Hurma Yemenin Faydaları

   19.11.2020
   Hurma Yemenin Faydaları

   Makalede Neler Var

   Hurma Yemenin Faydaları Hurma, daha çok ramazan aylarında görmeye alışık olduğumuz meyvelerden biridir. Ancak besleyicilik değeri çok fazla olduğu için sadece ramazan aylarında değil, diğer aylarda da uzmanlarca tüketilmesi önerilir. Hurma İslam  dininde ve peygamber efendimiz (s.a.v) gözünde de ayrı bir yere sahiptir. Bunun nedeni ise yüksek oranda vitaminlerle bezenmiş olmasıdır. Yani insan sağlığını yakından ilgilendiren hurma sayesinde, gününüz daha rahat geçirebilir ve hatta bazı sağlık sorunlarınızdan da kolayca kurtulabilirsiniz.

   Kalp hastalıklarından, kansere ve hatta doğumu kolaylaştırmasından cilt güzelliğine kadar her alanda hurma kullanımı yapılmalıdır. Besleyicilik özelliği ile hurma, tüketiminin insanlar üzerinde yer farklı olmalı ve sadece ramazan aylarında değil, her zaman mutfaklarımızda yer almalıdır. Eğer siz de hurma hakkında merak ettiklerinizi tek bir yazıda bulmak isterseniz, yazımızın devamını okuyabilirsiniz.

   Hurma Nedir?

   Hurma bir sıcak iklim bitkisidir. Tropikal iklimlerde yetişmeyi seven hurma, peyzaj alanında da sıklıkla kullanılır. Bir palmiye türü olan ve palmiyegiller ailesine mensup olan hurmanın yaprakları saçaklı ve dekoratif bir görünüme sahiptir. İlk olarak yeşil renkte çıkan hurmalar, daha sonra koyu renklere bürünür. Ayrıca dünya üzerinde pek çok farklı türde hurma çeşidi de mevcuttur. Lifli ve şekerli yapısı ile hem yemesi keyif vericidir hem de saklaması kolay bir besin türüdür. Pürüzlü bir ağaç gövdesine sahip olan bu meyve, dünyada en çok tüketilen besinler arasında yer almaktadır.

   Hurmanın Besin Değeri Nedir?

   Hurma, her şeyden önce insan sağlığına pozitif anlamda katkı sağlamaktadır. Hem çocukların hem de yetişkinlerin mutlaka düzenli bir şekilde tüketmesi gereken besinlerin başında gelir. Tok tutucu ve doyurucu özelliği ile bilinen hurmanın besin değeri ise;

   • Lif,
   • Karbonhidrat,
   • Protein,
   • A vitamini,
   • B1, b2,
   • b3, b6 ve
   • b9 vitaminleri yönünden zengindir,
   • Ayrıca hurmada yüksek oranda c vitamini de mevcuttur.

   Hurmanın Faydaları Nelerdir?

   Güçlü bir c vitamini kaynağı olan hurma günlük yaşamda karşılaşılabilecek pek çok vücut sorunları ile savaşırken, insanlarda nadir olarak görülen daha pek çok hastalık üzerinde de tedavi edici yöne sahiptir. Bu nedenle başta islam dini ve daha sonra sağlık uzmanları tarafından sıkça tüketilmesi tavsiye edilir. İşte bu doğanın insana sunduğu hurmanın faydaları;

   • Hurma iyi bir enerji kaynağıdır.

   Hurma, tüketimi yaparak, günlük yaşamda kendinizi daha enerjik ve daha aktif hissedebilirsiniz. Sabahları iki adet hurma tüketimi yaparak, gün içinde odaklanamama ve adapte olamama gibi tüm sorunlarınızın üstesinden kolayca gelmeniz mümkün olacaktır. Ayrıca kronik yorgunluk ve halsizlik yaşayan herkese günlük birkaç adet hurma tüketmesi tavsiye edilir.

   • Vejetaryenlerin hurma tüketmesi tavsiye edilir.

   Et yemeyen kişiler için gerekeli olan enerjiyi hurma fazlası ile sağlamaktadır. Yani kırmızı etten alacağınız vitamin ve mineralleri aynı şekilde hurmadan da alabilirsiniz. Bu nedenle çocuklar başta olmak üzere herkesin bolca hurma tüketmesi tavsiye edilir.

   • Hurma kolon kanseri riskini düşürür.

   Hurma lifli yapısı ve c vitamini içeriği ile  başta kolon kanseri, göğüs kanseri ve meme kanseri gibi durumların önüne geçmektedir. Yani kanser riski taşıyan ve kanser tedavisi gören herkese hurma tüketmesi tavsiye edilmektedir.

   • Hurma rahmin hastalıklarının tedavisinde kullanılan bir besin kaynağıdır.

   Kadınlarda pek çok çeşitte rahim hastalıkları meydana gelebilir. Bu gibi durumlardan kendinizi korumak ve hastalıklara karşı daha dirençli bir vücut yapısına sahip olmak için mutlaka hurma tüketimine ekstra özen göstermeniz gerekir.

   • Hurma kalp hastalıklarına karşı koruma kalkanı gibi hareket eder.

   Kalp hastalıkları günümüzde çığ gibi büyümektedir. Ancak bu gibi kronik hastalıkları baştan önlemek amacı ile veya hasta olan kalbi iyileştirmek amacı ile vitamin ve mineral deposu olan hurmadan faydalanabilirsiniz. Özellikle kan damarlarını yumuşatarak, daha sağlıklı bir kan akışı sağlamakta ve kalp hastalıklarına karşı üstün bir koruma sağlamaktadır.

   • Hurma iştahı kapatırken tok tutma özelliği ile bilinir.

   Peygamber efendimiz (s.c.v) döneminde de ve diğer dönemlerde de sahurda çokça hurma tüketimi yapılmaktadır. Hatta sahabeler, çoğu zaman sadece birkaç hurma ile gün boyu oruç tutmuşlardır.   Çünkü hurma hem besleyici özelliği sayesinde hem de tok tutma özelliği sayesinde kişilerin gün boyunca yeme isteğini en aza indirir. Dolayısı ile fazla kiloları ile savaşan ve diyet yapan herkes, diyet listelerine hurmayı eklemeyi ihmal etmemelidir. Bu sayede hem daha hızlı kilo verebilir hem de yeme isteğinizi bastırarak, iştahınızın önüne geçebilirsiniz. Ayrıca lifli yapısı sayesinde diğer besinlerin de daha kolay sindirilmesine de katkı sağlar. Yani hurma, zayıflamak isteyen herkesin aklında bulunması gereken bir besin deposudur.

   • Hurma vücudu toksinlerden ve ilaç kalıntılarından temizler.

   Müthiş bir antioksidan deposu olan hurma ile vücudunuzu temizleyebilirsiniz. Özellikle sıkça ilaç kullanımı yapmak zorunda olan kişilerin böbreklerinde ve mesane bölgelerinde kimyasal kalıntılar yer alır. Bu durumda da çeşitli sağlık sorunları meydana gelebilir. Vücudunuzu toksin maddelerden temizlemek adına günlük olarak iki – üç adet hurma tüketmeniz yeterli olacaktır.

   • Hurma anne sütünü artırır.

   Eski dönemlerde yeni doğum yapmış olan bayanlar bolca hurma tüketimi yapmakta idi. Bunun nedeni hurmanın anne sütünü artırması ve anne sütünün besleyiciliğini artırmasıdır. Yani yeni doğum yapmış herkesin bolca hurma tüketmesi gerekir.  Hurma sadece anne sütünü artırmaz. Doğumdan sonra rahim bölgesinde oluşan tahribatın da daha kısa sürede iyileşmesine katkı sağlar. Yani doğum sonrası vücudun kendini toparlamasına yardımcı olur. Hal böyle olunca mutlaka her yeni doğum yapmış olan annenin bolca hurma tüketmesi tavsiye edilir.

   • Hurma kolay bir hamilelik süreci geçirmenize yardımcı olur.

   Bilindiği üzere günümüzde pek çok kişi kısırlık gibi durumlardan şikayetçidir. Ancak bolca hurma tüketimi yaptığınız takdirde, kısırlık sorunları ortadan kalkacaktır. Doğurganlığı artıran hurma sayesinde düşük riskini de en aza indirebilirsiniz. Rahim duvarının daha sağlam olmasını sağlayan hurma, aynı zamanda daha rahat bir hamilelik süreci geçirmenize de yardımcı olur. Hurma sadece tüm bunlarla da kalmayıp, doğum esnasında rahim kaslarının yumuşayıp, gevşemesine yani daha rahat ve ağrısız bir doğum sürecine girmenize de fayda sağlayacaktır. Doğum sancısı çekmekten korkan kişiler, hamilelikleri boyunca bolca hurma tüketmelidir.

   • Hurma verem tedavisinde kullanılır.

   Eski dönemlerde insanlığın en büyük kabusu haline gelen verem her ne kadar günümüzde yaygın bir şekilde görülmese de son birkaç yıl içinde yine görülmeye başlamıştır. Veren ve diğer solunum yolu hastalıklarının tedavi sürecinde mutlaka hurmadan faydalanılması önerilir. Özellikle öksürük, bronşit, astım ve diğer akciğer hastalıklarında bolca hurma tüketimi yapılmalıdır.

   • Hurma içerdiği demir vitamini sayesinde kan yapıcı özelliğe sahiptir.

   Demir vitaminin yoğun bir şekilde yer aldığı bitkilerden biri de hurmadır. Dolayısı ile hurma, kansızlık ve demir eksikliği gibi sorunlarda çokça kullanılmalıdır.

   • Hurma çocukların sağlıklı gelişimine katkı sağlar.

   Eğer çocuğunuzda büyüme geriliği, aşırı zayıflık ve odaklanamama gibi sorunlar varsa bolca hurma tüketmesini sağlamanız gerekir. Çünkü hurma çocuk gelişimi için harika bir meyvedir. Çocukların daha sağlıklı büyümesini sağlarken, boylarının ve kilolarının artmasına da katkı sağlar.

   • Daha güçlü bir sindirim sistemine kavuşmak için hurma tüketmeniz gerekir.

   Gerek ishal, kabızlık veya diğer sindirim sorunlarınız olsun mutlaka hurma tüketimine ekstra özen göstermeniz gerekiyor. Sindirim sorunlarını ortadan kaldıran hurma sayesinde karın şişlikleri, hazımsızlık ve bağırsak toksinlerinizden kolayca kurtulabilirsiniz. Üstelik hurma sadece bağırsak sorunları için değil, mide bulantısı, kuma ve mide hazımsızlıkları için de kullanılması gereken besinlerin başında gelir.

   • Hurma cinsel isteği ve cinsel gücü artırır.

   Cinsel yaşamı etkileyen faktörlerin verdiği tahribatı en aza indiren hurma sayesinde hem erkekler hem de bayanlar artık cinsel isteksizlik ile karşı karşıya kalmayacaktır. Düzenli hurma tüketimi sayesinde cinsel güç artmış olacaktır.

   • Hurma ruhsal yorgunlukların önüne geçer.

   Beden yorgunluklarını hafifleten hurma zihinsel yorgunlukların da önüne geçer. Yani kendini mutsuz hisseden herkes bolca hurma tüketimi yapabilir. Bu sayede gün içinde hem beyin fonksiyonlarınız daha rahat çalışacaktır hem de kendinizi daha mutlu hissedeceksiniz.

   • Karaciğer hastalıklarında hurma kullanılması tavsiye edilir.

   Gerek karaciğer yağlanması için gerekse karaciğer yetmezliği gibi tüm karaciğer sağlık sorunlarında mutlaka bolca hurma tüketimi yapılmalıdır. Bu sayede karaciğer temizlenmiş ve toksinlerinden arınmış olacaktır.

   • Hurma göz hastalıklarına karşı koruma sağlar.

   Gözler için gerekli olan çeşitli vitamin ve mineraller hurmanın içinde bolca yer alır. Bu nedenle yorgun ve göz sağlığını yitirmiş gözler için mutlaka hurma tüketilmesi tavsiye edilir.

   • Hurma Cilt İçin Harika Bir Besin Kaynağıdır.

   Cilt hücrelerini yenileyerek, cilde canlılık ve enerji veren hurma sayesinde daha genç ve daha güzle bir cilt yapısına kavuşabilirsiniz. Özellikle dış etmenlere ve çok fazla makyaj malzemesi kullanımına bağlı olarak ortaya çıkan cilt yüzeyi tahribatları için günlük süt ve hurmanın beraber tüketilmesi önerilir. Buna ek olarak hurma içerikli kişisel bakım ürünlerinin de kullanımına ağırlık verilmesi gerekmektedir.

   Hurmanın Zararları

   Hurma binlerce şifayı içerisinde barındırır. Ancak dikkatli tüketilmediğinde veya çok fazla tüketildiğinde insan sağlığını riske atacak bir takım problemleri de beraberinde getirir. Hurmanın zararları daha çok kabızlık sorunu olarak kendini gösterir. Ancak az ve dengeli bir şekilde tüketildiğinde bu durum asla görülmez.

   Hurma Nasıl Tüketilir?

   Hurma daha çok kuru olarak sofralarımızda yerini alır. Ancak hurma çeşitli şekillerde işlenip, satılabiliyor. Özellikle bademli ve fıstıklı hurma çok fazla tüketimi yapılan çeşitleri arasındadır. Ancak genelde pek çok kişi sade olarak tüketmeyi tercih etmektedir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet Bedava İnternet