelidir. 6 aydan büyük bebeklerde ise günde en fazxla yarım çay bardağı kadar vermek yeterlidir.

   Ihlamur Çayı Mide Bulantısı İyi Gelir Mi

   Mide bulantısı yada kusma sorunu yaşıyorsanız şekersiz ıhlamur tüketebilirsiniz. Mide bulantısına iyi gelen ıhlamur çayı hızlı etki göstererek mide bulantısı yok eder.

   Ihlamur Çayı Yüze Sürülür Mü

   Yüzü canladıran, gözenekleri temizleyen ıhlamur çayını cildinize ve yüzünüze sürebilirsiniz. Ayrıca sıcak ıhlamur çayını yüzünüzü tutup buhar banyosu yaparsanız sivilce ve siyah noktaların yok olmasını sağlayabilirsiniz. Ihlamur çayını yüzünüze sürdüğünüzde cildin nemlenmesini ve canlı görünmesini sağlayabilirsiniz.

   Ihlamur Çayının Zararları ve Yan Etkileri

   • Hamile ve emziren anneler, ıhlamur çayını tüketmeden önce mutlaka doktoruyla görüşmelidir.
   • Kalp hastalığı geçmişiniz var ise ıhlamur çayı tüketmemelisiniz.
   • Ihlamura karşı bilindik ya da bilinmedik bir alerjiniz olabilir. Eğer bununla ilgili bir bilginiz yok ise; ıhlamur çayını demledikten sonra bir yudum içip, bir saat kadar beklemelisiniz. Alerjiniz var ise; deride döküntü, solunum güçlüğü, kaşınma, hapşırma, boğazda kaşınma gibi yan etkiler ortaya çıkar. Bu durumda kesinlikle ıhlamur çayı içmemelisiniz. Hatta ıhlamur ağacının altında bile durmamalısınız. Belirtilerde birkaç saat içinde bir hafifleme olmazsa, mutlaka bir sağlık kuruluşuna başvurmalısınız.
   • Ihlamur çayının içindeki musilajlar, vücudun besin emme yeteneğini düşürmektedir. Bu yüzden vitamin ya da herhangi bir takviye kullanıyorsanız, bunları aldıktan en az 2 saat sonra ıhlamur çayı tüketilmelidir.
   • Eğer vücuda dışarıdan lityum alıyorsanız, ıhlamur çayı ile birlikte tüketiminde dikkatli olunmalıdır. Çünkü ıhlamur çayı, fazla lityumun vücuttan atılmasını engelleyebilir.

   Sizlere bu yazımızda ıhlamur çayının faydaları nelerdir hakkında bilgi vermeye çalıştım. Aklınıza takılan soruları yorum kısmına yazarak sorabilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Begonya Bedava İnternet