Havuç Yemenin Faydaları

   07.11.2020
   Havuç Yemenin Faydaları

   Havuç Yemenin Faydaları Sonbaharın gelmesi ile beraber, tezgahlarda ve marketlerde havuç satışları yaygın olarak başlamıştır. Hem tadı hem de muhteşem aroması ile en sevile bitkilerden biri olan havuç, hem tatlılarda hem de salatalarda sıklıkla kullanılır. Üstelik ülkemizde de sıklıkla yetiştirilen havucun pek çok şifalı yönü de mevcuttur. Hal böyle olunca mutlaka tüketilmesi gereken besin listesinin başında gelir. Daha çok göz sağlığına katkı sağlayan havuç, çocukların kemik gelişimi ve beyin gelişimi için de insan sağlığında özel bir yere sahiptir. Bu nedenle kış mevsimi boyunca uzmanlar tarafından havuç tüketilmesi ısrarla tekrar edilmektedir. Toprak altında yetişen bu bitki yetiştiği bölgenin toprak koşullarına göre çeşitli vitamin ve minerallerle adeta süslenmiştir.

   Havuç Nedir?

   Havuç, toprak altında yetişen turuncu renkte bir bitkidir. Bu bitkinin çeşitleri de oldukça fazladır. Yani her çeşidi ayrı bir vitamin ve mineral kaynağı olduğu için tüm çeşitlerinin ayrı ayrı tüketilmesi önerilir. Bilhassa diğer sebzelere göre a vitamini daha fazla olan havuç, turp ailesine aittir. Bitkilerin tarihleri araştırılırken, havucun orta asya kökenli bir bitki olduğu görülmüştür. Sadece günümüzde değil, eski kültürlerde de havucun ne kadar değerli bir bitki olduğu yapılan araştırmalar sonucu gün yüzüne çıkarılmıştır.  Havuç her ne kadar turp ailesine ait olsa da aslında yapraklarından da anlaşılacağı üzere maydanoz ailesine de yakındır. Zaten eski toplumlarda havucun, kök kısmı yerine yeşil yapraklarının tüketildiği görülmüştür. Bu da bizlere havucun sadece kökünün değil, aynı zamanda da yeşil aromalı yapraklarının da birer şifa kaynağı olduğunu göstermektedir.

   Sadece yaprak kısımları tüketilen havucun ilerleyen dönemlerde havucun kök kısmının da faydalı olduğu görülmüştür. Özellikle havucun turuncu kısmının haşlanıp ağır yaralarda ve yanıklarda kullanıldığı bilinmektedir.  Günümüzde ise havuç bitkisi hem sağlık alanında hem de kozmetik alnında sıklıkla kullanılmaktadır.

   Havucun Besin Değeri Nedir?

   Zengin bir besin içeriğine sahip olan havuç, ilk olarak içerisinde göz sağlığını yakından ilgilendiren a vitaminlerini barındırır. Buna ek olarak havucun besin değeri ise;

   • Yaklaşık olarak 100 gram havuçta 14 kalori mevcuttur,
   • Potasyum,
   • Demir,
   • Sodyum,
   • A ve d vitaminleri,
   • Magnezyum,
   • Karbonhidrat,
   • Diyet lifi,
   • B6 vitamini,
   • C vitamini gibi insan sağlığına büyük fayda sağlayacak vitamin ve mineraller ile doludur. Bu nedenle sıklıkla tüketilmesi tavsiye edilir.

   Havucun Faydaları Nelerdir?

   Havuç, tarihin en eski zamanlarından bu yana kullanılmakta olan ve insan sağlığına çeşitli şifalar sunan bir bitkidir. Yaprakları ve kök kısmı da ayrı ayrı tüketilmelidir. Sadece çeşitli hastalıkların tedavisinde değil, cilt sağlığında da önemli bir yere sahiptir. Eğer hem vücut sağlığınızı hem de cilt sağlığınızı önemsiyorsanız, mutlaka havucun faydaları hakkında detaylı bilgiye sahip olmanızı tavsiye ederiz.

   • Havuç görme bozukluklarının önüne geçer.

   A vitamini göz sağlığının bozulmasına, görme kayıplarının ortaya çıkmasına ve az ışıkta görememe gibi durumların ortaya çıkmasına neden olur. Havuçta ise bol miktarda a vitamini mevcuttur. Dolayısı ile vücudun ihtiyacı olan a vitaminin vücuda alınmasına yardımcı olur. Görme kayıplarını  en aza indirmek isteyen ve göz sağlığı bozuk olan kişilerin mutlaka bol miktarda havuç tüketmesi önerilir. Özellikle çocukluk döneminde vücudun daha fazla a vitaminine ihtiyacı olacaktır. Bu nedenle çocuklara bolca havuç tüketimi yapılmalıdır. Ayrıca ilerleyen yaşlarda ortaya çıkabilecek göz içinde et büyümesi ve katarakt gibi sorunlarla da savaşır. Bu sayede ilerleyen yaşlarda görülen görme bozuklukları doğal yöntemlerle tedavi edilmiş olacaktır.

   • Havuç kolesterolün düşmesine yardımcı olur.

   Günümüzde pek çok kişinin şikayet ettiği konulardan biri kolesteroldür. Günlük olarak 200 gram havuç tüketimi yapmak önemli ölçüde kolesterolün düşmesine yardımcı olacaktır. Özellikle kolesterol hastaları, bir an önce tedavi olmaz ise kısa sürede yüksek kolesterol nedeni ile kalp krizi geçirebilirler. Kalp sağlığını ve damar sağlığını korumak adına havuç tüketimine özen göstermeniz gerekir. Ayrıca isviçre gibi sağlık alanında gelişme kaydetmiş ülkelerde yapılan çeşitli klinik araştırmalar, havucun değerini ortaya koymuştur.

   • Havuç içerdiği karotenoidler sayesinde şeker hastalığını kontrol altına alır.

   Havuç tüketimi yaparak yüksek şeker hastalığınızı kontrol altında tutabilirsiniz. Özellikle yüksek şekeri olan kişiler ara öğünlerde bir adet havuç tüketebilir. Havuç insülin miktarını kontrol altında tuttuğu için şeker hastalığının, getirdiği bir takım rehavetleri de ortadan kaldırmaktadır.

   • Havuç karaciğer hastaları için çok önemli bir nimettir.

   Karaciğer hastalıkları vücutta pek çok sorunun ortaya çıkmasına neden olur. Eğer karaciğer yağlanması, karaciğerde toksin birikmesi gibi durumlar söz konusu ise mutlaka havuçtan faydalanmak gerekir. Özellikle az çalışan ve fonksiyonunu yitirmek üzere olan karaciğerler için mutlaka havuçtan faydalanılması önerilir. Eski dönemlerde karaciğer tedavisi için ilk olarak havuç bitkisinden destek alındığı görülmektedir.

   • Havuç antiseptik bir özelliğe sahiptir.

   Antiseptik özellikte olan bitkilerin ve doğal ürünleri sayısı azdır. Ancak havuç iyi bir şekilde antiseptik özelliğe sahiptir. Bu nedenle iç organ temizliğinde, cilt yaraları için ve çeşitli hastalıkların en aza indirilmesi  için mutlaka bolca havuç tüketilmesi önerilir.

   • Havucun yüksek tansiyonu düşürme gibi bir özelliği vardır.

   Yüksek kan basıncı nedeni ile tansiyon yükselmesi meydana gelebilir. Eğer hızlı bir şekilde tansiyon düşürülemez ise inme, kalp krizi ve  felç gibi durumlar ortaya çıkabilir. Eğer tansiyon hastalığınız varsa mutlaka havuç gibi değerli besinlerden faydalanmanız gerekir. Bu sayede daha sağlıklı bir vücut yapısına kavuşabilirsiniz.

   • Havuç iyi bir kanser önleyici özelliktedir.

   İçerdiği antioksidanlar, vitaminler ve antiseptik özellikler sayesinde kanser hücrelerinin büyüyüp, vücutta çoğalmasını önler. Özellikle kan kanseri, göz kanseri ve mide kanseri gibi durumlarda mutlaka havuç tüketimi yapılmalıdır. Ayrıca havuç beta karoten içeriği ile tümör gibi zararlı hücrelerin kısa zamanda küçülmesini sağlamaktadır. Kansere yatkın olan kişiler ve kanser tedavisi gören kişiler, tedaviye ek olarak bolca havuç yemelidir. Bu sayede hem ilaçların verdiği kimyasal etkiler vücuttan atılmış olacaktır hem de hücre yenilenmesine katkısı olacaktır.

   Havuç bitkisi için 2011 yılında çok büyük ve çok kapsamlı bir araştırma yapılmıştır. Bu aştırma neticesinde, havuç suyunda yer alan bileşenler, kan kanserini önemli ölçüde azaltmaktadır. Kan kanseri dışında, mesane ve bağırsak kanseri gibi durumlarla da savaştığı gözlemlenmiştir.

   • Havuç beyin hücrelerinin daha aktif çalışmasına yardımcı olur.

   İçerdiği b grubu vitaminler sayesinde beyin fonksiyonlarının artmasına yardımcı olmaktadır. Ayrıca günlük yaşamda sıkça görülen ve önemsiz zannedilen ufak unutkanlıkların da üstesinden gelmektedir. İlerleyen yaşlarda ortaya çıkabilecek bunama ve Alzheimer hastalığını önlediği görülmektedir. Yine içerdiği antioksidanlar sayesinde beyin kıvrımlarında oluşan toksinlerin doğal yöntemlerle atılmasını sağlar. Bu nedenle hem çocukların hem de yaşlıların bolca havuç yemesi şarttır.

   • Havuç sinir ve stresi azaltır.

   Beyin fonksiyonlarının daha iyi çalışmasını sağlayan havuç aynı zamanda sinir hücrelerini de kontrol altına alır. Bu sayede, günlük yaşamda karşılaşılan stres ve sinirlilik halinin ortadan kalkmasına fayda sağlar.

   • Havuç bağırsakların ve sindirim sisteminin daha aktif çalışmasına yardımcı olur.

   Bol lif içeriği sayesinde ve içerdiği hafif müshil özelliği ile başta kabızlık gibi her türlü sindirim sorununun kısa sürede bitmesine katkı sağlar. Ayrıca bağırsaklarda oluşan toksinlerin idrar yolu ile atılmasını sağlar ve bağırsakların diğer yiyecekleri daha kolay sindirmesine yardımcı olur.

   • Havuç mideyi korur.

   Mide rahatsızlıkları için mutlaka havuçtan faydalanmak gerekir. Özellikle mide ağrısı ve mide yanması gibi durumlarda bir adet çiğ havuç tüketmek yeterli olacaktır. Buna ek olarak sindirimi de rahatlatan havucu probiyotik turşu şeklinde tüketmeniz önerilmektedir.

   • Havuç hücre yenilenmesi yardımcı olur.

   Gerek cilt hücrelerinin yenilenmesine gerekse, vücutta bulanan çeşitli hasarlı hücrelerin yenilenmesini sağlamaktadır. Bu nedenle kesinlikle hiçbir hastalığınız olmasa bile bolca havuç tüketmeniz önerilir.

   • Havuç grip ve diğer kış hastalıklarına karşı vücudu korur.

   Kış mevsimlerinde görülen öksürük, boğaz ağrısı ve grip gibi çeşitli hastalıkların  tedavisinde havuç suyundan faydalanmak gerekmektedir. Bu sayede başta akciğer hastalıklarının ve boğaz ağrılarının önüne geçilmesi sağlanır. Ayrıca iyi bir bağlam atıcı özeliğe de sahiptir.

   Havucun Cilde Faydaları Nelerdir?

   Cilt üzerinde mucizevi bir özelliğe sahip bitkilerden biri de havuçtur. Ciltte kullanılan ve tüketilerek kullanılan havuç başta iyi bir gençlik iksiri olarak karşımıza çıkmaktadır. Bu nedenle mutlaka 30 yaşlardan sonra ciltte bolca havuç suyu kullanılmalıdır. Yine havucu haşlayarak zeytin yağ ile karıştırıp, cilt yaralarına ve cilt lekelerine de kullanabilirsiniz. İşte havucun cilde faydaları;

   • Cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar ve ölü hücrelerin ciltten atılmasına yardımcı olur. Bu nedenle cildinize yarım adet havucu haşlayarak kullanabilirsiniz.
   • Cilt lekelerine iyi gelir. Yani güneş lekeleri, sivilce lekeleri, hamilelik lekeleri ve aşırı kozmetik ürünü kullana kişilerde görülen lekelere iyi gelmektedir.
   • Cilt rengini açar. Hem yüzdeki kararmalar için hem de bölgesel kararmalar için havuç kullanabilirsiniz.
   • İyi bir nem kaynağıdır. Havucu haşlayıp, içine bir miktar Hindistan cevizi ekleyip, kuru cildinize uygulayabilirsiniz. Cildiniz yumuşacık ve ipeksi olacaktır.
   • Havuç suyu ile makyajınızı temizleyebilirsiniz. Çünkü havuç suyu ile yapılan cilt toniği, harika bir şekilde cilt üzerindeki kirleri temizlemektedir.

   Havucun Zararları

   Havucun zararları mevcuttur. Ancak çok fazla korkulacak kadar bir zarara sahip değildir. Bu nedenle sadece az miktarda ve özenli bir şekilde kullanma sağlayabilirsiniz. Havucun en çok görülen zararı ise içeriğindeki potasyum miktarının fazla olmasıdır. Yani içindeki potasyum nedeni ile fazla tüketimi yapılırsa, böbreklerde bir takım hastalıkların orta ya çıkmasına neden olabilir. Bunun dışında bazı kişilere alerji yapabiliyor. Dolayısı ile cilt üzerinde pul pul dökülme, kızarıklık ve tahriş gibi durumlar meydana gelebilir.

   Havuç Nasıl Tüketilir?

   Havucun tüketimi farklı şekillerde yapılmaktadır. Ancak uzmanlar havucu çiğ olarak tüketmeyi önerir. Buna ek olarak havuç suyu da çiğ olduğu için oldukça şifalıdır. Ayriyeten, havucu yemeklerin içinde, tatlılarda, salatalarda da tüketebilirsiniz. Yani istediğiniz gibi kolayca tüketim yapabilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Maddi Yardım Oyun Hileleri