Hint Yağının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   24.06.2020
   Hint Yağının Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   Hint Yağının Faydaları ve Zararları Nelerdir? Oldukça eski tarihlerden beri farklı amaçlara yönelik olarak kullanılan Hint yağı, gerek kozmetik sektörü, gerekse alternatif tıp alanında sıklıkla kullanılan bitkisel bir üründür. Günümüzde her geçen gün yeni bir yararı ortaya çıkan ve kullanım alanı genişleyen ürün, içeriğinde bulunan antienflamatuar, antioksidan ve antiseptik bileşenleri sayesinde insan sağlığına önemli katkılar sağlamaktadır.

   Hint Yağı Nedir?

   Hint yağı, Ricinus communis adı verilen bitkiden elde edilen bir yağdır. Günlük yaşamda sıklıkla sözü geçen Hint yağının kullanım alanı çok geniş olduğundan dolayı hemen herkes tarafından duyulmuş veya kullanılmıştır. Bitkinin tohumlarından özel yöntemlerle elde edilen Hint yağı oldukça hafif bir kokuya ve soluk sarı renge sahiptir. İmalat aşamasında bitkinin tohumlarında bulunan zehirli risin maddesinden arındırılarak kullanıma uygun hale getirilmektedir. Özellikle saç bakımına sağladığı katkılarla bilinen Hint yağı, kozmetik ve bitkisel tedavi yöntemlerinde kullanılarak farklı yararlar sağlamaktadır.

   Hint Yağının Faydaları

   Kozmetik sektörünün vazgeçilmez ürünleri arasında ilk sıralarda yer alan Hint yağı, sağlık açısından da oldukça yararlıdır. İçeriğinde bulunan antioksidanlar sayesinde vücutta serbest halde dolaşan radikallerin gelişimini engellemektedir. Özellikle vücudun farklı bölgelerinde ortaya çıkabilen iltihapların giderilmesinde oldukça etkili olan Hint yağı,

   • Yaraları iyileştirir
   • Kabızlığı önler
   • Doğal bir nemlendiricidir
   • İltihapları önler
   • Aknelerin tedavisinde etkilidir
   • Saç ve saç derisini güçlendirir
   • Yaşlanma etkilerini geciktirir
   • Mantar oluşumlarını önler

   Hint yağının yararlar oldukça fazladır. İşte Hint yağının diğer faydaları;

   • Yara Tedavisinde Etkilidir

   Doğal bir nemlendirici etkiye sahip olan Hint yağı, yaranın kurumasını önleyerek iyileşme sürecini hızlandırır. Yarattığı nemli ortamla doku büyümesi yaratarak doku ile dış etkenlerin irtibatını kesen bir bariyer etkisi oluşturur ve yaranın enfeksiyon kapma riskini ortadan kaldırır.

   • Kabızlığı Önler

   Geçici kabızlık sorunlarının giderilmesinde oldukça önemli bir etkiye sahip olan Hint yağı, bu tür durumlarda kısa süreli kullanılmalıdır. Hint yağının herhangi bir şekilde tüketilmesi durumunda ince bağırsakta parçalanmakta ve risin oleik asit salgılayarak güçlü bir laksatif etki yaratmaktadır. Böylece geçici süreli olarak yaşanan kabızlık problemi giderilmektedir.

   • Doğal Nemlendirici Etkiye Sahiptir

   Doğal nemlendiricilerin en önemli özelliği cildin dış tabakasına sürüldüğünde su kaybını önleyerek ciltteki nem dengesini sağlamaktır. Hint yağı da suyu hapsetme özelliği sayesinde birçok kozmetik ürün içerisinde bir bileşen olarak yer almaktadır. Birçok kullanıcı parfümlü, boyalı ve kullanıldığında cildi tahriş eden ürünlerin yerine Hint yağını tercih etmektedir.

   • İltihapları Önler

   Sedef ve Romatoid gibi iltihaplı cilt hastalıklarının tedavisinde oldukça etkili olduğu bilinen Hint yağı, bileşiminde bulunan ana yağ asidi risinoleik sayesinde iltihapları söker ve iltihaplı bölgede oluşan ağrıyı tolere edilebilir düzeylere geriletir.

   • Akne Tedavisine Katkı Sağlar

   Yüz estetiğinin kâbusu olan akne ve sivilceler yüzde şişkinlikler meydana getirir. Özellikle ergenlik çağındaki gençlerde görülen bu durum, düzenli olarak Hint yağı kullanılması halinde kısa sürede giderilmektedir. Hint yağının iltihap sökücü özelliği, yüz bölgesinde estetik kaygılara sebep olan tüm cilt sorunlarının giderilmesinde etkilidir.

   • Yaşlanma Etkilerini Geciktirir

   Ciltte yaşlanmaya sebep olan en büyük etken, cildin kuruması ve buna bağlı olarak kırışıklıkların ortaya çıkmasıdır. Hint yağı doğal nemlendirici olma özelliğiyle cildin elastikiyetini arttırır. Ciltle temas ettiğinde elastin ve kolajen üretiminin artmasına yol açan Hint yağı, cildi yumuşatarak kurumaları önler, cilde pürüzsüz bir görünüm kazandırır ve ince çizgi oluşumlarını geciktirir.

   • Mantar Oluşumlarını Önler

   Hint yağının en önemli özelliklerinden biri de, genital bölgeler ve diş eti enfeksiyonlarını meydana getiren iltihaplanmaları önleme etkisine sahip oluşudur. Candida Albicans adı verilen mantar türüne karşı oldukça yoğun bir etkisi bulunan Hint yağı, diş etlerinde meydana gelen mantar oluşumlarını da hızlı bir şekilde geriletmektedir.

   Hint Yağı Cilde Faydaları

   Kuru ciltler için çok faydası olan Hint yağının nemlendirici özelliği ile besler. Ayrıca çatlak olan bölgeye nemini kazandırır. Nasır olan bölgeye sürersiniz yumuşamasına yardımcı olur. Hint yağını 2 yemek kaşığı ve yarım çay bardağı ılık suya karıştırıp nasıl olan yere uygulayabilirsiniz.

   Hint Yağı Cilde Nasıl Uygulanır?

   Cilde nemlendiren etkisi olan Hint yağını akşam yatmadan önce bir kaç damla yüzünüze sürüp sabaha kadar bekletip sabah ılık su ile durulamak yeterlidir. Hin yağının gündüz sürdüğünüzde yüzde fazla bekletilmemelidir. Ayrıca uzun süre hint yağı kullanmak ciltte tüylenmeye neden olabilir.

   Hint Yağının Saça Faydaları

   Hint yağının cilde yararları olduğu gibi Hint yağının saça faydaları da bulunmaktadır.

   Saç ve Saç Diplerinin Bakımında Etkilidir

   Çok eski tarihlerden beri saç bakımı ürünü olarak kullanılan Hint yağı, özellikle hasar görmüş kuru saçların sağlıklı görünüme kavuşmasında oldukça etkilidir. Düzenli bir program halinde uygulandığında saç kırıklıkları ve dökülmeleri önleyen Hint yağı, saçları nemlendirerek doğal koruma sağlar. Kaç ve kirpik bakımında da beklentileri en üst düzeyde karşılayan Hint yağı, bu özelliği sayesinde kozmetik sektörünün vazgeçilmez ürünleri arasında yer almaktadır.

   Hint Yağı Ayda Kaç cm Saç Uzatır

   Saçlar için harika bir nemlendirici etkiye sahip olan hint yağı saçın nemli kalmasını koruduğu gibi saçları kökten uça besleyerek hızlı uzamasını sağlar. Saç hint yağı sürdüğünüzde aylık ortalama yarım cm kadar uzamasını sağlayabilirsiniz.

   Hint Yağı Nasıl Kullanılır?

   • Kas ve eklem ağrılarının giderilmesi amacıyla kullanıldığında ağrının olduğu bölgeye bir miktar Hint yağı dökerek masaj yapmak ağrıları kısa süre içerisinde dindirecektir.
   • Gen rahatsızlıklarına da iyi geldiği bilinen Hint yağı Parkinson veya beyin felci hastalarında düzenli kullanım sonrasında rahatlatıcı etki yaratmaktadır.
   • İçerisindeki yararlı bileşenler sebebiyle bağışıklık sistemini güçlendiren Hint yağı, düzenli aralıklarla kullanıldığında bazı hastalıkların önlenmesine katkı sağlamaktadır.
   • Geçici kabızlık dönemlerinde günde 1 kaşık Hint yağı içilmesi kısa süre içerisinde sorunun çözümüne katkı sağlar. Ancak kronik kabızlık sorunlarının tedavisinde uzun süreli olarak Hint yağı kullanılması önerilmez.

   Hint Yağı Kirpik ve Kaşa Sürülür Mü

   Hint yağı kirpik uzatmak ve gürleştirmek için kullanabileceğiniz etkili yağlardan biridir. Hint yağı ile kirpik uzatmak için kulak çöpüne az miktarda damlatarak sürmelisiniz. Kirpik ve kaşa sürerken kesinlikle göze kaçmamasına dikkat etmelisiniz. Zayıf, kısa ve dökülen kirpiklere Hint yağını sürdüğünüzde daha dolgun ve sağlıklı kirpik ile kaşlara sahip olursunuz.

   Hint Yağı Şampuana Katılır Mı

   Hint yağını direk olarak saçlarınıza sürebileceğiniz gibi banyo öncesi kullandığınız şampuana ekleyerek kullanmanız mümkün. Kullandığınız şampuan bir kaç damla damlatarak saçlarınıza uygulabilirsiniz.

   Hint Yağı Neden Yasaklandı

   Sağlık Bakanlığı bilinçsiz kullanımın önüne geçmek için aldığı karar ile Hint yağının aktarlarda satışını yasaklamıştır. Bilinçsiz kullanıldığında damar tıkanıklığı ve sağlık sorunlarına neden olduğu için doktor önerisi ile kullanılması gerekmektedir. Alınan karar ile Hint yağı artık aktarlarda satılmayacaktır yani Hint yağının aktarlarda satışı yasaklanmıştır.

   Hint Yağı Kullananlar

   Hin yağını kullananlar yaptıkları yorumlarda cilde ve saça iyi gelen bu yağının fazla kullanılması yarardan çok zarar verdiğini kullananlar söylemiştir. Özellikle saça hint yağı kullananlar saçlarını daha gür ve hacimli olduğunu yorumlarda sıklıkla dile getirmişlerdir.

   Hint Yağını Zararları

   • Hint yağını hamilelerin kullanmadan önce doktoruna sorması gerekmektedir.
   • Börek hastalığı olanların ve sürekli ilaç kullananların, kullanması önerilmez.
   • Aynı zamanda Hint yağı kabızlık için ağız yoluyla kullanılacaksa muhakkak bir uzmana danışılması ve belirtilen doz miktarınca kullanılması gerekmektedir.

   Sizlere bu yazımızda Hint yağının faydaları ve zararlarından bahsettik aklınıza takılan sorularınızı yorum kısmında sorabilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Begonya Bedava İnternet