Hindistan Cevizinin Faydaları Ve Zararları

   15.11.2020
   Hindistan Cevizinin Faydaları Ve Zararları

   Hindistan Cevizinin Faydaları Ve Zararları Tropikal bir iklim meyvesi olan Hindistan cevizi yüz yıllardır hem sağlık alanında hem de kişisel bakım anlamında sıklıkla kullanılan bir doğal üründür. Tarihi kalıntılara bakıldığında Hindistan cevizi, tıp alanında kullanılmış olması aslında bu meyvenin ne denli kıymetli olduğunu ispatlamaktadır. Dolayısı ile hem çeşitli hastalıkların şifası için  hem de cilt bakımı için herkesin kullanması ve tüketmesi gereken bir besindir. Hindistan cevizini bu kadar özel kılan bir durum ise anne sütünde yer alan laurik asitler bakımından zengin olmasıdır. Eğer çeşitli sağlık sorunlarınız ve cilt sorunlarınız varsa mutlaka Hindistan cevizi kullanımına özen göstermeniz gerekir. Sizler için bu yazımızda Hindistan cevizinin faydaları ve zararları hakkındaki bilgileri bir araya getirdik…

   Hindistan Cevizi Nedir?

   Hindistan cevizi, tropikal ilkim bölgelerinde yetişen sert kabuklu bir meyvedir. Palmiyegiler ailesinin bir üyesi olan bu meyvenin yetişme serüveni ise diğer meyvelere göre oldukça zordur. Çünkü 100 yılı aşkın bir süre yaşayabilen Hindistan cevizi ancak 60. Yılında meyve vermeye başlar. Belki de Hindistan cevizini özel kılan yanlarından bir tanesi de budur. Meyvenin dış kabuğu son derece serttir ve özel tekniklerle kırılabilir. İçinde ise beyaz etli  kısım mevcuttur. Bu kısım tatlılarda ve yemeklerde baharat olarak kullanılır. Dış kabuğa yapışık olan bu kısmın haricinde meyvenin içinde bir de suyu mevcuttur. Şeffaf ve beyaz renge sahip olan Hindistan cevizi suyu da en az etli kısımları kadar etkili bir şifaya sahiptir. Ayrıca özellikle cilt bakımında kullanılan bir de yağı mevcuttur. Hindistan cevizi yağı ise yine meyvenin etli kısımlarından elde edilir. Hal böyle olunca Hindistan cevizinin her bölgesinden faydalanmak daha avantajlı olacaktır.

   Hindistan Cevizinin Besin Değeri Nedir?

   Hindistan cevizi besin açısından diğer meyvelere göre daha zengindir demek çoğu zaman doğru olacaktır. Geniş bir kullanım alanına sahip olan bu meyvede insan sağlığı için son derece önemli olan bazı vitamin ve minerallerde mevcuttur. Hindistan cevizinin besin değeri ise;

   • Magnezyum,
   • Potasyum,
   • Kükürt,
   • Sodyum ve çeşitli yağ asitleri mevcuttur.

   Hindistan Cevizinin Faydaları Nelerdir?

   Hindistan cevizi, mide sorunlarından çeşitli vücut ağrılarına ve hatta cilt bakımına kadar çok geniş bir yelpazede şifaya sahiptir. Doğanın insana sunduğu bu mucizevi besinden faydalanmak ise son derece yerinde bir karar olacaktır. Her ne kadar tropikal bölgelerde ve ülkemize uzak bölgelerde yetiştiriciliği yapılsa da artık ülkemizde de çok yaygın bir şekilde ulaşımına imkan tanınmaktadır. İşte doğanın hediyesi olan Hindistan cevizinin faydaları…

   • Hindistan cevizi sindirim sorunları için kullanılabilecek bir meyvedir.

   Başta mide ağrıları, midede yanma ve gaz şikayetleri, ülser, mide duvarında tahribat ve diğer mide sorunları için tüketilmesi gereken bir besin kaynağıdır. Buna ek olarak Hindistan cevizi suyu bağırsakların yumuşamasına ve daha kolay bir şekilde sindirim yapmasına da katkı sağlar. Hal böyle oluca kabızlık ve şişkinlik gibi tüm olumsuz durumların önüne geçer. Öte yandan mide bulantısı ve kusma gibi olumsuzluklarla da savaşır.

   • Hindistan cevizi suyu böbrek hastalıklarının önüne geçer ve böbrek hastalıklarını tedavi eder.

   Böbrek kumu, böbrek taşı ve börek iltihaplanması gibi tüm olumsuzluklarla savaşarak, böbreklerin harika bir şekilde korunmasına katkı sağlar. Ayrıca Hindistan cevizi sütü ile böbrek üstü bezlerin daha aktif çalışmasına yardımcı olabilirsiniz.

   • Hindistan cevizi mide kramplarını önler.

   Bazı kişilerde mide ağrıları, mide bulantısı ve mide krampları kronik hale gelebiliyor. Bu gibi durumlarda hem Hindistan cevizinin etli kısmından hem de suyundan faydalanılması önerilir. Ayrıca mide ph dengeler ve midedeki diğer gıdaların daha iyi sindirilmesine yardımcı olur.

   • Hindistan cevizi mevsim geçişlerinde düşen vücut direncini artırır.

   Özellikle kış mevsiminde ve mevsim geçişlerinde bağışıklık sistemi önemli ölçüde azalır. Bu gibi durumlarda ise mutlaka Hindistan cevizinin hem etli kısmından hem de suyundan yararlanmak gerekir. Bağışıklık sitemini güçlendirirken, vücudu dışarıdan gelebilecek çeşitli hastalıklara karşı da dirençli kılar.

   • Hindistan cevizi kolesterol seviyesini düşürür.

   İçerdiği potasyum ve sodyum gibi  etkili mineraller sayesinde kan damarlarını temizler. Kolesterol gibi hastalıklara karşı vücudu korur. Yüksek kolesterolün düşürülmesine yardımcı olur. Ayrıca kalp hastalıkların riskini en aza indirir.

   • Hindistan cevizi obeziteye karşı etkilidir.

   Tüm dünyanın savaştığı hastalıklardan biri de obezitedir. Obezite sadece fazla kilo sorunu değil, aynı zamanda da farklı hastalıkları tetikleyen bir durumdur.  Hindistan cevizi üzerinde yapılmış çeşitli araştırmalar, Hindistan cevizinin obeziteyi engellediğini ortaya çıkarmıştır. Üstelik sadece obeziteyi engellemekle kalmayıp, obezitenin getirdiği bazı sağlık sorunlarını da engellemektedir. Dolayısı ile fazla kiloya sahip olan kişilerin düzenli bir şekilde Hindistan cevizi tüketmesi önerilir.

   • Hindistan cevizi karaciğer bakımı yapar.

   Karaciğer insanların hayati organlarından biridir. Dolayısı ile karaciğerin hiçbir şekilde deforme olmaması ve hastalanmaması gerekir. Karaciğer yağlanmalarında ve karaciğerde toksin birikmelerinde mutlaka Hindistan cevizinden faydalanmak gerekir. Harika bir şekilde karaciğeri koruyup, sağlığına kavuşturan Hindistan cevizi ile daha sağlıklı bir yaşama kavuşabilirsiniz. Ayrıca karaciğerden dolayı ortaya çıkan çeşitli akne ve sivilce sorunları için de Hindistan cevizi kullanılması tavsiye edilir.

   • Hindistan cevizi yapısı bozulmuş ve hasar görmüş hücrelerin yenilenmesine katkı sağlar.

   Hindistan cevizi hem hücreleri içeriden besleyerek, daha sağlıklı olmalarına yardımcı olur hem de cilt hücrelerini dışarıdan besleyerek, cildin daha parlak ve canlı görünmesini sağlar. Dolayısı ile kansere ve diğer deri hastalıklarına karşı da büyük etkiye sahiptir.

   • Hindistan cevizi unutkanlığa iyi gelir.

   Beyin hücrelerinin daha aktif çalışmasına yardımcı olan Hindistan cevizi ile unutkanlık sorunlarınızın üstesinden gelebilirsiniz. Hem yetişme çağındaki çocuklar için hem de ilerleyen yaşlardaki insanlar için eşi benzeri bulunmayan bir nimettir. Bu nedenle beyin sağlığı için sıkça tüketimi yapılmalıdır.

   • Hindistan cevizi iyi bir iltihap ve enfeksiyon giderici özelliğe sahiptir.

   Vücudun her neresinde olursa olsun, iltihap giderme konusunda iyi bir etkiye sahiptir. Özellikle eklemlerde, diş köklerinde ve iç organlarda meydana gelen iltihap ve enfeksiyon gibi durumları engeller.

   • Hindistan cevizinin cilde faydaları nelerdir?

   Hindistan cevizi kozmetik ve temizlik ürünlerinin içinde çok sık bir şekilde kullanılır. Bunun nedeni ise cilde verdiği faydalardır. Aynı zamanda anti bakteriyel olması sebebi ile virüs ve bakterilerin insanlar üzerinden uzaklaşmasını sağlar. Hindistan cevizinin cilde faydaları ise;

   • Cildin nem dengesini sağlar.

   Hindistan cevizi, özellikle de Hindistan cevizi yağı cildin harika bir şekilde nemlenmesine yardımcı olur. Zaten pek çok nemlendirici kremin içinde Hindistan cevizi yağını görmekteyiz.

   • Hindistan cevizi sivilce ve akne oluşumunu engeller.

   Hindistan cevizi sütü ve Hindistan cevizi yağı cilt üzerinde çıkan sivilce ve aknelerin kısa sürede temizlenmesine yardımcı olur. Özellikle Hindistan cevizinin etli kısmı ile cildinize peeling yapabilir ve akabinde cildinizi Hindistan cevizi yağı ile nemlendirebilirsiniz. Bu  sayede cilt gözenekleriniz derinlemesine temizlenip, siyah nokta, akne ve iltihaplı sivilcelerden arınmış olacaktır.

   • Hindistan cevizi yağı cildi gençleştirir.

   Hindistan cevizi yağı ile cilt bakımı yaptığınız takdirde cilt üzerinde oluşan kırışıklıkların ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz. Özellikle göz çevresi bakımında Hindistan cevizi sütü ve yağını daha çok kullanmanız önerilir.

   • Hindistan cevizi saç dökülmelerini önler.

   Hindistan cevizi saç köklerini besleyerek daha sağlam hale gelmelerine yardımcı olur. Koparak dökülmelerde ve kökten dökülmelerde oldukça büyük bir etkiye sahiptir.

   • Hindistan cevizi yağı saçların hızlı uzamasına ve daha parlak görünmesine yardımcı olur.

   İnce telli saç yapısına ve sönük bir saç yapısına sahipseniz her banyo öncesi saçlarınıza Hindistan cevizi yağı ile bakım yapabilirsiniz. Ayrıca daha güçlü ve daha hacimli saç yapısına ulaşmak isterseniz, saç bakım ürünlerinin içinde Hindistan cevizi kullanılmış olmasına özen göstermeniz gerekir.

   • Hindistan cevizi tırnak kırılmalarını önler.

   Tırnak kırılmaları pek çok kişinin ortak sorunları arasında yer alır. Sürekli tırnak kırılmalarından şikayetçi iseniz tırnaklarınıza Hindistan cevizi yağı ile bakım yapabilirsiniz. Bu durum hem tırnaklarınızın daha hızlı uzamasına hem de daha güçlü bir formda olmasına yardımcı olacaktır.

   • Hindistan cevizi ter kokusunu önler.

   Ter kokusu pek çok kişinin başlıca sorunları arasında yer alır. Eğer ter kokusundan şikayetçi iseniz, bir miktar Hindistan cevizi yağı ile bir miktar karbonatı karıştırıp  koltuk altı bölgenize uygulayabilirsiniz. Bu sayede daha ferah bir cilt yapısına da kavuşmanız mümkün olacaktır.

   Hindistan Cevizinin Zararları Nelerdir?

   Hindistan cevizi zararları bakımından araştırıldığında çok fazla bir zarara sahip olmadığı anlaşılmıştır. Ancak kronik hastalığı olan kişilerin mutlaka doktoruna danışarak kullanması önerilir. Bunun dışında Hindistan cevizi yağı kullanacak olan kişiler de doktor gözetiminde kullanmaya özen göstermelidir.

   Hindistan Cevizi Nasıl Tüketilir?

   Dünyanın genelinde yaygın olarak kullanılan Hindistan cevizi tüketimi farklı şekillerde yapılabilir.

   Hindistan cevizi baharat olarak kullanılır; etli kısmı rendelenerek, çeşitli tatlılarda ve yemeklerde kullanılabilir.

   Hindistan cevizi yağ olarak kullanılır; özellikle cilt bakımında Hindistan cevizi yağı daha sık kullanılmaktadır.

   Hindistan cevizi hazır gıdalarda kullanılır; çikolata, gofret ve diğer ambalajlı ürünlerde Hindistan cevizini sıklıkla görmekteyiz.

   Hindistan cevizi kişisel bakım ürünlerinde kullanılır; sabun, duş jeli, şampuan ve krem gibi çeşitli kişisel bakım ürünlerinde Hindistan cevizine büyük önem verilmektedir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet