Gilaburu Nedir Faydaları Nelerdir?

   03.12.2020
   Gilaburu Nedir Faydaları Nelerdir?

   Gilaburu Nedir Faydaları Nelerdir? Koyu kırmızı ve parlak rengi ile ilgi çeken meyvelerden bir tanesi de gilaburu meyvesidir. Aslında çok bilinmeyen ama her geçen gün kullanımı yaygınlaşan gilaburu meyvesi yapı itibari ile üzüme benzer. Ancak üzümden farklı olarak meyvelerin yapıları daha küçük formdadır. Daha çok kadın hastalıklarının tedavisinde kullanımı yapılan gilaburu meyvesinin suyu kullanılmaktadır. Yeni bitkileri ve meyveleri keşif etmek isteyen kişilerin mutlaka yakından tanıması gereken bir meyvedir. Bu meyvenin hem içi hem de kabuk kısımları, insan sağlığına fayda sağlar. Bu nedenle gilaburu meyvesinin sadece iç kısmının değil dış kabuklarının da tüketilmesi önerilir. Gilaburu meyvesi hakkında daha geniş bilgiye ulaşmak isterseniz yazımızın tamamını okuyabilirsiniz.

   Gilaburu Meyvesi Nedir?

   Daha çok frenk üzümü olarak bilinen gilaburu meyvesi, küçük parlak renklere sahip bir meyvedir. Peyzaj alanında kullanılabildiği gibi meyvelerinden de çeşitli şekillerde tatlılar veya reçeller yapılmaktadır. Bitinin bilimsel ismi ise viburnum opulus olarak bilinir. Üzüm gibi salkım şeklinde yetişen bu bitkinin meyveleri üzümden daha küçük olmasına rağmen oldukça canlı ve parlak renktedir. Gilaburu meyvesi tek başına tüketildiğinde damakta acımsı bir tat bırakacağı için daha çok suyu sıkılarak tüketilmektedir. Gilaburu meyvesi ülkemizin hemen her bölgesinde yetiştirilmeye uygun olduğu gibi daha çok iç anadolu bölgemizde yetişirciliği yapılmaktadır. Ülkemizde bolca yetiştirilen gilaburu meyvesi, dış ülkelere de ihraç edilmektedir. Sulak alanlarda yetişmeyi sevdiği gibi gilaburu meyvesinin iç yapısı da oldukça suludur.

   Gilaburu Meyvesinin Besin Değeri Nedir?

   Tüm dünyada saplık için kullanımı yapılan gilaburu meyvesinin besin değeri de oldukça yüksektir. Bu bitkinin hakkında daha fazla bilgi sahibi olmak isterseniz mutlaka besin değeri hakkında da bilgi sahibi olmanız  önerilir.

   • 100 gram gilaburu meyvesinde yaklaşık olarak, 46 kcal enerji bulunur.
   • Karbonhidrat bakımından zengin bir meyvedir,
   • Diyet lifi,
   • C ve e vitaminleri,
   • Protein,
   • A vitamini,
   • K vitamini,
   • Kalsiyum,
   • Mangan,
   • Kolin,
   • Demir,
   • Magnezyum,
   • Fdfor,
   • Potasyum,
   • Sodyum,
   • Niyasin maddesi,
   • Selenyum,
   • Valerik asit,
   • Tanen,
   • Arbutin,
   • Kateşin
   • Salisin,
   • Klojenik asitler,

   Gilaburu Meyvesinin Faydaları Nelerdir?

   Gilaburu meyvesi görüldüğü üzere sadece vitaminler açısından değil, aynı zamanda çeşitli mineraller ve doğal asitler bakımından da zengindir. Bu da demek oluyor ki gilaburu meyvesi hem vücut sağlığında hem de cilt sağlığında müthiş bir pozitif faydaya sahiptir. Dolayısı ile vücudunuzdaki bazı hastalıklar ve cilt sorunlarınız için gilaburu meyvesinin faydalarını bilmenizde avantaj vardır. İşte bu olağan üstü meyvenin sağlığa faydaları…

   • Gilaburu meyvesi börek hasatlıklarında kullanılabilecek en iyi meyvelerden biridir.

   Gerek böbrek fonksiyonlarının bozukluklarında gerekse çeşitli böbrek hastalıklarında gilaburu meyvesi kullanımı yapabilirsiniz. Böbreklerin ihtiyacı olan bakımları yapar. Ayrıca böbrek kumu ve böbrek taşı gibi sorunları olan kişiler için de gilaburu meyvesinin suyunu tüketmesi önerilir. Böbreklerde biriken toksinleri çok kısa bir sürede vücuttan ayarak daha iyi bir iç organ sağlığı sunmaktadır. Genetik olarak böbrek hastalığı yaşayan kişiler için de mutlaka gilaburu meyvesi tüketmesi önerilmektedir.

   • Gilaburu meyvesi daha düzenli bir kan dolaşımı sağlamaktadır.

   Kan damarlarının daha temiz ve daha aktif bir şekilde işlev görmesini isteyen kişiler mutlaka gilaburu meyvesi tüketmelidir. Çünkü damarların daha sağlıklı bir şekilde çalışmasını sağlarken kötü kolesterol gibi durumların da önüne geçer. Kan dolaşım sorunu yaşayan kişiler de mutlaka şifa bulmak için gilaburu meyvesi tüketmelidir.

   • Gilaburu meyvesi regl dönmelerinin daha kolay geçmesini sağlar.

   Adet söktürücü özelliği sayesinde regl gecikmesi yaşayan veya düzensiz adet takvimi olan kadınlara gilaburu meyvesi tüketmesi önerilmektedir. Ayrıca bu dönemde yaşanan halsizlik, sürekli uyku halinde olma durumlarının ve karın ağrılarının da önüne geçer. Eğer adet dönemleriniz günlük yaşamınızı olumsuz etkiliyorsa gilaburu meyvesi kullanabilirsiniz.

   • Gilaburu meyvesi iyi bir antioksidan kaynağıdır.

   Vücudun antioksidana olan ihtiyacı oldukça fazladır. Çünkü gün içinde tüketilen bazı gıdalar toksin olarak böbreklerde ve bağırsaklarda birikir. Üstelik toksinler sadece böbrek ve bağırsaklarda değil aynı zamanda beyin kıvrımlarında da birikebiliyor. Aslında vücuda kısa vadede zarar vermeyen toksit atıklar ve kimyasal atıklar zamanla vücutta birikerek çeşitli hastalıklara neden olabilir. Özellikle sık yaşanan unutkanlık durumları, ruh halinde sürekli değişiklik ve kronik kabızlık gibi durumlar daha çok toksinlerin vücutta uzun süre birikmesinden kaynaklıdır. Dolayısı ile zaman zaman vücudunuzu bu toksinlerden temizlemeniz gerekmektedir. Hal böyle olunca gilaburu meyvesi iyi bir şekilde antioksidan kaynağı olduğu için toksinlerin kısa  sürede vücuttan atılmasını sağlamaktadır. Vücut detoksu için gilaburu meyvesini düzenli bir şekilde tüketebilirsiniz.

   • Gilaburu meyvesi damarların iç yüzeyinde oluşan yağ tabakalarının temizlenmesine yardımcı olur.

   Geçmişten günümüze kadar en sık yaşanan sağlık sorunlarından biri de damar tıkanıklıklarıdır. Damar tıkanıkları ise daha çok damarların iç duvarında yaşanan plaklardan dolayı kaynaklanır. Eğer daha sağlıklı bir damar yapısına kavuşmak isterseniz ve damar tıkanıklıklarını doğal yöntemler ile tedavi etmek isterseniz, gilaburu meyvesini kullanabilirsiniz.  Gilaburu meyvesi, damardaki yüksek basıncın önüne geçer. Yani tansiyon hastaları için de mutlaka gilaburu meyvesi tüketmesi tavsiye edilir.

   • Gilaburu meyvesi kansere karşı etkili bir meyvedir.

   Eğer kanserle mücadele ediyorsanız, tedavilerinize ek olarak gilaburu meyvesi tüketebilirsiniz. Ancak gilaburu meyvesini kanser tedavisine ek olarak kullanacaksanız mutlaka doktor onayı almanız gerekmektedir. İçerdiği müthiş antioksidanları sayesinde, kanserli hücrelerin çoğalmasını engelleyerek, kanserin diğer vücut içinde yayılmasına engel olur.

   • Gilaburu meyvesi sivilce ve siyah nokta gibi cilt sorunları ile savaşır.

   Gilaburu meyvesini hem tüketerek hem de cildinize tonik şeklinde uygulayarak, sivilce ve siyah noktalarınızdan kurtulabilirsiniz. Özellikle karaciğerden gelen akne ve sivilceleriniz için mutlaka gilaburu meyvesi tüketmeniz önerilir. Yine deri altında yer alan yağ bezlerinin de kısa sürede temizlenmesine katkı sağlar.

   • Gilaburu meyvesinin sakinleştirici ve dinlendirici etkisi mevcuttur.

   Sakinleştirici bir özelliğe sahip olan meyvelerden  biri de gilaburu meyvesidir. Dolayısı ile günlük yaşamın streslerinden, psikolojik sağlık sorunlarına kadar sinirsel alanda kullanımı yapılmalıdır. Kendinizi daha dingin ve daha huzurlu hissetmek için gilaburu meyvesi tüketebilirsiniz.

   • Gilaburu meyvesi uykusuzluğa iyi gelir.

   İyi bir antioksidan kaynağı olan gilaburu meyvesi, uykusuzluk gibi sorunların üstesinden gelmektedir. Yani uykuya dalmakta zorluk çekiyorsanız veya çeşitli düşünceler nedeni ile bir türlü huzurlu uyku uyuyamıyorsanız, gilaburu meyvesi tüketebilirsiniz. Özellikle yatmadan 10 dakika önce tükettiğinizde daha kolay bir şekilde uyuduğunuzu göreceksiniz.

   • Gilaburu meyvesi ödem gibi sorunları vücuttan atar.

   Vücutta su birikmesi ödem gibi sorunların meydan çıkmasına zemin hazırlar. Ödem siz ellerde ve ayaklarda hatta karın  bölgesinde şişlik ve morluklara neden olur. İşte tüm bu gibi vücutsal sağlık sorunlarında gilaburu meyvesi tüketimi yapabilirsiniz.buna ek olarak iyi bir idrar söktürücü özelliği de mevcuttur. Yani mesnede biriken toksinleri ve sıvıyı tamamen dışarıya atma özelliği ile bilinir.

   • Gilaburu meyvesi kabızlık sorunları ile savaşır ve bağırsak bakterilerini önler.

   Bağırsak florasının bozulması nedeni ile kabızlık ve ishal gibi sorunlar meydana gelebiliyor. Bu gibi durumlarda ise mutlaka antioksidan yönünden zengin olan doğal ürünler tüketilmelidir. Eğer sürekli hazımsızlık ve kabızlık gibi durumlarınız varsa gilaburu meyvesi tüketimi yapabilirsiniz.

   Gilaburu Meyvesinin Zararları Nelerdir?

   Gilaburu meyvesinin zararları çok fazla olmasa da kişileri zorlayacak birkaç yan etkileri mevcuttur. Bazı hassas ciltlerde tahrişe neden olabilir. İdrar söktürücü bir özellikte olan gilaburu meyvesi, vücudun sıvı kaybetmesine neden olabilir. Bur sebeple daha dikkatli kullanılması tavsiye edilir. Kan sulandırıcı bir etkiye sahiptir. Dolayısı ile ameliyat öncesi ve sonrası tüketilmesi çok önerilmez. Buna ek olarak hamilelerin kullanması da tavsiye edilmemektedir. Mide yanması ve çeşitli mide hastalıkları olan kişilerde gilaburu meyvesi tüketimi tavsiye edilmez.

   Gilaburu Meyvesi Nasıl Tüketilir?

   Gilaburu meyvesi taze olarak tüketilebilir. Ama tadı buruk ve biraz acı olduğu için yemede zorluk çekebilirsiniz. Bu nedenle marmelat, reçel veya suyunu tüketmeniz daha kolay olacaktır. Ayrıca tatlılarda da sıkça kullanımı yapılabilir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Begonya Bedava İnternet