Gliserin Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? Yüzü Sürülür Mü? Faydaları

   24.06.2020
   Gliserin Yağı Nedir? Ne İşe Yarar? Yüzü Sürülür Mü? Faydaları

   Gliserin olağanüstü nemlendirici etkisiyle kozmetik sektöründe ve gastronomide sıklıkla kullanılır. İçerisinde hem bitkisel, hem de hayvansal yağ bulunması sebebiyle bazı yiyeceklere katılarak farklı lezzetler yaratılabilir. Herhangi bir zehir içermeyen gliserin yağı, su ve alkolle karıştırıldığında aseton içerisinde çözünür. Farklı kullanım yöntemleriyle bazı sağlık sorunlarının giderilmesinde de etkili olan gliserin yağı cilt sorunlarından sindirim sistemi problemlerine kadar geniş bir yelpazede fayda sağlamaktadır. Oksijen, karbon ve hidrojen bileşiminden meydana gelen gliserin, ‘’gliserol’’ adıyla de bilinen organik bir bileşiktir.

   Renksiz ve sıvı halde olan ve şekerli bir tada sahip bulunan gliserin hayvan ve bitki yağlarından elde edilir ve insan sağlığına hiçbir şekilde zararı olmayan bir üründür. Nem tutucu özelliği sebebiyle gıdaların korunması amacıyla kullanılan gliserin ayrıca,

   • Öksürük şuruplarında
   • Göz damlasında
   • Dondurmaya kıvam vermekte
   • Sabun ve mum yapımında
   • Kozmetik ürünlerde
   • Leke çıkama ürünlerinde
   • Fitil içeriğinde
   • Sığırlarda görülen kotezisin hastalığının tedavisinde
   • Kulak ağrılarının giderilmesinde kullanılmaktadır.

   Oldukça geniş kullanım alanlarına sahip olan gliserin yağı, başta cilt ve saç bakımı olmak üzere çeşitli yerlerde kullanılarak önemli faydalar sağlamaktadır.

   Gliserin Yağının Faydalar

   Gliserin yağının en sık kullanılma alanlarından biri cilt bakımı ve kozmetik ürünlerdir. Cildi doğal nem seviyesinde tutarak ölü cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlayan gliserin yağı, cilde pürüzsüz ve canlı bir görünüm kazandırır. Gliserin yağının düzenli olarak kullanılması halinde birçok fayda sağlamak mümkündür.

   • Cildin tahriş olmasını önler
   • Sindirim sistemini düzenler
   • Sportif performansın korunmasını sağlar
   • Hücreleri yeniler
   • Cilt çatlaklarının onarılması ve tırnak bakımında destekleyicidir
   • Güneşin zararlı ışınlarına karşı cildi korur
   • Saç bakımında faydalıdır.

   Gliserin Yağının Cilde Faydaları

   Gündelik hayatımızda sıklıkla kullandığımız gliserin yağının cilde faydaları ise;

   • Cildin Tahriş Olmasını Önler

   Yapılan araştırmalar gliserinin tahriş edici özelliğe sahip mikroorganizmalara karşı etkili olduğunu göstermiştir. Bu özelliği sayesinde ciltte iltihap oluşumlarını engellediği gibi, ciltte meydana gelen yaralanmaların da kısa sürede iyileşmesinde katkı sağlamaktadır. Gliserin yağı ayrıca kış mevsiminde rüzgâr ve soğuğa karşı cildi koruyarak yıpranmasını önler.

   • Sindirim Sistemini Düzenler, Kabızlık Sorununu Giderir

   Birçok sağlık sorununun giderilmesine olanak sağlayan fitillerin yapımında kullanılan gliserin, yemek sonrası yiyeceklerin bağırsaklardaki hareketini kolaylaştırarak sindirimi düzenler ve kabız sorununu giderir. Gliserin yağı ile ilgili olarak yapılan çalışmaların sonuçlarına göre gliserin yağının kabızlığı gidermedeki etkisi diğer yöntemlere oranla çok daha fazladır.

   • Sportif Performansın Korunmasını Sağlar

   Özellikle yüksek performans gerektiren spor dallarında aşırı terleme sebebiyle spor performansı düşer. Su kaybını önlemek adına spor aktivitesi öncesi ve sonrası bol sıvı tüketmek yararlı olsa da, bu durum bazı spor dallarında yarar sağlamayabilir. Ancak aşırı sıvı kaybı oluşturan spor aktiviteleri öncesinde sporcunun vücut ağırlığının kilogram başına1,1 gram düzeyinde gliserin kullanması halinde vücuttaki su miktarının en az yarısını vücutta tutabilmektedir.

   • Hücreleri Yenileyerek Cildi Güzelleştirir

   Gliserin üzerinde yapılan klinik araştırmaların sonuçlarına göre gliserin yağı kullanımı hücreleri olgunlaştırmakta ve cildin daha genç görünmesinde rol oynamaktadır. Mevsim şartları ve başka etkenlerden etkilenen ve tahriş olan cildin korunmasını sağlayan gliserin yağı, parlak ve pürüzsüz ciltlere sahip olmak isteyenlerin düzenli olarak kullanması gereken bir üründür.

   • Cilt ve Tırnak Bakımında Faydalıdır

   Gliserin yağının içeriğinde yer alan bileşenler doğal nemlendirici etkisiyle ciltte meydana gelen kurumalar ve buna bağlı olarak oluşan çatlamalara karşı yararlıdır. Cildi nemlendirerek sürekli taze tutmasının yanı sıra cildin daha gergin ve genç görünmesini sağlar. Özellikle yüz ve çevresinde oluşan sivilce oluşumlarının engellenmesinde önemli etkileri bulunan gliserin yağı ılık suda bekletilmesinin ardından ayaklara sürüldüğünde nasırları yumuşatarak daha kolay törpülenmesine ve şekil almasına yardımcı olur. Ayrıca gül suyu, oksijenli su ve gliserin yağı ile hazırlanan içerikte ayakların yaklaşık 10 dakika bekletilmesi sonucunda tırnaklar daha parlak ve canlı bir görünüme kavuşur.

   • Güneş Işınlarının Zararlı Etkilerine Karşı Cilde Koruma Sağlar

   Güneşin yaydığı UV ışınlarının zararlı etkisine karşı mükemmel koruma sağlayan gliserin yağı, güneş yağı olarak kullanıldığında vücudun nem dengesini koruyarak kuruma ve cilt lekelenmelerine karşı üstün koruma sağlar.

   Gliserin Yağının Saça Faydaları

   Gliserin yağının sağladığı faydalardan biri de, saç bakımına sağladığı katkılardır. Düzenli olarak kullanıldığında saç dipleri ve saç tellerindeki nem oranını sabit tutarak daha parlak ve canlı görünmesini sağlar. Ayrıca hücre onarıcı etkisiyle saç derisinde meydana gelmesi muhtemel deri hastalıklarını da önleyerek saçların daha sağlıklı bir şekilde gelişmesine olanak sağlar. Banyonun ardından saçlara masaj yaparak yedirildiğinde saç diplerini güçlendirerek dökülmeleri önler. İçerisinde kimyasal bileşenler olmaması sebebiyle saçı yıpratmayan gliserin bazlı sabun kullanılması halinde saçların daha parlak ve canlı kalmasına olanak sağlar. Gliserin doğal bir nemlendiricidir ve bu özelliği sayesinde sağlıksız saç derisinin sürekli nemli kalmasını sağlayarak oluşan saç dibi sorunlarının çözümüne önemli katkılar sağlar.

   Gliserin Yağı Yüze Sürülür Mü

   Kullandığımız neredeyse bir çok kozmetik üründe gliserin bulunmaktadır. Direk olarak gliserini yüze sürmek yada cilde sürmek yerine gliserin içeren krem yada kozmetik ürünleri yüzünüze sürebilirsiniz.

   Gliserin Yağı Kulak Ağrısına İyi Gelir Mi

   Gliserini kulağa damlatmak genelde kulak ağrısını geçirmek için tercih edilir. Ayrıca kulak tıkanıklığı ve kulak temizliği için bir kaç damla gliserini kulağınıza damlatabilir yada kulak çöpüne damlatarak kulağınıza uygulayabilirsiniz.

   Gliserin Yağı Egzamaya İyi Gelir Mi

   Egzama ve sedefe iyi gelen gliserin egzama ve sedefin neden olduğu tahriş ve kızarıklığı ortadan kaldırır. Cilde nemlendiren bu yağ ayrıca egzama ve sedefe iyi gelir.

   Gliserin Yağı Kullananlar

   Gliserin yağı kullananlar genelde yaptıkları yorumlarda kuru cilde iyi gelen bu yağın cildi nemlendirdiğini söylemişlerdir. Gliserin yağı kullananlar fazla kullanıldığında gözenekleri tıkayarak sivilce ve siyah noktaya neden olduğu yorumlarda dile getirmişlerdir. Gliserin yağı kullananlar cilde ve saça iyi gelen bu yağı aldıktan sonra kremlerine ekleyerek cilde uyguladıklarını dile getirmişlerdir.

   Gliserin Yağının Zararları

   İçerisinde bitkisel ve hayvansal yağları barındıran gliserin genel olarak insan sağlığına herhangi bir zararı olmayan bir üründür. Ancak bitkisel içerikli gliserinin doğrudan cilde uygulanması halinde hassas ciltlerde alerjik reaksiyonlar oluşmasına sebebiyet verebilir. Bu sebeple gliserin kullanımında aşırıya gitmemek ve başlangıçta küçük miktarlarda kullanmak gerekir. Vücut tarafından tamamen emilememesi sebebiyle ağızdan alınması durumunda bulantı, kusma, baş ağrısı ve baş dönmesi şeklinde rahatsızlıklara sebebiyet verebilir. Yemeklerde veya yiyeceklerle birlikte tüketildiğinde gaz ve ishal gibi sorunlara da yol açabileceği akılda tutulmalıdır.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Begonya Bedava İnternet