Hıyar Faydaları Ve Zararları

   15.11.2020
   Hıyar Faydaları Ve Zararları

   Hıyar Faydaları Ve Zararları Yaz mevsimlerinin en lezzetli bitkilerinden biri de salatalıktır. Onlarca şifayı içinde taşıyan salatalık, bol sulu olması nedeni ile de çok sevilen bir bitkidir. Özellikle detosk tariflerinin baş tacı olan bu bitki ile hem vücut sağlığınızı koruyabilirsiniz, hem de cilt güzelliğinize katkı sağlayabilirsiniz. Özellikle vücudu ve organları yenileyen salatalık sayesinde daha genç bir vücuda kavuşmanız da mümkün olacaktır.

   Salatalık, serinleten ve enerji veren bir bitki olduğu için her öğün sofralardan eksik edilmemesi gerekir. Özellikle yoğun su içermesi nedeni ile yaz mevsimlerinde kullanımına ekstra özen gösterilmesi gerekir. Bu sayede yaz aylarının rehavetini daha kolay bir şekilde üzerinizden atabilirsiniz.

   Hıyar Nedir?

   Hindistan’dan tüm dünyaya yayılan salatalık, yüz yıllardır insanlar için vazgeçilmeyen bir bitkidir. Bitki yer sarmaşığı olarak yetişir. Ayrıca içerdiği bazik su sayesinde insan  sağlığına büyük katkı sağlamaktadır. İlk baharın ilk aylarında toprakla buluşan hıyar, birkaç ay sonra hasat edilir. Çok fazla çeşidi olan bu bitkinin her bir çeşidi insanlar için büyük önem taşır. Özelikle turşularda kullanımı yapıldığından her mevsim tüketilmeye müsaittir. Sulak topraklarda yetişmeyi seven hıyar, toprağın ve suyun tüm minerallerini üzerinde toplamayı başarmıştır. Ülkemizin her bölgesinde rahatlıkla yetiştirilebilen hıyar, hem kolayca bulunabilir hem de uygun fiyatta olduğu için herkes tarafından rahatlıkla tüketilebilir.

   Hıyarın Besin Değeri Nedir?

   Salatalık içinde daha çok su bulundurur. Ancak sulu yapısı ve içerdiği sularda pek çok değerli vitamin ve mineraller mevcuttur. Hıyarın besin değeri ise;

   • Pantotenik asitler,
   • Bakır,
   • Bol miktarda potasyum,
   • Mangabez,
   • C vitamini,
   • Biotin,
   • Fosfor,
   • Folik asit,
   • Sodyum,
   • A vitamini,
   • Demir,
   • Kalsiyum,
   • D vitamini,
   • Diyet lifi, gibi yönleri ile daha zengin bir bitkidir.

   Hıyarın Faydaları Nelerdir?

   Salatalık bunca vitamini ve minerali bir arada içerdiği için ebette sağlık ve kozmetik anlamında sıklıkla kullanılan bir bitkidir. Dolayısı ile salatalık mevsimi geldiğinde hem kendiniz hem de çocuklarınız için bolca tüketmeniz gerekir. Öte yandan hıyarın faydalarına bakacak olursak;

   • Hıyar, etkili bir dotoks malzemesidir.

   Televizyon programlarında ve çeşitli uzman önerililerinde salatalık sürekli olarak detoks için tavsiye edilir. Bunun nedeni ise içerdiği bol miktardaki antioksidanlardır. Ayrıca bitkinin nerede is e%95i sudan oluşur. Bu da vücut için son derece önemli bir detaydır. Eğer düzenli bir şekilde hıyar detoksu yapacak olursanız, daha sağlıklı bir vücut ve cilt yapısına kavuşabilirsiniz. Özellikle kış mevsiminde vücutta biriken kimyasalların dışarıya atılmasında son derece etkilidir. Bu nedenle yaza taze ve yenilenmiş olarak girmek isterseniz, salatalıktan faydalanmanız önerilir.

   • Hıyar ağız içindeki ve tükürükteki bakterileri yok eder.

   Bilindiği üzere ağız hijyeni son derece önemlidir. Tüm vücut sağlığını yakından ilgilendiren ağız hijyeninizi en iyi şekilde sağlayacak olan doğal besinlerden biri de hıyardır. Ağızdaki ve tükürükteki bakterileri yok ederek daha sağlıklı bir yaşama kavuşmanıza yardımcı olur. Öte yandan ağız içindeki bakterilerin yol açtığı ağız kokularının önlenmesine de büyük katkılar sağlar. Buna ek olarak diş iltihaplanması ve diş eti çekilmesi gibi durumlar için de mutlaka salatalıktan yardım alınmalıdır. Çünkü hıyar içermiş olduğu çözücü asitleri sayesinde hem ağız hijyeni sağlar hem de diş ve diş etini en iyi şekilde korur.

   • Hıyar vücudun ihtiyacı olan c vitaminin büyük kısmını karşılar.

   C vitamini her türlü hastalığa karşı vücudu korur. Ve vücudun direncini artırır. Dolayısı ile günlük iki adet salatalık tüketimi yaptığınız takdirde vücudunuzun ihtiyacı olan c vitamininin tümünü karşılayabilirsiniz.

   • Hıyar idrar söktürücü özelliğe sahiptir.

   Vücutta biriken toksinleri çok kolay bir şekilde atan salatalık aynı zamanda harika bir idrar söktürücü özelliğe sahiptir. Dolayısı ile böbrek ve mesane sorunu yaşayan herkese hıyar tüketmesi tavsiye edilir. Bol sulu yapısı ve yine bol lifli yapısı ile böbrek üstü bezlerin daha aktif çalışmasına yarımcı olur. Kişilerde görülen hazımsızlık, şişkinlik, kabızlık ve gaz şikayetlerini önemli ölçüde azaltır.

   • Hıyar vücudun sıvı ihtiyacının büyük bir bölümünü karşılar.

   Bilindiği üzere yaz mevsimlerinde vücut daha fazla sıvı kaybına uğrar. Sıvı kaybeden kişilerde ödem ve toksin birikmesi daha fazla yaşanır. Bu ise günlük yaşamın verimini düşürür. Eğer  vücudunuzu halsiz ve yorgun hissederseniz, mutlaka gün içinde iki adet salatalık tüketmeniz tavsiye edilir. Ayrıca ter bezlerinin de daha iyi çalışmasına yardımcı olduğu için ter kokusu gibi durumların da önüne geçer.

   • Hıyar baş ağrıları için doğal bir çözümdür.

   Baş ağrıları şikayerleri pek çok kişide sıklıkla yaşanır. Esasen baş ağrılarının en büyük nedenlerinden biri vücudun sıvı kaybetmesidir. Bu gibi durumlarda ise yapılacak olan bolca salatalık tüketmektir. Yani salatalık tüketimi yaptığınız takdirde, baş ağrılarınızı kısa sürede dindirebilirsiniz.

   • Hıyar kansere karşı koruma kalkanı gibi işlev görür.

   Gerek c  vitamini yoğun olduğu için gerekse içerdiği çeşitli antioksidanlar bakımından zengin olduğu için tümör hücrelerinin vücutta yayılmasını önler. Bu da kansere karşı son derece etkili bir besin kaynağı olduğunun ispatıdır. Eğer, kanserle mücadele ediyorsanız ya da ailenizden birinde kanser gibi hastalıklar mevcut ise mutlaka salatalık tüketimine iki kat daha özen göstermeniz gerekmektedir.

   • Hıyar içermiş olduğu k vitamini sayesinde kemiklerin daha güçlü olmasını sağlar.

   Belli bir yaştan sonra hem bayanlarda hem de erkeklerde kemik erimeleri hızla artar. Bu gibi durumlarda yapılacak olan şey çok basittir. Kalsiyum miktarı açısından zengin olan besinleri tüketerek, kemik erimelerine karşı kendinizi koruyabilirsiniz. Özellikle hıyar bu konuda oldukça başarılı bir besin kaynağıdır. Kadınlar menopoza girmeye başladıkların andan  itibaren, erkekler ise 50 yaşlarından itibaren bolca salatalık tüketmelidir. Kemik erimelerine karşı koruduğu gibi eklemlerde oluşan ağrı, iltihap ve sıvı eksilmelerine karşı da müthiş bir koruma sağlamaktadır.

   Hıyarın Cilde Faydaları

   Salatalık hem kozmetik ürünlerinde hem de kişisel bakım ürünlerinde sıklıkla kullanılan bir doğal üründür. Çünkü insan sağlığında etkili olduğu gibi cilt ve saç sağlığında da iyi bir öneme sahiptir. Dolayısı ile mutlaka cilt ve saç sağlığınız için salatalık tüketimine ve cilde kullanımına özen göstermeniz gerekir. Hıyarın cilde faydaları ise;

   • Cilt gözeneklerinin sıkılaşmasını sağlar; cilt gözeneklerinin genişliğinden şikayet eden kişiler salatalık maskesi yapabilirler. Bu sayede cilt daha sıkı ve daha genç bir görünüme sahip olacaktır.
   • Hıyar cilt rengini açar; açık tenli olmak isteyen kişiler için kullanabilecekleri en ideal doğal ürünlerden biri salatalıktır. Cilt rengini açmak isteyen kişiler, salatalığı rendeleyip, birkaç damla limon ve bir miktar karbonatı karıştırıp, cilt bakımı yaptıkları takdirde cilt rengini açıldığını görebilirler.
   • Bölgesel kararmalarda etkilidir; epilasyon sonrası cildin bazı bölgelerinde kararmalar meydana gelebilir. Bu gibi durumlarda ise salatalık kullanmak son derece etkili olacaktır.
   • Cildin nemlenmesini sağlar; pek çok ünlü kozmetik markları cilt toniklerinde ve nemlendirici kremlerde hıyar kullanımı yapar. Bunun nedeni ise salatalığın harika bir nem kaynağı olmasıdır. Eğer çok kuru ve yıpranmış bir cilde sahipseniz, mutlaka cildinizi nemlendirmek için salatalık kullanmanız tavsiye edilir.
   • Hıyar her türlü göz bakımında kullanılır; göz çevresinde bulunan deri diğer bölgelere göre daha incedir. Dolayısı ile her ürün göz çevresine uygulanmaz. Ancak salatalık yüz yıllardır, göz çevresi bakımında kullanılan müthiş bir bitkidir. Salatalık kürleri ve salatalık maskeleri ile göz çevrenizi nemlendirebilir, göz çevresinde oluşan kırışıklıkları giderebilir ve göz altı torbalarınızı ortadan kaldırabilirsiniz. Düzenli göz çevresi bakımları yaptığınızda en az on yaş daha genç bir göz çevresine kavuşabilirsiniz.
   • Hıyar deri hastalıklarının iyileşmesi için iyi bir alternatiftir; mantar, egzama, sedef ve çeşitli deri hastalıklarınızda salatalığın iyileştirici gücünden faydalanabilirsiniz. Bu hastalıkların yayılmasını önlerken kaşıntı ve kızarıklık gibi durumların da önüne geçer.
   • Düzenli salatalık maskesi ile cildiniz daha taze ve daha dinamik bir görünüme kavuşacaktır; cildi derinlemesine temizleyen ve cilde parlaklık veren salatalık maskeleri ile her zamankinden daha dinamik bir cilt yapısına kavuşabilirsiniz.

   Hıyarın Zararları Nelerdir?

   Oldukça faydalı olan salatalığın bir takım yan etkileri de mevcuttur. Bu nedenle mutlaka kullanmadan ve tüketmeden önce hıyarın zararları hakkında bilgi edinmeniz gerekir.

   • Salatalığın kabuk kısmında yer alan bir takım toksin maddeler vücutta ödem ve zehirlenmelere neden olur. Bu nedenle salatalık tüketirken taze olmasına özen göstermeniz gerekir. Eğer gün içinde çok fazla salatalık tüketimi yapıyorsanız o halde kabuklarını soyarak yemeniz tavsiye edilir.
   • Salatalık harika bir idrar söktürücü özelliğe sahiptir. Ama çok fazla tüketildiğinde vücuttaki sıvı miktarının azalmasına neden olacaktır. İste bu nedenle daha dikkatli bir şekilde kullanmaya özen göstermeniz gerekmektedir.
   • Eğer cilt bakımı için hıyar kullanacaksanız, ilk olarak cildinize alerji yapıp yapmadığını kontrol etmeniz gerekir. Çünkü bazı ciltler üzerinde alerjik etkilere neden olabilir.

   Salatalık Nasıl Tüketilir?

   Salatalığı taze olarak tüketebileceğiniz gibi salataların içinde, detosk sularının içinde, yoğurtla beraber ve cilt bakımı için tüketimini yapabilirsiniz. Yani salatalığı kendi damak zevkinize göre çeşitli şekillerde tüketebilirsiniz. Ayıraca salatalık turşusu da en çok tüketilen besinlerin başında gelir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet Bedava İnternet