Hametan Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

   03.11.2019
   Hametan Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir?

   Hametan Krem Nedir? Ne İşe Yarar? Faydaları Nelerdir? Hametan krem cilt sorunlarında sıklıkla kullanılan etkili kremlerden biridir. Eczanelerde reçete ile satılan hametan krem yaralanmalarda sıklıkla kullanılır. Hametan krem ve pomad formunda satılmaktadır. Hametan krem yüzeysel cilt sorunlarının tedavisinde kullanılırken hametan pomad ise daha yağlı bir yapıda olduğundan yara, yanık ve büyük cilt sorunların tedavisinde tercih edilir.

   Hametan krem hamamelis virginia her evde hatta her kadının çantasında bulunması gereken kremlerin başında gelir. Cildi nemlendiren, yenilen ve canlandıran hametan krem ayrıca yara, yanık, sivilce ve cilt lelerinin yok edilmesinde tercih edilir.

   Genelde madecassol krem ve hametan krem karıştırılarak cilt bakımı krem olarak kadınlar tarafından çok tercih edilmektedir.

   Kullanımı her geçen gün artan hametan krem nedir, hametan krem ne işe yarar, nasıl kullanılır, cilde faydaları ve zararları hakkında bilgi vermeye çalışacağım. Ayrıca hametan krem sivilce ve cilt lekelerine karşı nasıl kullanılacağı ayrıntılı olarak yazımızda…

   Hametan Krem Nedir? Ne İşe Yarar

   Hametan krem ve hametan pomad forumda satılan bu krem sarı  ve mavi paketlerde eczanelerde reçete ile satılmaktadır. Hametan krem sarı renk hametan pomad ise mavi renkte bulunmaktadır. Cilt sorunların tedavisinde kullanılan bu merhem kanama durdurucu ve iltihap giderici etkiye sahiptir.

   30 gram ve 50 gramlık kapalı kutularda bulunan merhemin 100 gramında etkin madde olarak 0.64 mg Hamamelis ketonları olarak standardize edilmiş, 5.35 g Hamamelis virginiana özü bulunur.

   Hematn krem Hamamelis virginiana kanaları durdurucu ve büzücü etkiye sahiptir. Hamamelis virginiana kanamaların hızlıca durmasını ve yaraların kısa sürede iyileşmesinde oldukça etkilidir.

   Hametan Kremin Cilde Faydaları

   Cilt sorunlarının tedavisinde kullanılan merhem aslında cilt sorunları, yaralanma ve yanıkların yanında çok iyi bir nemlendirici krem olarak bilinir. Özellikle hametan krem kullananlar sivilceye karşı etkili olduğu gibi sivilce izlerini yok etken cilt lekelerine iyi gelen etkisi olduğunu söylemişlerdir.

   Hametan krem sivilceleri yok etmesine karşın hametan pomad yağlı bir yapıda olduğu için sivilceye neden olabilir. Sivilceleri yok etmek için hametan krem yerine hametan pomad kullanılması gereklidir.

   Merhem nerelerde kullanılır ve neye iyi gelir sorusuna cevap vermek gerekirse;

   • Pişiğe iyi gelir
   • Sivilce ve sivilce izlerini giderir
   • Cilde nemlendirici etkisi vardır
   • Cilt lekelerini yok eder
   • Yanıkların tedavisinde etkilidir yanıkların iyileşme sürecini hızlandırır
   • Güneş yanığına iyi gelir özellikle yazın görülen güneş yanıklarında
   • Meme ucu çatlaklarına iyi gelir
   • Yıpranmış, hasar görmüş ve kurumuş cilde bakım yapar cildi onarır
   • Koyu lekeleri yok eder
   • Yatak yaraları, ameliyat ve dikiş atılmış yaralara iyi gelir
   • Bebeklerde ve çocuklara pişiğe iyi gelir
   • Küçük ev kazalarında kanamanın hemen durmasını sağlar
   • İltihap önleyici etkisi vardır
   • Ağda sonrası tahrişi önlemek için
   • Dövme yapıldıktan sonra iltihap ve enfeksiyon kapmasını önlemek
   • Lazer epilasyon sonrası kızarıklık ve tahrişi önlemek için

   Faydaları ve yararları saymakla bitmeyen merhem cilde düzenli uygulandığında etkisini çok kısa zamanda görebilirsiniz. Özellikle diğer kremlerin aksine yaşlılarda ve çocuklara kullanabilirsiniz.

   Hametan Krem ( Pomad) Nasıl Kullanılır

   Krem size doktorunuzun bildirdiği şekilde kullanmaya özen göstermelisiniz. Aksi belirtilmedikçe kullanım şekli ise hijyen kurallarına göre temizlenmiş bölgeye günde 2 defa sürülmesi yeterlidir.

   Krem sürüldükten sonra gerekirse üstü bir gazlı bez ile sarılabilir. Hametan merhem ince tabaka halinde sürülür ve cilt tarafından emilmesi için belli bir süre beklenir.

   Hametan Krem Meme Ucu Çatlaklarına Nasıl Sürülür

   Hametan krem emziren annelerin kullanabileceği en iyi merhemlerden biridir. Bebekleri emzirdikten sonra kullanabilirler. Meme ucu çatlakları için günde 2 yada 3 defa kullanılması yeterlidir.

   Hametan Krem Yan Etkileri

   Hametan krem zararları ve yan etkileri genelde içeriğinde bulunan etken maddelere karşı alerjisi olanlarda ve aşırı dozda kullanıldığında nadiren de olsa görülmektedir. Yeni doğal bebeklerde ve yaşlılarda bile kullanılan bu merhemin bazı yan etkileri ise;

   • Deri döküntüleri
   • Yüz, dudaklar, dil yada gırtlakta şişme
   • Sürüldüğü bölgede tahriş
   • Kızarıklık

   Hametan Krem Çeşitleri

   Hametan krem 2 çeşit formada bulunur. Hametan krem sarı renkte olmasına karşın hametan pomad mavi renkte satılmaktadır. Hametan merhem yağlı olduğundan genelde deri altı sorunlarında ve derin yaralanmalarda kullanılmaktadır. Hametan krem ise yüzeysel cilt sorunlarında kullanılır.

   Hametan Krem Yanığa İyi Gelir Mi

   Hametan krem yanığa iyi gelir mi, hametan krem güneş yanığına iyi gelir mi sorusuna cevap vermek gerekirse 1. derece ve 2. derece yanıklarında kullanılan ve iyi gelen merhemlerden biridir. Ayrıca yazın can acıtan güneş yanıklarında hametan kremi kullanabilirsiniz.

   Hametan Krem Sivilce İçin Kullanılır Mı

   Hametan krem sivilceye iyi gelen sivilceleri yok eden etkili kremlerden biridir. Özellikle dikkat edilmesi gereken konu ise sivilce tedavisinde krem kullanılır eğer krem yerine yağlı olan merhem kullanılırsa sivilce artışına neden olabilir.

   Hametan Krem Kullananlar

   Hametan krem kullananlar yaptıkları yorumlarda cilde iyi gelen cildi nemlendiren bu kremin kesinlikle her evde bulunması gerektiğini söylemişlerdir. Hametan merhem kullananlar kremin yara ve yanıklarda etkili olduğu gibi sivilce ve sivilce izlerine iyi geldiğini söylemişlerdir.

   Hametan kullananlar lekelere iyi gelen bu kremin bebeklerde pişiğe karşı iyi olduğu ve emziren annelerin ise meme ucu çatlaklarına karşı kullandığı yorumlarda sıklıkla dile getirilmiştir. Nadiren bazı kişilerde yan etkileri görülmesine karşın kullananlar memnun olduklarını dile getirmişlerdir.

   Hametan Krem Muadili

   Hametan krem muadili eşdeğer merhemler ise aynı içeriğe ve etken maddeye sahiptir. Hametan krem muadili ise;

   • Hametan Krem
   • Hametan Pomad

   Hametan Krem Fiyatı

   Hmaten krem reçete ile satılan kremlerden biri eğer doktorunuz size reçete ederse devlet tarafında karşılanır. Hametan krem eczane fiyatı ise 11 TL dir.

   Hametan Krem Etken Maddesi

   Hametan krem ve Hametan merhem etken maddesi Hamamelis Virginiana dır. 100 g Krem’de; 5.35 g Hamamelis virginiana distilatı. kremin etken maddesi olan Hamamelis Virginiana yara, yanık ve pişiklerde oldukça etkilidir.

   Hamamelis Virginiana halk arasında Cadı fındığı olarak bilinir. Cadı fındığı egzama, sedefi akne, iltihaplı sivilce, güneş yanığı ve daha bir çok krem ve merhemde etken madde olarak kullanılır.

   hametan krem

   Hametan Krem Vajinaya Sürülür Mü

   Hametan krem yada hametan pomad vajina bölgesine sürülür mü yada genital bölgeye uygulanır mı sorusuna cevap vermek gerekirse kremi bu bölgede rahatlıkla kullanabilirsiniz. Vajina bölgesinde kullanılmasında her hangi bir sakınca yoktur.

   Hametan Krem Yüze Sürülür Mü

   Direk cildi nemlendirmek yada yüzdeki sorunları girmek için kullanılmasında her hangi bir sakınca yoktur. İjtiyaç halinde nohut büyüklüğünde yüze sürülüp cilt tarafından emilmesi için parmaklarla masaj yapılması yeterlidir.

   Hametan Krem Hakkında Tüm Sorular

   Hametan krem ağda yanığına iyi gelir mi

   Ağda sonrası oluşan batık ve ağda yanığına karşı bu merhemi kullanabilirsiniz. Ayrıca ağda sonrası oluşan tahriş ve kızarıklığı gidermede oldukça etkilidir.

   Hametan krem ayak mantarına iyi gelir mi

   Krem yada hametan pomad mantar ayak mantarı üzerinde fazla bir etkisi yoktur. Ayak mantarı tedavisinde kullanılmaz. Hametan krem mantar kremi değilidir.

   Hametan krem ağız içine sürülür mü

   Krem ya merhemi ağız içine sürülmesi önerilmez. Ayrıca hametan krem burun içine sürülür mü sorusuna cevap vermek gerekirse burun çevresine sürülmesine karşın burun içine doktora danışmadan sürmemelisiniz.

   Hametan krem bebeklerde kullanılır mı

   Hametan krem bebeklerde kullanabileceğiniz kremlerden biridir. Özellikle bebeklerde görülen tahriş ve pişiğe karşı oldukça etkilidir. Bebeklerde pişiği karşı kullanılan bu merhem az miktarda sürülmesi yeterlidir. Hametan krem pişiğe iyi gelir mi sorusuna verilecek cevap ister bebek olsun isterse yetişkin herkesin kullanabileceği pişik kremlerinden biridir.

   Hametan krem dudağa sürülür mü, Dudak çatlağına iyi gelir mi

   Özellikle kışın kuruyan, çatlayan dudağa bu merhemi sürerek dudak çatlaklarını ve dudak kuruluğuna karşı oldukça yararlıdır.

   Hametan krem dövme sonrası kullanılır mı

   Dövme sonra iltihap ve enfeksiyon kapmayı önlemek için kullanabileceğiniz etkili merhemlerden biridir. Dövme sonrası 1 hafta boyunca sürülmesi önerilir.

   Hametan krem egzamaya iyi gelir mi

   Egzama, tahriş ve kaşıntıya karşı kullanılan bu merhem egzama olan bölgeye sürüldüğünde egzamayı önlediği gibi egzamanın neden olduğu tahrişi de önler. Hametan krem kaşıntıya iyi gelen kremlerden biridir. Kaşıntı ve kaşıntının neden olduğu tahrişi ve kızarıklığı önler.

   Hametan krem güneş yanığına iyi gelir mi

   Yazın çok sık görülen güneş yanığı oldukça can sıkıcı bir hal alabilir. Güneş yanığı olduğunda bu merhemi sürerek acı ve sızıyı önleyebilirsiniz. Ayrıca bu krem güneş yanığına iyi geldiği gibi güneş lekelerini yok eden merhemlerden biridir.

   Hametan krem göz çevresine ve göz altına sürülür mü

   Hametan krem yada hametan pomad göz altına ve göz çevresine günde 1 defa sürülmesi yeterlidir. Az miktarda sürülür ve her hangi bir yan etki görülmez ise kullanılır. Kesinlikle göze kaçmamasına ve tahrişe neden olursa asla kullanılmaması gerekir.

   Hametan krem hemoroid için kullanılır mı

   Hametan krem Basur(hemoroid) için kullanabileceğiniz kremlerden biridir. Özellikle hametan pomad Basur(hemoroid) oldukça rahatlatıcı ve acı dindirici etkiye sahiptir. Basur(hemoroid) tedavi edici etkisi olmadığından sadece kısa süreliğine etki eder. Basur(hemoroid) mutlaka doktorunuza görünüp iyileştirici etkisi olan ilaç kullanmanız gerekebilir.

   Çok sık sorulan sorulardan biri ise hametan krem makata sürülür mü sorudur. Basur(hemoroid) için makat bölgesine sürebileceğiniz gibi makat çatlağı diğer adı ile anal fissur için kullanıldığında rahatlacı etki gösterir.

   Hametan krem krem ile pomad arasındaki fark

   Hametan krem ile hametan pomad arasındaki fark sadece pomad olan daha yağlı bir yapıda sahip olmasıdır. Etken maddeleri aynı olmasına karşın pomad derin yara ve yanık için kullanılırken krem ise daha yüzeysel cilt sorunlarında tercih edilir.

   Hametan krem lekelere iyi gelir mi, lekeleri giderir mi

   Aslında leke kremi olmamasına karşın belli bir süre kullanıldığında cilt lekelerini yok ettiği gibi cilt renk tonunu eşitleyerek lekelerin yok olmasını sağlar.

   Hametan kremde kortizon bulunur mu

   Hametan pomat ya krem asla kortizon içermez.

   Topuk çatlaklarına iyi gelir mi

   Topuk çatlakları genelde topukların nemli olmamasından ve bakım yapılmamasından kaynaklanır. Düzenli olan topuk çatlaklarına bu kremi sürdüğünüzde topuklarını nemlendirerek çatlakların yok olmasını sağlar.

   Hametan krem tüylenme yapar mı

   Krem uzun süre kullanılması tüylenmeye yada kıla artışına neden olmaz.

   Sizlere bu yazımızda Hametan Krem hakkında bilgi vermeye çalıştım. Kesinlikle doktorunuza danışmadan kullanmayınız.

   YORUMLAR
   1. YEŞİM dedi ki:

    Hametan kremi ciltte lekeler için kullanmak istiyorum haftada kaç gün uygulamam gerekir

   error: Content is protected !!