Hayıt Tohumu Nedir? Neye İyi Gelir? Faydaları

   23.10.2020
   Hayıt Tohumu Nedir? Neye İyi Gelir? Faydaları

   Hayıt Tohumu Nedir? Neye İyi Gelir? Faydaları Çok eski çağlardan beri tıbbi alanda kullanılan bitkilerden biri de hayıttır.  Hayıt tohumu denince kadınlar akla gelir. Çünkü bu şifa dolu bitkinin faydaları daha çok kadınlar üzerinde etkidir. Özellikle  emziren annelerin bilmesi gereken şifalı bitkilerden biridir. Çünkü anne sütünü artırdığı gibi bebeklerde görülen gaz sancılarını da giderir. Elbette u müthiş bitkinin faydaları tüm bunlarla da sınırlı değildir. Eski dönemlerde, şifacıların en çok kullandığı hayıt tohumu günümüzde de hala kullanılmaya devam edilmektedir. Günümüzde sık görülen kanser çeşitlerine karşı da oldukça etkidir. Hoş kokusu ve lezzetli tadı ile tüketilmesi zor değildir.

   Hayıt Bitkisi Nedir?

   Hayıt bitkisi, ülkemizde yetişen nadir güzellikteki mor çiçekli bir bitkidir. Daha çok güney doğu Anadolu bölgemizde yetişir ve yetiştiriciliği yapılmaktadır. Şifalarının fazla olması nedeni ile pek çok medeniyet, eski çağlardan beri bu bitkinin tohumlarından çeşitli ilaçlar yapmıştır. Hayıt çiçekleri oldukça hoş kokulara sahiptir. Dolayısı ile kozmetik sektörünün ve parfüm sektörünün göz bebeği olmayı başarmıştır.

   Çeşitli kişisel bakım ürünlerinde ve parfüm yapımında hayıt bitkisinin esasiyel yönünden faydalanılmaktadır. Yine bu bitkinin kokusundan arılar da faydalanmaktadır.  Bilhassa hayıt bitkisinin yoğun olduğu bölgelerde arıcılık daha aktif bir şekilde yapılmaktadır. Bunun nedeni, kokusunun arıları çekmesi ve yine bitkinin balının daha fazla şifaya sahip olmasıdır.  Bu sayede hayıt bitkisinin sadece tohumlarından değil, bakından da faydalanılması gerekmektedir.

   Mine çiçek ailesinin bir üyesi olan hayıt bitkisinin tarihi antik yunan dönemine kadar uzanır. Bu dönemde, alternatif tıpta bitkinin tohumları kullanılmakta idi. Görünüm ve renk olarak lavantayı andıran bitki, deniz kenarında ve dağlık alanlarda kendiliğinden yetişmektedir. Tamamen doğal olduğu için ve bulunduğu toprakların minerallerini bünyesinde taşıdığı için mutlaka bu bitkinin şifalarından faydalanılması gerekmektedir.

   Çalı formunda olan hayıt bitkisinin, kökleri doğal boya sektöründe kullanılırken, bitkinin çiçek ve tohumları kurutularak insan sağlığında kullanılmaktadır. Alkali, kireç oranı düşük olan ve potasyum oranı az olan topraklarda yetişmeyi sever. Bu da bitkinin içerdiği bileşenlerin daha fazla olmasına katkı sağlamıştır.

   Hayıt Otunun Ve Tohumunun Faydaları Nelerdir?

   Hayıt bitkisi köklü bir geçmişe sahiptir. Her dönem şifacıların çantalarından eksik etmedikleri bu bitki bilhassa kadınlarda görülen hastalıklarda daha fazla etkiye sahiptir. Özellikle hamileler ve çeşitli kadın hastalıkları ile karşı karşıya kalan kişiler için daha fazla önerilir. İşte hayıt tohumunun faydaları

   • Hayıt tohumu anne sütünün kalitesini artırır.

   Bebek beslenmesinin ilk aşaması anne sütü ile başlar. Anne ne kadar, bilinçli ve düzenli beslenirse, bebeğe gidecek vitamin ve mineraller de o kadar fazla olacaktır. Hayıt tohumu ise anne sütünü artırdığı gibi anne sütünün kalitesini de artırmaktadır. Ayrıca bebeklerde en son gelişen oranlar bağırsaklardır. Bebeğin daha kolay sindirim yapması için emziren annelerin mutlaka hayıt otunun tohumlarında faydalanması gerekir. Son olarak, hayıt tohumlarının gaz giderici özellikleri mevcuttur. Dolayısı ile bebekte oluşabilecek gaz sorunları bu sayede giderilmiş olacaktır.

   • Hayıt tohumu menopoz semptomlarını en aza indir.

   Hamilelik, regl döngüleri ve menopoz derken, kadınlarda sürekli olarak hormon değişimleri yaşanır. Bu durum ise hem vücut fonksiyonlarını etkiler hem de depresyon gibi ruhi durumların zedelenmesine neden olur. Hayıt tohumları ise bu gibi durumlarla başa çıkmak için kullanılabilecek en iyi doğal yöntemlerden biridir.

   • Hayıt tohumu aşırı terlemenin önüne geçer.

   Zaten harika bir konuya sahip olan  bu bitkiden çeşitli kadın parfümleri üretilmektedir. Ayrıca aşırı terleme gibi sorunlarla başa çıkar ve ter bezlerinin daha doğru çalışmasına katkı sağlar. Yaşanan ter kokusunun da önüne geçer.  Özelikle yaz aylarında yaşanan aşırı terleme, vücutta toksin birikmesine bağlı olarak ortaya çıkan aşırı terleme gibi durumlarda bu bitkiden faydalanabilirsiniz.

   • Hayıt tohumu çikolata kistinin azalmasına yardımcı olur.

   Kadınlarda çok yaygın bir şekilde görülen çikolata kisti gebelik şansını düşürmektedir. Yapıla araştırmalar neticesinde hayıt tohumlarının çikolata kistine iyi geldiği belirlenmiştir.

   • Böcek ısırmalarına ve haşere zehirlenmelerine iyi gelir.

   Hayıt çayı ile böcek sokan bölge temizlenir. Pek çok zehir için adeta panzehir olarak kullanılır. Ayrıca evde bulundurulan hayıt otunun kokusu sayesinde sivri sinek ve kara sinekler ortamda bulunamaz.

   • Harika bir gaz giderici özelliğe sahiptir.

   Bağırsaklarda ve midede biriken gazların idrar yolu ile atılmasına katkı sağlar. Ayrıca bağırsak toksinlerinin ve bağırsak parazitlerinin dışarıya atılmasına da katkı sağlar. Bu nedenle hazımsızlık ve bağırsak şişkinliği yaşayan herkese hayıt tohumunun çayı önerilir.

   • Hayıt otu adet döngülerini düzenler.

   Pek çok kadının güncel sorunları arasında regl döngüleri gelir. Bu gibi adet düzensizliği yaşayan kişiler için hayıt otu önerilmektedir. Düzenli bir şekilde tüketilecek olan hayıt otu sayesinde adet günleri belli bir rutine biner. Buna ek olarak, adet dönemlerinde görülen karın şişmesi ve karın ağrıları gözle görülür derecede azalacaktır.

   • Anti – aging özelliği ile yağlı cilt bakımında kullanılır.

   Hayıt otu yağlı ciltler için mutlaka kullanılması gereken bir bitkidir. Özellikle burun bölgesinde meydana gelen siyah nokta ve sivilceler için en iyi bitkilerden biridir. Bu gibi durumlarda ister, hayıt çayı ile cildinizi temizleyebilir, isterseniz de hayıt bitkisinden elde edilen sabun gibi kozmetik ürünlerini kullanabilirsiniz.

   • Hayıt tohumu sindirimi hızlandırır.

   Eğer bir öğün yemeği çok fazla kaçırmışsanız, hemen hayıt tohumu çayı içmeniz önerilir. Bu sayede yağlı ve ağır yemeklerin verdiği rehaveti azaltabilirsiniz. Bağırsak florasının da düzelmesine yardımcı olarak, dışkılamayı kolaylaştırır.

   • Hayıt bitkisi hamile kalma şansını yükseltir.

   Çeşitli rahim hastalıklarında eskiden bu yana hayıt otundan faydalanılmaktadır. Rahim duvarını güçlendiren hayıt bitkisi düşük riskini azaltırken, yumurtalıklarda görülen enfeksiyon ve kist gibi durumların düzelmesine katkı sağlar. Gebelik oranını yükseltir.

   • Hayıt prostat kanserine iyi gelir.

   Erkeklerin korulu rüyalarından biri prostat kanseridir. Hayıt bitkisi ile prostat kanserini engelleyebilirsiniz. Ancak hayıt bitkisi erkeklerde cinsel isteğin azalmasına neden olur. Bu bilgi ışığında tüketilmesi tavsiye edilmektedir.

   • Hayıt otu baş ağrılarına iyi gelir.

   Gerek kokusu ile gerekse içerdiği mineraller ile kişilere büyük bir huzur verir. Buna ek olarak baş ağrılarının hafiflemesine katkı sağlar. Baş ağrısı ilk etapta yavaşça kendini belli eder. Ağrılar artmadan hemen bir fincan hayıt çayı tüketilmesi tavsiye edilir. Ayrıca huzur verici özelliği sayesinde gün boyu daha huzurlu olabilir ve gece yattığınızda daha verimli bir uyku süreci geçirebilirsiniz.

   • Hayıt otu saç dökülmelerini engeller.

   Hayıt tohumu çayı ile saç dökülmelerini engelleyebilirsiniz. Saç diplerine yaptığı etkiler sayesinde, daha güçlü, hacimli ve daha parlak bir saç yapısına ulaşabilirsiniz. Buna ek olarak saçları güçlendirdiği için saç kırılması ve saç kıran gibi sorunlara da şifa sunar. Kepek ve saç derisi kaşıntılarını engeller.

   • Cilt üzerinde oluşan her türlü soruna iyi gelir.

   Cilt üzerinde yaşanan kaşıntı, deri soyulması, deri hastalıkları gibi sorunlara şifa sunar. Daha nemli bir cilt yapısına ulaşmanıza yardımcı olur. Eğer banyo suyunuzun içine hayıt çayı eklerseniz, daha güzel bir cilt yapısına ulaşabilirsiniz. Buna ek olarak daha hoş bir ten kokusuna kavuşmanıza yardımcı olur.

   Hayıt Tohumunun Zararları Nelerdir?

   Hayıt tohumunun zararları, daha çok mide bulantısı, baş dönmesi ve kusma şeklinde kendini gösterir. Ancak bu durum herkes için aynı değildir. Bazı kişilerin bünyesi daha hassas olduğu için bu tür sorunlar görülebilir. Bu gibi problemlerde hemen bu bitkiyi kullanmayı bırakmanız önerilir. Yine kemoterapi gören hastalar için uygun bir bitki değildir.

   Hayıt Bitkisi Nasıl Kullanılır?

   Hayıt bitkisinin farklı kullanım şekilleri mevcuttur. Kişiler kendilerinde yaşanan sorunlar için bu kullanım şekillerinden faydalanmaları gerekir.

   Bitki çayı olarak kullanımı; eğer mide sorunları, adet ağrıları ve çeşitli vücut hastalıkları için hayıt tüketmeye karar verirseniz, bitki çayı şeklinde kullanmanız önerilir. Bunun için bir fincan kaynayan suyun içine bir çay kaşığı hayıt tohumu eklemeniz ve beş dakika demlemesini beklemeniz yeterli olacaktır. Daha sonra yudum yudum içebilirsiniz. Günlük iki bardak içmeye özen göstermeniz gerekir.

   Tohumları; hayıt bitkisinin tohumları, toz haline getirildikten sonra, bal ile karıştırılarak tüketilmelidir.

   Cilt için; cilt problemleri için hayıt çiçeklerinin kaynatıp, sorunlu olan bölgelere uygulamanız yeterli olacaktır.

   Hayıt balı; arılar hayıt bitkisini çok severler. Bu bitkinin balını tükettiğinizde bağışıklık sisteminin daha güçlendiğini görebilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet Bedava İnternet