Frenk Üzümünün Faydaları

   25.11.2020
   Frenk Üzümünün Faydaları

   Frenk Üzümünün Faydaları Rengi ve tadı ile görenleri kendine hayran bırakıp, üzerinde büyük bir merak uyandıran bitkilerden biri de Frenk üzümüdür. Ayrıca hoş görseli ile peyzaj alanında sıklıkla kullanımı yapılan Frenk üzümü, küçük formuna binlerce vitamini ve minerali sığdırmayı başarmıştır. Doğanın insan sunduğu en güzel hediyelerden biri olan bu bitki, hafif bir ekşi tada sahiptir. Dolayısı ile kolayca tüketilebilir ve şifalarından faydalanılabilir. Diğer meyvelere göre daha az şeker içerdiği için ve üzerinde zirai ilaç veya gdo kullanılmadığından cilde ve vücuda da zarar vermez. Bu nedenle sıklıkla kullanılması tavsiye edilmektedir. Özellikle içerdiği bol antioksidan özelliği ile meşhur olan Frenk üzümü, çeşitli içeceklerde ve tatlılarda da kullanımı yaygındır.

   Frenk Üzümü Nedir?

   Frenk üzümü şahane şifaları ile tüm dünyada dikkat çekmeyi başarmıştır. Ülkemizde ise yeni tanınan bu bitkinin Latince adı ribes rubrum olarak bilinir. Taşkırangiller ailesinin bir üyesi olan Frenk üzümü, küçük ve canlı renklere sahiptir. Dünya üzerinde sıklıkla yetiştiriciliği yapılan bu meyve en çok Avrupa ülkelerinde kendine yer bulmuştur. Ayrıca çeşitli sağlık araştırmalarına konu olan Frenk üzümü, bir takım hastalıkların da tedavisinde kullanılmaktadır. Tek bir çeşit değil, sarı, kırımızı ve siyah renklerde Frenk üzümünü bulabilirsiniz. Her bir renk Frenk üzümü çeşidi ayrı bir lezzete sahiptir. Bu nedenle kendi damak tadınıza özel olan renkteki Frenk üzümünü tercih edip, tüketmeye başlayabilirsiniz. Bitkinin meyveleri üzüm formunda olup, üzümden daha küçük bir yapıdadır. Yaklaşık bir metre boyunda olması ve görselliği ile dikkat çekmesi sayesinde bahçe süsleme sanatında da kullanılmaktadır. Bitkinin meyveleri yaz aylarında olgunlaşır, dolayısı ile yaza özel hastalıkların tedavisinde sıklıkla tüketilmesi önerilir.

   Frenk Üzümünün Besin Değeri Nedir?

   Frenk üzümü besin değeri oldukça yüksektir. Aslında bu meyveyi bu denli özel kılan yanı içermiş olduğu vitamin ve mineralleridir. İşte Frenk üzümünün içinde yer alan besinler…

   • 100 gram Frenk üzümünde yaklaşık olarak 70,5 kalori miktarı mevcuttur.
   • Sodyum,
   • C vitamini,
   • Diyet lifi,
   • Protein,
   • E vitamini,
   • E vitamini,
   • Tiamin maddesi,
   • B6 vitamini,
   • Pantotenik asit,
   • Demir,
   • Fosfor,
   • Bakır,
   • Kalsiyum,

   Frenk Üzümünün Faydaları Nelerdir?

   Frenk üzümü faydaları, hakkında bilgi aldıktan sonra daha fazla tüketmeye özen göstereceksiniz. Çünkü tam anlamı ile bir vitamin ve mineral deposu olan bu meyve sayesinde sizi rahatsız eden tüm vücutsal sağlık sorunlarınızdan hem daha kolay bir şekilde hem de daha kısa bir sürede arınabilirsiniz. İşte Frenk üzümü hakkında mutlaka bilinmesi gereken faydaları…

   • Frenk üzümü vücudun ihtiyacı olan vitaminleri barındırır.

   Doğal yapısı ve içerdiği vitaminler sayesinde b6, a, b5, b1 ve e vitamini eksikliği yaşayan herkese bolca Frenk üzümü tüketmesi önerilmektedir. Ayrıca portakal gibi c vitamini yönünden zengin olan meyveye göre 4 kat daha fazla c vitamini içerir. Dolayısı ile bağışıklık sisteminin güçlenmesine ve vücudu daha fazla koruma altına alması nedeni ile uzmanlar tarafından daha fazla tüketilmesi önerilir.

   • Frenk üzümü vücudu temizlemesi ile bilinir.

   Antioksidan yönünden zengin olan besinlerden biri de Frenk üzümüdür. Antioksidan yönünden zengin bir içeriğe sahip olduğu için hem vücudu koruma altına alır hem de vücutta biriken tüm toksinleri kısa sürede temizler. Özelikle günlük bir porsiyon Frenk üzümü tükettiğinizde kendinizi daha dinç ve daha canlı hissedebilirsiniz.

   • Frenk üzümü anti- aging özelliği taşır.

   E vitamini ve anti- aging eskiliği olan kişilerde ani bir yaşlanama ve cilt üzerinde kırışıklık gibi sorunlar meydana gelebiliyor. Bu gibi durumlardan kendinizi ve cildinizi uzak tutmak isterseniz mutlaka bol miktarda Frenk üzümü tüketmeniz gerekmektedir. Cildin yenden yapılanmasına yardımcı olurken, daha sağlıklı görünmesini de sağlayabilirsiniz.

   • Frenk üzümü damarın içinde bulunan toksin ve plakları temizler.

   Bilindiği üzere artık pek çok kişide kalp ve damar hastalıkları kendini gösterebiliyor. Kalp ve damar hastalıkları için mutlaka kullanılması gereken besin kaynaklarından biri de Frenk üzümüdür. Çünkü damar içinde yer alan plak ve yağların en güzel şekilde temizlenmesini sağlamaktadır. Dolayısı ile ani kalp krizi, kalp ritminde değişmeler ve çeşitli kalp hastalıkları için tüketilmelidir. Ayrıca kötü kolesterol ve tansiyon gibi sorunların da kolaylıkla üstesinden geldiği bilinmektedir. Bunun dışında varis veya kılcal damar çatlaması yaşayan kişilere de bolca Frenk üzümü tüketmesi tavsiye edilmektedir.

   • Frenk üzümü beyin toksinlerini temizleyerek, sinir sisteminin daha aktif ve daha sağlıklı çalışmasına yardımcı olur.

   Beyin sağlığı için kullanılması gereken besin kaynaklarından biri de Frenk üzümüdür. Beyin kıvrımlarında yer edinmiş toksinleri temizlerken, unutanlık ve Alzheimer hastalığı ile de savaşır. Daha pratik bir ve daha duru bir düşünme sisteminize kavuşmanıza yardımcı olur. Bu nedenle herkesin, özellikle de ilerleyen yaş gurubundaki kişilerin mutlaka beslenme alışkanlıklarının içinde olması gerekir.

   • Frenk üzümü sedef hastalığının etkilerini hafifletir.

   Cilt kuruluğu, kaşıntı ve sedef hastalığının ortaya çıkarmış olduğu diğer semptomlar için Frenk üzümü harika bir alternatif olacaktır. Günlü olarak düzenli bir şekilde tüketilen Frenk üzümü sayesinde sedef hastalığınızın etkilerini hissedilir derecede azaltabilirsiniz.

   • Frenk üzümü cilde nem sağlar.

   İnsanların yaptığı en büyük yanlışlardan biri cilt sadece el ve yüz bölgesini nemlendirmektir. Ancak vücudun diğer kısımlarının da mutlaka nem alamaya ihtiyacı vardır. Özellikle cildi katman katman olarak düşünecek olursak, sadece dışarıdan cilt nemlendirmek çok sağlıklı olmadığını görebiliriz. Ancak Frenk üzümü tüketimi yaptığınızda cildin en alt katmanlarının da nemlenip, daha canlı göründüğüne şahit olabilirsiniz. Özellikle cilt kuruluğu nedeni ile deride kaşıntı, kızarıklık, pul pul dökülme ve çeşitli cilt problemleri görülebilir. Bu gibi durumların önüne Frenk üzümü ile geçebilir ve daha genç bir cilt yapısına kavuşabilirsiniz.

   • Frenk üzümü kansere karşı son derece etkilidir.

   Gerek içerdiği vitaminler sayesinde gerekse antioksidan olması özelliği sayesinde kanserle mücadele eden en iyi meyvelerden biri Frenk üzümüdür. Her türlü kanser  hastalığında hücrelerin yayılıp, daha fazla hasar almasının önüne geçer. Bu sayede kanserle mücadele ederken Frenk üzümü kullanabilirsiniz.

   • Frenk üzümü a vitamini yönünden zengin olduğu için göz sağlığını korur.

   Bilindiği üzere a vitamini göz sağlığı için son derece önemlidir. Bu nedenle göz sağlığı problemleri yaşayan herkesin bolca Frenk üzümü tüketmesi gerekir. Gözlerin daha iyi görmesini sağlarken, gözlük kullanan kişilerin, göz numarasını düşürmeye de fayda sağlar. Yani göz sağlığı denince ilk akla gelen meyvelerden biri Frenk üzümüdür.

   • Frenk üzümü kemik sağlığında etkilidir.

   Kemik sağlığı için gerekli olan kalsiyum Frenk üzümünde oldukça fazladır. Dolayısı ile kemik ağrısı veya kemiklerinde sorun yaşayan herkese mutlaka düzenli bir şekilde Frenk üzümü tüketmeleri tavsiye edilir. Kemik kırılmalarını ve kemik incinmelerini önleyen Frenk üzümü, hem çocukların kemik gelişimi hem de ilerleyen yaşlarda görülen kemik erimesi gibi sorunlarda sıkça kullanılmalıdır.

   • Frenk üzümü iyi bir bağışıklık sistemi güçlendirici özelliğe sahiptir.

   C vitamini ile ve b gurubu vitaminleri ile bağışıklık sisteminin güçlenip tekrar yapılanmasını sağlar. Dolayısı ile çeşitli hastalıklara karşı vücudunuzu hazırlayabilirsiniz. Özellikle virüs ve mikrop öldürmesi ile bilinen Frenk üzümü bulaşıcı ve mevsimsel hastalıklara karşı da iyi bir etkiye sahiptir.

   • Frenk üzümü çağımızın sorunu kabızlık için iyi bir alternatiftir.

   Kabızlık sorunları için lif içeriği bol olan meyveler veya sebzeler tüketilmelidir. Frenk üzümü de iyi bir lif kaynağıdır. Ayrıca bol sulu olması nedeni ile bağırsaklarda yaşanan sertliği alır ve daha hızlı bir sindirim sistemine kavuşmanıza yardımcı olur. Bu nedenle kabızlık sorunu yaşayan herkese günlü düzenli bir şekilde Frenk üzümü tüketmesi tavsiye edilir.

   • Frenk üzümü cildin koljen miktarını artırır.

   Kolajen cildin daha erken yaşlanmasının önüne geçer. Belli bir yaştan sonra ise cilt artık kolojen ürememeye başlar. Bu da cilt üzerinde kırışıklık ve cilt renginde solgunluk gibi durumlara neden olur. Bu gibi durumlarda ise kolojen miktarı yüksek olan besinlerin tüketilmesi önerilir. Frenk üzümü ise tam ihtiyacınız olan cilt çözümlerini ve cilt güzelliğini size sunar.

   • Frenk üzümü şeker hastalığına iyi gelir.

   Şeker hastalığı ile mücadele eden herkese mutlaka Frenk üzümü tüketmesi önerilir. Çünkü hem kanı temizleyen hem de kan şekerini dengeleyen bu meyve kısa sürede kandaki şeker miktarını kontrol altına alır. Günlük yaşamda daha verimli bir vücut sağlığına kavuşabilirsiniz.

   Frenk Üzümünün Zararları Nelerdir?

   Frenk üzümünün zararları ise; siyah renkli Frenk üzümü kanda pıhtılaşmasının önüne geçer. Bu nedenle açık yarası olan kişiler ve hamile olan kişiler daha dikkatli bir şekilde tüketmelidir. Ayrıca ameliyat olacak kişiler ameliyattan en az 15 gün önce Frenk üzümü tüketimini bırakmalıdır. Bunun dışında  tansiyonu düşürdüğü için düşük tansiyona sahip olan kişiler için tüketimi önerilmez.

   Frenk Üzümü Nasıl Yenir?

   Frenk üzümünü taze olarak tüketebileceğiniz gibi kokteyl, meye suyu veya reçel gibi şekillerde tüketebilirsiniz. Ayrıca pasta ve diğer tatlılarda süs olarak kullanmanız da mümkün olacaktır.

   YORUMLAR

   Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.

   Begonya Bedava İnternet