Gıda Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru

   13.12.2023
   Gıda Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? E-Devlet Başvuru

   Gıda Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? e-Devlet Başvuru; hakkında ayrıntılı bilgi verdiğimiz bu yazımızda aklınıza takılan hemen hemen her sorunun cevabını bulabilirsiniz. Gıda Erzak yardımı nedir? Gıda Erzak yardımı yapan kurumlar hangileriBelediye gıda yardımı başvurusu nasıl yapılır? Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı gıda yardımı başvurusu nasıl yapılırDernek ve Vakıf gıda yardımı başvurusu nasıl yapılır gibi pek çok sorunun cevabı yazımızda…

   Gıda Erzak Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır? e-Devlet Başvuru

   Maddi yetersizlik nedeniyle sıkıntı çeken vatandaşın imdadına devletin sağladığı sosyal yardımlar yetişmektedir. Birçok kişinin başvurduğu sosyal yardımlar ihtiyaçlara göre değişkenlik göstermektedir.

   Asgari ihtiyaçlarını karşılamakta zorlanan vatandaşlar sosyal yardımlar sağlayan kurumlara başvuruda bulunmaktadır. Özellikle kaymakamlıklar ve belediyeler ihtiyaç sahiplerinin yardım taleplerine cevap vermek için özenle çalışmaktadır.

   Gıda yani erzak yardımı da yapılan sosyal yardımlardan biridir. Gıda yardım başvurusu kabul edilen kişilerin evlerine kadar gıda kolileri ulaştırılmakta ve paketler özenle teslim edilmektedir. Gıda yardım kolisinde genellikle temel besin ihtiyacı olan ve uzun süre bozulmayacak olan ürünler konulmaktadır.

   Erzak kolisinde; makarna, mercimek, kahvaltılık zeytin ve peynir, yağ gibi temel gereksinimler yer almaktadır.

   Erzak yani gıda yardımına başvuruda bulunmak için bazı şartları sağlıyor olmak gerekir. Peki gıda yani erzak yardımı tam olarak nedir ve nasıl başvuru yapılır, birlikte bakalım…

   Gıda Erzak Yardımı Nedir?

   Sosyal devlet olmanın gerekliliklerinden biri ihtiyaç sahiplerinin ihtiyaçlarını karşılamak ve temel gereksinimlerinin sağlanmasında kişilere destek olmaktır. Ülkemiz de sosyal bir devlet anlayışına sahip olduğu için birçok yardım projesi gerçekleştirmektedir.

   Kişiler için temel beslenme ihtiyacının karşılanması çok önemlidir. Bu noktada gıda kolisi yardımı son derece önem arz eden bir sosyal yardım türüdür. Muhtaç durumda olan kişiler başvurmaları ve başvurularının kabul edilmesi halinde gıda yardımı alarak asgari düzeyde de olsa bazı ihtiyaçlarını karşılamış olurlar.

   Bazen bu yardımları hayırsever iş insanları da yapmaktadır. Ülkemizde özellikle yoksul mahallelere hayırseverler tarafından gıda kolisi dağıtılarak yüzler bir nebze de olsa güldürülmeye çalışılmakta ve kişilere destek olunmaktadır.

   Gıda yardımı bazen ürünlerin olduğu bir koli şeklinde yapılırken bazen de sosyal yardım kartı verilerek yardım yapılmaktadır. Bu sosyal yardım kartlarına yüklenen bakiye ile ihtiyaç sahipleri anlaşmalı olunan marketlerden ihtiyaçlarını alabilmektedir. Bu uygulama özellikle belediyeler tarafından yapılmaktadır.

   Gıda Erzak Yardımı Yapan Kurumlar

   Sosyal yardımlar ihtiyaçlara göre değişkenlik göstermektedir. Örneğin gıda yani erzak yardımının yanında kişi yakacak yardımı da alabilir.

   Sağlanan yardımlara baktığımızda öğrenciler de unutulmamıştır. Öğrenciler için kırtasiye ve eğitim yardımı, burs yardımı gibi sosyal yardımlar mevcuttur.

   İhtiyaç sahibi kişilere gıda yardımı ya da diğer yardımları yapan bazı kurum ve kuruluşlar; belediyeler, kaymakamlıklar, Kızılay, Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı, Vakıflar Genel Müdürlüğü, sosyal yardımlaşma ve Dayanışma Vakıflarıdır.

   İş insanları ve ünlü kişilerin yapmış olduğu yardımlar da ülkemizde oldukça yaygındır. Haluk Levent, Müge Anlı, Seda Sayan gibi ünlü kişiler yapmış oldukları çeşitli yardımlarla ihtiyaç sahibi ailelere destek olmaktadır.

   Belediye Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

   Gıda  yardımı başvurusu, devlet tarafından farklı kurumlar aracılığıyla ihtiyaç sahibi vatandaşlara iletilmektedir. Bu kurumların başında belediyeler gelmektedir.

   Erzak yardımı ya da diğer sosyal yardımlar için başvuru talebinizi ikamet ettiğiniz il ya da ilçedeki belediyeye yapabilirsiniz. Ayrıca belediyeye gitmeden e-Devlet sistemi üzerinden de başvuru yapabilir ve yardım talebinde bulunabilirsiniz.

   e-Devlet üzerinden gıda yardımı ya da diğer yardımlara başvurmak için öncelikle e-Devlet şifresine sahip olmanız gerekmektedir. Eğer e-Devlet şifreniz yoksa ya da unuttuysanız size en yakın PTT şubesine giderek e-Devlet şifresi alabilir, işlemlerinizi kolaylıkla gerçekleştirebilirsiniz.

   Gıda yani erzak yardımı başvurusu için; https://www.turkiye.gov.tr/icisleri-sosyal-yardim-talebinde-bulunma-ve-talebi-sorgulama-4671 linkini kullanabilirsiniz. Sistemde yer alan yardımlardan başvurmak istediğiniz yardımı seçerek ilgili belediyeyi seçmeli ve sizden istenen bilgileri eksiksiz olarak doldurmanız gerekmektedir.

   Başvuru formunu dolduran kişiler, verdikleri bilgiler doğrultusunda incelenmeye alınırlar.

   Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

   Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı kendisine bağlı olarak bölgelerde çalışan, sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları aracılığıyla yardımda bulunmaktadır.

   Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarından gıda yardımı almak istiyorsanız oturduğunuz bölgedeki ilgili vakfa gitmeli ve başvuru talebinde bulunmalısınız. Sizden bir takım belgeleri ibraz etmeniz istenecektir.

   Hane kayıt formunu doldurduktan sonra istenen belgeleri temin ederek başvuru sürecinizi tamamlayabilirsiniz. Sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıfları, yardım taleplerini bizzat başvuru olarak almaktadır.

   Vakıflar Genel Müdürlüğü Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

   Ülkemizde Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı gibi özveriyle yardım başvuruları alan ve ihtiyaç sahiplerine yardım elini uzatan kurumlardan biri Vakıflar Genel Müdürlüğüdür.

   Vakıflar Genel Müdürlüğünü daha çok fakirlik maaşı başvurusunda bulunmak isteyen kişiler duymuştur. Çünkü fakirlik maaşı yani muhtaç aylığı, dul ve yetim aylığı gibi aylıkların başvuru taleplerini almaktadır.

   Bulunduğunuz yani ikamet ettiğiniz yerdeki bölge müdürlüklerine giderek gerek muhtaç aylığı gerekse erzak yardımı başvurusunda bulunabilirsiniz.

   Dernek ve Vakıf Gıda Yardımı Başvurusu Nasıl Yapılır?

   Dernek ve vakıflar özellikle afet ve felaketlerde yardımda bulunan kuruluşlardır. Bazen de temel gereksinimlerini dahi karşılayamayan kişilere gıda yardımı yaparak destek olmaktadır.

   Dernek ve Vakıflardan yardım talebinde bulunmak için ilgili dernek ve vakfa gitmeniz gerekmektedir. Ya da internet sayfalarından yardım talebi başvurusunda bulunmanız gerekmektedir.

   Gıda yani erzak yardımı yapan bazı dernek ve vakıflar; Türkiye Yardım Sevenler Derneği, Dost Eli Derneği, Ahbap Derneği, İyilik Yardımlaşma ve Dayanışma Derneği, Anadolu Vakfı, Rüştü Akın Vakfı, Mehmet Zorlu Vakfı gibi birçok dernek ve vakıf ihtiyaç sahiplerine yardım elini uzatmaktadır.

   Gıda yardımı ya da başka yardımlar sunan iş insanlarına baktığımızda; Mustafa Koç (KOÇ Holding), Murat Dedeman (DEDEMAN Holding), Fikret Öztürk (OPET), Şevket Sabancı (SABANCI Holding), Hacı Boydak (BOYDAK Holding), İpek Ilıcak Kayaalp (DOĞAN Holding) gibi birçok iş insanı çeşitli yardımlar yaparak ihtiyaç sahiplerine yardım elini uzatmaktadır.

   Belediye Gıda Yardımı Başvuru Sorgulama

   Belediyeye gıda yardımı için başvuran kişiler e-Devlet sitemi üzerinden başvurularını sorgulayabilecekleri gibi bizzat belediyeye giderek de başvuru durumlarını sorgulayabilirler.

   ALO 153 hattı ile belediye yardımları hakkında tüm bilgileri alabilirsiniz.

   Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakfı Gıda Yardımı Başvuru Sorgulama

   Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığına bağlı olarak çalışmalarını yürüten sosyal yardımlaşma ve dayanışma vakıflarına ister giderek başvurunuzu sorgulayabilir isterseniz de e-Devlet üzerinden sorgulamanızı yapabilirsiniz.

   e-Devlet üzerinden gıda yardımı başvurunuzu sorgulamak için; https://www.turkiye.gov.tr/ashb-sosyal-yardim-bilgileri-sorgulama linkini kullanabilirsiniz.

   Ayrıca ALO 183 ya da ALO 144 hatlarından da bilgi de alabilirsiniz.

   Vakıflar Genel Müdürlüğü Gıda Yardımı Başvuru Sorgulama

   Vakıflar Genel Müdürlüğüne bağlı olarak çalışan bölge müdürlüklerinden hangisine giderek başvuruda bulunduysanız yine aynı müdürlüğe giderek başvuru durumunuzu da sorgulayabilirsiniz.

   Ayrıca Vakıflar Genel Müdürlüğü gıda yardımı başvuru durumunuzu e-Devlet sistemi ile de sorgulayabilirsiniz. Bunun için; https://www.turkiye.gov.tr/vakiflar-kisi-yardim-bilgisi-sorgulama linkini kullanabilirsiniz.

   Dernek ve Vakıf Gıda Yardımı Başvuru Sorgulama

   Gıda yardımı talebinde bulunduğunuz dernek ya da vakıf ile resmi sayfalarından ya da iletişim bilgilerinden başvuru durumunuz hakkında bilgi alabilirsiniz.

   Ayrıca iş insanlarına yapmış olduğunuz yardım başvurunuz için de ilgili holdingi aramanız ve başvuru durumunuzu sorgulamanız gerekmektedir.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.