Ginseng Nedir? Ne İşe Yarar Faydaları Nelerdir?

   03.12.2020
   Ginseng Nedir? Ne İşe Yarar Faydaları Nelerdir?

   Ginseng Nedir? Ne İşe Yarar Faydaları Nelerdir? Son dönemlerde artan bulaşıcı hastalıklara karşı çeşitli bitkilerden şifa beklenmektedir. Özellikle gizli kalmış veya unutulmuş olan vitamin ve mineral deposu olan bir takım bitkiler tekrar gündeme oturmayı başarmıştır. Bu bitkilerden bir tanesi de ginsengdir. Ginseng, bağışıklık sistemini güçlendirdiği gibi kişilere daha sağlıklı bir yaşamın kapılarını açmaktadır. Özellikle kış mevsimlerinde vücut direncinin düşmesine karşı kullanılabilecek en iyi bitkilerden biridir. Bu nedenle pek çok takviye edici ilaçların içinde ginsenge yer verilmektedir. Bununla beraber, kilo sorunlarının da ortadan kalmasını sağlayan bu müthiş bitkiyi mutlaka tanıyıp, kullanmaya başlamanız önerilmektedir.

   Ginseng Nedir?

   Ginseng, Japonya ve Çin gibi ülkelerde yaklaşık olarak 5.0000 yıldır kullanılan bir bitkidir. Eski dönemlerde tıp alanında ve ilaç yapımında kullanılan ginseng, nerede ise altın kadar değerli sayılmakta idi. Ancak bitkinin çok farklı onlarca çeşitleri de mevcuttur. Eğer ginseng kullanmak isterseniz güvenilir yerlerden temin etmeye özen göstermeniz gerekir. Çünkü bazı ginseng türleri botanik alanlarda yetiştirildiği için çok fazla fayda sağlamayacaktır. Ginseng tıp alanında kullanımı yapılan çok yıllık bir kök bitkisidir. Bitkinin rengi açık kahverengi olup, görünüşü zencefili andırmaktadır. Geçmişten günümüze kadar gelen bu harika bitki ile hem vücut sağlığınızı koruyabilir hem de çeşitli cilt problemlerinizden kurtulabilirsiniz.

   Ginsengin Besin Değeri Nedir?

   Doğanın harikalarından biri olan ginseng, içerdiği vitaminleri sayesinde onlarca farklı sağlık sorununa şifa sağlamaktadır. Bu  da ginsengin besin değeri hakkında detaylı bilgiye ulaşmamız gerektiğini göstermektedir. İşte ginseng içeriği…

   • 100 gram ginsengde 370 kcal kalori mevcuttur.
   • Karbonhidrat,
   • Yağ asitleri,
   • Protein,
   • Diyet lifi,
   • Potasyum

   Ginsengin Faydaları Nelerdir?

   Ginseng insan sağılığında binlerce yıldır kullanımı yapılan harika bir bitkidir. Bitkinin kök kısmı toprakta olduğu için toprakta bulunan vitamin ve mineralleri içine çekmeyi başarmıştır. Hem toz halinde hem de kök halinde satışa sunulmaktadır. Çeşitli hastalıklarınızda veya vücudunuzun genel sağlık durumunu korumak için mutlaka ginsengin faydaları hakkında bilgi sahibi olmanız önerilir.

   • Ginseng hastalıklara karşı vücudu koruma altına almaktadır.

   Eğer hassas ve çabuk hastalanan bir bünyeye sahipseniz o halde ginseng kullanımı yapabilirsiniz. Çünkü ginseng içerdiği çeşitli antioksidanlar sayesinde vücudu dışarıdan gelebilecek her türlü hastalığa karşı koruma altına almaktadır. Hal böyle olunca mevsim geçişlerinde, bulaşıcı hastalıkların yayıldığı zaman ve kış mevsimlerinde tüketimi yapılmalıdır. Ayrıca sürekli hastalanan kişilerde vücut direnci ve vücut enerjisi düşer. Bu gibi durumlarda da mutlaka ginseng kullanılması uzman kişilerce tavsiye edilir.

   • Ginseng tüketimi yaparak günlük yaşamda karşılaştığınız stresten kendinizi koruyabilirsiniz.

   Özellikle son dönemlerde tüm dünyada stres oranı yükselmiştir. Bu gibi durumlarda vücudu  sakinleştirmek için ve ruhu dinlendirmek için ginseng kullanımı yapabilirsiniz. Ginseng adaptojen bitkiler kategorisinde yer aldığı için sinir sisteminin düzelmesine ve vücuda dinginlik sağlamasına fayda sağlayacağı için sinir, stres gibi durumlarda kullanılması önerilir.

   • Ginseng hafızanın güçlenmesine ve beyin fonksiyonlarının daha iyi çalışmasına katkı sağlar.

   Ginsengin en sevilen yanı hafızanın güçlenmesine yardımcı olmasıdır. Eğer gün içinde sıkça unutkanlı ve adapte olamama gibi sorunlar ile karşılaşıyorsanız, mutlaka ginseng kullanmanız önerilir. İnsan beyninin daha aktif ve daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur. Ayrıca öğrenme güçlüğü çeken kişiler içinde ginseng kullanılması tavsiye edilir. Düzenli bir şekilde ginseng kullanıldığı zaman hem hafıza güçlenmiş olacaktır hem de unutkanlık gibi sorunlar tamamen ortadan kalkacaktır.

   • Ginseng vücuda enerji verir.

   Bazı takviye edici ilaçların içinde ginseng kullanılmıştır. Bunun nedeni ginsengin harika bir şekilde vücuda canlılık ve enerji vermesidir. Yani ginseng kullanımı yaparak daha aktif ve daha enerjik bir vücuda kavuşabilirsiniz. Özellikle yoğun bir şekilde çalışma temponuz varsa ginseng kullanımını biraz daha artırabilirsiniz.

   • Ginseng kolesterolü dengeler.

   Ginseng üzerinde yapılan klinik araştırmalar, bu bitkinin kolesterolü düşürdüğünü ve olması gereken seviyede kalmasını sağladığı görülmüştür. Hal böyle olunca kolesterol sorunu olan kişilere ginseng tüketmesi tavsiye edilir. Kötü kolesterolü önce düşürür ve düzenli kullanımı yapıldığı sürece olması gereken seviyede tutar.

   • Düşük tansiyon ve yüksek tansiyon için ideal bir bitkidir.

   Yüksek tansiyon da düşük tansiyon da vücutta büyük hasarlar bırakabiliyor. Bu nedenle tansiyonunuzu dengede tutmak için ginseng tüketebilirsiniz. Özellikle yüksek tansiyon hastaları için harika bir doğal ürün olacaktır. Tansiyonu dengeleyen ginsengi, günlük yaşamınızda daha verimli olmanıza da yardımcı olur.

   • Ginseng kalp ritim bozuklukları için kullanılır.

   Eskiden bu yana kalp ritim bozuklukları için sürekli olarak ginseng kullanımı yapılmaktadır. Özellikle kalp çarpıntısı gibi sorunları olan kişilerin ginseng kullanımına özen göstermesi faydalı olacaktır. Yine diğer kalp ve damar hastalıklarında da bir hayli olumlu etkilere sahiptir. Yani kalp hastaları olan veya kalp hastalığı riski taşıyan herkese ginseng kullanması önerilir.

   • Ginseng cinsel isteksizliği ortadan kaldırır.

   Stres veya vücutta meydana gelen çeşitli vitamin ve mineral eksiklerinden kaynaklı olarak cinsel isteksizlik çok fazla yaşanan sorunlar arasında yer alır. Bu gibi durumlarda ise afrodizyak etkisi yüksek olan ginsengden faydalanabilirsiniz. Kadınlarda hormon düzenleyen ve erkeklerde görülen bir takım cinsel sağlık sorunlarının doğal yollardan tedavi edilmesine yardımcı olur.

   • Ginseng ile kanser gibi ölümcül hastalıkların önüne geçebilirsiniz.

   Üzerinde yapılan binlerce araştırma sonucunda ginsengin kanser gibi vücutta ağır tahribatlar bırakacak veya sonucu ölüm olan hastalıklara karşı koruduğu görülmüştür. Yani ginseng içerdiği güçlü antioksidanlar sayesinde vücut sağlığını tam bir bütün olarak korumaktadır. Kanseri hücrelerin büyüyerek yayılmasını önlediği gibi tedavi edilmesinde de büyük rol oynadığı binmektedir. Bu nedenle doğal beslenme uzmanları ve bitki uzmanları ginseng kullanımına dikkat çekmektedir.

   • Ginseng cilt sağlında da etkilidir.

   Cilt sağlığı aslında vücudun içinden gelen bir durumdur. Yani vücut ve hücreler ne kadar sağlıklı olursa, ciltte o kadar parlak ve sağlıklı olacaktır. Dolayısı ile ginseng kullanımı yarak hem vücut sağlığınızı koruyabilir hem de cildinize güçlü bir ipeksi görünüm kazandırabilirsiniz. Ayrıca düzenli bir şekilde kullanımı yapıldığında cilt lekeleri, cilt kırışıklıkları ve cilt çukurları belli bir süre sonra ortadan kalkacaktır.

   Ginsengin Zararları Nelerdir?

   Elbette her doğal üründe olduğu gibi ginsengde de çeşitli ya etkiler mevcuttur. Bu nedenle kronik hastalığı olan kişiler doktor onayı olmadan tedavi amacı ile kullanmamalıdır. Öte yandan ginsengin zararları içinde kan sulandırıcı etkisinin olması büyük rol oynar. Yani kan sulandırıcı etkisi olan bu bitkini hamiller ve yeni doğum yapmış kişilerce kullanmaması önerilir. Öte yandan ameliyat olacak kişiler de an az 15 gün öncesinden ginseng kullanımını durdurmalıdır. Ginsengin bir diğer yan etkisi ise alerjik bir etkiye sahip olmasıdır. Eğer bünyeniz alerjik etkilere karşı zayıf ise kullanmamanız önerilir. Tüm bunarın dışında ginseng kişiden kişiye göre değişebilecek çeşitli yan etkilere sahiptir. Eğer kendinizde ginseng kullanımından sonra bir değişiklik veya bir olumsuzluk görüyorsanız hemen kullanmayı bırakmanız önerilir.

   Ginseng Nasıl Kullanılır?

   Ginseng nasıl kullanılır? Ginseng, kullanacak olan kişiler için iki farklı yöntem sunulmuştur. Birincisi toz halde ve bir diğeri ise kök haldedir. Yani bu bitkiyi hm kök olarak hem de toz olarak kullanabilirsiniz. Toz halinde kullanımı daha çok çay şeklindedir. Yani bir bardak sıcak suyun içine bir paket kadar ginseng ekleyip, tüketebilirsiniz. Ayrıca her firma kendine göre kullanım şekli geliştirmiştir. Yani ginseng kullanacağınız zaman ürünün kullanma talimatını iyice okumanız tavsiye edilir.

   Ginsengi kök şekilde kullanacaksanız o halde kök kısmını ince ince doğrayıp, kaynayan suyun içinde demlenmeye bırakabilirsiniz. Bu şekilde veya toz halinde yani istediğiniz şekilde kullanmanız mümkündür.

    Ginseng Nerede Satılır?

   Ginseng satın alacağınızda mutlaka güvenli yolları tercih etmeniz önerilir. Ülkemizde satışı çok fazla  yapılan ginsengin bazı sahte ürünleri de vardır. Bu nedenle güvendiğiniz web sitelerinden, aktarlardan ve güvendiğiniz doğal ürün satışı yapan mağazalardan satın alabilirsiniz.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Yardım Başvurusu Begonya Maddi Yardım