Hacamat Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

   18.06.2023
   Hacamat Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir?

   Hacamat Nedir? Nasıl Yapılır? Faydaları Nelerdir? Hacamat veya tıbbi ismiyle kupa terapisi, vücut üzerinde gıda ya da çevre kaynaklı meydana gelebilecek problemlere karşı önlem almak, vücut üzerinde birikebilecek zararlı toksin maddelerden uzaklaşmak ve vücudu tam manasıyla temizlemek amacıyla plastik veya cam maddelerden yapılan medikal kupalar yardımıyla uygulanan çok önemli bir terapidir.

   Vücut üzerindeki bağ dokusunda toplanabilecek olan bu atıklar, kupa pompası ismi verilen bir cihaz yardımıyla sağlıklı bir şekilde vakumlanıp sonrasındaysa intradermal çizikler diye isimlendirilen kesiler atılarak temizlenip dışarı atılır. Bu işleme ise yaş kupa denilmektedir. Uzmanların da çoğunlukla önerdiği bu terapi uygulaması, insan vücudu için mükemmel faydalar sağlamaktadır.

   Hacamat 5 ile 7 bin yıldan çok daha da eski bir tarihe sahiptir. Dünyanın çeşitli ülkelerinde farklı milletler aracılığıyla onlarca asırdır uygulanmakta olan hacamat, ülkemizde de her geçen zaman çok daha popüler olmaya başlanmıştır. Hacamatın tarihine bakıldığında, ilk terapi uygulamaları M.Ö 2500 ile 4000’li yıllarda ortaya çıkmıştır. Ebers Tıp Papirüsü ismi verilen M.Ö. 1550’li senelerde yazıldığı düşünülmekte olan bir eserde hacamatın önemli fayda ve işlevlerine değinilmiştir.

   Farklı türdeki milletlerin çeşitli bölgelerinde yapılan arkeolojik kazılardan elde edilen eserlerde de hacamat terapisi yapıldığı görülmektedir. Tıbbın kurucusu olarak kabul edilmekte olan Hipokrat da hacamatı birçok belirti, sorun ve hastalık için kullanmıştır. Hipokrat’ın bu tedavi yöntemini çoğunlukla kullanması, ileri dönemlerde Avrupa ve Asya ülkelerinde de yayılmasına sebep olmuştur. Yaşanılan tüm bu aksiyonların akabinde hacamat, Avrupa, Asya ve Ortadoğu bölgelerinde Humoral Patoloji Teorisi ile birlikte daha geniş bir yelpazede ele alınmıştır.

   Osmanlı zamanında da hacamat terapisi çoğu kez ilk başvurulan tedavi uygulaması olmuştur. Birçok önemli padişah, o zamanın hekimlerinin şiddetli önerileriyle hacamat yaptırmıştır. Esas olarak hacamat, eski milletlerde boğa ya da keçi boynuzlar ile yapılmaktaydı. Camın keşfedilmesiyle beraber artık insanlar, camlardan kavanozlar yapmaya başladılar ve bu kavanozların içerisinde de ateş yakarak emme gücü (vakumlama) yoluyla terapi yaptılar. Modern teknolojinin ve tıbbın süratli bir şekilde ilerlemesiyle beraber artık günümüzde oldukça modern pompalarla beraber daha ergonomik tarzda kupalar ile terapi yapılmaktadır.

   Hacamatın Çeşitleri Nelerdir?

   Yaş Hacamat Uygulaması: Aslında hacamat uygulamasının en fazla bilinen yöntemi yaş hacamat uygulamasıdır. Bu yöntem, birçok ünlü tarafından tercih edilerek son zamanlarda trend olmuş terapi yöntemlerinden biridir.  Bu yöntemde, vücut üzerindeki akupunktur noktalarının yerleri tespit edildikten sonra cam ya da plastik kupalar titiz bir şekilde vakumlanır. Daha sonra ise bistüri, neşter ya da jilet yardımıyla küçük kesikler atılarak, zararlı ve toksinli kan dışarı akıtılır.

   • Kuru Hacamat Uygulaması: Hacamat çeşitlerinden birisi de kuru hacamat yöntemidir. Vücut üzerinde herhangi bir kan aldırmadan, çizik ya da kesi atılmadan sadece medikal kupalar aracılığıyla yapılan bir terapi yöntemidir. Kuru hacamat, sindirim sistemindeki gastroinstestinal problemlere, solunum yollarındaki sorunlara ve bağışıklık mekanizmasındaki aksamalara oldukça fayda sağlamaktadır.
   • Hareketli Hacamat Uygulaması: Adından da anlaşılacağı gibi cam ya da plastik kupaların, vücut üzerindeki herhangi bir bölgede dikkatli bir şekilde hareket ettirilmesi yöntemiyle yapılan bir terapi uygulamasıdır.
   • Moksibusyon Hacamat Uygulaması: Vücut üzerinde uygulanacak olan bu hacamat yönteminde medikal kupaların iç tarafına şifalı ve kurumuş bitkiler yerleştirilmektedir. Daha sonra ise bu bitkiler ateş ile yakılarak terapi yapılmaktadır.

   Hacamat Nasıl Yapılır?

   Hacamat terapisi yapılmazdan önce ivedi bir şekilde akupunktur noktaları tespit edilmelidir. Bu noktalar tespit edildikten hemen sonra alkol, oksijenli su, elma sirkesi ya da kantaron yağı gibi antimikrobiyal olan solüsyonlar yardımı ile cilt derinlemesine temizlenir. Medikal kupalar, hacamat uygulaması yapılacak olan akupunktur noktalarına, pompalar yardımıyla vakumlanma işlemiyle beraber sabit bir duruma getirilir. Ortalama olarak 4 ile 5 dakika bu vaziyette bekledikten sonra vakumlama uygulaması etkisizleştirilerek medikal kupalar takılı olduğu bölgeden çıkarılır.

   Jilet, neşter ya da bistüri ile daha önce vakumlanmış olan ve kan toplanan noktalara, yaklaşık 0,5 ile 1,1 mm derinliğinde ve 0,61 ile 0,85 cm arası genişlikte kesikler çok hızlı bir şekilde atılır. Atılan bu kesiklerden hemen sonra kupalar, yeniden akupunktur noktalarına yerleştirilerek tekrardan vakumlanır. 5 ile 10 dakika kadar bu şekilde bekletildikten sonra kupalar çıkarılır ve toksinli olan kan, vücut üzerinden pamuk yardımıyla tamamen uzaklaştırılır. Terapi uygulaması sonlandıktan sonra kanamanın tamamen durması ve de yaraların hızlı bir şekilde iyileşmesi amacıyla kantaron yağıyla hasarlı olan bölgeler derinlemesine temizlenerek medikal bantlarla bantlanır.

   Hacamat Uygulaması Yapılırken Dikkat Edilmesi Gerekenler Nelerdir?

   Sağlık bakanlığının ilgili mevzuatlarına göre hacamat, yalnızca tıp doktorları tarafından yapılmaktadır. Bu sebepten hacamatı mutlaka sertifikalı bir hekime yaptırmalısınız. Aksi halde birçok riski de göze almış olacağınızı belirtmek isterim. Hacamat uygulaması, son derece temiz ve steril bir odada yapılmalıdır. Terapi sırasında mutlaka hacamat sedyesi kullanılmalıdır ve son derece sessiz bir ortam tercih edilmelidir.

   Hacamat terapisi yaptırmadan önce diyafram nefesini öğrenmeniz faydanıza olacaktır. Bu nefes şekli oldukça önemli faydalar sağlayacaktır. Şayet ki terapi için aceleniz yoksa hacamatın yapılmasının faydalı olduğu günlere uymanız terapinin verimini arttıracaktır. Bu terapide kullanılacak olan alet ve malzemelerin tümü kesinlikle tek kullanımlık olmalıdır. Unutulmamalıdır ki birçok önemli hastalık kan yoluyla bulaşır ve hayatı ciddi oranda tehdit edebilir.

   hacamatın faydaları, hacamat faydaları

   Hacamatın Faydaları Nelerdir?

   Hacamat terapisi, kan ile alakalı bütün sendrom ve hastalıklara karşı faydalar sağlar. Özellikle de vücutta bulunan atıl ve kirli kanla birlikte toksinlerin uzaklaştırılması büyük bir rahatlama sağlayacaktır. Şimdi hacamatın faydaları neler daha detaylı olarak inceleyelim;

   Hacamat Psikolojik Durumları Tedavi Eder

   Hacamat terapisi, psikolojik durumların düzeltilmesi için şart olan vücuttaki hormonal dengesizlikleri inanılmaz bir biçimde dengeler. Stres ve uykusuzluktan şikâyet ediyorsanız bu sorunları, hacamat ile birlikte çok rahat bir şekilde aşabilirsiniz. Bu terapi, size inanılmaz bir rahatlama hissi verir. Herhangi bir fizyolojik ya da psikolojik sorunu olmayan ve kronik yorgunluktan sürekli şikâyetçi birçok insan bulunmaktadır. Hacamat terapisi bu gibi sorunları ve problemleri de belirgin bir şekilde tedavi eder.

   Hacamat Vücudu Dinçleştirir

   Hacamat, kan aracılığıyla durgun olan sıvıları ve toksinleri vücudumuzdan tamamen uzaklaştırır. Böylelikle alkalin ortamını güçlendirir ve bununla beraber olası asitliği yok ederek vücudun dengeli bir duruma geçmesine yardımcı olur. Bel ağrılarını giderir ve yüksek oranda kendinizi enerjik hissetmenizi sağlar. Vücutta bulunan bu topaklanmalar ana arterlerin de temizlenmesine ve toksinlerin önlenmesine yardımcı olur. Bu uygulama, genel olarak sırt bölgesine yapılır. Akciğer, kalp, omurga ve beyin gibi bütün ana organlarımız bu bölümde bulunduğu için doğrudan vücudun ana kısımları fayda görür.

   Hacamat Yaşlanma Karşıtı Etkiler Gösterir

   Hacamat uygulaması tam manasıyla cilt için de inanılmaz etkiler sunmaktadır. Hacamatın, cildin sarkması, kırışıklıkların giderilmesi ve ince çizgiler yok edilmesi üzerinde büyük oranda etkileri vardır. Hücrelerin çok daha sağlıklı bir şekilde beslenmesini sağlayarak cildi yumuşatır, sıkılaştırır ve doğal bir şekilde parlak hale getirir.

   Hacamat Midenin Sağlığını İyileştirir

   Hacamat terapisi, sağlıklı olan sindirimi teşvik eder ve stresi anında giderme etkisine sahiptir. Kabızlık ve şişkinlik gibi sorunlardan kurtulmak için hacamat önerilir. Bu terapi yöntemi ayrıca, gastrit, mide krampları, akut ishal, kilo sorunları ve sindirim sistemine bağlı olan birçok sorun gibi midedeki bütün rahatsızlıkları gidermektedir.

   Hacamat Romatizmal Sorunları Tedavi Eder

   Hacamat, eklem ve artrit ağrıları gibi romatizmal problemlerin tedavisine de oldukça yardımcı olur. Bu terapi yöntemi, hasarlı olan bölgeye öncekinden çok daha fazla besin, oksijen, hormon, gerekli olan enzimler ve vitaminlerle beraber sağlıklı kan akışı sağlar.

   Hacamatın İyi Geldiği Hastalıklar

   Hacamat yaptırmak oldukça faydalı ve yararlı olduğu yapılması tavsiye edilir. Hacamat neye iyi gelir ve hacamatın ,y, geldiği hastalıklar ise;

   • Uyku sorunları
   • Baş ağrısı ve migren
   • Kanın kendini yenilemesi ve daha fazla oksijen alması
   • Kalp ve damar hastalıkları
   • Diyabet
   • Tansiyon, varis
   • Ağrılı adet sancıları
   • Sürekli halsizlik ve üşüme
   • Kireçlenme
   • Romatizma ağrıları

   Ayrıca bir çok sağlık sorunu için hacamat yaptırabilirsiniz.

   Hacamat Panik Atağa İyi Gelir Mi

   Hacamat yaptırmak isteyenlerin en sık sorduğu sorulardan biri ise hacamat panik atağa iyi gelir mi sorusudur. Panik ataktan kurtulma yollarından biride hacamat yaptırmaktadır. Kalp çarpıntı, stres ve sinire iyi gelen hacamat panik atak için oldukça yararlıdır. Panik atak sorunu yaşayanların kesinlikle hacamat yaptırmaları tavsiye edilir.

   Hacamat Günleri

   Yılın belli günlerde yapılması sünnet olan hacamatı belirtilen tarihlerde yaptırmak oldukça faydalıdır. 22 Ocak 2020, 24 Ocak 2020 ve 26 Ocak 2020 tarihlerinde hacamat yaptırabilirsiniz.

   Hacamat Ücreti Ne Kadar

   Hacamat fiyatı genelde değişiklik göstermesine karşın ortalama tel seans fiyatı 100 ile 150 TL arasında değişmektedir. İstanbul, Ankara, İzmir, Antalya gibi bölgelerde yüksek fiyat alınırken kırsal bölgelerde fiyatlar daha uygun olabilmektedir.

   Hacamat Nerelerde Yapılır

   Hacamat tedavisinin yapılacağı klinik mutlaka hijyen kurallarına göre temiz ve steril olmalıdır. Eskiden sadece evlerde hacamat eğitimi almış kişilerce yapılırken günümüzde devler hastane, klinik ve özel hastanelerde yapılmaktadır.

   Hacamatın Zararları Nelerdir

   Hacamat faydaları ve yararları olduğu kadar bazı yan etkileri ve zararları bulunmaktadır. Evde yapılması önerilmeyen hacamat klinik ortamda yapılmalıdır. Hijyen kurallarına uyulmadığında enfeksiyon kapma riski olabilir. Ayrıca kullanılan malzemeler tek kullanımlık olmalıdır.

   İlk defa hacamat yapıldığında baş dönmesi, mide bulantısı ve nefes darlığı görülebilir. Kesinlikle hacamat tedavisi uzman kişilerce yapılmalıdır.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.