Goji Berry Nedir? Faydaları Nelerdir?

   08.12.2019
   Goji Berry Nedir? Faydaları Nelerdir?

   Goji Berry Nedir? Faydaları Nelerdir? Berry’nin faydaları arasında diyabetin (şeker hastalığının) engellenmesi, gözün görme özelliğinin yüksek oranda iyileştirilmesi, vücut üzerindeki oksidatif hasarların azaltılması, kilo kaybına yardımcı olması, kalp sağlığını desteklenmesi, ruh halindeki değişimlerin yönetilmesi ve olası iltihapların azaltılması gibi olağanüstü özellikler bulunur. Goji Berry’nin diğer faydaları arasında ise bilişsel sağlığın mükemmel bir şekilde iyileştirilmesi, cilt sağlığının desteklenmesi ve vücudun bağışıklığının arttırılması gibi önemli etkenler sayılabilir.

   Yüzyıllar boyunca Goji Berry meyveleri Çin tıbbının popüler ve çok önemli bir parçası olmuştur. Bu önemli besin, genel olarak meyve suyu ve kurutulmuş formlarda bulunur. Yaş ilerlemesiyle beraber çeşitli kanser türleriyle savaştığı ve artrit gibi birçok sağlık sorununu hafifletmeye yardımcı olduğu bilinmektedir.

   Goji Berry Nedir?

   Goji Berry (kurt üzümü olarak da bilinir), yenilebilir küçük bileşenlerdir. Keskin bir tadı bulunur, belirgin bir şekilde kırmızı ya da turuncu renge sahiptirler. Bu meyve de diğer üyelerine benzer şekilde oldukça besleyicidir ve mucizevi sağlık faydaları sunar. Bu süper meyve ayrıca, yüksek oranda lif yüklü olan minik tohumlara da sahiptir.

   Goji Berry’nin Özellikleri

   Goji Berry meyveleri, etkileyici sağlık yararlarının olmasından dolayı geleneksel tıp için en önemli parçalarından biri olarak bilinir. Karaciğer sorunları, açıklanamayan halsizlik durumu, kuru öksürük, karın ağrısı ve birçok hastalığının tedavisinde oldukça etkili olmuştur. Bu süper besin, çok fazla antioksidan kaynağı olduğu için serbest radikal hasarını tedavi etmek amacıyla doğal bir çare olarak kullanılmaktadır. Bunlara ek olarak, bu meyve aynı zamanda yağsız ve kalorisi son derece düşüktür. Bu nedenle bu meyve, kabızlık gibi genel problemleri gidermeye yardımcı olmak için birçok kilo vermek için yapılan diyetlerde popüler bir şekilde kullanılır.

   Bu meyvede birçok mineral, vitamin ve diğer önemli besinler bol miktarlarda bulunur. İyi bir bağışıklığı desteklemek, kemikleri hızlı bir şekilde güçlendirmek, hafızayı geliştirmek, bilişsel işleyişi arttırmak ve pek çok altta yatan tıbbi durumu hafifletmek için sıkça kullanılmaktadır. Çok çeşitli faydalar sağlayan en besleyici meyvelerden biri olarak bilinir. Suyu ise fosfor, selenyum, kalsiyum ve çinko içeren 21 farklı mineral içerir.

   Ayrıca, C, B2, B1, B6 ve A vitaminleri gibi birçok vitaminden oluşan zengin bir kaynaktır. Bu önemli meyve, vitamin eksikliği olan hastalara tavsiye edilir. Bu meyvenin suyunun, portakal suyundan çok daha fazla C vitamini içerdiği, oleik ve linoleik gibi yağ asitlerinden oluştuğu yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır.

   Goji Berry’nin Faydaları Nelerdir?

   Şimdi Goji Berry’nin faydaları nelermiş yakından inceleyelim;

   • Goji Berry Diyabeti (Şeker Hastalığı) Önler

   Diyabet, insanların genel sağlığı üzerinde bir dizi olumsuz etkilere sebebiyet veren önemli bir sorundur. Sağlıklı ve kaliteli bir yaşam sürdürmeyle beraber diyabetin başlangıcını da tamamen kontrol etmek için Goji Berry meyvesi gibi doğal olarak besleyici gıdalardan faydalanmak oldukça önemlidir. Yapılan son araştırmalar, Goji Berry bileşenlerinin önemli derecede hipoglisemik özelliklere sahip olduğunu ispatlamıştır. Diyabetle ilişkili semptomların ortaya çıkmaması için günlük yiyeceklere Goji Berry meyvesini dahil etmek gerekir.

   • Goji Berry Göz Sağlığını Geliştirir Ve Görüşü Düzeltir

   Goji Berry meyvesi, görüşü geliştirmek için çok çeşitli faydalar sunar. Bunun nedeni, güneşin zararlı UV ışınlarından gözleri ciddi oranda koruyan, oksidatif stres ile serbest radikal hasarlarından zarar görmeyi önleyen özellikle zeaksantin olan antioksidanlarla yüklü olmalarıdır. Bu süper meyveyi yiyeceklerinize dahil ederek gözlerinizi, yaşa bağlı makula dejenerasyon (sarı nokta hastalığı) da dahil olmak üzere birçok göz hastalığından koruyabilirsiniz. Ayrıca bu meyve, yaşlılarda görme kaybını da azaltmaya yardımcı olur.

   • Goji Berry Antioksidanlarla Doludur

   Goji Berry meyvesi, birçok antioksidan çeşidi bakımından oldukça zengin olduğu bilinir. Bu meyve, vücut üzerindeki oksidatif hasarı azaltmak için özellikle faydalar sunar. Goji Berry suyu, yaban mersininden 10 kat daha fazla antioksidan değere sahiptir.

   • Goji Berry Kilo Vermeye Yardım Eder

   Goji Berry meyvesi, kabızlığı gidermek için doğal bir yol olarak çalıştığından dolayı kilo vermek isteyen insanlar, bu meyvenin harika özelliklerinden büyük ölçüde faydalanabilirler. Zayıflama ile ilgili bir programındaysanız menünüze bu meyveyi eklemek, diyetiniz için gerekli olan besinleri sağlamanın en iyi yoludur.

   • Goji Berry Kalp Sağlığını Geliştirir

   Kalp hastaları, Goji Berry kullanımını yaşam tarzlarına dahil etmelidirler. Bunun nedeni, bu meyvenin, iyi kolesterol seviyelerini düzenlemek için mükemmel bir yol olmasıdır. Goji Berry meyvesinde, yüksek kolesterol nedeniyle felç oluşma riskini ciddi oranda azaltmak için yeterli oranda lif içeriği ile beraber birçok etkili antioksidan bulunur. Bu meyve, kanı detoksifiye etmek için mucizevi yeteneklere sahiptir.

   • Goji Berry Fiziksel Ve Zihinsel Stresi Azaltır

   Goji Berry meyvesinin, zihinsel ve fiziksel stresi azaltmaya yardımcı olduğu da kanıtlanmıştır. Duygu durum bozukluğunu doğal yollarla tedavi etmek istiyorsanız düzenli olarak bu meyveyi tüketmelisiniz.

   • Goji Berry Anti-Mantar (Antifungal) Özellikler Sunar

   Araştırmacılar, Goji Berry meyvesinin inanılmaz bir şekilde antifungal yetenekleri olduğunu keşfettiler. Solavetivon olarak bilinen güçlü bir bileşiğe sahip olan bu meyve, birçok alerjik reaksiyon türü ile ilişkili antikorları başarıyla azaltır. Ayrıca bu süper meyve, gut hastalığı gibi ağrılı sorunları gidermek için güçlü bir antienflamatuar ajan olan beta-sitosterole de sahiptir.

   • Goji Berry Bilişsel Sağlığı Geliştirir

   Goji Berry meyvesinin içinde bulunan antioksidanlar, serbest radikal hasarlarıyla ciddi oranda mücadele eder. Bu durum, hasarlı beyin hücrelerinin sebep olduğu çeşitli nörodejeneratif hastalıkların yönetimine oldukça fayda sağlar. Uzmanlar, düzenli bir şekilde Goji Berry suyunun tüketilmesinin, sinir sistemini iyileştirmeye ve bu mekanizmanın en sağlıklı şekilde çalışmaya devam etmesine yardımcı olacak hormonların üretimini arttırdığını kanıtlamışlardır. Bu özellik ile birlikte Goji Berry, Alzheimer sorununun yaşlı erişkinlerdeki riskini azaltmaya da yardımcı olur.

   • Goji Berry Güçlü Bir Bağışıklık Sistemini Destekler

   Goji Berry meyvesinin suyu, vücutta bulunan iyi beyaz kan hücresi aktivitesini tamamen destekler. Bu durum, Goji Berry’nin iyi bağışıklığı desteklediğini ve vücudu ise farklı bakteri enfeksiyonlarından koruduğunu göstermektedir. Goji Berry meyvesi ayrıca, şiddetli grip ve soğuk algınlığı semptomlarının giderilmesine de yardımcı olur.

   • Goji Berry Sağlıklı Bir Cildi Destekler

   Ne yazık ki, ultraviyole (UV) radyasyon bugün günümüzde büyük bir tehdit haline geldi. Bu zararlı duruma maruz kalma nedeniyle cildimizin zarar görmesi oldukça muhtemel olacaktır. Ciddi durumlarda bu hasar, cilt kanseri gibi çok ciddi sorunlara yol açabilir. Goji Berry meyvesini tüketerek bu riski önemli ölçüde azaltabiliriz. Bu meyvenin ekstresi, cildimizi zararlı UV radyasyonuna karşı korumakla kalmaz aynı zamanda yüksek antioksidan potansiyeli sayesinde de cilt iltihaplarını azaltır. Tüm bunlara ek olarak bu meyve, tendon, bağ ve kıkırdak ile cilt sağlığını iyileştiren kollajen üretimine de yardımcı olur.

   • Goji Berry Enfeksiyonlarla Mücadele Eder

   Uzmanlar, grip gibi enfeksiyonları önlemek için sütle beraber Goji Berry meyvesini tüketmeyi tavsiye etmektedirler. Bu meyve, yalnızca iltihabı azaltmakla kalmaz aynı zamanda vücut, bakteriyel enfeksiyonlarla adeta savaşırken de hızlı bir şekilde rahatlama sağlar. Bunlarla beraber, enfeksiyon ile ilişkili kilo kaybını önlediği de bilinmektedir.

   Goji Berry meyvesinin düzenli bir şekilde tüketimi, birçok önemli gastrointestinal özelliği geliştirdiğinden dolayı uygunsuz sindirim ile tetiklenebilen kronik yorgunluğu ve olası stresi büyük ölçüde azaltır. Bu durum, Goji Berry’yi gelişmiş psikolojik ve nörolojik performansla beraber sağlık için en iyi doğal yollardan biri yapar.

   goji berry, goji berry faydaları

   Goji Berry Cilde Faydaları

   Sağlık oldukça faydalı olan Goji Berry ayrıca cildin güzelleşmesi için oldukça yararlıdır. Cildi temizleyen bu meyve en güçlü antioksidanlardan biridir.İçeriğinde bulunan vitaminler ve besinler cildin kendini onarmasını ve yenilemesini sağlar. Ayrıca yaşlanma etkilerini geciktirin bu meyve cildin daha sıkı ve gergin olmasını sağlar. Goji Berry meyvesini hem tüketerek hemde Goji Berry kremi kullanarak etkisinden yararlanabilirsiniz.

   Goji Berry Emziren Anneler Kullanabilir Mi

   Goji Berry halk arasındaki ismi ile kurt üzümü anne sütünü artıran meyvelerden biridir. Aşırıya kaçmayacak şekilde tüketebilirsiniz. Eğer bu meyveye karşı alerjiniz varsa kesinlikle tüketmeyiniz.

   Hamilelerin ise Goji Berry az miktarda tüketmesi oldukça faydalıdır. Hem bebek hemde anne adayı için yararlı olan Goji Berry bebek gelişimi için etkilidir.

   Goji Berry Günde Ne Kadar Tüketilmeli

   Düzenli olarak Goji Berry üzüzmü yemek oldukça faydalıdır.  Günde bir yemek kaşığı kadar tüketilmesi yeterlidir. Ortalama olrak 30 ile 40 gram kadar tüketilmesi önerilir.

   Goji Berry Zayıflatır Mı

   Goji Berry yani kürt üzümünü zayıflamak ve kilo vermek için kullanabilirsiniz. Özellikle diyet listesine ekleyerek bu meyveyi yemek oldukça yararlıdır. Goji Berry çayı içerek aynı şekilde zayıflamanız mümkün. Tokluk hissi verdiğinde kilo vermenize yardımcı olacaktır.

   Goji Berry Şekeri Düşürür Mü

   Goji Berry şekeri düşüren meyvelerden biridir. Goji Berry tüketerek şeker seviyesini kontrol altına alarak için etkilidir. Ayrıca şeker krizini önleyen bu meyve şeker istediğini düşürür. Eskiden TİP 2 diyabette tedavi amacı ile kullanılan Goji Berry şeker ve insülin seviyesini düzenleyerek kontrol altına alır.

   Goji Berry Kullananlar

   Goji Berry kullananlar ve tüketenler yaptıkları yorumlarda oldukça yararlı olan bu meyvesi mevsiminde tüketilmesi önerilmektedir. Günde 1 yemek kaşığı kadar tüketmek oldukça faydalı olduğunu kullananlar yorumlarda sıklıkla dile getirmişlerdir.

   Goji Berry kan akışını hızlandırdığı ve enerji verdiği için kullananlar Goji Berry cinselliğe faydaları olduğunu ve işe yaradığını söylemişlerdir. Goji Berry sayesinde daha enerjik ve kendini zinde hissedenler oldukça fazladır.

   Goji Berry zayıflatır mı sorusuna ise kullananlar özellikle Goji Berry çayının çok etkili olduğunu söylemişlerdir.

   Goji Berry Zararları Nelerdir

   Faydaları saymakla bitmeyen Goji Berry’in bazı yan etkileri ve zararları bulunmaktadır. Özellikle ilaç kullannaların asla tüketmesi önerilmemektedir. Eğer diyabet ilaçları kullanıyorsanız tüketmemelisiniz. Fazla tüketildiğinde hiper tansiyona neden olur.

   Akşam tüketildiğinde uykuyu kaçıran bu meyve fazla tüketildiğinde enerji artmasına neden olabilir. Kan akışını hızlandırdığı için yaşlıların dikkatli tüketmesi önerilir. Fazla tüketime bağlı olarak baş dönemsi, bulanık görme ve göz rahatsızlıklarına neden olur.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Begonya Bedava İnternet