Gül Suyu Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   29.03.2020
   Gül Suyu Faydaları ve Zararları Nelerdir?

   Gül Suyu Faydaları ve Zararları Nelerdir?  Gül suyu, özellikle birçok cilt bakım rutininin temelidir. Gül suyunun kullanımı Kleopatra’nın güzellik rejiminde kullandığı döneme kadar uzanır. Gül suyu, cilde sayısız fayda sağlar ve genellikle zararsız olduğu bilinir. Bununla beraber bazı olumsuz cilt reaksiyonlarına da neden olabilir.

   Gül Suyu Nedir ve Diğer Formlar Nelerdir?

   Gül suyu, gül yaprakları demlenerek ya da buharda pişirilerek hazırlanan kokulu sudur. Uzun yıllardır bu besinin cilt bakım yararlarından dolayı parfümlerde de kullanılmaktadır. Gül suyunun kullanımı ve kökeni orta çağlara kadar dayanmaktadır. Gül suyu, gül çiçeklerinin damıtılmasıyla elde edilen en önemli yan ürünlerden biri olan yaklaşık %10-50 oranında da gül yağı içerir. Gül suyunun sindirim sorunlarının yönetilmesine yardımcı olduğu bilinir.

   Gül Suyunun Faydaları Nelerdir?

   Gül suyunun faydaları genel olarak şunlardır:

   • Gül Suyu Yüksek Antioksidanlar İçerir

   Gül suyu, yüksek antioksidan özelliklere sahiptir. Gül yapraklarının özleri ve ondan elde edilen maddeler, serbest radikal süpürücü özelliklere sahiptir.

   • Gül Suyu Kızarıklığı Azaltmaya Yardımcı Olur

   Gül suyu ile ilgili bir ön fizibilite raporu, gül yağı ve gül suyunun cilt yüzeyine yakın kan kılcal damarları üzerinde büzücü bir etkisi olduğunu belirtir. Gül suyu uygulamak, genişlemiş kılcal damarların neden olduğu kızarıklığı hafifletmeye yardımcı olur. Ancak, ürünün saf ve doğal yağ içerdiğinden emin olunmalıdır.

   • Gül Suyunun Antienflamatuar Etkileri Vardır

   Yapılan bir çalışmada, gül suyunun ve hidroalkolik ekstraktının ödem üzerindeki etkisi değerlendirildi. Bu suyun, antienflamatuar etkisi olduğu bulundu. Bununla birlikte çalışma, gül suyunun (çoğunlukla ekstraktları) antienflamatuar ve antioksidan etkisinin içinde bulunan C vitamini ile ilişkilendirilebileceğini gösterdi.

   • Gül Suyu Antimikrobiyal Etkiler Taşır

   Gül suyunun, yüksek oranda antimikrobiyal bir etkisi vardır. Yakın dönemde yapılan bir çalışma, bu önemli suyun, özellikle sivilcelere neden olan E. Coli, C. Violaceum ve diğer bazı bakterilere karşı güçlü bir antibakteriyel etkiye sahip olduğunu bulmuştur. Gül suyu, cildin sağlıklı kalmasına yardımcı olabilir. Bu faydaların yanı sıra gül suyunun cilt için inanılmaz derecede yatıştırıcı ve ferahlatıcı olduğu düşünülür, cildin pH dengesinin korunmasına yardımcı olur ve yaşlanmayı yavaşlatır. İnsanlar genellikle toner olarak gül suyu kullanır. Bu önemli su, göz şişkinliğini (soğuk gül suyuna batırılmış pamuklu pedler ile) azaltır, güneş yanığını yatıştırır ve cildi, doğal bir şekilde nemli tutar.

   Gül Suyunun Yan Etkileri Nelerdir?

   Gül suyunun önemli bir yan etkisi yoktur. Bununla birlikte gül yağı içerdiğinden dolayı bazı insanlarda alerjik reaksiyonlar ortaya çıkabilir. Bu nedenle gül suyu kullanmadan önce bir test yapmak gerekebilir. Gül suyuna karşı hassas olunması durumunda cilt üzerinde aşağıdaki belirtiler ortaya çıkabilir:

   • Yanık,
   • Kaşıntı,
   • Sızlama,
   • Döküntü ya da kızarıklıklar.

   Bunlar çoğunlukla alerjik reaksiyonun belirtileridir ve bu gibi durumlarda derhal bir dermatoloğa danışılmalıdır.

   Gül Suyu İle Hazırlanabilecek Etkili Maskeler

   Gül suyuna alerji yoksa cilt için gül suyu kullanmanın birkaç yolu vardır. Bu kullanımlar şunlardır:

   • Toner Olarak: Pamuk, gül suyuna batırılır ve karışım, bir şişede saklanılmalıdır. Daha sonra pamuk, temizlenmiş olan yüze sürülebilir. Gül suyunun kuruması beklenir. Bu kombinasyon, cildi parlaklaştırmaya yardımcı olacaktır. Eğer kuru cilt sorunu varsa az miktar gliserin eklenebilir. Karma ciltler için gül suyuna çok az gliserin ve elma sirkesi eklenebilir. Yağlı ciltler için ise 1-2 damla elma sirkesi gül suyu ile birleştirilebilir.
   • Güneş Yanıkları ve Döküntüler İçin: 10-15 fesleğen yaprağı ezilir ve üzerine yaklaşık 200 ml gül suyu eklenir. Karışım, bir sprey şişesine dökülür ve birkaç saat buzdolabında saklanır. Son olarak karışım, etkilenen bölgelere püskürtülür. Bu karışım, mükemmel bir soğutma özelliklerine sahiptir. Fesleğen ayrıca, antibakteriyel ve antifungal özellikler taşır.
   • Nemlendirici Olarak: Bir çorba kaşığı soğuk preslenmiş hindistan cevizi yağı, 3 çorba kaşığı gül su ile karıştırılır. Az miktarda karışım alınır ve cilde masaj yapılarak yedirilir. Bu karışım, en iyi doğal nemlendirici maddelerden biridir. Hindistan cevizi yağı, cilt bariyerini korumaya ve cildi nemlendirmeye yardımcı olur. Gül suyu ise cildi tam manasıyla ferahlatır. Çok kuru bir ciltte bu karışım, hemen nemlendirme görevi görür. Bununla birlikte yağlı cilde sahip olanlar hindistan cevizi yağını kullanmamalıdır.
   • Temizleyici Olarak: Bir fincan gül suyu, 2 yemek kaşığı zeytinyağı ile karıştırılır.  Karışıma bir E vitamini kapsülü de konulabilir. Yüz yıkama ya da temizleyici olarak kullanılabilir.
   • Sivilce İçin: Bir çay kaşığı seyreltilmiş limon suyu ve bir çay kaşığı gül suyu karıştırılır. Karışım, sivilceden etkilenen bölgelere uygulanır. Yaklaşık 15 dakika bekletilir ve sonra yıkanılır. Limon, C vitamini içerir ve cilde peeling etkisi verir. Gül suyu ile birlikte sivilcenin yönetilmesine ve yatışmasına yardımcı olur. Gül yağı (gül suyunda da bulunur) da antimikrobiyal etkilere sahiptir. Bu sebeple sivilce iltihabını azaltmaya yardımcı olabilir.

   Gül Suyunun Cilde Faydaları

   Gül suyunun cilde faydaları olduğu çok eski zamanlardan bilinmektedir. Gül suyunun yüze sürmek ve cildi temizlemek için kullamak oldukça yararlıdır.

   Gül Suyunun Cilde Faydaları 

   • Gül Suyu ve Bal Karışımı:

   3 yemek kaşığı gül suyu, 2 yemek kaşığı bal ile karıştırılır. Bu karışım yüze, maske gibi uygulanır. 15 dakika bekletilir ve sonra soğuk suyla yıkanır. Balın, ciltteki nemi kapatmaya yardımcı olan nemlendirici özellikleri vardır. Gül suyu ile birlikte bal, kuru ciltler için mükemmel bir nemlendirici çözüm sağlar.

   • Salatalık ve Gül Suyu Maskesi:

   Hassas bir cilt için bu maske rahatlatıcı etkiye sahiptir. Salatalık, cilt üzerinde son derece serinletici ve ferahlatıcı bir etkiye sahiptir. Yarım salatalığın suyu çıkarılır ve 2 yemek kaşığı bal ile 1 yemek kaşığı gül suyu eklenir. Bu maske, yüze uygulanır ve yıkamadan önce yaklaşık 15 dakika bekletilir.

   • Aloe Vera ve Gül Suyu Karışımı

   Bu yüz maskesi, cildi yatıştırmaya ve iltihabı önlemeye yardımcı olur. Gül suyu ve aloe veradan bir çorba kaşığı alınarak birleştirilir. Bu karışım, yüze maske olarak uygulanır. 20 dakika bekletilir ve sonra durulanır. Aloe veradaki jel, iltihabı azaltmaya yardımcı olan mükemmel bir cilt bakım bileşenidir. Aynı zamanda antibakteriyel özelliklere sahiptir.

   • Sandal Ağacı Yağı ve Gül Suyu Karışımı

   Sandal ağacı yağı, cildi yatıştırmak için popüler bir ev ilacı olarak kullanılır. 2 yemek kaşığı sandal ağacı yağı, 3 ile 4 yemek kaşığı gül suyu ile karıştırılır ve bir macun elde edilir. Bu macun, cilde sürülür ve kuruduktan sonra yıkanır. Sandal ağacı yağının, antienflamatuar ve antioksidan özellikleri ile birlikte terapötik faydaları olduğu bilinir.

   Gül suyu, son derece popüler bir bileşendir ve her yaştan kadınlar tarafından tahriş olmuş ciltler için çözüm olarak tercih edilir. Bu tarifleri takip edebilir. Ancak gül suyu kullanmadan önce her zaman test yapılmalıdır.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Bedava İnternet